Šta je novo?

Poslovni prostor u Bgd. - perspektive i potrebe

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.395
Pohvaljen
5.472
Lokacija
Fruška gora
Tragom i povodom ovog članka, otvaram ovu temu o potrebama za poslovnim prostorom u Bgd.
Izgradnjom već početih objekata, kao i onih koji su najavljeni, tj. koji će sigurno biti izgrađeni
poslovni prostor će biti znatno povećan i pitanje je koliko ga ustvari treba narednih godina.

Kancelarija dovoljno, nedostaju stanovi
Prema našim procenama, trenutno se u Srbiji gradi oko milion stambenih kvadrata, a skoro polovina
od toga je u Beogradu – kaže Srđan Vujičić, direktor za Srbiju konsalting kompanije King Sturge, čije je
sedište u Londonu i jedna je od najvećih u oblasti nekretnina.

– Što se tiče poslovnog prostora – nastavlja Vujičić – Beograd znatno prednjači sa oko 90 odsto ukupne
izgradnje i u toku ove i sledeće godine očekujemo da na tržištu bude oko 350.000 kvadratnih metara
kancelarijskog prostora zapadnog standarda.
...... ........ ........
– Investicije u poslovni prostor na našem tržištu a i tržištima u okruženju, predstavljaju prvi korak stranih i
mnogih domaćih investitora kao logičan sled razvoja ekonomije zemlje – kaže Vujičić i daje primer
Geneks apartmana koji su do 2003. godine jedini bili bliski zapadnom standardu.

I zato je tu kancelarijski prostor imao fascinantnu rentu od oko 30 evra po metru kvadratnom.
Međutim, kada su na naše tržište stigli veliki „igrači” u svetu nekretnina, kao što su AfrikaIsraeli, GTC i
Mahler Group, njihove poslovne zgrade su snizile cenu rente. Vujičić navodi da ona trenutno iznosi
oko 22 evra u centru Beograda i oko 20 na Novom Beogradu.

– Očekujemo da se po završetku nekolicine ekskluzivnih projekata kao što su Sava Biznis centar,
Verano Blok 23, GTC skver, na tržištu Beograda nađe dodatnih 170.000 kvadratnih metara! Ta kvadratura
lako može i da se udvostruči ako se krene sa projektom Blok 26, Blok 11 ili brodogradilištem – kaže Vujičić.

Ipak, procena potražnje je umerena.
– Iako vrlo uspešan ekskluzivni agent nekolicine poslovnih projekata (SBC, Avenija 19, T23...) smatramo
da će stopa nepopunjenosti poslovnih zgrada u narednom periodu rasti.

Dakle, jasno može da se zaključi da se trenutno u Beogradu nalazi dovoljan broj kvadrata poslovnog prostora,
dok je u slučaju stambenih potražnja daleko prevazišla ponudu i govori se o potrebi za najmanje pola miliona
kvadrata dodatnog stambenog prostora – zaključuje naš sagovornik.
ceo text : http://www.politika.co.yu/rubrike/Nekretnine/Kancelarija-dovoljno-nedostaju-stanovi.lt.html

bigvlada":7qfkj9r0 je napisao(la):
na delu sajta Colliers International-a koji se bavi Srbijom (http://www.colliers.com/Markets/Serbia/)
se mogu naći istraživanja tržišta poslovnog i stambenog prostora u Beogradu, za drugu polovinu 2007. godine.

Office space
http://www.colliers.com/Content/Rep..._Report/PDFs/BelgradeOfficeSecondHalf2007.pdf

Retail space
http://www.colliers.com/Content/Rep...et_Report/PDFs/SerbiaRetailSecondHalf2007.pdf

Residential space
http://www.colliers.com/Content/Rep...rt/PDFs/BelgradeResidentialSecondHalf2007.pdf
 
Изузетан потенцијал Београда
Да Београд као геостратешки центар има највећи потенцијал за градњу некретнина у региону и да га
страни инвеститори виде као центар југоисточне Европе, потврдио је недавно за наш додатак и
Александер Петриц, генерални директор Immorent-а, уз прогнозу да ће за пет до десет година
вероватно бити један од водећих центара у региону.

Све ово поткрепио је тренутним стањем на тржишту некретнина у нашој престоници, али је направио
и поређење са Бечом, где се налази седиште Ерсте групе у чијем је окриљу и Immorent. ... itd.
ceo text : http://www.politika.co.yu/rubrike/Nekretnine/Izuzetan-potencijal-Beograda.sr.html

Prenosim ovaj članak sa vrlo optimističkom procenom, ali ima i drugih očekivanja ispod njega (komentari).
 
ja sam na ovaj nacin optimistican vec 3-4 godine, i sve mi se cini da ce tako i biti, naravno, ako ne izbije jos neko kosovo, mada ne vidim da moze, i ako jedna vlada izvuche bar 2-3 godine u celosti.
 
Cene stanova nisu pale preko leta
Manjak prostora za rentiranje
Autor: Ana Milojković, Ana Bokonjić | 30.07.2008 - 11:32


stan_v.jpg


Po prvi put ovog leta, cene stanova za rentiranje u Beogradu nisu „pale“ što je bio slučaj u proteklim sezonama. Zaposleni u agencijama za nekretnine smatraju da uzrok tome može biti „skok“ kvadrata stanova u prestonici ali i manjak stanova za rentiranje. Garsonjere i jednosobni stanovi se teško nalaze, a najveće rente za dvosobne su na Dorćolu, Vračaru i oko „Arene“.

- Stanovi se preko leta uvek iznajmljuju po nižoj ceni, ali ove godine to nije slučaj što je sve nas iznenadilo. Mislim da je uzrok tome što su kupoprodajne cene više za 40 odsto u odnosu na prošlogodišnje. Ljudi često iznajmljivanjem otplaćuju kupljen stan. Ako ratu plaćaju 300 evra, najviše im se isplati da i renta bude toliko - priča Aleksandar Jovanović iz agencije „ENS“ dok u agenciji „Terazije“ smatraju da je za nepromenjene rente glavni krivac nedostatak stanova sa ovom namenom. Kako kažu, zato se vlasnicima stanova može da drže i „dižu“ cene kako im odgovara, a oni koji ih iznajmljuju nemaju veliki izbor, pa moraju da pristanu“.
Šta god bio razlog, cene nisu pale ovo leto, a interesantna stavka je da su se, po visini rente, mali stanovi na periferiji izjednačili sa ovima u centru.
Iskustvo Katarine Lazarević iz agencije „Alka“ je da su garsonjere i jednosobni stanovi najtraženiji, a da se jako teško nalaze pogotovo na Novom Beogradu gde takvi stanovi uglavnom nisu ni zidani. Ako se i pronađu na ovoj opštini, cene variraju od 250 (u blokovima) do 300 evra (kod „Fontane“). Po istoj ili nešto nižoj ceni, iznajmljuju se i u drugim krajevima grada.
Najskuplja garsonjera za koju Jovanović zna je ustvari apartman u blizini „Arene“ i košta oko 450 evra mesečno. Jednosobni stan je gotovo nemoguće naći u ovom kraju, a mesečna renta je u proseku 550 evra. Kome je to preskupo, stan ove veličine može da iznajmi za 250 evra u Zemunu ili na Banovom brdu, a ko ima sreće naćiće na Karaburmi i za 150 evra.
Tradicionalno, najskuplje lokacije za one koji žele da iznajme dvosoban stan su centar grada, tačnije Vračar, i deo oko „Arene“ koja je, od kad radi, podigla cene svih stanova u blizini. Ovde se iznajmljivanje plaća i do 1000 evra mesečno koliko se plaćaju i neki stanovi na Senjaku.
- Voždovac je od ove godine vrlo aktuelan, zbog novogradnje, pa su i cene više. Ko želi da iznajmi dvosoban stan, na primer u Ulici vojvode Stepe, plaćaće i do 600 evra mesečno - naglašava Lazarević i dodaje da će porodicu sa plićim džepom pre poslati da vidi ovoliki stan u novobeogradskim blokovima ili Zemunu gde mogu proći i sa 350 evra na mesečnom nivou.
Za sve sugrađane koji nemaju svoj stan, dobra vest je da su stanovi za iznajmljivanje, osim što su skuplji, mnogo pristojniji ove godine u odnosu na prethodne. Prema rečima naših sagovornika, loša vest je da će u septembru cene najverovatnije biti još više, jer se očekuje veća navala interesenata - brucoša, studenata iz unutrašnjosti koji su preko leta bili kod roditelja kao i povratak ljudi sa odmora.

Mali i luksuzan za 900 evra
Prema Aleksandru Jugoviću iznajmljivanje jednog od „najluksuznijih“ malih stanova (58 kvadrata) košta 900 evra mesečno. Nalazi se na Vračaru, na trećem spratu nove zgrade. Ima moderno opremljenu kuhinju, osunčanu dnevnu i spavaću sobu sa kupatilom i wc-om - pločice su keramičke, a stepenice u zgradi su mermerne.
- Jedan od skupljih većih stanova (160 kvadrata) je na Senjaku, a njegova mesečne renta je 2.000 evra. Stan je na dva nivoa, ima tri terase i dva kupatila sa đakuzijima. Zgrada je pod video nadzorom i ima fizičko osiguranje - dodaje Jugović.

cenestanovatd1.jpg


Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=51173#
 
Ova cifra u tabeli koja je data za Vozdovac je dvostruko uvecana od realne. Dvosoban stan (68 kvm) u idealnom stanju na kilometar od Autokomande u Vojvode Stepe kosta oko 300 evra.
 
shmeksi":267dx6zh je napisao(la):
Ova cifra u tabeli koja je data za Vozdovac je dvostruko uvecana od realne. Dvosoban stan (68 kvm) u idealnom stanju na kilometar od Autokomande u Vojvode Stepe kosta oko 300 evra.
Treba znati da ovakvi tekstovi nikada ne plediraju da budu objektivni, već predstavljaju deo PR kampanje za podizanje vrednosti rente/cene kvadrata itd.
 
PR kampanja za dizanje cena kvm je bila uspesna, nazalost je neodrziva ukoliko je cena rentiranog kvm upola manja od kupljenog. Videcemo sta ce biti tokom jeseni.
 
Colliers: U Beogradu pojeftinio zakup poslovnog prostora

09. septembar 2009. | 11:54


Cene zakupa poslovnog prostora u Beogradu u proseku su niže 12 odsto nego 2008, pa sada Beograd ima najpovoljnije cene zakupa u regionu, objavila konsultantska firma za nekretnine Colliers International.

Prema rezultatima istraživanja te kompanije, u Beogradu su cene zakupa poslovnog prostora klase A u centralnoj poslovnoj zoni grada oko 15 odsto manje nego u prošloj godini i na nivou su 15,5 evra po kvadratu mesečno. Zakup poslovnog prostora klase B u centralnoj zoni Beograda pojeftinio je osam odsto 13,5 evra po kvadrat mesečno. Cene zakupa u širem centru su slične za obe klase i iznose oko 11 evra po kvadratu mesečno.

Prema istraživanj kompanije, u Beogradu bi do kraja 2010. trebalo da bude izgrađeno oko 200.000 kvadrata poslovnog prostora klase A i oko 100.000 kvradrata poslovnog prostora klase B.

Izvor: EMportal
http://www.emportal.rs/vesti/srbija/98298.html
 
Prešli smo milion m2 poslovnog prostora :pob:
CBS2020.jpg
 
U ovoj godini nas očekuje preko 100.000m2 novog poslovnog prostora za izdavanje plus par rekonstrukcija.
 
Mislim da ce pandemija da dovede do toga da ce mnogi poceti da rade "remote" i onda je pitanje da li nam treba
toliko poslovnog prostora zapravo.
 
Taj remote rad štedi kompanijama novac od rente ali je istovremeno i veoma štetan za zaposlene. Samo introvertni uživaju u tome dok drugi imaju manje ili veće probleme.
 
Slazem se a dodatni problem je uglavnom mali stanovi u Beogradu pa kad radis od kuce smetas i sebi i drugima.
Da i bi se iole radilo kvalitetno od kuce svakome treba posebna radna soba sto je nerealno ocekivanje.

Drugi problem je sto firme mogu da pocnu masovnije da guraju poslove "radite od kuce" pa da bude manje izbora. Pogotovo strane firme po ovom novom predlogu Zakona za freelancere ispasce da ce manje placati i doprinose i plus nema potrebe za poslovnim prostorom.
 
Ljudi su se zalili na rad od kuce u prvih 6 meseci, koliko vidim kasnije su se svi snasli i organizovali. Iskreno cisto sumnjam da ce se ljuci masovno vracati u kanc. Mislim da niko ne zuri da se vraca u guzve u saobracaju, narucivanje brze hrane...itd.
 
ko može da bira taj se neće vratiti, ali ako deca prate nastavu od kuće, pa još i ako oba roditelja rade od kuće, tu neće biti mesta za svakog. I to čak ne mislim da svako ima odvojenu radnu sobu, već više neki tihi radni kutak za sebe. Znam masu ljudi kojima je muka od toga da rade za trpezarijskim stolom jer nemaju gde drugo zato što prosto nisu predvideli radni prostor u stanu
 
Pošto pratim ovu oblast iz specifičnog ugla, imam neke uvide. Na duge staze rad od kuće je doveo do psihičkih problema i većeg stresa zaposlenih jer ne mogu razdvojiti privatno i poslovno. Poslodavcima odgovara ovakva izmena, ali radnicima ne. Na prvu loptu je super, ali radnici imaju i potrebu da se uživo socijalizuju sa kolegama, i ne mislim na blejanje u samoupravnom preduzeću već meljudski kontakt koji ne postoji kada radiš od kuće.

Trošiš svoja sredstva i radiš "remote" a gazdi super, ne mora da plaća komunalije i prostor, pa čak neki ne plaćaju ni gradski prevoz jer su zaposleni kući. Na kraju će ispasti da u jednoj sobi spavaš, radiš, živiš i odmaraš. Veoma nezdrava praksa.

Takođe, rad u kolektivu van kuće je produktivniji jer nema drugih distrakcija: partner, deca, komšija koji buši hiltijem i slično.
 
tako je, jedan moj prijatelj je rekao za ovaj sistem rada da ne radi od kuće već da živi na poslu
 
Ja vec duze vremena radim od kuce za stranu firmu i prija mi ovaj nacin rada. Za mene bi idealno bilo da firma ima lokalno predstavnistvo i da jedan radni dan nedeljno bude iz kancelarije.

Verovatno na ovaj pozitivni utisak dosta utice i sama firma, posedovanje odvojene sobe, zivot bez roditelja u stanu...
 
@Vucko i @Dzangrizalo su sve lepo rekli.


Ja ću samo da kažem da od svih ljudi koje znam, koji rade ili su radili od kuće, u tome uživaju samo oni koji su najveći samotnjaci i otuđenici.
Svi ostali koji su to iskusili, uključujući tu i mene, smatraju da donosi mnogo mnogo više cena i problema nego benefita.

Imam jednog prijatelja koji je, isto kao i ja, radio od kuće još pre Korone i masovnog prebacivanja na online nastavu i rad. Izgovori i hvalospevi vezani za rad od kuće se vrte oko toga kako ne mora da troši vreme na prevoz, kako nema stresa, sam odlučuje koliko radi, odakle radi, može da koristi stojeći sto, trte mrte...

U realnosti - gotovo uvek je stisci sa vremenom, mrzi ga da ide bilo gde do grada iako ima svoj auto (dakle ne zavisi od GSPa), za devojke ''trenutno nema vremena'', posao (zadatak) od 6 sati mu se otegne na dva dana, porodicu je zamenio kolegama sa posla koje nikad nije ni upoznao (pošto su iz svih delova sveta) a u slobodno vreme između dva zadatka beleži i tefteriše šta jede, koliko troši struje, koliko ide u WC, koliko spava, itd itd...


Sve u svemu, rad od kuće je pogodan možda za 5 do 10% opšte populacije. Za druge nije. Iako mnogi sebe ubeđuju da su profil ličnosti za takav režim.
Nažalost, Kurona Rajh, alavost poslodavaca, boleština ''trend-setera'' (ne znam kako drugačije da nazovem to) i glupost i naivnost masa su doveli do toga da danas svi isprva sebe ubeđuju kako im je rad od kuće san snova i rešenje za sve probleme. A zapravo je samo uvertira u jedan prazan dezorganizovan i otuđen život gde pojedinac živi da bi radio, umesto da radi da bi živeo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=840619#p840619:3n547jtg je napisao(la):
Doka_1 » 11 Apr 2021 11:04 am[/url]":3n547jtg]Ja vec duze vremena radim od kuce za stranu firmu i prija mi ovaj nacin rada. Za mene bi idealno bilo da firma ima lokalno predstavnistvo i da jedan radni dan nedeljno bude iz kancelarije.

Verovatno na ovaj pozitivni utisak dosta utice i sama firma, posedovanje odvojene sobe, zivot bez roditelja u stanu...
Ukoliko si mladi samac ti si grupa kojoj ovo najviše odgovara, ali ostatku populacije koji ima porodicu u stanu nikako. Takođe zavisi i od delatnosti do delatnosti. Dokazano je da su sastanci uživo produktivniji nego zoomovanje i skajpovanje.

Svakako delu populacije odgovara, ali je on u manjini
 
Radim u IT sektoru, imam porodicu i prilicno smo organizovani. Vecina starijih kolega se slaze da bi idealan rezim rada bio 4+1 kuca/kancelarija ili 3+2. Mladje kolege preferiraju 0+5 rad iz kancelarije jer smatraju da u tim uslovima mogu mnogo brze da napreduju. Slozio bih se oko sastanaka, kao i da dosta zavisi od delatnosti koju osoba obavlja, ali kao sto je naveo @VRadovic preduslov za ovo sve je posebna radna soba i racunar.
 
Vrh