Šta je novo?

Za sve ljubitelje shoping centara, molova itd

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.322
I meni se cini da ova tema daleko vise pristaje temi Gradski zivot i vesti, tako da sam je prebacio

nka":3m4j6w4b je napisao(la):
Kao prosecan (i mozda i vise od toga) ljubitelj novig trznih centara i sl. otvaram ovaj post iz razloga da bi se svi ljubitelji informisali o novim centrima, o buducim centrima, a takodje i o promenama u vec postojecim.
Da li iko ima bilo kakve informacije o centrima u izgradnji ili onim koji se tek planiraju na teritoriji Beograda.
Za poslednji koji sam cuo a nisam ni znao sta je u pitanju su novi Immocentar na Bezanijskoj kosi, za tzv. Ziru u Ruzveltovoj, pa onda novi tehno market u bloku 63 itd.
Milance":3m4j6w4b je napisao(la):
U raznim diskusijama tj. topic-ima na sajtu dosta toga je vec receno o svim tim centrima i postovane su slike i snimci. Ili prelistaj po njima ili ce moderator da eventualno prebaci postojece postove ovde.
nka":3m4j6w4b je napisao(la):
Da li je ovaj INTERMEX na Novom Beogradu samo market ili ima deo sa drugim prodajnim objektima i kad se otvara.
Trazim informaciju.
Steva":3m4j6w4b je napisao(la):
Zasebna tema je sasvim ok, ovde možemo da gulimo o Metrou, Merkatoru i slično :)

Interex je običan market tipa METRO. U Srbiji je deltin mol prvi pravi mol, ostali TC-ovi su samo uglavnom veletržnice sa par lokala i to je to, dok je u deltacity obrnuto gde veliki brendirani lokali čine većinu dok je supermaxi samo začin u celoj priči.

Zanimljivo je da u Srbiji danas ima isto toliko Metroa kolko npr. u Slovačkoj.
Nenad":3m4j6w4b je napisao(la):
Steva":3m4j6w4b je napisao(la):
U Srbiji je deltin mol prvi pravi mol, ostali TC-ovi su samo uglavnom veletržnice sa par lokala i to je to, dok je u deltacity obrnuto gde veliki brendirani lokali čine većinu dok je supermaxi samo začin u celoj priči.
Ipak je Mercator na neki nacin otvorio sezonu sa centrom na NBG.
vrachar":3m4j6w4b je napisao(la):
Ne podnosim movlove, trzne centre, hipermarkete i ostale potrosacke meke. U pitanju su hramovi potrosackog drustva koji coveka potpuno otudjuju. Ne kazem da ponekad nisu korisni, ima tamo svasta prakticno da se nadje, ali one koji zeljno cekaju vikend da bi ga proveli u shopping stvarno ne razumem.

PS
Mislim da ova tema vise pase u gradskom zivotu ;)
Steva":3m4j6w4b je napisao(la):
vrachar":3m4j6w4b je napisao(la):
Ne podnosim movlove, trzne centre, hipermarkete i ostale potrosacke meke. U pitanju su hramovi potrosackog drustva koji coveka potpuno otudjuju. Ne kazem da ponekad nisu korisni, ima tamo svasta prakticno da se nadje, ali one koji zeljno cekaju vikend da bi ga proveli u shopping stvarno ne razumem.

PS
Mislim da ova tema vise pase u gradskom zivotu ;)
Stvar ukusa,
ja volim i male radnjice u komšiluku ali isto tako volim i da mogu negde da izadjem 2-3x godišnje da obavim veliku kupovinu na mestu gde ima svega :D
 
@ .. Igor

Meni se ne čini, jer 100% pripada ovde u 'Gradski život i vesti',jer

osećam da će ovo biti 'trač' tema 'za ljubitelje' ...a, ne za nas 'ostale'. :)
 
Iskren da budem ni ja nisam ljubitelj shoping centara i ostalih objekata slicne namene. Pogotovo sto mislim da su ti objekti prilicno diskutabilni po pitanju 'arhitektonskih vredosti'. Problem je u tome sto su to u vecini slucajeva obicne pravougaone forme koje uglavnom ne lice ninasta. Pogledajte samo sohping centre u Beogradu i bice vam sve jasno, osim mozda Merkatora i sada Delta Sitija ostalo je prilicno zalosno.

Sticajem okolnosti ujutru pri dolasku na posao cesto prolazim pored Merkatora i imam priliku da vidim sta je potrosacka groznica. Pre otavaranja pokretnih vrata Merkatora ispred ceka gotovo svaki dan veliki broj ljudi koji bukvalno trceci uleti unutra kad se vrata otvore i to sam licno imao prilike da vidim vise puta :D
 
Pa, uglavnom je to stvar, kao sto vrachar kaze, potrosackog drustva....

I sami se suocavamo iz dana u dan sa cinjenicom da imamo sve manje vremena,... uvek negde, bre, zuris, juris... uvek imas obaveze, ne mozes bez sata, kalendara, mobilnog telefona, interneta, atomobila itd....

Trzni centri se savrseno uklapaju u takav stil zivota... znate kada decu zasvrbi da 31. avgusta moraju odjednom da kupe sve isvasta, jer toboze, pocinje skola, pa nije u redu da se pojavis pred ostalom decurlijom u istoj onoj odevnoj kombuinaciji koju si nosio protekles kolske godine... a da ne pominjem sestare, olovke, lenjire, pa nov ranac jer se stari ofucao itd....

Do sad je to bilo ovako - roditelj pizdi jer mora kolima da ide za grad, da se provlace kroz guzvu u centar, pa da trazi parking mesto, pa onda da obilazi burtike, a pri tom dete kuka da je gladno, zedno, da mu se ide u wc itd.....

Ovako su ljudi smislili tzv. mol... dodjes lepo, parkiras kola u garazu, odeca taj i taj nivo, obuca taj i taj deo, ranac tu i tu... kupis detetu happy meal, sednes u kola i nazad gajbi :)
 
Na moju zalost ovde se vise javilo ljudi koji nevole ovakve objekte, ali boze moj.
Ja mislim da ce svi buduci projekti ove prirode u buduce i arhitektonski biti sve privlacniji.
Samo da napomenem trzni centar Usce, novi deltin mol na Auto komandi itd.

Ljudi ako vas zanima tema dajte neke nove informacije, a od kritikovanja teme i razmislanja o tome da li volite trzne centre ja i slicni nemamo nista.

Vidim da su ljudi skloni kritikovanju drugih i vole da se mesaju u uredjivacku politiku moderatora nego sto pruzaju informacije ljudima koje to zanima.

Znaci tema nije dali volite trzne centre ili ne.
 
nka":3k6rdk6t je napisao(la):
Na moju zalost ovde se vise javilo ljudi koji nevole ovakve objekte, ali boze moj.
Ja mislim da ce svi buduci projekti ove prirode u buduce i arhitektonski biti sve privlacniji.
Samo da napomenem trzni centar Usce, novi deltin mol na Auto komandi itd.

Ljudi ako vas zanima tema dajte neke nove informacije, a od kritikovanja teme i razmislanja o tome da li volite trzne centre ja i slicni nemamo nista.

Vidim da su ljudi skloni kritikovanju drugih i vole da se mesaju u uredjivacku politiku moderatora nego sto pruzaju informacije ljudima koje to zanima.

Znaci tema nije dali volite trzne centre ili ne.
Niko se ne mesa u uredjivanje sajta, moderator ce sigurno da uradi ono sto je njemu volja. Htedoh da kazem da bi mogle eventualno da se spoje neke zajednicke teme u jedan topic da ljudi kao sto si npr. ti mogu da nadju ono sto traze na sajtu. A o tome sto si ti pomenuo je vec dosta pisano. Ovde http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?id=273 imas na primer sve ono sto do sada postoji od informacija o U2. Tu je i strana sa projektima na kojoj su vazne informacije za vecinu projekata u gradu. Ako si ti izrazio svoju naklonost ka trznim centrima, molovima itd. onda valjda i ostali mogu da kazu da li to vole ili ne. Razmena misljenja. ;)
 
@nka

Cilj ovog foruma je razmena misljenja, a misljenje je subjektivna stvar. Milance je vec napisao da se mnogo informacija o temi koja te interesuje vec nalazi na ovom sajtu pod raznim projektima tako da ako malo prosetas mozes da vidis mnogo toga i o postojecim i o buducim projektima.
 
Niču šoping zone
J. D. P.- M. N. S., 30. oktobar 2007

LUKSUZNI poslovni i tržni centri, "šoping molovi" i druga elitna velika zdanja narednih godina zauzeće gotovo sve slobodne parcele grada. Osim Novog Beograda, gde su poslednjih godina domaće i strane kompanije razgrabile najbolje lokacije i ulagale milione u komercijalne građevine, biznis i trgovinski centri dolaze i u druge delove grada. Već su rezervisana mesta za izgradnju "Delta sitija" na Autokomandi i u Desopota Stefana. Preko puta PC "Ušće" nići će gotovo identična poslovna zgrada, a na Konjarniku početkom godine biće otvoren novi francuski trgovački centar "Intereks".

Novi Beograd je najtraženija lokacija za izgradnju mega poslovnih zdanja, zbog odlične infrastrukture i rešenih imovinsko pravnih odnosa. Ova opština imala je najviše neiskorišćenih parcela, zemljište je uknjižemno a lokacije su pogodne i zbog prostranih saobraćajnica i kompletno urađene infrastrukture.

U Novom Beogradu je nikao prvi slovenački tržni centar "Merkator", a za njim i "Super Vero",trećeg po veličini trgovinskog lanca u Grčkoj. Kompanija "Veropulos" ima tri tržna centra u Srbiji i sva tri su u Beogradu. Kompanija "Delta" u četvrtak otvora centar od 80.000 kvadrata u novobeogradskom Bloku 67.

- Već naredne godine počinje gradnja drugog, znatno većeg "šoping mola" od novobeogradskog i to na Auto komandi - kaže Dejan racić, generalni direktor "Delta ril estejta".- Novi "Delta siti" biće završen do 2010. godine, a već godinu dana kasnije biće otvoren i centar u Despota Stefana.

Strani i domaći investitori biraju lokacije za izgradnju trgovinskih centara uglavnom u frekventnim delovima grada, ali i na mestima gde izgradnja stambenih i poslovnih objekata buja. Tražene su urbane i naseljena mesta, kao i lokacije sa uređenom infrastrukturom.

Tako će obnovljena zgrada "Ušće" dobiti "bliznakinju". U novom centru na 130.000, prostiraće se bioskopi, restorani, hipermarket, igraonice, teniski i i mini golf tereni, kafići, prodavnice. Izgrađene su dve etaža pod zemljom, gde je planirana i graža . Vrednost ove investicije je 150 miliona evra, a kvadrati su već rezervisani.
Trgovinski centar "Intereks", koje gradi francuska kompanija "Intermarše" na Konjarniku trebalo je da otvori vrata potrošačima još sredinom ove godine. Otvaranje je , međutim, pomereno za početak sledeće godine. U ovom centru pored hipermarketa "Intereks" biće smešteni i brojni butici i ugostiteljski objekti.


ANGLIZICAM

PREMA mišljenju profesora Ivana Klajna, "šoping mol" se može prevesti kao tržni centar. Korišćenje ovog izraza prof. Klajn smatra suvišnim anglicizmom, jer ih kod nas već ima previše i "mol" može da se shvati kao veliki centar bogatijeg sadržaja.

Naši sugrađani smatraju da su tržni centri samo mesta za kupovinu, ali kako kaže prof. Klajn, nigde nije zabranjeno da ovakvi centri imaju i sadržaje za zabavu.


IZUMIRU

DOK niču velik šoping zdanja, većina malih tržnih centara polako izumire. Brojni lokali zvrje prazni, u izščeivanju novog zakupca. Rade najčešće butici smetšeni tik uz ulicu.

-Beograd tek sada dobija tržne centre, poput onih u razvijenim zemljama- kaže Nikola Marković, ekonomista.- Sadašnji cenetri su samo mesta sa mnogo lokala. U Americi u tržnom centru porpdice mogu da provedu ceo dan. Ozim pazara svega što je domaćinstvu potrebno, deca mogu da se zabave u igraonicama, a stariji da popiju kafu, odgledaju film, posete frizera ili salone lepote. Tamo su i restorani, banke, pošte, zanatske radnje...


SITI CENTAR

PREKO puta Palate federecaije u Bloku 26 planirana je izgradnja poslovno stambenog objekta od 100.000 kvadrata. Ambiciozni "Siti centar" u planu je već nekoliko godina, a kakve sadržaje će imati zavisiće prvenstveno od odluke investitora.
Izvor: Vecernje Novosti
Link: http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=110558&datum=2007-10-31
 
ANGLIZICAM

PREMA mišljenju profesora Ivana Klajna, "šoping mol" se može prevesti kao tržni centar. Korišćenje ovog izraza prof. Klajn smatra suvišnim anglicizmom, jer ih kod nas već ima previše i "mol" može da se shvati kao veliki centar bogatijeg sadržaja.

Naši sugrađani smatraju da su tržni centri samo mesta za kupovinu, ali kako kaže prof. Klajn, nigde nije zabranjeno da ovakvi centri imaju i sadržaje za zabavu.
Slazem se da su upotrebe tudjica za reci koje vec postoje u srpkom potpuno suvisne. "Shopping mall" se na srpskom jednostavno kaze Trznica.
 
Shopping mall upotrebljavaju kao i u svim drugim kontekstima, zato sto zvuci "cool" i zato nas narod, takav kakav jeste, uvek vise voli tudje nego svoje!

Svako ce pre kupiti Legend ili Jagger od recimo Ateksa ili Jumca ili pak Prvog maja (iako su svi proizvodjaci domaci). Itd...

Ja bih umesto mola isto vise voleo Trzni centar (iako i centar nije bas super srpski, ali sta ces mu...)
 
Jezik je ziva stvar i potpuno je normalno da svaki jezik prihvata strane reci, ali "shopping mall" je ipak malo previse..... Nemojmo preterivati.
 
SITI CENTAR iz teksta Vecernjih novosti je nista drugo do puka novinarska interpretacija i to jako nevesta... Zapravo za B26 se tenutno radi DUP prema pobednickom radu sa nedavnog konkursa - koliko se ja secam tim radom je predvidjena u B26 velika javna povrsina, postojeci objekti - crkva, Grawe, Energoprojekt i dva trzna centra (iliti shopping malla), cetiri poslovne kule, dve stambene kule, i jedn kula koja bi bila hotel visoke kategorije - gradski zvanicnici cesto ovaj deo NBG nazivaju Sitijem, otud je novinar izvukao te budalastine o nekakvom "Siti centru"

Sto se tzv. molova tice u Beogradu pored DC-a mozemo ocekivati jos pet takvih iobjekata u narednih nekoliko godina:
1. Usce centar
2. Delta planet
3. Ada Huja
4. Verano Trosarina
5. Delta City, Bulevar Despota Stefana

Izgradnja svih pet je veoma izvesna - Usce je u poodmakloj fazi radova, na Adi Huji se vrsi priprema terena, polako se rasciscava i rostor na Autokomandi, a preostala dva su za sada su samo u planovima
 
Nenad":cdr0jdqw je napisao(la):
Shopping mall upotrebljavaju kao i u svim drugim kontekstima, zato sto zvuci "cool" i zato nas narod, takav kakav jeste, uvek vise voli tudje nego svoje!

Svako ce pre kupiti Legend ili Jagger od recimo Ateksa ili Jumca ili pak Prvog maja (iako su svi proizvodjaci domaci). Itd...

Ja bih umesto mola isto vise voleo Trzni centar (iako i centar nije bas super srpski, ali sta ces mu...)
Legend je domaca firma.
Ali poruka se ne menja. Kupuje se zbog imena jer deluje internacionalno.
 
^^^
na to je nenad i mislio, i legend i jagger su domaci brendovi, ali nisu samo vise "kul" zbog imena, vec i zbog dizajna mora se priznati (iako je legend opet preterano fancy, a i Jagger vise nije ono sto je bio)

Shopping mall su vise uveli u upotrebu ne bi li naglasili koliko su drugaciji od "obicnih" trznih centara, no sve je to totalno nepotrebno gomilanje izraza....
 
Ma jok, Legend i Jagger bi malo prodavali preko grane, pa otud strani nazivi. :lol:
 
Pa evo za sve zainteresovane informacija da se Interex-ov hipermarket na Tosinom bunaru otvara 14. novembra.
 
cosmic":3ioo4r5b je napisao(la):
Ma jok, Legend i Jagger bi malo prodavali preko grane, pa otud strani nazivi. :lol:
E, samo se vi zaje*******avajte sa Legendom, ali, koliko sam ja upoznat, oni ozbiljno planiraju da izađu na rusko tržište (u našim terminima ozbiljno, u Rusiji mogu biti vrlo mali, ali će ih kupovati, i kupuju ih, mislim da su već pristuni tamo).
 
creme-nadlle":3h231td4 je napisao(la):
Nenad":3h231td4 je napisao(la):
Shopping mall upotrebljavaju kao i u svim drugim kontekstima, zato sto zvuci "cool" i zato nas narod, takav kakav jeste, uvek vise voli tudje nego svoje!

Svako ce pre kupiti Legend ili Jagger od recimo Ateksa ili Jumca ili pak Prvog maja (iako su svi proizvodjaci domaci). Itd...

Ja bih umesto mola isto vise voleo Trzni centar (iako i centar nije bas super srpski, ali sta ces mu...)
Legend je domaca firma.
Ali poruka se ne menja. Kupuje se zbog imena jer deluje internacionalno.
To vam se zove tzv Foreign Branding... Ne znam da li nekoga vec ponavljam, ili sam negde citao al evo vam primer, najpoznatiji sladoledi Haagen-Dazs, Haagen nit postoji kao prezime, Dazs isto tako, ali eto tim foreign brandingom su podigli "nivo" u ocima kupaca;))

Pa na kraju krajeva, morate priznati da lepse zvuci Legend nego npr Plitvice :)
 
Ako je jedan važan Zakon prebačen u 'Relax' ,onda sigurno tamo

spadaju i ljbitelji => "Za sve ljubitelje shoping centara, molova itd"
 
Evo jednog pitanja:

cenzura":38909kms je napisao(la):
Da li neko moze da proveri da li je pocela gradnja supermarketa TUS u bloku 62.
Video sam pre neki dan radove i to izmedju Maxija i Tehnomarketa.
Koliko znam taj plac pripada slovenackom Tus-u !!!
 
A, koje je pitanje u pitanju? :)

'Cenzura' je "video radove" .... znači "gradnja je počela" !

Sledeći put može da vidi i tablu na gradilištu, pa da nas obavesti.
 
Fishman buys Belgrade lot
JEC and Industrial Building will a 45,000-sq.m. mall in the Serbian capital.
Globes' correspondent 14 Nov 07 10:26
Fishman Holdings subsidiary Jerusalem Economic Corp. (TASE:ECJM) (JEC) and its subsidiary Industrial Buildings Corp. (TASE: IBLD) have jointly bought a 20-acre commercial lot in Belgrade, Serbia, for €10 million. The deal was made through the company's joint Dutch subsidiary, which they own in equal shares.

JEC and Industrial Building plan to build a 45,000-square meter mall on the site at an estimated investment of €26 million.
Izvor: nepoznat
Sekundarni Izvor: SSC

Post sa SSC-a
 
Steva":2nvoga92 je napisao(la):
Evo jednog pitanja:

cenzura":2nvoga92 je napisao(la):
Da li neko moze da proveri da li je pocela gradnja supermarketa TUS u bloku 62.
Video sam pre neki dan radove i to izmedju Maxija i Tehnomarketa.
Koliko znam taj plac pripada slovenackom Tus-u !!!
Na tom placu je stvarno neshto pochelo da se gradi....izmedju Tehnomarketa i Maxija,e sad da li je Tus ili neshto drugo ne znam...danas sam video iz autobusa 95.,..ogradili su onim nechim kao narandzastim...kao ogradom sa rupicama..unutra je poravnat teren rashchishtjeno rastinje i drvetje i neki kao bager shta li neshto kopa...bash me podsetilo na to pitanje sa ovog 4uma pa sam i slikao u prolazu iz busa ali poshto je sa telefona slika i nije neshto...nishta se ne vidi.


Ako tuda prodjem peshaka slikatju ako ima tabla i ostalo. :)
 
Vrh