Šta je novo?

Civilna zaštita stanovništva (Sistemi uzbunjivanja, previđene mere, infrastruktura...)

Vitez Koja

Intermediate
Učlanjen(a)
23.02.2011.
Poruke
135
Pohvaljen
221
Lokacija
Zvezdara
Ovo vanredno stanje kao i neki prethodni događaji (npr poplave od pre nekoliko godina) su me naveli na razmišljanje o sistemima uzbunjivanja.

U Srbiji je praktično jedini sistem u upotrebi sistem sirena koje različitim tonovima upozoravaju na par osnovnih opasnosti: ratno stanje ili mobilizacija, opasnost od elementarnih nepogoda, radio-bio-hemijska opasnot, opasnost od požara, i prestanak opasnost. Na osnovu kraćeg istraživanja, izgleda mi čak da se vrsta i domen znakova razlikuju od opštine do opštine ili od grada do grada.
Kao dodatak ovome bude prilog na TV ili pomen na radiju ali bez ikakvih zvaničnih protokola i formata.
Sitem je jako jednostavan za održavanje i izuzetno robustan. U slučaju totalnog nestanka struje, svaki punkt bi trebao da ima opciju ručnog uzbunjivanja.
Testovi se uglavnom sprovode jednom godišnje i neophodno je upozoriti stanovništvo unapred.

Neke stvari koje ne postoje u Srbiji a mogle bi:

Uključenje u TV i radio program
Dešava se automatski na svim nacionalnim frekvencijama. Stanice moraju posedovati opremu za prijem obaveštenja iz centra za uzbunjivanje. Imali ste prilike da vidite na filmovima kako to izgleda, a i youtube ima gomilu primera pa čak i dokumentaraca na tu temu. Ton normalnog programa nestaje, počinje sintetizovanim zvukom koji imitira sirenu a potom snimljen ili sintetizovan glas čita upozorenje. Na televiziji se pojavljuje i kajron jarke boje ili telop preko celog ekrana gde se ispisuje upozorenje.
Prednosti ovog sistema su što detaljno opisuje vrstu uzbune, tačnu lokaciju, i objašnjava kako stanovništvo treba da postupi. Osobe oštećenog sluha koje gledaju TV će takođe biti uzbunjene.
Mana je što zahteva da domaćinstva i radio i TV predajnici imaju struju. Takođe su neophodni povremeni testovi ispravnosti i saobraznosti veze jer se oprema nalazi van kontrole centra za uzbunjivanje. Testovi su jasno označeni kao takvi i minimalna je šansa da neko pomisli da je prava uzbuna u pitanju.

Obaveštenje putem SMS-CB
Isti tekst koji se ispisuje na TV i čuje putem radija mobilni operateri šalju pomoću takozvanog Cell Broadcast servisa. Ovo radi za praktično sve mobilne telefone na GSM i 3G mrežama.
Sa porastom broja repetirora mobilne telefonije moguće je i precizno definisati region u kojem će poruke stići. To omogućava upozoravanje na nezgode koje do sad nisu bile obuhvaćene planom za uzbunjivanje.

Obaveštenje putem javnih ekrana
Za javne ekrane smatram led bilborde, lcd panoe i slične reklamne ekrane na javnim površinama. Svi oni koriste sisteme za kontrolu prikazanog sadržaja tako da se mogu centralizovano upravljati. Problem je što postoji dosta različitih takvih sistema, a kako ne znam ni jedan primer takve primene u svetu nisam siguran da postoji sistem omogućava jednostavnu integraciju sa centralom za uzbunjivanje. Eto prilike da doprinesemo bezbednosti u svetu.
 
Naši ne mogu da naprave da onaj sistem obaveštenja o saobraćaju preko RDS-a na dvestadvojci radi kako treba, a ti se nadaš ovim naprednim servisima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720173#p720173:26s7zue8 je napisao(la):
abrines » 23 Mar 2020 06:53 pm[/url]":26s7zue8]Кога интересује:
http://www.pupin.rs/proizvodi-i-usluge/sistem-oiou/
Ovo je praktično sirena kakvu već koristimo samo automatizovana koliko je moguće.

Pendolino":26s7zue8 je napisao(la):
Naši ne mogu da naprave da onaj sistem obaveštenja o saobraćaju preko RDS-a na dvestadvojci radi kako treba, a ti se nadaš ovim naprednim servisima.
To bar pokušavaju i dalje, moguće da su skoro tek počeli. Sem javnih ekrana ovo nisu napredni servisi. Uzbunjivanje putem TV se pojavilo 80ih sa popularizacijom kućnih računara. Pretplatne cell broadcast poruke su bile na Mobtel mreži početkom ovog veka (moguće i pre ali nisam imao telefon) sa sve solidno dugačkom listom šifara za teme koje je moguće primati jer se opšta obaveštenja ne šalju bez preke potrebe. Najduže im je opstala šifra za vremensku prognozu, ostale su jako brzo prestale da rade.
 
Tonovi za uzbunjivanje i table za obavjestenja isti su za cijelu drzavu nekad su se table nalazile obavezno u svim zgradama
Pocetak sizela kraj smirela
Oznacavale su se pocetak i kraj odredjenog stanja vazdudna opasnost poplave pozar
Cak bi ih i sad ukljucivao na pocetak i kraj policiskog casa
Takodje postoje sirene elektricne obicne pnematske i rucne nekad su se ukljucivale na dugme iz starog dvora
Postoji i operativni centri civilne zastite u svakoj opstini i poseban sistem veze
U opstini vracar taj sistem je na prvom spratu zgrade....
 
Temu sam na direktorovu sugestiju malo proširio, naslov teme naravno možemo dodatno doterati. Može se reći da smo manje više konstantno bilo na lokalu ili u celini kao društvo i država izloženi iskušenjima koja zahtevaju adekvatnu rekaciju nadležnih, neophodna sredstva, infrastrukturu a svakako obučenost i informisanost stanovništva.
 
Ja sam još pre par meseci (u stvari sad već možda i više od godinu dana...?) imao ideju da se oformi tema sa naslovom npr ''Bezbednost u gradu'', u kojoj bi moglo da se priča i kači sve vezano za: bezbednost, rad policije, rad vatrogasaca i civilnu zaštitu. Naravno, ne da bude registar crne hronike, već više arhiva vesti i priča o opremi, procedurama, propisima, predlozima, itd...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720242#p720242:20cjjzjg je napisao(la):
direktor » 23 Mar 2020 11:11 pm[/url]":20cjjzjg]Tonovi za uzbunjivanje i table za obavjestenja isti su za cijelu drzavu nekad su se table nalazile obavezno u svim zgradama
Trebalo bi da je i dalje obavezno al izgleda kao da upravnicima to nije prioritet.

Evo primera aktuelnih znakova sirene. Razlikuju se od starih, a ovo što piše grad Sombor me je navelo da pomislim da se razlikuju regionalno jer po Bg i dalje viđam stare table koje praktično znam napamet.


@Igor
Pozdravljam proširenje teme
 
Primećujem da u Bosni i Hrvatskoj aktivnosti oko borbe protiv korone koordinišu Centri/Stožeri civilne zaštite. Pogotovu mi deluje da je to u Hrvatskoj veoma dobro organizovano, u okviru MUP-a.

Pročitao sam sada nekoliko novinskih članaka od prethodnih godina o stanju službe civilne zaštite u Srbiji. Uglavnom, stanje je loše, a organizacija službi je u povoju. Problem je naravno nedostatak sredstava, ali ovakve vanredne okolnosti, kao i recimo poplave od pre nekoliko godina govore o potrebi mnogo boljeg organizovanja i uopšte obučavanja stanovništva za vanredne situacije.

Zna li neko malo više o ovome?
 
Код нас је цивилна заштита нажалост доста деградирана током 2000их и реформе система одбране ком је припадала до пребацивања у МУП и сектор за ванредне ситуације 2005. године. Ту је цивилна заштита такође нажалост запостављена. Данас имамо 173 јединице цивилне заштите и 27 штабова са 2200 припадника.

У БиХ је мало другачија ситуација, код њих су противпожарне службе остале у цивилној надлежности а цивилна заштита је остала из периода рата и каснијих послератних деминирања. Ми смо имали озбиљну цивилну заштиту отприлике последњи пут за време бомбардовања, плус цивилну заштиту на КиМ што је уствари био наш МУП на КиМ али је то укинуто нажалост Бриселским преговорима. Ово данас што имамо је на нивоу ДВД нажалост, фале паре и мотивација за људе. Превише тога на папиру. Да смо озбиљна држава имали би смо нпр. заштитна средства у резервама и резервни састав који би се активирао у ванредном стању.
 
Treba narod obučiti za postupanje u vanrednim situacijama. To bi moglo da se uvede i u škole i lepo izgraditi službu civilne zaštite.

Ne vidim potrebu da se vojska bavi svim i svačim. U redu je da pruža logističku podršku u ekstremnim situacijama, ali i građani treba da se osposobe.
 
Свакако нам треба предмет који би се бавио безбедношћу у школама, шта више можда и прва помоћ поред њега као засебан. Војска свакако не треба да се бави свим и свачим, али зато што нам је цивилна заштита деградирана и заостала, зато данас војска улеће у све ванредне ситуације. Треба нам на првом месту систем. Ми имамо људе који би реаговали, сетимо се 2014. и поплава, имамо и стручњаке, али фали јасна организација. И наравно, финансирање и планско опремање. Могли смо да имамо давно у магацинима машине за пуњење џакова песком и џакове, маске и рукавице, дезинфицијенсе и дезобаројере, ћебад, кревете, шаторе, јаке пумпе за поплаве, гумене чамце и пенте. То је по мом мишљењу минимум за неку озбиљну цивилну заштиту. Возила и механизација се увек могу ангажовати од хитних служби, комуналних предузећа и војске. И наравно, јако су битни и едуковани људи.
 
Džabe sistem (makar i na papiru) kada se tu postavljaju razni poslušnici koji ne mogu da organizuju ni svoju zgradu, a kamoli ovako osetljiv sektor.

Ova "korona" kriza samo pokazuje do čega dovodi gomilanje nepotrebnih kadrova u svakom sektoru i centralizacija moći u jednom čoveku (koji i da je mnogo pametan, ne može da radi svačiji posao).

Sve je to jedno veliko ogledalo društva gde se ne ceni uspešnost već poslušnost (uh kako sam ovo spontano lepo napisao)

Inače, skoro sve mere u ovakvim situacijama su već opisane. Pa zar mislite da mi bez Kineza ne bismo znali da postavimo 3000 kreveta na Sajmu ili da nam treba neko iz EU da nam kaže kako da sprečimo poplave i čistimo vodotokove i ne pravimo deponije?

Upravo je ovaj sektor (vosjka, policija, civilna zaštita, vatrogasci, zdravstvo) sektor gde ne bi smelo da bude ni P od politike, jer zaista ne bih voleo da nas leči neki poslušnik bez iskustva ili da požar gasi neki debeljko koji ne može crevo da podigne.

Imali smo i slučaj za vreme poplava kada su ljudi organizovano išli da dižu nasipe, ali su krenuli u patikama i niko to nije proverio prilikom ulaska u autobus.

Imamo i primer naše gradske vlasti koja prvo ukine gradski prevoz, pa onda posle 3 dana organizuje koridorske linije.

ili kada se produži zabrana kretanja, pa posle par sati donese aneks za kućne ljubimce.

To se dešava samo zato što par ljudi koji nemaju pojma odlučuju o tim stvarima, umesto da te "vođe" pozovu stručne ljude i da se odmah donese prava odluka.
 
У правом систему се зна ко шта ради и политичари се не мешају пуно у стручне службе које раде по прописима и плановима. Реакција за време поплава прво вече је била стихијска, добро се сећам те вечери, и поред велике жеље нисам успео да код Сава центра уђем у аутобус за Шабац иако су отишле хиљаде људи без адекватне обуће, одеће и неки чак пијани. То вече сам видео и Вучића и попричао мало с њим о стању на терену које ми је јављао отац где су имали проблема са тракторима и џаковима у Чеврнтији где се ојачавао насип. Следећег јутра када је скуп добровољаца био код Арене све је било организованије, сви смо се уредно спаковали у аутобусе за Ћуприју доста људи уредно опремљених, а онда је полиција рекла да ће ићи само припадници добровољних ватрогасних друштава. Сећам се и прављења насипа од џакова испод старог железничког моста, дошао сам са друштвом, укључио се у шпалир људи који су већ премештали неки направљени насип од џакова са нижег на виши ниво. Онда је дошао неки човек и рекао да грешимо сви и да су тако ниско насип поставили радници Београд вода да би држао геотекстилну фолију која је уствари штитила тадашњу приобалну пругу да вода не прође кроз туцаник. И ајмо Јово на ново враћај џакове на почетно. Сећам се и након виш дана када сам се одазвао на позив са фејзбука за добровољце у базу Београд вода на Макишу. Тражили су 15 добровољаца, дошло је нас 5. Отишли смо у село Пироман иза Обреновца, тада сам видео уживо страшне последице поплаве иако се већина воде повукла. Ишли смо да ређамо џакове код једног потока, заборавим му увек име. Тад је имао водостај метар а радници Београд вода су ми рекли да је за време поплаве преливала преко моста на том потоку три метра. Поплава је ту однела туцаник испод једног колосека пруге ТЕНТ и испод њега смо ређали џакове док су другим колосеком пролазиле композиције са угљем, чак је прошла и једна парна локомотива. Зато што је дошло нас 5 уместо 15 посао који је планиран да траје од 7 до 12 је завршен тек око 6.

Из свог тог искуства сам закључио да је проблем координација, не зна се баш најтачније ко шта треба да ради, фалила је цивилна заштита са обученим људима да руководи добрововољцима. Морају да буду јасно прописане мере за сваку ситуацију.
 
Ma šta će kome predmet Civilna zaštita... Bitno je da deca i srednjoškolci u Srbiji 12 godina tupe veronauku i građansko vaspitanje.
 
Na građanskom se provlačila priča o civilnoj zaštiti, al mislim da nikome nije bilo jasno o čemu se tu zapravo radi
 
Приоритети у образовању, онако како их ја видим:

1. Основно васпитање. Да деца не би израсла у саможиву стоку којој није стало ни до кога осим њих самих, која не поштује никога - па ни саме себе, и коју је у време епидемије потребно учити да пере руке, покрива уста када кија итд.
2. Српски језик. Матерњи језик је основа на којој почива свеукупно образовање.
3. Математика и историја. Математика, као основ свих наука, а историја, како би деца знала ко смо, шта смо, и одакле долазимо.
4. "Озбиљнији предмети" попут хемије итд. и један страни језик.
5. Ликовно, музичко, ТО и ФО, с тим што деци која показују посебно интересовање за ове предмете треба пружити могућност да им се више посвете. Разуме се, то што су ови предмети на дну листе никако не значи да их треба запоставити. ФО је неизоставан део здравог одрастања, посебно у градовимо, и посебно данас, када добар део деце проведе највећи део свог времена пред екраном.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720555#p720555:2yrk9p1m je napisao(la):
Bender Rodriguez » 25 Мар 2020 22:53[/url]":2yrk9p1m]Ma šta će kome predmet Civilna zaštita... Bitno je da deca i srednjoškolci u Srbiji 12 godina tupe veronauku i građansko vaspitanje.
Веронаука је изборни предмет, па коме није по вољи, не мора да је "тупи".

Ако је нешто сувишно у нашем наставном плану и програму, онда је то додатни страни језик, захваљујући коме ученици, не само да на крају не савладају поштено ни један од два страна језика, већ ни матерњи, који је у нашем просветном системо ужасно запостављен.

Поред поред проблема квалитета и садржаја наставе српског језика, у последњих пар година је и квалитет наставе историје драстично опао. Чини ми се да је национална историја посебно запостављена.
 
Bira se između veronauke i građanskog vaspitanja. A oba su beskorisni do bola. I tupe se 12 godina.
Dvanaest godina svake nedelje odlazi po jedan čas na njih a ništa se njima ne dobija.

Iz osnovne škole treba izbaciti ta dva predmeta, da deca imaju više vremena za sebe.
A u srednjim školama, u jednoj godini taj njihov ''slot'' zameniti Civilnom zaštitom.
U drugoj godini Osnovama ekonomije i/ili preduzetništva.
U trećoj godini Osnovama administracije ili birotehnike. (
U četvrtoj godini na njihov ''slot'' proširiti Sociologiju ili Ustav.

Da izađu mladi ljud iz srednje škole sposobni da sutra ako izbije požar, da znaju koju vatru čime gase. Gde im je zborno mesto u slučaju nepogode ili rata. Da znaju da popune jednu uplatnicu ili gde da pronađu katastarske parcele. Da znaju razliku između prihoda i profita. Da znaju razliku između Opštine i Okruga. Između zakonodavne i izvršne vlasti. Između monarhije i republike, kapitalizma i komunizma. Moralne i zakonske norme. A ne da izlaze znajući od svačega po nešto a u stvari ništa.

Inače da se zna, ja sam imao Veronauku u srednjoj. I nekad sam bio vernik, a sad sam, najkraće rečeno - agnostik spiritualista (molim da ne razglabamo sad o tome, ovo je najkraće i najgrublje rečeno, možemo na drugim temam više o tome). Ali ipak i tada sam, i dan danas smatram da su i Veronauka i Građansko bili i ostali gubljenje vremena. Čast retkim izuzecima u nekim školama gde se predavači, posebno na Građanskom, potrude da decu nauče nešto korisno. Ali uglavnom je to samo čekanje da zvono otkuca kraj.

P.S.
I da, slažem se da učenje stranih jezika uvek dobro dođe. Eto, u 7. i 8. razredu osnovne škole može da se ubaci dodatni čas postojećih jezika na uštrb Veronauke i Građanskog. A u preostalih 6 razreda, kao što rekoh, izbaciti ih i dati deci više slobodnog vremena.
 
То је мишљење Вас, као "agnostikа spiritualistе". Неко ће исто рећи за ликовно, музичко, математику, хемију - па чак и српски језик, јер има оних који би да им се деца школују на страном језику.

У очима нас који смо верници, веронаука је и те како важна, и Ваша лична (не)вера и (не)свиђање нису довољан разлог да нас верујуће неко тера у катакомбе и ускраћује нам право на верско образовање. Ми смо се за своје право изборили, након деценија атеистичког терора, и нећемо га се одрећи. Ако Вама веронаука толико смета, а грађанско васпитање вам није по укусу, борите се за трећу опцију.

Што се тиче пожара, прве помоћи и сличног, деца уче о тим стварима у оквиру наставе природе и друштва, техничног образовања и сличног. Ту су и редовне противпожарне вежбе. Дакле, све су то само изговори за избацивање веронауке, која је, ето, у Вашим очима сувишна, јер тобож нема срвхе, а исто не мислите о настави друго страног језика, која је уведена по узору на земље ЕУ, и показала се као поптуно неделотворна. Захваљујући увођену наставе другог страног језика, свеукупни квалитет наставе страног језика је драстично опао.

Уосталом, један час недељно није ни приближно довољан за наставу било чега. Веронаука је изузетак, под условом да је учитељ способан, а деца имају контакт с Црквом ван школе. У противном, нема ни од тога вајде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720507#p720507:1a80yfhx je napisao(la):
Дошљак » 25 Мар 2020 18:08[/url]":1a80yfhx]У правом систему се зна ко шта ради и политичари се не мешају пуно у стручне службе које раде по прописима и плановима.
Ствари нигде не функционишу таку. Тамо где је више реда, политика се мање меша у посао струке, али свеједно се меша.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720627#p720627:21rntat4 je napisao(la):
Хаеул » 25 Mar 2020 05:51 pm[/url]":21rntat4]Ту су и редовне противпожарне вежбе.
Gde su tu? Za razliku od verovanja u boga, verovanje u pp vežbe nije dovoljno. Ja za svojih 30 godina u Srbiji nisam doživeo ni jednu pp vežbu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=720651#p720651:13rms4qg je napisao(la):
Vitez Koja » 26 Мар 2020 02:26[/url]":13rms4qg]
Gde su tu? Za razliku od verovanja u boga, verovanje u pp vežbe nije dovoljno. Ja za svojih 30 godina u Srbiji nisam doživeo ni jednu pp vežbu.
Не будите злонамерни и не мислите да је мишљење нас верујућим о вама неверујућима ишта боље од вашег мишљења о нама. Зато, будимо пристојни, или ће ова тема брзо постати нелагодна за све учеснике.

У мојој школи је сваке године одржавана противпожарна вежба. Зар то није био случај и у вашој? Ако се не варам, те вежбе су обавезне.
 
Svašta je obavezno pa ga nema. Moje školovanje je trajalo od sredine 90ih do kraja 00ih i prošlo je bez i jedne pp vežbe. Bez ikakvog mišljenja i verovanja. Jednostavno se nije desilo.

Za lagodniju temu, poštujmo forumska pravila i ne citirajmo bespotrebno.
 
Vrh