Šta je novo?

Nazivi beogradskih mostova

jlaki

Advanced
Učlanjen(a)
07.03.2007.
Poruke
2.751
Pohvaljen
650
Lokacija
Beograd
Razmišljao sam o tome dosta dugo, ali sam sad poveden opštom halabukom o imenovanju mosta rešio da pokrenem i ovu temu i čujem i vaše mišljenje

Smatram da Brankov most i Gazela jedini imaju originalne i nazive kakve zaslužuju, kao što će imati novi most, ma koje od imena bude prevagnulo. Problematični nazivi za mostove po mom mišljenju su Kineski most, Pančevački most, Stari savski most, Novi železnički most. Smatram da prosti mostovi kao što je Ostružnički mogu da nose takve nazive, a da je sramota da gradski mostovi koji imaju neku istoriju ne nose nikakve.

Moji predlozi za preimenovanje mostova:
1. Brankov most - Most Branka Radičevića (mala izmena)
2. Stari savski most - Most Eugena Savojskog (naziv koji je kada je prvi put izgrađen i nosio)
3. Stari železnički most - Most Dragutina Dragiše Milutinovića (izgradio Glavnu železničku stanicu)
4. Novi železnički most - Most Dragiše Brašovana (u blizini je Bigz, njegovo najveće remek delo, sramota je da ovaj čovek ima samo uličicu na Bežanijskoj kosi)
5. Most preko Ade - Most Arčibalda Rajsa (moj glas ide za ovaj naziv)

Za Kineski most i Pančevački nemam ideju.
 
Ако ћемо по неким асоцијацијама на оно куда мост води, Панчевачки би могао да буде Ђорђа Вајферта.
 
Nisam za promenu imena ulica i mostova.Istorija je istorija,ne treba se brisati i praviti lose pravilo koje ce neko sledeci da sledi i tako u krug.

To bi bilo kao sto neko rece da okrecimo geneks u belo.Prosto ne ide.
 
Hvala za pokretanje teme, ova problematika je stvarno pocela da gusi temu o mostu na Adi.

Po meni su imena koja nastanu organski puno bolja od toga da se bas sve zove po nekom pojedincu ili "velikanu". A preimenovanja bilo cega mi je vec preko glave, tako da sam tu izuzetno protiv.

Ako vec mora da se zove prema nekom pojedincu, i ja sam za Arcibalda Rajsa. Sve drugo malo vuce na mitomaniju, kult licnosti, proslost, i/ili ideoloske sukobe. A ako se da Rajsovo ime mozda jos neko procita njegovo "Cujte Srbi", a te njegove poruke su nesto bez cega nam nema normalne i prosperitetne buducnosti (recimo ona o odrzavanju objekata, tako rezonski i tako jednostavno a VEKOVIMA ignorisano). Bilo bi to vise pogled u buducnost i nekakav zavet da se unormalimo nego gradnja kulta njegove licnosti.

Mada je najverovatnije da zvanicno ime nije ni bitno jer ce ljudi jednostavno govoriti o Mostu na Adi. Sto ce se vremenom sve vise izgovarati kao "most nadi" a i to nije lose i zapravo ide u istom smeru kao i most Arcibalda Rajsa.

Bilo kako bilo, i uz sve probleme (da li je pretplacen? koliko? itd.), ovaj most je prvi poduhvat od ovog znacaja za grad koji ce se kompletirati od ne znam kada (Gazela, Knez Mihajlova, Beogradjanka, mada je nas davno dostignuti vrhunac zapravo hala na sajmu). Hajde da to iskoristimo da nacin razmisljanja (a jezik i nazivi koje koristimo na njega zestoko uticu na podsvesnom nivou) malo poguramo unapred.

Zadnje sto nam treba su nekakva epsko-junacko-velikanska imena koja velicaju "ono sto smo dali/imali", znaci proslost, ili nas vecito vracaju na ispravljanje krivih drina i razdore (cetnici-partizani, to jeste vazna tema o kojoj treba raspravljati ali u drugim kontekstima i ne tako da jedna strana "pobedi" tako sto ce "zauzeti most").

Bude li "Most na Adi" poruka je da su ovakve stvari normalne, da smo to svi zajedno platili, da je puno tu ljudi dalo doprinos (OK, neki su verovatno i krali ali stvarno svaka cast tim radnicima, inzenjerima, a i Djilas uz moguce kritike ipak zasluzuje priznanje), i da nema nekakve patetike ili bacanja u nesvest. Znaci, OK, odradili smo to, idemo dalje! A Arcibald Rajs je rez sa losom prosloscu, uzimanje onog pozitivnog iz nje, i pogled u buducnost i recept kako da nam bude bolje.
 
Stari savski most treba se zove po ucitelju koji ga je spasio od unistenja .A ne nikako princa eugena savojskog decko preskocio si neke casove istorije bez uvrede neka te jovanom da repeticie da obnovis gradivo ali za vrijeme drugog sv rata SS DIVIZIJA SE zvala tako ista je pola Srbije zavila u crno .Divizija je bila sastavljena od folksdojcera za dalje se obrati jovanomu :kafa:
 
A da uopšte ne dajemo ime mostu, a? Kad ga ionako skoro niko neće zvati po pravom imenu?
 
@praguc

Slazem se s tobom i dajem ti plus! :)

Ono sto mi je uvek bilo zanimljivo je sto Srbi imaju izuzetno vredne narodne izreke, ali se u svakodnevnom zivotu retko njih sete ili ih primene. Jedna od izreka kaze "zaludan pop i jarice krsti". Nista bolje ne odslikava tu izreku od rasprava o davanju imena toponimima i objektima u gradu. Setite se samo koliko godina je Slavija zvanicno bila Trg Dimitrija Tucovica, ali niko zivi koga ja znam nije ga tako zvao. I Blok 45 je bio (mozda je i sada) Naselje Sunca (ili MZ Sunce), ali ne-daj-boze da nekome kazete da idete u Naselje Sunca, taj ne bi znao na koju stranu ste krenuli. I Brankov most svi tako zovu po asocijaciji s Brankovom ulicom. Ne ulazeci u istorijske zasluge ljudi koji su pominjani do sada, cini mi se da ce narod ipak zvati mostove, trgove i naselja po samo narodu znanim imenima, a ne po zvanicno nadenutim. Mislim da ce u svakom slucaju i ovaj novi most za vecinu, ako ne i za sve biti most na Adi, tj. da ce postati uobicajeno da se kaze "idem na Novi Beograd preko Ade" i da niko nece, cak ni pod dejstvom lakih droga da pomisli da ce neko da dodje do Ade i da preplivava Savu, vec da ce da predje preko tog mosta. U protivnom, bicemo u situaciji da jedna strana zove most po nekom zvanicnom imenu, a druge po imenima koja nisu nije zvanicno prihvacena, tj. po svojim neusvojenim predlozima. :bash:
 
Verujem da će nazivi biti slobodni, kao što su i dosad bili: od "most na Adi" do "onaj novi most".

Ne znam kako je bilo kada je Gazela u pitanju, ali pretpostavljam da mediji imaju velikog uticaja i u ovoj sferi. Ako se govorilo u medijima o gazeličnom dizajnu istoimenog mosta tokom njegove izgradnje ili ako su mu konstruktori odmah dali takav radni naslov, pa mediji preneli, vrlo je verovatno da se zbog toga ime zadržalo. Najaktuelniji radni nazivi za našeg najvećeg "jednopilonca" bili su most na Adi, most kod Ade i novi most na Adi, odnosno kod Ade. Mislim da će tako i ostati.
 
vucko":i0xtxn74 je napisao(la):
Nisam za promenu imena ulica i mostova.Istorija je istorija,ne treba se brisati i praviti lose pravilo koje ce neko sledeci da sledi i tako u krug.

To bi bilo kao sto neko rece da okrecimo geneks u belo.Prosto ne ide.

Nazivi "Stari savski" i "Novi železničćki" imaju istorijski značaj?

Meni je bilo izuzetno zanimljivo što most od 16 metara u Crnoj Gori ima svoj naziv i tablu na kojoj taj naziv piše i njegova dužina. Imenovanje i označavanje mostova smatram isto bitnim koliko i označavanje kulturno-istorijskih atrakcija po gradu
 
По мени једноставно Мост на Ади мада би можда Мост код Аде лексички био исправнији али ово прво је већ заживело, уколико би неко одлучио да се да име по некој личности онда дефинитивно Иво Андрић.
 
Samo da ne bude da neki jadnik skoči sa njega, u pokušaju da se samoubije, pa da most dobije ime po tom nesrećniku. :/
 
I meni se cini da je Most na/kod Adi najbezbolniej resenje. I koje god iem da dobije, ovako ce ostati u narodu. Tacnoje i da je OK da ima neko ime, ali ne bih ja tu stavljao istorijske licnosti, ili neke trenutno aktuelne... Glupo je zbog promena vlasti, navika, ili cega god, kasnije menjati imena.
Neka se mosta na Adi zvanicno zove i Skafiskafnjak, red je da ima ime, ali mi cemo ga zvati kako smo navikli i to je to.

Sa druge strane, ne bih vole da Kineski most ostane takvog imena u narodu, ali tesko da cemo to izbeci :lol:
 
jlaki":33bnyh95 je napisao(la):
Razmišljao sam o tome dosta dugo, ali sam sad poveden opštom halabukom o imenovanju mosta rešio da pokrenem i ovu temu i čujem i vaše mišljenje

Smatram da Brankov most i Gazela jedini imaju originalne i nazive kakve zaslužuju, kao što će imati novi most, ma koje od imena bude prevagnulo. Problematični nazivi za mostove po mom mišljenju su Kineski most, Pančevački most, Stari savski most, Novi železnički most. Smatram da prosti mostovi kao što je Ostružnički mogu da nose takve nazive, a da je sramota da gradski mostovi koji imaju neku istoriju ne nose nikakve.

Moji predlozi za preimenovanje mostova:
1. Brankov most - Most Branka Radičevića (mala izmena)
2. Stari savski most - Most Eugena Savojskog (naziv koji je kada je prvi put izgrađen i nosio)
3. Stari železnički most - Most Dragutina Dragiše Milutinovića (izgradio Glavnu železničku stanicu)
4. Novi železnički most - Most Dragiše Brašovana (u blizini je Bigz, njegovo najveće remek delo, sramota je da ovaj čovek ima samo uličicu na Bežanijskoj kosi)
5. Most preko Ade - Most Arčibalda Rajsa (moj glas ide za ovaj naziv)

Za Kineski most i Pančevački nemam ideju.

Mislim da su nazivi bezveze.

Prvo, u Beogradu ne postoji tradicija da se mostovi zovu po poznatim licnostima, bar ne od 1945. Imali smo mostove kralja Aleksandra i kralja Petra, ali oni su sruseni i na njihovim ostacima sagradjeni novi.

Ovo ostalo...ako treba most da nosi neki naziv po nekome, logicnije je da nosi naziv po nekome ko ga je izgradio, finansirao, projektovao, i tako dalje. Meni bi bilo daleko logicnije da se novi zeleznicki zove Hajdinov most (on ga je projektovao) nego Brasovanov. Slicno vazi za stari zeleznicki: ne znam zasto nazvati most po nekome zato sto je u blizini mosta neka zgrada koju je taj neko projektovao/izgradio? Zar nije onda logicnije da se tako zove neka od ulica u blizini tih zgrada, a ne most?

A za Brankov most, ako se ulica Brankova (a ne Branka Radicevica), a po ulici je most dobio svoje 'nezvanicno' ime, zasto bi menjali ime mosta?

Imena mostova i imena ulica nisu ista stvar - ulice nastaju spontano i zapravo su parce slobodnog javnog prostora dok se sama konstrukcija ulice menja milion puta, tako da je mnogo teze "vezati" ime ulice za nekog konkretnog "projektanta" (mada ima i takvih primera, npr. Mekenzijeva, za koje smatram da su skroz dobri). Drugo, ulica ima previse da bi svaka imala neko genericko ime - jednostavno lakse se pamti kada nosi ime po nekome. Da je Beograd Pariz sa 37 mostova, to bi bila druga prica, ali ovako gde mozemo da ih izbrojimo na prste obe ruke mislim da su trenutna imena sasvim adekvatna.
 
Vrh