Šta je novo?

Osiguranje zgrada i stanova?

Sklop

Novice
Učlanjen(a)
09.04.2020.
Poruke
1
Pohvaljen
2
Kako su se desili ovi zemljotresi u okruzenju i razni pozari u Srbiji pitam upravnika moje zgrade: Upravniče hocemo li mi osiguravati našu zgradu?

Covek mi je mrtav hladan odgovorio: Ma neće to nas! Stekao sam utisak da je nas upravnik neki vidovit covek.
 
Mislim da je osiguranje zgrade po novom zakonu obavezan ja planiram da tražim ponude poslije VS od osiguranja sad sam regulisao naplatu preko infostana pa ce taman da se nakupi sredstava za razne stvari da se urade...
 
Zanimljiva tema kojoj sam prilagodio naziv.
 
Proverio sam nije to obavezno osiguranje po zakonu. Zgrada moze da se osigura ali to nije obavezno.
Ovaj moj upravnik nece da se bavi time. Ali ako se dese neke stete na zgradi bogme morace upravnik sam da to plati.

Preko puta mene pametni ljudi osigurali svoju zgradu od pozara, zemljotresa, stakla na zgradi i ne znam od cega jos.
Pitao sam njihovog upravnika a on mi rece: Ne zelim da razmisljam da li hoce ili nece da se desi neki bedak. Ko ce to da plati ako nas drmne zemljotres. A pozar smo vec imali pre 4 godine. Veeelika steta jos sakupljamo pare da je platimo. Od tada zgradu osiguravamo.
 
Bilo obavezno po predlogu zakona pa su izbacili izgleda provjerih
Inace ako ti ne bude problem pitaj ga koje osiguranje i koliko placaju
 
Pitao sam. Uzeli su tri ponude i na kraju su izabrali Uniqa osiguranje. Kazu da su izabrali ne najjeftiniju ponudu nego najbolju koja im pokriva zapisao sam: pozar, zemljotres, lomove stakla na zgradi,izlive vode iz instalaciji po zgradi, lomove instalacija u zgradi i neku odgovornost zgrade otprilike ako sa njihove zgrade padne nesto na moj auto onda to osiguranje placa a ne stanari.

Setih se gledao sam na vestima pre neki dan ovoj zeni sto je pala fasada na glavu u Kosovskoj pa to je strasno odneli je u urgentni centar jadna zena. Setas ulicom i padne ti nesto na glavu. A starih zgrada u Srbiji koje stanari ne odrzavaju ima bas dosta.
 
I kakve su cene, kako se plaća prema kvadraturi svakog stana ili?
 
Kaze ovako: kad osiguravas zgradu osiguravaju se samo zajednicke prostorije u zgradi. Stanovi i lokali u zgradi vlasnici moraju posebno osigurati od osiguranja zgrade.

Cena za zajednicke prostorije u zgradi (272 m2) od ukupne površine zgrade od 1380 m2 je 188 eura godišnje. Za stanove ne znam ali licno ja za moj stan od 64 kvadrata plaćam 54 eura godisnje. Plaćam prema kvadraturi a ne prema lokaciji stana.
 
Oko osiguranja je važno koji je ugovor, šta je osigurano, vrednost imovine i.t.d. Takođe je važno koje su propisane premije u pitanju?
 
Mislim da skoro svi osiguravaju po kvadratu povrsine objekta. Kad se desi katastrofalna steta na mom stanu isplacuje mi se gradjevinska vrednost stana a ne trzisna.

To znaci da kuca u nekom selu ima istu gradjevinsku vrednost kao i kuca na Dedinju.

Preciznije cigla, cemet itd na stovaristu imaju svoju trzisnu cenu za celu Srbiju. A sad gde ces sa stovarista da teras taj materijal da li na selo ili na Dedinje to osiguranje izgleda ne interesuje. Oni plaćaju materijal i rad da ti se vrati u stanje kako je bilo recimo pre pozara ili zemljotresa.
 
Tacno tako, premija se obracunava po kvadratu i obracunava se gradjevinska vrednost. Sto se tice kuce koja je stara, tad je gradjevinska vrednost manja pa je i premija niza.
@Sklop je apsolutno sve tacno napisao.
S obzirom da radim u Osiguranju, ako nekoga zanimaju detalji moze me kontaktirati u pm.
 
Zasto sam osigurao moj stan? Neko osiguranje sam imao preko Infostana i to redovno plaćao. Imao sam kradju 2014 obijen mi je stan i ukrali su iz stana vrednu tehnicku robu i stvari. Jest gadan stres kad se vratis kuci i zateknes obijena vrata i pokradene stvari.Naravno osiguranje preko Infostana nije pokrivalo takvu stetu.

Od tih nekih stvari ima i onih koje su imale veliku emotivnu vrednost za mene. I onda sam shvatio da to osiguranje trebam sam licno ugovoriti a ne da mi tamo serviraju neko nametnutno osiguranje sa svim nepoznatim detaljima osiguranja.

Imam rezervu prema zastupnicima i prema posrednicima u osiguranju jer oni rade u interesu osiguranja i za to dobijaju proviziju od njih, pa sam licno otisao i nakon upoznavanja sa uslovima osiguranja zakljucio polisu.
 
A ovi zemljotresi u blizoj Hrvatskoj su za nauk drugima ali ovaj moj upravnik izgleda nista ne razume i igra se sa ljjudima i njihovom imovinom. Trazicu njegovu smenu na sledecem sastanku u zgradi.

Oni imaju zakonom obavezno osiguranje zgrada ali samo od pozara, osiguranje od zemljotresa je bilo slobodan izbor za upravnika zgrade. Vecina upravnika pametnjakovica nije osiguravala zgradu i od zemljotresa i sada su svi u ozbiljnom problemu jer osiguranje nece da plati stetu od zemljotresa jer nije ni ugovoreno! Tamo je sad hajka na upravnike ali steta nanesena privatnoj imovini je ogromna zbog necijeg nemara ili sta vec.

Ne zelim ni da pomislim da to moze i nas da snadje. Odmah bih uveo obavezno siguranje zgrada od pozara i zemljotresa kod nas ali ko mene sta pita.
 
Ja sam samo pitao za mišljenje o ponudi, a premija očigledno može biti i fiksna, a ne samo po kvadratu. Gledao sam i te ponude, ali bi me zbog velike kvadrature izašlo 3-4 puta više...
 
Sto se tice ponude Darte pazljivo sam je pogledao i mislim da ne bi uzeo ni jedan od tih paketa jer iskusno ne sadrze rizik zemljotresa.

Dalje interesuje me da mi stan stalno bude osiguran a ne samo kratkorocno 3, 6 ili 12 meseci pa ni to ne odgovara.
 
Da stvarno nema zemljotresa, tek sada vidim. Mada do sada u Srbiji nije zabalezen zemljotres magnitude preko 6 Rihtera koji su destruktivni po pravilno građene objekte, a verovatnoća za tako nešto u Beogradu je još manja. Naravno poželjno je imati osiguranje i u tom slučaju .
Mene najviše buni ovo stalno nastanjen stan/kuća , pošto se to izdaje a ja živim na drugoj lokaciji. Da li i to potpada pod tu definiciju ?
 
Ako nije zabelezen to ne znaci da se nece desiti. Tako su razmisljali i nase blize komsije Hrvati a sad kukaju na sav glas zbog unistene imovine a nisu je osigurali od zemljotresa. Millim da samo jake kuce za osiguranje nude taj rizik.

Zakon prirode je da za sve mora da postoji prvi put. Uzeo sam osiguranje za stan od pozara, zemljotresa i nekih dodatnih rizika na neograniceno vreme. Necu da razmisljam.

Koliko znam, a nisam strucnjak za osiguranje osim sto sam se puno nacitao o osiguranju kad bilo ko stanuje (nekog stalno ima) u stanu ne mora biti to vlasnik stana onda se taj stan vodi kao nastanjen.
 
Kad je zadnji zemljotres zabilježen u bg pogotovo jači koji je nivo opasnosti bg nije sigurno isti ko u kraljevu ili u cg
 
U Srbiji je do sada zabeleženo 10 zemljotresa od oko 5 Rihtera, a najbliži Beogradu je bio u Lazarevcu. Verovatnoća nekog jačeg zemljotresa ovde je mizerna.
 
Nema veze Darte prijatelju hocu da iskljucim i tu kako si napisao mizernu mogucnost zemljotresa u Srbiji. Tamo gde je bilo manjih moze da bude i vecih. Znaci treslo se tu i ranije. Imamo li garanciju da se nece desiti a vec se desavalo? Moj upravnik: Ma nece to nas.

I osigurao sam svoju imovinu od onoga sto se desilo komsijama koji su inace vrlo blizu Srbiji. Preporucujem to i drugima. Uopste nije skupo.

Jos nesto koliko sam informisan samo četiri osiguranja u Srbiji mogu da isplate ukoliko se dese bas veeelike stete.
Ostali zato i izbegavaju da ponude taj rizik jer se plase steta od zemljotresa jer to ne mogu ni da isplate.
 
I koja su to osiguranja koja mogu da isplate i koja je cena po kvadratnom metru stana.
 
Necu upotrebljavati nazive osiguranja.....Bas velike stete (nekoliko miliona evra) ne moze da isplati ni jedna sama osiguravajuca kuca u Srbiji.

Velike stete mogu da isplate 4 osiguravajuce kuce u Srbiji i to iskljucivo uz pomoc svojih mocnih centrala u inostranstvu (Italija i Austrija)

Kada su bile velike poplave u Obrenovcu jedna od ovih osiguravajucih kuca je u potpunosti odgovorila na zahteve i isplatila stete u iznosu od 950 000 hiljada evra. To sam procitao u specijalizovanom casopisu za osiguranje.

Hrvati i Slovenci imaju svoje osiguravajuce kuce u Srbiji. Ali oni sada ne mogu da isplate ni svojima a kamoli velike stete u Srbiji.

Jedino domace osiguranje kod nas ne moze isplatiti velike stete bez pomoci drzave.
 
Cena po kvadratu stana varira u zavisnosti od povrsine stana i ugovorenih rizika tako da ne bih znao da odgovorim na pitanje. Znam samo da za mali novac dobojate velika pokrica za stan i da vredi osigurati stan. Mirna glava.

Nemam prijatelja oko mene koji nisu kod nekog osigurali svoj stan. Ali zato imam upravnika koji se pravi pametan i nece da osigura zgradu.

Ali mislim da znam koji je razlog uverio sam se...Jednostavno kad se desi neka steta na zgradi izgleda da svaki upravnik imaja svoje seme sa raznim majstorima.

Posto osiguranju ne mozete da podnesete naduvani racun za popravke a neobavestenim stanarima mozete, onda njima jednostavno ne odgovara da se zgrada osigura jer nema vise muvanja i talova sa majstorima.

Pa sam tako stekao utisak da su nasa ulazna vrata izgradjena od zlata a stakla su izgleda dijamantska.

Resenje je uvesti zakonski obavezno osiguranje zgrada u Srbiji pa da vidim tog upravnika koji nece da osigura zgradu.
 
Vrh