Šta je novo?

Solarna energija i sistemi

Da li to znaci da ce moci da se instaliraju inverteri ili paneli do ukupno 10.8 kw ?
Da li to resenje sa monifaznim mikroinverterima, npr 5+3+3 kw moze da se koristi i u off grid sistemima, pa kada dodje i prikljucak od EPSa, da ne mora da se menjaju?
Teoretski da li i vetro turbine podležu tome ? Na ovo gore još 500-800w mali generator ?
 
Iz teksta:
"Ako za primer uzmemo domaćinstvo sa prosečnom potrošnjom električne energije od 300 do 400 kWh mesečno, u kući od stotinak metara kvadratnih, Živković navodi da je računica sledeća:

"Za te potrebe trebalo bi, prema novom Zakonu, koristiti petokilovatni solarni sistem koji bi naplatu korišćenja energije iz drugih izvora trebalo da 'svuče' na nulu. Takva investicija, podrazumevajući i ugradnju, košta oko 5.900 evra sa PDV-om, a isplati se posle 7-8 godina", kaže on."

Ja trošim oko 1000kw mesečno, zimi oko 1600. Godišnji računi za struju su mi nešto jači od 1000 evra i stvarno ne vidim uz sadašnje cene struje kako bi mi se ovo isplatilo osim uz neki ekstra povoljni kredit. I to ako ne računamo troškove amortizacije opreme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821991#p821991:1at0r5pj je napisao(la):
M86 » 10 Feb 2021 17:21[/url]":1at0r5pj]Update

B92: Solarni paneli: Hoćete sami da proizvodite struju? Istražujemo kada se isplati da to uradite http://www.b92.net/biz/fokus/analiza.ph ... id=1809328
Solarni crep
Kompanija Tesla Elona Maska otvorila je prednarudžbine za svoj solarni krov koji koji bi trebalo da košta 21,85 dolara po kvadratnom metru.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... Q4mXYV0M22
 
.... добилi четири нова закона из сектора рударства и енергетике, а следећи важан корак би требало да буде стратегија за енергетску транзицију која има само један циљ — очување сигурности снабдевања и енергетске безбедности ....

Da li sada mogu i mali kucni vetrogeni da se prave i postavljaju ?
U kombinaciji sa solarnim panelima je svakako stabilnije kucno snabdevanje
kao sistem , naročito zimi.
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=844625#p844625:272jtr98 je napisao(la):
boca-ica » 25 Apr 2021 06:44 am[/url]":272jtr98]
.... добилi четири нова закона из сектора рударства и енергетике, а следећи важан корак би требало да буде стратегија за енергетску транзицију која има само један циљ — очување сигурности снабдевања и енергетске безбедности ....

Da li sada mogu i mali kucni vetrogeni da se prave i postavljaju ?
U kombinaciji sa solarnim panelima je svakako stabilnije kucno snabdevanje
kao sistem , naročito zimi.
:sesir:

Dobro pitanje i vrlo interesantno.

Neka kombinacija wind + solar + baterije je mozda i najrealnija.
 
Можда неко зна одговор...

Да ли могу да на надстрашницу своје терасе у стамбеној згради поставим соларни панел? Не на заједничком крову, већ на надстрашницу коју сам сам уградио? Да ли ми за то требају дозволе? Струју бих користио за рачунар, пуњење телефона и лаптопа.
 
To ce se tesko saznati jer mini pa i veci vetrogen moze imati svaka kuca bar za osvetljenje . Jos u kombinaciji sa solarnim panelima to je prava mini elektrana.

I ovako malo im para od haraca
pa izmisljaju koje kakve bezvezne stavke na racunu da bi oteli što više kao sto je stavka :
,, -Trošak garantovanog snabdevaca-,,
koje li glupost sve nece priheftati na racun
a zabole me uvo za haracliske troskove. :twisted:

Umanjenje racuna i vetrogenom i te kako bi bio udarac za njih, u masovnijoj primeni :!:
Mada za nas bi bila dupla korist :kk:
pored smanjenja potrošnje iz mreže vracanje ma kog kilovata u mrežu, morali bi nam platiti po ceni zelenog kilovata tj. po uvoznoj ceni kilovata.( koj je skuplji od domaceg)
Bolje i sigurnije od Bit-coina

E zato , cemo teško doci do prave informacije.
:sesir:
 
Postovani,
kakva je trenutna situacija vezano za solarne ploce i mini vetro turbine? Mislim sto se tice zakona?
Ja bih rado na svom placu napravio jedno malo postrojenje za sopstvene potrebe i za vracanje u mrezu.
Da li ima nekih novosti.
Pozdrav.
 
Interesantna prica, covek po struci politikolog sam projektovao solranu staklenu samoodrzivu kucu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2v-R9veFvmY[/youtube]
 
Zdravo! Nedavno sam prihvatio zadatak na poslu koji pokriva solarnu energiju i uticaje na divlje životinje i staništa. Jedini problem je što ne znam mnogo o solarnoj energiji niti odakle da počnem. Imate li svi resurse koje biste mogli podijeliti sa mnom kako bih stekao solidnu pozadinu? Otvoren sam za većinu izvora: dokumentarne filmove, podcaste, recenzirane časopise, novinske članke, knjige itd.
 
Najbolje za pocetak youtube serijale da krenes da gledas. Zatim Canadasolar sajt firme koja proizvodi panele da naucis o specifikaciji same opreme.
 
Na AliExpressu sam nalazio solarne panele od 200w po ceni od 60,70 dolara do 200 dolara, svi su monokristalni, razlicitih su dimenzije, cak sam nalazio manjih dimenzija a jace, jel ima jos na sta treba obratiti paznju?
Kod nas sam nasao vece fazon metar sa pola metra od 200w, za oko 10.000,00 din.
 
Na AliExpressu sam nalazio solarne panele od 200w po ceni od 60,70 dolara do 200 dolara, svi su monokristalni, razlicitih su dimenzije, cak sam nalazio manjih dimenzija a jace, jel ima jos na sta treba obratiti paznju?
Kod nas sam nasao vece fazon metar sa pola metra od 200w, za oko 10.000,00 din.
I da je Halfcut tehnologija
 
Nosim se mišlju da po kupovini panela postavm na fasadni južni zid malo ispod izviirujuceg crepa 🙄
Tako bi bio zašticeniji od meteo uslova a uporedjujuci uglove sunčevih zraka u odnosu na krovnu poziciju čini mi se da nema vrlo drastične razllike u osunčanosti al je bezbednosni dobitak bitno veci.
Nadam se da bi jednim panelom ,,pokrio,,
unutrašnju i spoiljnju kucnu led rasvetu
 
Poslednja izmena:
Nosim se mišlju da po kupovini panela postavm na fasadni južni zid malo ispod izviirujuceg crepa 🙄
Tako bi bio zašticeniji od meteo uslova a uporedjujuci uglove sunčevih zraka u odnosu na krovnu poziciju čini mi se da nema vrlo drastične razllike u osunčanosti al je bezbednosni dobitak bitno veci.
Nadam se da bi jednim panelom ,,pokrio,,
unutrašnju i spoiljnju kucnu led rasvetu
Horizonatalno ili vertikalno? Može da se postavi kao tenda, malo je komplikovanija konstrukcija jer se mora stavljati guma između panela, pa se paneli fiksiraju samo "okolo".
 
Jel možete da napravite noseću konstrukciju za solarne panele koja će ujedno biti i nadstrešnica za dva automobila? I koliko bi to zadovoljstvo ugrubo koštalo?
 
Jel možete da napravite noseću konstrukciju za solarne panele koja će ujedno biti i nadstrešnica za dva automobila? I koliko bi to zadovoljstvo ugrubo koštalo?
Ova konstrukcija 6x4m kombinacija čelik i aluminijum košta oko 14000e, mi radimo aluminijum, čelik se posebno naručuje.
viber_image_2023-12-06_16-57-47-483.jpg
 
Mishop wrote :
,,...Horizonatalno ili vertikalno? Može da se postavi kao tenda, malo je komplikovanija konstrukcija jer se mora stavljati guma između panela, pa se paneli fiksiraju samo "okolo".,,

Hvala na odgovoru 🙃 nismo se razumeli, ne kao tendu , vec kao sliku na zidu, zbog vece meteo zaštite samog solarnog panela
 
Mishop wrote :
,,...Horizonatalno ili vertikalno? Može da se postavi kao tenda, malo je komplikovanija konstrukcija jer se mora stavljati guma između panela, pa se paneli fiksiraju samo "okolo".,,

Hvala na odgovoru 🙃 nismo se razumeli, ne kao tendu , vec kao sliku na zidu, zbog vece meteo zaštite samog solarnog panela
Panel će izdržati meteo prilike koliko je predviđen što je sigurno. Na zidu kao slika proizvodnja struje zavisi od upadnog ugla sunčevih zraka (pomnožiti sa sin ugla), znači kad je najjače sunce imaće najmanju proizvodnju.
 
Vrh