Šta je novo?

X most - pesacka pasarela preko Save

Vidi spat komacna cijena zavisi od trenutne cijene celika ti dobro znas to .Proracume ne mogu da ti dam nisu kod mene .Nije isti utrosak matrijala za pjesacki most i za veliki drumski most .Tebi niko nebrani da u drugoj temi
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 33#p542433
Predlazes neku svoju ideju projekat oko premoscavanja save ili cak da otvoris novu temu
Mislim da ovdje nema vise o cemu da se diskutuje bar za sad do novih ja se nadam pozitivnih vijesti
Kao sto boca ica rece
 
Gresis Direktore, mnogo gresis!!!
To zavisi od vise faktora, nije samo cena celika u pitanju vec i tehnologija koja se koristi i tu je statika presudna.
Ti mislis da se uzme cena celika ili betona i da se pomnozi sa kvadraturom mosta, to uopste ne ide tako!

Za Zidarev most sam vec rekao da onako kako je prikazan na slici (sanduk kontinualnog profila) i sa proporcijama koje su one sa slike, njegov most staticki ne moze ni da drzi. Ta greda bi trebala da bude mnogo (MNOGO!!!) sira i to vise ne bi uopste bio isti taj most a ni ista tehnologija.
Pupinov most kao i Brankov imaju profil koji postaje sve tanji kako ide dalje ka centru reke (tehnologija lucnog tipa i promenjivog profila) i to je jedini nacin da most takve konstrukcije bez zatega i stubova ne padne u vodu jer kontinualna greda nije tehnologija koja se primenjuje na velike raspone.
Dakle Zidarev most bi teoretski mogao da drzi sa nekim zategama ili nekim lukom, ovako nikako. To moze da potvrdi bilo koji gradjevinski inzenjer kome bi se prikazala slika.


Da se vratim na cenu, cesto ljudi misle da ako (na primer) neki most koji premoscava 50 metara kosta 2 miliona evra, onda da most koji premoscava 250 metara bi kostao 5x2 miliona dakle 10 miliona evra. I tu nastaje greska jer u praksi uopste nije tako.
Ako je taj most 5 puta duzi, on nece kostati 5 puta vise vec 10 ili mozda 15 puta vise zato sto takvi ogromni rasponi zahtevaju mnogo izdrzljivije materijale mnogo dublje temelje itd, samim tim troskovi eskaliraju mnogo vise.
Most koji preskace 250 metara iz jednog cuga ima ogromone sile na svojim stubovima.
 
p-1-1-649x550.jpg


Evo Boco radi poredjenja cene.
Ovaj pesacki most u Parizu koji premoscava 106 metara je kostao 9,8 miliona evra a izgradjen je 1999.
 
To je pesacki most u Parizu Simone de Beauvoir, meni jako poznat, posto mi je fakultet bio u blizini..
I Zidar je pogresio u svom postu jer je napisao da je raspon 300 metara a to uopste nije raspon vec duzina pasarele.
Sena je siroka oko 146 metara na tom delu. Tako da glavni raspon nikako ne moze da bude 300.
19 miliona evra je normalna cena za glavni raspon od 146 metara.
Zidarev X most ima 260 metara glavnog raspona.
Tako da jos jednom potvrdjujes ono sto pokusavam da ti objasnim a to je da X most ne moze da kosta 20 miliona evra.
 
Vrh