Šta je novo?

"Ruski car"

zexland

Advanced
Učlanjen(a)
07.06.2007.
Poruke
4.558
Pohvaljen
6.928
Lokacija
Belgrade / Βελιγράδι
"Ruski car" zatvoren posle 122 godine
Autor: M. Joksimović 10.05.2012. - 00:02 0:41 Komentara (0)

Restoran „Ruski car” na Obilićevom vencu nakon 122 godine rada je zatvoren, a na njegovo mesto doći će moderni restoran pasta i pica „Vapijano”, koji će biti otvoren krajem juna. S obzirom na to da je zgrada spomenik kulture i da je pod zaštitom, spoljni i unutrašnji izgled neće biti narušen i u potpunosti će biti očuvan.

Umesto poslastičarnice, građanima će u junu biti ponuđen restoran

383082-24.jpg


Ostale vesti iz kategorije
Vašar razmene "Trange frange" 13. maja u Domu omladine
U dve saobraćajne nezgode dve osobe povređene
Saobraćaj pojačan na Autokomandi i Pančevačkom putu
PROMENA - Nekadašnja kafana, a kasnije restoran „Ruski car”, koji je ime dobio u čast ruskog imperatora Aleksandra II Nikolajeviča Romanova 1890. godine, neće više usluživati Beograđane, a ni goste prestonice. Umesto njega na tom mestu sledećeg meseca biće otvoren restoran modernijeg koncepta. S obzirom na to da novi vlasnici neće smeti da menjaju ni enterijer ni eksterijer zgrade, novo mesto u gradu praktično će gostima ponuditi samo novi meni.

- Novi „Vapijano” u srcu Beograda će biti mesto gde moderno susreće klasično i verujemo da će dati novu, lepu i savremeniju dimenziju. U konceptu restorana sveže i zdrave hrane brend „Vapijano” je proglašen za najbrže rastući u Evropi - kažu za „24 sata” u upravi popularnog lanca restorana.

Gosti „Ruskog cara” bili su znameniti pisci, umetnici, glumci, kompozitori, vojni i politički lideri i s godinama taj restoran postao je ponos grada i jedan od prepoznatljivih simbola Obilićevog venca. Upravo zbog toga ideja o zatvaranju ovakvog restorana nije se dopala baš svima.

- Veoma smo svesni značaja „Ruskog cara”. Uz malo strpljenja i razumevanja, po otvaranju novog restorana nadamo se da će se prepoznati iskrena želja da se datom prostoru samo udahne savremeniji koncept druženja. Takođe smo uvereni da će nakon otvaranja, kada budu videli da „Vapijano” ne menja izgled zgrade i enterijera, njihovi utisci biti drugačiji. Zaposlićemo 100 mladih ljudi i na taj način doprineti razvoju grada - kažu u „Vapijanu”.

U otvaranje novog restorana biće uloženo 1,2 miliona evra, a imajući u vidu da je prvi restoran u TC „Ušće” već treću godinu zaredom najbolji po standardima u celom svetu, to znači da buduće goste očekuju kvalitetna usluga i hrana.

http://www.24sata.rs/vesti/beograd/vest/ruski-car-zatvoren-posle-122-godine/39659.phtml
 
U Moskvu uselite McDonalds od prekoputa, Kasinu pretvorite u Starbucks, kafani "Kod konja" u Burger King, a u Grcku kraljicu uselite Subway pa da se svi onda odvezemo odavde kolektivno...

Ovo je katastrofalno sramno !!!
 
Da li slazete sa ovom sramnom odlukom da kultna kafana promeni svoje ime posle toliko vremena ??
Kultna kafana ?
Ruski car, Zagreb ili Donja Zaklopača :lool:
Ako nije bilo sramno da promeni oblik svoine
što je sramno da taki gazda menja i ime
 
Овај случај је логичан наставак трансформације града за неке нове "Београђане"....

Култне кафане, биоскопи, књижаре, галерије су редом затварани и претварани у бутике, коцкарнице, кладионице....дух Београда је умирао годинама, и рађао се неки нови, малограђански град, али то је ретко ко имао снаге да прихвати....

...и као крајњи резултат имаћемо крцати будући Вапијано неким дасама са кајлама и напумпаним фуфицама, размаженим клинцима итд. итд....

...а као нуспродукт тога имаћемо до фонтане угуране и пракиране аудије, бембаре и разне Кајене и Кајмак Поршее....
 
Već smo pisali o ovome na Gradskom životu. Nije sramno koliko je tužno. Izgleda da se u Srbiji izbor sveo na: stranac ili kriminalac :(

Jednostavno, tokom privatizacije smo došli u situaciju da se razni sumnjivi likovi dokopaju svega i svačega, pa i kultnih beogradskih restorana. Tako je "Ruski car" bio u rukama Ace Bulića, sada ga je preuzeo "Vapiano". Baš i nemam dilemu da li bih voleo da se i dalje zove "Ruski car", a da ga drži onaj dripac.

Naravno, gledajući "outside the box", najbolje bi bilo da je i dalje poslastičarnica, a da je ne drži dripac, ali nažalost ta opcija nam izgleda nije bila u ponudi. Prosto je neverovatno da ovaj grad od kada zna za sebe ima problem očuvanja svog nasleđa (uvek je rušen i ponovo zidan, kako se menjaju vremena i vlasti, menjaju se i imena ulica i trgova, kultna mesta nastaju i nestaju, veći deo istorije Beograda postoji samo u pričama, a na terenu je vrlo malo toga ostalo).

Ipak, da iz crne zone, odemo malo u sivu - već smo se, pišući o ovome na drugoj temi, složili da će "Ruski car" kao ime opstati među ljudima (kao npr. Tri lista duvana). Uostalom, već je i boca-ica pomenuo da se ta kafana decenijama zvala "Zagreb", pa ime "Ruski car" nije nestalo.

S druge strane, nekim globalizacijskim trendovima teško odolovaju i mnogo jače sredine od Srbije (jače u smislu funkcionisanja institucija i sistema, svesti građanstva i političke elite, sistema vrednosti, kulturne politike itd.). I to ne samo na istoku. Sećam se da je portugalska pevačica Mariza u jednom intervjuu pričala kako je Lisabon nekada bio premrežen kafanama u kojima se svirao fado do duboko u noć, a sada gubi tu autentičnost i sve više liči na ostale gradove.

Izvinite zbog dužeg posta.
 
I meni je žao, ali kao što je i Homer rekao, vreme je takvo. Ne znam ko je bio prethodni vlasnik, ali je šteta što makar naziv nije očuvan.
Sreća u nesreći je da je u Vapijanu hrana stvarno vrhunska, pa mi je malo lakše nego da je tu MC, Costa...
 
MOže li grad da donese neku uredbu, odluku, obavezujućr mišljenje, da sa zbog istorijskog nasledja ne sme menjati ime objekta?
Nešto poput ok lanac je Vapiano, ali lokal je Ruski car ???

Da se sačuva bar ime, jer nove generacije kako mi se čini, su toliko pod uticajem mas(sub)kulture i globalizacije, da sumjam da bi se drugačije moglo sačuvati od zaborava.
 
Nema veze, napraviće repliku negde kod "Pet centra".
 
Ovo je samo jedan u ogromnom nizu promena i šokova koje ćemo doživeti. Globalizacija je neumoljiva, i za 5 godina mislim da u Knezu maltene nećemo imati domaćih brendova. H&M, C&A, Starbucks će ih sve progutati. Čak uopšte nije problem što su ti brendovi zapadni, jer i zapadni gradovi su zbog njih izgubili identitet, a vlasništvo će ionako za dovoljan broj godina biti azijsko...

Na žalost svi evropski gradovi su postali slični ko jaje jajetu. Prošle nedelje sam bio u Istanbulu, i zaprepastio sam se koliko je to i tamo uzelo maha.

Voleo bih da vidim recept za očuvanje poitivnog identiteta grada, države i naroda, ali bojim se da ćemo se utopiti u more globalizacije.
 
Pice i paste? Bljak
Do ruskog cara se odlazi na kafu ili kolac, a ne da bi se nazdrali.


Ono sto kaze Homer Jay; kultna imena treba da ostanu, a firme i vlasnici dolaze i odlaze.
 
Глобализација и успева управо из става да се то свуда дешава и да је неминовно. Да ме неко не схвати погрешно, али исто то мисле и становници Лондона, Мадрида, Лисабона, Москве, Истамбула......Београда....

Једноставно, људи су се препустили као да је то нешто незаустављиво, а управо због те предаје и јесте незаустављиво.

Дочекаћемо дан када ће се и Скадарлија "пасти". Ако се не повуче црвена линија.
 
Pa bojkotujte vapjanao ja tamo necu uci to je obican unificiran restoran bez duse i smeka sa visokim cjenama .Rekli su satro da nece mjenajti enterijer posto je pod zastitom bas me interesuje nasta ce to ispasti inace .Zgrada po zakonu o restituci potpada pod isti mislim da i sam lokal.Cudime kako ruska ambasada nije reagovala posto cuoni cak dali neke djelove enterijera.Primjetio sam da se ljudi zgrazavaju nad cinjenicom da je to vapjano a ne car ua vapjani :mad: Ziveo car Alekasandar II N .Romanov
 
zexland wrote ,,Boco jel si ti iz Beograda ?,,

Šta misliš da nije bio šok svima nama osim tadašnjih penzosa
da jedno jutro, umesto imena Zagreb osvane ime Ruski car

U to vreme nisam ni znao kako se ranije zvala kafana jednostavno
voleo sam često tu da uživam jer mi se nije dopadao soj gostiju Konja , Mažestika i posebno Moskve ,
Zagreb , Plavi Jadran, Kolarac bio je baš po meri. . .
Nema imena Zagreba , Plavog JaOdran-a . . . . neki dr. klinci sada to zovu Grčka kraljica i Ruski car . . .
samo što njihove uspomene kao jesu kultne, a naše, sada prašnjave , nisu . . .

Sutrašnji klinci ista mesta zvace . . . al i to je Beograd
što bi Balašević reko: . . . neki novi klinci. . . .
 
Jedino što ja vidim da ovde može da se uradi je da se vidi sa rukovodstvom Vapijana da ostave ime Ruski Car. Sve ostalo je uzaludno...
 
boca-ica":22regwam je napisao(la):
zexland wrote ,,Boco jel si ti iz Beograda ?,,

Šta misliš da nije bio šok svima nama osim tadašnjih penzosa
da jedno jutro, umesto imena Zagreb osvane ime Ruski car

U to vreme nisam ni znao kako se ranije zvala kafana jednostavno
voleo sam često tu da uživam jer mi se nije dopadao soj gostiju Konja , Mažestika i posebno Moskve ,
Zagreb , Plavi Jadran, Kolarac bio je baš po meri. . .
Nema imena Zagreba , Plavog JaOdran-a . . . . neki dr. klinci sada to zovu Grčka kraljica i Ruski car . . .
samo što njihove uspomene kao jesu kultne, a naše, sada prašnjave , nisu . . .

Sutrašnji klinci ista mesta zvace . . . al i to je Beograd
što bi Balašević reko: . . . neki novi klinci. . . .

Ja tebe u potpunosti razumem...ali ime da ne kazem brend Ruski car postoji ipak mnogo duze nego Zagreb (tada nisi ni mogao da utices na bilo kakve izmene bilo cega, vec je sve bilo u opste-narodnom interesu ). Danas (barem bi trebalo) da ima ipak mnogo vise tolerancije (valjda smo nesto naucili u medjuvremenu) ali ocigledno je da svako moze da radi sta zeli.

@ Mekbejn - To je i jedino resenje definitivno - [h]Ruski car[/h]by Vapiano
 
@ boca-ica
Ипак постоји нека разлика. Руски цар је име променио у Загреб због тадашње политичке идеологије, а у пракси се показало да се насилно наметнута имена у највећем броју случајева нису одржала, а нека се ни у старту нису примила.

Насупрот томе, ово данас је чиста инвеститорска бахатост и ништа више. Саможивост и егоизам.

И оно што је најгоре је то да само име Руски цар неће опстати како се тврди. Иако је већ долазило у прошлости до мењања имена у Загреб, старо име је преживело јер је дух и шарм места сачуван. Тај дух ће се изгубити јер се цео концепт места мења. Сад ће то постати фаст фуд ресторан ђубре хране са, како неко рече, унифицираним и бездушним локалима.

Иначе, један мој другар, рођени Београђанин није имао појма где је и шта је Палата Албанија, а кад сам му објаснио његова изјава је била следећа: "Будало глупа, па то је Најки радња"....толико о неком новим клинцима....и неком будућем Београду...
 
Bice to ponovo ruski car,koliko god to bilo nakaradno.Ovo je samo prolazna faza.Strpljenja ;)
 
Ispašće da sam advokat Vapijana na forumu, a zaista nisam :)
samo bih da dodam da hrana uopšte nije ni fast fud ni đubre, već vrlo kvalitetna i ukusna. Ko nije jeo tamo nek ne komentariše hranu i sam restoran.

Ruski car
by Vapiano
Ovako nekako i može...
 
Какав ужас! Жао ми је што никада нећу дочекати дан да видим Делту, Ушће, МЦ и остала зиљава ср*** како се претварају у прах и пепео под ударима багера... :/
 
Vrh