Šta je novo?

Rekonstrukcija kompleksa gradskih dvorova

Mile

Beginner
Učlanjen(a)
02.11.2007.
Poruke
50
Pohvaljen
2
Da li je verna rekonstrukcija (izgled pre II sv. rata) dobra ideja?

fotos1.jpg
 
pa šta vi onako kao građevinci mislite koliko bi to novca koštalo da se napravi opet ova centralna zgraada (naravno pod ovim mislim spoljašnjost, pošto pretpostavljam da bi ono stepenište i ornamentika iznutra sigurno zahtevala dodatne pare itd..)
 
Negdje sam na netu vidjeo stare slike unutrasnjosti prestone dvorane mozemo samo da placemo kako su je unistili :rant:
 
Gradjevinski, bez unutrasnjih dekoracija, obzirom da je grad vlasnik i ne placa svoju zemlju, kao pseudosecesija, sa replikom originalnih fasadnih plastika, u novim materijalima gradnje, ovaj centralni deo dvora,dormitorijum , gde je ubijen Kralj Aleksandar i Kraljica Draga, kostao bi oko 600 Eu/m2. Evo, ja cu da dovedem dundjere , nek mi daju 600/m2 i izidam ovo "na belo" unutra parket, kupatila, instalacija, bez enterijernih plastika i ukrasa. To je zgrada, +/- 15.000 m2, znaci oko 9 milki. Kao toranj na Avali.
 
Ali šta će nam to? Ovako imamo jako lep park, lep prostor ispred Starog dvora gde se uvek dočekuju sportisti, uvek su neka slavlja. Zašto ga pregrađivati nekom starom zgradom koja danas ne bi ni imala svoju prvobitnu funkciju. A što se tiče kralja Aleksandra i kraljice Drage, oni su bačeni sa balkona jedne stare zgrade, Simićeve kuće koja je postojala blizu one fontane. Inače, ovu lučnu zgradu je rekonstruisao i nadogradio Korunović 1920. god.
 
Rekonstrukcijom Starog dvora bi bilo više porušeno nego što bi se gradilo, tako da ne verujem da će se to desiti.
Možda se vrate ona dva kubeta, ali to je nešto drugo, nije rekonstrukcija.
 
Goldstein":3h4ytg0u je napisao(la):
Ali šta će nam to? Ovako imamo jako lep park, lep prostor ispred Starog dvora gde se uvek dočekuju sportisti, uvek su neka slavlja. Zašto ga pregrađivati nekom starom zgradom koja danas ne bi ni imala svoju prvobitnu funkciju. A što se tiče kralja Aleksandra i kraljice Drage, oni su bačeni sa balkona jedne stare zgrade, Simićeve kuće koja je postojala blizu one fontane. Inače, ovu lučnu zgradu je rekonstruisao i nadogradio Korunović 1920. god.
E, da , tako je.
I ne kazem da treba opet da se dize, nego je Praguc pitao koliko bi to kostalo.
 
Kralj aleksandar i kraljica draga nisu ubijeni u toj zgradi vec u zgradi na mjestu danasnje fontane u parku.Ta zgrada je srusena neposredno nakon ubistva po naredjenju novog vladara da ga nepodsjeca na ubstvo.A onda je napravljena zgrada sa slike u obliku potkovice u kojoj je bio marsalat dvora i krunski savjet .Zgrada je prezivjela drugi svjetski rat bez znacajnijih ostecenja srusena je 1951 po naredjenju Titovom da ga ne podsjeca na kraljevinu tad je uklonjena i ograda oko dvorskog kompleksa.
 
Kako bez značajnih oštećenja, ja sam baš mislio da su onaj centralni deo gde su bile one lepe stepenice skroz uništili u bombardovanjima (sad da li onom 41ve ili nekom narednom, to već ne znam).
E taman, i ovo me zanima, da li su one sale u gradskoj skupštini nešto naknadno rekonstruisane posle II Sv. rata, pošto mi uopšte nisu izgledale kao da su rađene pre...
 
још један глас ЗА. и ко што жаба рече, нека се и граничи са кичом само нека се врати та потковичаста зграда.
некако ми тај трг, тај плато са њом делује баш... европски :)
 
Ja sam uvek za rekonstrukciju svega sto smo izgubili tako da sam i ovde za.

Obnova ovog i Poste na Savskom Vencu bi mi bili najdrazi gradjevinski poduhvati.
 
ako bi se taj deo ponovo izgradio stvarno bi zatrpao park i pogled na onu tamo stranu. ja nisam za. lepo je to izgledalo i u tom stilu sve, nema sta ali meni se svidja ovaj prostor sto sada imamo, sirina, park i to sto mogu da bacim pogled malo dalje ka skupstini..
 
ivana-bg":38cb57z8 je napisao(la):
ako bi se taj deo ponovo izgradio stvarno bi zatrpao park i pogled na onu tamo stranu. ja nisam za. lepo je to izgledalo i u tom stilu sve, nema sta ali meni se svidja ovaj prostor sto sada imamo, sirina, park i to sto mogu da bacim pogled malo dalje ka skupstini..
Ne samo park već bi do pola zagradio fasadu dvora ka Bulevaru.
 
^^Ne bi ukoliko bi se precizno uradilo da ivica srednje zgrade se zavrsava sa pocetkom starog dvora. I ne, nemoj mi reci kako je na slici, jer to moze i malo drugacije da se uradi tako da ce "trg" ispred skupsitne grada lepse da izgleda jer ce imati jos jednu lepu fasadu za njegove leve strane gledano ka starom dvoru.
 
Ima jedna izreka koju volim da citiram u ovakvim situacijama:

"To ti je ko da mrtvom magarcu kriv ..... ispravljaš"
 
гоје стварно си нашао адекватно поређење. :)
шалу на страну, верујем да би зграда заклонила доста тога али, као што се може видети на фотографији, није она толико масивна баш, уска је и грациозна некако. мене стварно одушевљава! у оно време када је постојала сигурно је да се уклапала у тај амбијент, с друге стране је скупштина, како би само лепо легла као контраст скупштинском здању...
има ли још неких фотки из архиве?
 
he hvala, ali uopšte nije šala. I magarac je bio super dok je bio živ. Ali je umro, i vremena su se promenila.... :grand:
 
^^Rekonstruisati lucni deo, vratiti kupole na starom dvoru! Prelepo bi izgedalo i sa one strane ka parlamentu i iz Kralja Milana!

Taman taj lucni deo moze da posluzi za sve skupstinske komisije, anketne odbore i ostale stvari za koje se zale da u zagradi narodne skusptine nemaju mesta. Ostatak moze da koristi gradska uprava.
 
Ja sam pre za to da u toj rekontruisanoj zgradi bude neki muzej.
 
stdvor.jpg


dvor.jpg


StariDvorBeograd.jpg


Moralo bi da se sruši više od pola zgrade...nešto sumnjam u to :)
 
Vrh