Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

Spejs kauboj

Novice
Učlanjen(a)
22.03.2010.
Poruke
6
Pohvaljen
0
Pretpostavljam da ste svi culi da se ovih dana na sva usta objavljuje prodaja telekoma., na trenutak mi se ucinilo da me usi varaju. Izgleda da smo upravo dobili ubrzanje u nasem konacnom sunovratu. Ovo je ocajan pokusaj, ove nesrecne vlade, da se popune rupe u bankrotiranom budzetu, i to od prodaje ekonomski i strateski jedne od najvaznijih nasih firmi, koja uz to ostvaruje profit. Telekom u koji je toliko ulozeno ( a ulagali smo i mi gradjani prihvatajuci monopolske cene, ali razumevajuci koliko je to vazno) i koji je postao ekonomski i strateski gigant u regionu ( kupio je telekom Republike Srpske i telefoniju u Crnoj Gori), a sada ce se dati na dobos Nemcima za male pare. Sve to, radi opstanka vlade narednih nekoliko meseci, i bas tim Nemcima koji su tako ocajnicki cekali da se dokopaju primata na Balkanu u telekomunikacijama.
Imamo li snage da se odupremo?
 
Ne znam da li je sunovrat s obzirom na beskonacan broj lebilezovica koji rade u istom.Recimo drug iz odeljenja u srednjoj koji je jedva maturirao radi za 60 000 din naranvo preko veze u Telekomu.A ja sam recimo cekao na adsl 4 godine a zivim na manje od pola kilometra od centrale i imam digtalnu liniju.

Mislim da s obzirom koliko je korumpirana vlast i javna preduzeca da je bolje prodati telekom nego imati lopove u telekomu.Dzabe nam trilioni zarade telekoma jer ce uvek staviti neke stranacke poslusnike koji nama(obicnim gradnjanima) nece koristiti vec ce samo nastaviti da nas pljackaju.

Zadnji primer je pretplata od 450 din ili vise za koju dobijes jedno veliko nista :notok:
 
To što je trenutna organizacija Telekoma očajna ne znači da ga automatski treba i prodavati, ali čak i tako retardirano vođen Telekom (u određenim segmentima) ostvaruje veliki profit. Ono što se nameće kao glavni razlog za prodaju jesu dalje investicije u ovaj sektor koje bi eto taj novi privatni sektor trebalo da obezbezdi, ali verujem da se taj nedostajući kapital za opstanak u tržišnoj utakmici može pribaviti i na neke druge načine, a da to ne bude prodaja udela države (kredit, obveznice?)

Iako sam liberalan po pitanju državnog upliva u privredu mislim da Telekom na kratke, a i duže staze može mnogo više dobra da donese u većinskom državnom vlasništvu nego privatnom. Ako su već tako zapeli za tu teoriju da nikada država ne može tako da dobro da upravlja kao privatnik predlažem im da raspišu tender za profesionalni menadžment Telekoma i dobiće istu stvar, a vlasništvo se neće promeniti.

Oh da ne zaboravim, ko god mi ozbiljna lica kaže da je ova godina idealna za prodaju bilo kog dela Telekoma ima nekih ozbiljnih problema u sagledavanju globalne ekonomske poltike.

Dva preduzeća koja nikako ne bi trebalo da izađu van većinskog državnog vlasništva su: Telekom i EPS.
 
Spejs kauboj":9f7p8imo je napisao(la):
a ulagali smo i mi gradjani prihvatajuci monopolske cene, ali razumevajuci koliko je to vazno
šou :lool:
 
Samo upamtite sve ove stvari kada sledeci put budu raspisani izbori...jedino to mozemo da uradimo.
 
Mislim da netreba prodavati TS vec nas TS treba da se siri na da kupuje ili otvara nove kcerke firme kao u CG i RS trecimo u Jermeniji i u prijateljskim africkim drzavama ali naravno gdje postoji profit ako vec prodaju onda samo 20% akcija nikako vise mada je i to puno jer Grci imaju 20% radnici ce dobiti 15% ja tu zlatnu koku sigurno nebi prodavao a kupc se izgleda vec zna DT koji je u vlasnistvu nemacke.
 
Jedini koji će biti na gubitku od prodaje ovog truta su sportska društva po Srbiji koja su dobijala pozamašne sume love u vidu sponzorisanja + ogroman broj onih polupismenih ispijača kafe u samom Telekomu.

Firma koja se hvali profitom, a ostvaruje ga iz gotovo potpuno monopolizovanog položaja je ništa drugo nego utočište za neradnike i bahate new-generation-air-max klince koji već po (preko veze) završenoj srednjoj školi (preko veze) ulaze u Telekom i ne rade ništa za minimalno 500 evra. Uz sve beneficije, dakako: regresi, sindikalne akcije, trinaesta plata, bla, bla

Telekom ne bi trebalo privatizovati, kao ni EPS/NIS i ostale strateške kompanije, ali samo u slučaju potpune konkurencije i full liberalnog tržišta. Tim pre jer će se sve one prodati državnim firmama iz drugih zemalja (DT, ČEZ, Gasprom).

Na žalost, prodaja u sadašnjim uslovima, kada monopol samo klizi sa domaćeg na inostranog gazdu, nema ni smisla ni svrhe.

Jedino bih mogao da ih opravdam da odmah i sve pare od prodaje ulože u infrastrukturu i naprave više je je*ene puteve po Srbiji. Da se sredi signalizacija na putevima, ličimo na divlji zapad. Da se Dunav dovede u stanje potpune plovnosti i srede obale, da se krene u revitalizaciju železnice... Ali znamo svi da će to otići u penzije, plate javnog sektora, džepove...
 
Nije mi žao što će Telekom biti prodat. Dodatni korak napred bi bio da se okupe predstavnici svih konfesija + neko spiritualističko društvo da predstavlja ateiste i da osveštaju taj prostor kako bi egzorcirali razne samoupravne duhove, pre same prodaje.

Ozbiljno, ne bi bilo kraja kada bih na forumu pisao o svojim avanturama sa Telekomom uslovljenim pre svega očajnim upravljanjem. Posebni biser je bio kada sam u starom stanu tražio ADSL ne misleći da će biti problem to što se telefon vodi na pokojnog dedu. Rezultat je bio da su tražili da pokojni deda dođe da potpiše ugovor, ili da potpiše zahtev za storniranje zahteva, a dok se ne desi bilo šta od ta dva bio sam sprečen da tražim ADSL na drugom mestu!?
 
Nije mi žao što će Telekom biti prodat. Ozbiljno, ne bi bilo kraja kada bih na forumu pisao o svojim avanturama sa Telekomom uslovljenim pre svega očajnim upravljanjem.
Ok mislim da niko ovde ne spori da Telekom nema kvalitetan, profesionalni ili bilo sta drugo menadzment, ali ovde je tema dal' nasa Vlada treba da proda najvecu domacu komapniju po gotovo bagatelnoj ceni da bi popunila rupu u budzetu? Ti mozda imas frustraciju sa nekim svojim iskustvima u toj firmi, ali sad razmisli odgovorno..dal ces taj problem da resavas tako sto ces to da prodas ?
Izvini za mene to nije nikakvo resenje. Tako rade oni koji nemaju resenje ili ih ne interesuje da nadju resenje koje ce biti za opste dobro.

Gledaj Telekom kao nekakvu dedovinu, mozda poslednju imovinu koja je ovoj jadnoj zemlji ostala, a da vredi nesto. Najveci telekomi na svetu nisu privatno vasnistvo vec su javne kompanije koje najcesce iz profita finansiraju socijalne i druge neprofitne drzavne projekte.
Zapravo kao sto je neko rekao, mi bi smo prodali svoju drzavnu firmu drugoj drzavnoj firmi za instant novac koji ce isto tako biti instant potrosen.

Znajuci kakvi ljudi nam vode zemlju ja ne zelim da oni nista prodaju. Niti ce prodati po pravoj ceni, niti ce ta sredstva biti racionalno utrosena. samo cemo se probuditi 3 meseca kasnije bez telekoma i bez para.

i jos samo da dodam jednu recenicu koju je Shmeksi rekao, a koja je cela istina i dovoljno za zakljucak:
"Oh da ne zaboravim, ko god mi ozbiljna lica kaže da je ova godina idealna za prodaju bilo kog dela Telekoma ima nekih ozbiljnih problema u sagledavanju globalne ekonomske poltike."
 
^^^ Ja sam od onih ljudi kojima je potpuno svejedno da li će da ga dere domaći tajkun, strani tajkun ili društveno preduzeće, kada je više nego jasno da je reč o dranju. Pošto ova država nije u stanju da vodi iole razumnu politiku zapošljavanja u preduzećima koja su još u njenom vlasništvu, svaki potez koji će ograničiti njenu moć da se bavi tim stvarima treba pozdraviti.

Konkretno, ja koji radim u privatnom sektoru bi trebalo da plaćam (kroz jedno od najvećih opterećenja na zaradu u Evropi, od 71%!) razne partijske službenike na fantomskim radnim mestima, srednjoškolca direktora JAT-a i "mlade devojke, stručnjake za marketing" sa, valjda, Megatrenda koje su tamo nedavno zapošljene za platu od 120.000 dinara!! - i naravno, ljude u Telekomu koji traže veće plate jer "ostvaruju profit".

Da pogledamo malo kako to Telekom Srbije ostvaruje profit:

U Nemačkoj, za 30 eura može da se dobije ADSL 16000/800: http://www.tempobox.de/en/index.htm
U Srbiji, ja za 30 eura imam ADSL 4096/256.

Pametnome dosta.
 
Ahahahahaha Telekom "profitabilan". Pa naravno da je profitabilan kada je monopolista i kada se tender za drugog operatera (samo jednog!) namesti tako da ovaj ne moze da bude ozbiljna konkurencija Telekomu jos dugo. Cuj profitabilan. Bio bi i ja profitabilan kada bi svi morali od mene da kupujete nesto a i da nemate izbora.

A to "znajuci kakvi su nasi na vlasti..." pa upravo zato treba da se proda! Sve da se proda! Nasa drzava je apsolutno dokazala da je potpuno nesposobna da privredjuje i vodi bilo kakvu firmu. Svi koji sanjate o tome kako ce drzava da dovede neki dobar menadzment, nesto bla bla bla ste skroz nerealni. U Srbiji drzavna preduzeca sluze da bi

- poslanici mogli da uzimaju ekstra kes sedeci u upravnim odborima
- stranacki kadrovi mogli da zasednu na direktorska i druga visoka mesta sa velikim platama cije ce deo obavezno odvajati za stranacki budzet
- se zaposlila rodbina, stranacki vojnici i slicni "zasluzni"
- ako je kojim slucajem preduzece "profitabilno" (citaj monopolista), drzava mogla da uzima prakticno dodatni porez gradjanima i da preliva pare u druge neuspesne projekte radi kupovine glasova
- ako je preduzece gubitas (recimo EPS ili Srbijagas), drzava mogla da kupuje glasove subvencionisanim cenama ovoga ili onoga naravno preko ledja produktivnih poreskih obveznika
- stranacki povezane privatne firme mogle da se nakradu preko namestenih tendera

itd.

Sto se pre prodaju javna preduzeca to ce pre
- iz srpske politike nestati dzabalebarosi koji su tu samo da skupljaju platu u nekom upravnom odboru (ili ce bar biti manje mesta za tavke)
- drzava ostati bez izvora prihoda da finansira svoju suludu potrosnju pa ce najzad morati da krese troskove i smanjuje administraciju
- gradjani Srbije dobiti bolje i jeftinije usluge

itd.

Btw, Deutsche Telekom je vecinski u privatnom vlasnistvu (15% direktno vlasnik nemacka drzava, 17% drzavna banka KfW = 32% ukupno). Cak je i France Telecom vecinski privatan (drzava ima 27%). A u jednoj Americi su svi telekomi 100% privatni. I u Kanadi.

Prodati, prodati, sve prodati! Odmah!
 
Bolje bi bilo da se ljudi (mislim pre svega u medijima) bave pitanjem KAKO (pod kojim uslovima, za koje pare) prodati Telekom, nego - TREBA LI ga prodati, jer...deluje mi da je ta odluka vec doneta i da ce definitivno biti prodat Deutsche Telekomu (pravo prece kupovine, plus..sto DT vec duze vreme iskazuje interes za TS).

Ja, npr, mislim da je ovo idealno vreme za prodaju Telekoma, jer je Telekom sad na maximumu sto se tice ucesca na trzistu (drzi 100% trzista, nema konkurenta), na maximumu je i sto se tice broja korisnika (od 1.1.2011. kad bude dozvoljen prenos fix. i mob. brojeva Telekomu moze samo da se smanji broj korisnika, nece se povecati), na maximumu je i sto se tice sirenja (Srpska i CG, za dalje sirenje nema resurse).
Cena koju sad (do kraja godine) mogu da dobiju je verovatno najbolja. A koja je to realna cena - nemam pojma, ja nisam strucnjak, ali..posto svi (vlada) nekako tvrde da kriza nije uticala na telekomunikacije, onda je za ocekivati da traze i dobru cenu, tj...ako dobiju neku sicu, onda ne bi smeli da se pravdaju krizom! Verovatno ce da zavisi i od pregovarackih sposobnosti 'nasih', a tu uopste nisam optimista.

Ja razumem da je Telekom profitabilan (ali to je kao kad bismo rekli da je Maxi profitabilan), naravno da je profitabilan kad je prosto nemoguce da ne bude. Svaki monopolista ima profit. Razumem i da Telekom (za razliku od mozda drugih), u velikoj meri puni budzet i da je drzavi uvek tesko da se odrekne tih prihoda, ali eto....na primer, drzava moze da zadrzi neki paket akcija koji bi joj omogucio da prihoduje po osnovu dividenti, a pravo upravljanja (vecinski paket akcija), prepustiti Deutsche Telekomu. Po mom misljenju, svako bi bolje upravljao Telekomom nego nasa drzava. DT barem nece imati obavezu da namiruje neke partijske sluzbenike i sl.
I druga stvar koju bih ja uradio da sam drzava (lol), pre prodaje bih izdvojio infrastrukturu iz Telekoma, pa bih je iznajmljivao svim fixnim operaterima po istim uslovima, od toga isto moze da se ostvaruje prihod. Najgluplja stvar koju mogu da urade je da Nemcima prodaju sve kablove i mreze (pa posle Nemci da iznajmljuju Telenoru i drugima). Onda mozemo da se pozdravimo sa zdravom konkurencijom.
Eto, drzava ne mora da bude skroz ostecena kad se odrekne Telekoma, i dalje moze da ostvaruje prihode (dividende + infrastruktura), verovatno ima jos neki nacin, ali ovo mi prvo pada na pamet, jeste da je manje para nego sad, ali i to je nesto.

E i jos nesto u vezi cene. Licitira se s nekim iznosima od 1 do 2,5 milijarde. Jeste...sve je to bitno i ogromna je razlika izmedju 1 i 2,5. Ali ja bih bio zadovoljan da dobijemo i 1, ako bi cela bila utrosena na izgradnju (koridori, mostovi, ovo ono), a ne u plate i penzije. Nekako, deluje mi da ce se na kraju sve svesti na tu jednu cifru i to ce svi kritikovati (mediji, ekonomisti, opozicija), a bolje bi bilo da se koncentrisu na to kako ce se trositi. Ako ispadnemo magarci i prodamo za sicu, ne moramo ispasti dvaput magarci i dati milijardu za plate i penzije.
 
ACR":15zrg2mp je napisao(la):
^^^ Ja sam od onih ljudi kojima je potpuno svejedno da li će da ga dere domaći tajkun, strani tajkun ili društveno preduzeće, kada je više nego jasno da je reč o dranju.
couldn't agree more :kk:

apsolutno mi je svejedno ko ce uzimati kajmak od profita, jer nikada do sada se taj novac nije usmeravao kako treba. Štaviše, drago mi je da tu lovu više neće usmeravati naši pošteni menadžeri, već će Švaba da malo zavrne slavinu.

To da li će lova ići u Nemačku DT-u, ili na ino-račune domaćih lopova mi je sa stanovišta pojedinca svejedno - ni u jednom slučaju Srbija nema koristi od toga. Ustvari, draže mi je da uzme DT, tamo se valjda zna bar neki red.
 
@hazard
"...Svi koji sanjate o tome kako ce drzava da dovede neki dobar menadzment, nesto bla bla bla ste skroz nerealni. U Srbiji drzavna preduzeca sluze da bi......"

E u tome je razlika izmedju raspikuca i odgovornog upravljanja. Ja smatram da zbog tvog ili bilo cijeg ADSL prikljucka koji kasni ne treba prodati sansu da se preuzme liderska pozicija u novim tehnologijama. Tu se opet razilaze kratkorocne linije manjeg otpora i strateskog razmisljanja. da znas malo sta je taj liberalni zapad naucio iz svojih iskustava u privatizaciji javnog sektora, verovatno ne bi rentovao ovako. Isto tako bih dodao da DT drzi fantasticnih 70% trzista u Nemackoj i po tome je slican nasem telekomu.
Sto se tice tvoje tvrdnje da su to privatne kompanije, nisam siguran da znas onda sta znaci javno preduzece u tom modelu. 78% koje fale tvojoj racunici su javno izdate na berzi za gradjane i manje akcionare i zakon ogranicava velicinu pojedincnog udela. Ista ta nemacka drzava nikad ne bi prodala vecinski paket svog telekoma, ali posto ti sumnjas da u Srbija ima kapacitete da uspesno vodi javno preduzece milsim da nema razloga da dalje pojasnjavam.
A tvoj deo o tome kako ce prodaja naterati drzavu da stedi me ostavljaju bez komentara. Nadam se da si samo naivno ovo rekao posto nam zemlja zivi od kredita i rasprodaje vec deceniju u apsolutnim deficitima i platnim i trgovinskim pa se nista nije znacajno promenilo u svesti tih za koje kazes da im treba uzeti Telekom i prodati Nemcima. Neces ti uzeti telekom njima, vec sebi i buducim generacijama.

@Ventimille

I pored svega sto se govori o Telekomu, kao da je to nas najveci problem( a ova zemlja ih ima vala mnogo), on je do sad sav takav neefikasan ipak uspeo da iznese nekoliko starteskih akvizicija, nastupao na tenderu za Telekom Slovenije i ja mu vidim dobru buducnost. Milsim da nas nedostatak vizije ne sme naterati na resenja zbog kojih cemo se kajati kad naucimo kako kapitalizam funkcionise.
"Prodaj, prodaj sve. odmah!" je parola ekonomskog modela koji umire pred nasim ocima.

@Kartograf

"...apsolutno mi je svejedno ko ce uzimati kajmak od profita, jer nikada do sada se taj novac nije usmeravao kako treba.."

Evo i ti si uspeo da kondenzujes sve nase probleme u jednu recenicu. meni je jako interesantno kako ljudi nemaju osecaj za valsnistvo u Srbiji. Ako promenis jednu premisu u svom razmisljanju mozda uspes da shvatis o cemu pricam.
Isto kao sto u Srbiji ljudi imaju problem da shvate da su pare u budzetu njihove i da treab da ih zanima kako se i na sta trose, isto tako treba da razmisljs o telekomu kao o necemu sto je tvoje. Ako ga shvatis kao tvoje onda ces gledati kako da ga popravis, a ne zavalis.
 
KiD":16y1ct6w je napisao(la):
E u tome je razlika izmedju raspikuca i odgovornog upravljanja.
Srpski politicari i odgovorno upravljanje :lool:

Pa pazi, mi imamo dve mogucnosti: da cekamo 5, 10, 15, 20, 25 godina da nam se politicari unormale i da se stanje u drzavnoj upravi popravi toliko da se priblizi necemu sto se barem delom moze nazvati odgovornim upravljanjem, i da patimo sve to vreme, znajuci da su srpski politicari manje vise upropastili sve u privredi sto su imali priliku nesto duze da kontrolisu, ili da odma prodamo to nekome i osetimo boljitak i drzavu smanjimo na neku razumnu meru koju cemo moci da u neko dogledno vreme reformisemo ili bar da budemo u stanju da zivimo sa njenim nedostacima jos neko vreme jer nece uticati na svaki segment nasih zivota.

Ja smatram da zbog tvog ili bilo cijeg ADSL prikljucka koji kasni ne treba prodati sansu da se preuzme liderska pozicija u novim tehnologijama. Tu se opet razilaze kratkorocne linije manjeg otpora i strateskog razmisljanja.
Nadam se da si svestan koliko sam sebi protivrecis u ove 3 recenice. Pa Srbija ne moze da preuzme lidersku poziciju u novim tehnologijama upravo zato sto ljudima kasne ADSL prikljucci, nema portova, drzava zbog Telekoma ne dozvoljava SBBu da preko svoje mreze udje kao drugi operater (fiksni VoIP), itd. Telekom kao drzavni monopol gusi razvoj novih tehnologija i daje ih nam na kasicicu onako kako njima odgovara. Da je Telekom prodat pre 10 godina i da je u roku od 3 godine trziste skroz liberalizovano, ti bi sada u Srbiji mogao da imas internet od 10 megabita, digitalnu TV i neogranicene fiksne pozive za tipa 2 soma dinara mesecno (sve) - obrati paznju na slucaj susedne nam Hrvatske. Sta bi to uradilo za razvoj ove zemlje, kada bi svako imao pristup netu od 10 Mbps?

I sta je Telekom? Da li onda oni mozda izmisljaju i proizvode nove tehnologije? A sto su to oni izmislili i proizveli? Oni su prosto operater, eventualno su sami odradili odredjena softverska resenja. Ono gde treba da inoviraju i smisljaju nove stvari su *usluge*, a kako dobro znamo to im ne ide bas najbolje. Ako drzava Srbija zeli lidersku poziciju u novim tehnologijama neka uzme tu milijardu od Telekoma i spuca je u ETF, FON, Institut Mihailo Pupin ili nesto slicno (ili u EI Nis).

da znas malo sta je taj liberalni zapad naucio iz svojih iskustava u privatizaciji javnog sektora, verovatno ne bi rentovao ovako. Isto tako bih dodao da DT drzi fantasticnih 70% trzista u Nemackoj i po tome je slican nasem telekomu.
Znam da nisam ljubitelj francusko-nemackog etatizma, znam da trziste najbolje funkcionise kada ima konkurencije, i znam kako je u jednoj Kanadi (sve 100% privatno, oduvek bilo, osim u malim delovima zemlje, indirektno) gde si jos pre 20 godina mogao da za 15 dolara mesecno imas neogranicene lokalne pozive.

Inace DT drzi toliko trzista jer je nastao iz bivseg monopoliste (Bundespost, nemacki PTT) kao i nas Telekom.

Sto se tice tvoje tvrdnje da su to privatne kompanije, nisam siguran da znas onda sta znaci javno preduzece u tom modelu. 78% koje fale tvojoj racunici su javno izdate na berzi za gradjane i manje akcionare i zakon ogranicava velicinu pojedincnog udela.
DT nije "javno preduzece" u smislu u kom se to koristi u Srbiji. U Srbiji JP = firma u drzavnom vlasnistvu, a na engleskom npr. "javna" firma ("public company") je firma (privatna!) cijim se deonicama javno trguje na berzi, dok se kaze za neki firmu da je "privately held" ukoliko se akcije ne kotiraju na berzi. Za ono sto mi zovemo javnim preduzecem se koristi izraz "drzavna firma" ("state enterprise").

Dakle DT jeste u vecinskom privatnom vlasnistvu. DT nije drzavna firma. DT je privatizovan 1995. nakon izdvajanja iz nekadasnjeg Bundesposta.

Da, i ja mislim da je model privatizacije DTa bio dobar (osim tih 32% i dalje u drzavnom vlasnistvu), i mislim da bi bilo bolje da se Telekom privatizuje kroz IPO na Beogradskoj berzi nego kroz tender samo jednom ponudjacu jer je u interesu nase ekonomije jaka berza sa najvecim firmama domacim na njoj, da u njih mogu da ulazu gradjani, banke, investicioni i penzioni fondovi. I bilo bi dobro da se recimo Telekom kotira na njujorskoj ili londonskoj berzi kao sto je slucaj sa mnogim evropskim kompanijama pa izmedju ostalog i DT.

Ja bi recimo sva JP transformisao u AD, na tenderu 50% posto prodao nekom strateskom partneru (ako je tom JP potreban partner) uz obavezu da oni nece kupovati vise od 50% u sledecih recimo 5-10 godina, a ostalih 50% prodao kroz IPO na berzi.

Ista ta nemacka drzava nikad ne bi prodala vecinski paket svog telekoma,
Kako da ti kazem nemacka drzava je vecinski paket vec prodala posto je vlasnik tek 15% tj. indirektno samo 32% kompanije.

ali posto ti sumnjas da u Srbija ima kapacitete da uspesno vodi javno preduzece milsim da nema razloga da dalje pojasnjavam.
Nazalost nema sta da sumnjam, drzava Srbije je jasno dokazala da nema kapaciteta da uspesno vodi javno preduzece. je*******iga. Tako je. Resenje je da drzava Srbije ne upravlja preduzecima, ako bas ne mora.

A tvoj deo o tome kako ce prodaja naterati drzavu da stedi me ostavljaju bez komentara. Nadam se da si samo naivno ovo rekao posto nam zemlja zivi od kredita i rasprodaje vec deceniju u apsolutnim deficitima i platnim i trgovinskim pa se nista nije znacajno promenilo u svesti tih za koje kazes da im treba uzeti Telekom i prodati Nemcima. Neces ti uzeti telekom njima, vec sebi i buducim generacijama.
Pa rezonujem da ce na kraju kada ostane bez ikakvih tvrdih izvora prihoda osim poreza drzava morati da stedi. Sadasnjim politicarima je uvek u podsvesti "ako zafali neka para, prodacemo Telekom, EPS, nesto".

Evo i ti si uspeo da kondenzujes sve nase probleme u jednu recenicu. meni je jako interesantno kako ljudi nemaju osecaj za valsnistvo u Srbiji. Ako promenis jednu premisu u svom razmisljanju mozda uspes da shvatis o cemu pricam.
Isto kao sto u Srbiji ljudi imaju problem da shvate da su pare u budzetu njihove i da treab da ih zanima kako se i na sta trose, isto tako treba da razmisljs o telekomu kao o necemu sto je tvoje. Ako ga shvatis kao tvoje onda ces gledati kako da ga popravis, a ne zavalis.
Pa ne razmisljam o Telekomu kao nesto sto je moje, zasto bih? Treba li i da razmisljam o robnim kucama Beograd kao necemu sto je moje? Telekom je jedna firma kojoj ja placam da mi obezbedi odredjenu uslugu. Kada se budu kotirale akcije Telekoma na berzi gledacu ga kao nesto svoje ako budem kupio neku deonicu.
 
Valjda kad ga prodaju, kad dođe novi gazda, možda više neću biti dvojnik, jedino to postoji kod nas, u svetu nigde toga nema. Možda mi telefon više neće šuštati kad pričam. zati i nepričam toliko, al žena se ubi od priče kao da na telefonskoj centrali radi za celih 225, din. Ne razumem izgleda da neki od komšija plaća moje račune a meni ko nekom penzioneru šalju račune manje i od pretplate. Kad mi dođe neki komšija pa me oleši biće meni i telefon i sve da zvoni u glavi. Što kaže naš narod koliko para toliko muzike. Al zato kad moja komšnica (dvojnica) sedne na vezu baki tu nema veza je blokirana sledećih 2 - 3 sata al nem aveze moja joj žena odmah vrati milo za drago.
 
Ako treba da se jedno preduzeće proda, a da se kao glavni razlog za tako nesto navede da je to JEDINI moguci nacin efikasnijeg i efektivnijeg rada neke kompanije onda imamo zestoke probleme u komunikaciji i načinu razmisljanja.

Pristupate toj prodaji kao da je to jedini način da se Telekom spasi, a gore sam lepo napisao da nije neophodno da država upravlja preduzećem već da unajmi profesionalni menadžment koji će moći u okviru vrlo širokog okvira uspešno vodi tu kompaniju u daljem periodu. Ako može privatni sektor da angažuje posebne kompanije da rukovode radom njegovog tržnog centra po čemu bi se u slučaju države bilo šta razlikovalo.
 
^^^ Nije prodaja način da se Telekom spase, već da se državi otme skupa igračka iz ruku.

Vi svi polazite od pretpostavke da je ljudima koji vode ovu državu u interesu da se Telekom razvija (otud priče o profesionalnom menadžmentu itd), a tu mislim da niste u pravu. Ono što je njima u interesu jeste da uhlebljuju svoje ljude tamo, da uzimaju 10% plate od tako uhlebljenih ljudi za svoje predizborne kampanje i da se de facto monopol održi što je moguće duže. Jedna ista priča, ponovljena onoliko puta koliko ima preduzeća u javnom vlasništvu.

Pogledajte, recimo, "profesionalni menadžment" u Jatu - srednjoškolac plus mladi ženski marketing eksperti iz Megatrenda
:blah: . Prodaja, odmah!!
 
tacno. Drzava i da unajmi profi management - to bi bilo samo u marketinske svrhe.

Na zalost, ne verujem ovoj drzavi nista. Da dovedu Bernankea iz FED-a za novog guvernera i on bi brzo naucio krilaticu "ima li mene tu".
 
shmeksi":2350nc5n je napisao(la):
Pristupate toj prodaji kao da je to jedini način da se Telekom spasi, a gore sam lepo napisao da nije neophodno da država upravlja preduzećem već da unajmi profesionalni menadžment koji će moći u okviru vrlo širokog okvira uspešno vodi tu kompaniju u daljem periodu. Ako može privatni sektor da angažuje posebne kompanije da rukovode radom njegovog tržnog centra po čemu bi se u slučaju države bilo šta razlikovalo.
Izvini shmeksi ali ahahahahahahahahahaha! :lool:

Shmeksi ti pricas o onome sto je moguce teoretski, i to je vrlo lepo, ali ja pricam o onome sto se desava u praksi.

Hajde prvo da budemo malo realni: nijedan od politicara na nasoj sceni nece unajmiti profesionalni menadzment jer im Telekom (i svako drugo JP) sluzi za udomljavanje svojih kadrova (preko kojih inace delom finansiraju svoje stranke, iz njihovih plata). Ti predpostavljas da je u nekoj postizbornoj "podeli plena" glavni cilj neke stranke koja dobije Telekom na upravljanje profitabilna kompanija, ali to nije slucaj - njima je cilj zadovoljavanje uskih stranackih interesa. Imajmo na umu da ja pricam sve ovo za Telekom i JP iz perspektive Srbije, i toga sta bi bilo najbolje uraditi u Srbiji ne bi li dobili neki boljitak u razumnom roku. Mozda je u Norveskoj optimalno da drzava ima 53% ucesca u Telenoru npr. ali Srbija nije Norveska. Mozda ce i u Srbiji za 20 godina biti OK da drzava bude vecinski vlasnik tako neke firme ali ja smatram da ne mozemo da cekamo 20 godina.

Uostalom, cak i da nekome od nasih politicara-dibidusa padne na pamet da unajmi profi menadzment, imajuci u vidu profil nase politicke scene, sta nam garantuje da ce tako da ostane nakon sledeceg izbornog ciklusa? Recimo Cvetkovic odluci (znam da zvuci smesno :lol: ) da Telekomu da profi menadzment, onda budu izbori, SNS pobedi i Toma postane premijer. Sta onda? Ko nam garantuje neki politicar nece promeniti misljenje za 5 god.?



Hajde sada da teoretisemo: recimo da drzava odluci da se mesa direktno, da zeli profitabilno preduzece, i unajmi profesionalni menadzment. Telekom je i dalje drzavni.

Sta ce da bude ako taj profesionalni menadzment onda kaze:

- telefon treba da poskupi 100% (fiksni, jer je recimo subvencionisan, da bi se snizile cene recimo interneta)
- treba da se otpusti 50% radnika

?

Poskupljenje telefona - politicki problem za vladu; otpustanje nekoliko hiljada ljudi - politicki problem za vladu. Zna se da je Telekom drzavni, ako se nesto ljudima ne svidja okrivice Vladu Srbije. Dakle toliko o nezavisnom profesionalnom menadzmentu.

A ima i druga dimenzija - regulatorna, zakonodavna. Recimo da drzava Srbija zeli da Telekom bude profitabilan, da od njega zaradjuje. Onda je Telekom povlascen na trzistu. Drzava onda ima motiv da regulatorni okvir bude takav da se favorizuje Telekom. To se vec i radi - pogledajmo kako je bio "namesten" tender za drugog operatera. I onda Srbija ima profitabilnu drzavnu firmu, ali je konkurencija losa (ili lose postavljena) i onda je to lose za gradjane Srbije koji koriste telekomunikacione usluge, i za razvoj istih uopste u zemlji.


Drzava ne treba da privredjuje. Drzava treba da uredjuje. Da regulise. Da bude fer arbitar i sudija na trzisnoj utakmici, da uspostavi okvir i pravila tako da gradjani profitiraju. Ako drzava ima svoju "stranu" u toj utakmici, onda ona ne moze da bude fer sudija. To vidimo sa Telekomom, to vidimo sa NISom, to smo videli donedavno za Zastavom, gledali smo donedavno i sa Jatom.
 
+ још једна хиљадарка Хазарду за брилијантну анализу. :gobb:
 
Cvetkovich: Procenat Telekoma koji se prodaje dobro odabran


BEOGRAD, 24. marta 2010. (Beta) - Srpski premijer Mirko Cvetković izjavio je danas da je odluka Vlade Srbije da proda 40 odsto akcija Telekoma odlična, jer će se tako privući veći broj kupaca.

Procenat koji che biti prodat "odlično je izabran" kako bi se privuklo što više zainteresovanih kupaca i kako bi se obezbebila
prava konkurencija, rekao je Cvetković na okruglom stolu u Beogradu koji je organizovao londonski Ekonomist.

Prema njegovim rečima, na taj će način država zadržati manjinski deo u Telekomu, a istovremeno će privući strateškog partnera koji će ulaganjima obezbediti dalji razvoj te telekomunikacione kompanije.

Vlada Srbije najavila je da će na sednici u petak razmatrati odluku o tenderskoj prodaji 40 odsto akcija Telekoma Srbije koje su u
vlasništvu države.

Cvetković je rekao da je stav da će se tako dobiti najbolja moguća cena, ali je istakao da Vlada neće izlaziti sa procenama koliko vrede akcije koje će uskoro biti ponuđene na prodaju.

Srpski premijer je apelovao da se ne izlazi sa spekulacijama o ceni jer će, kako je kazao, postupak prodaje biti potpuno transparentan.

Cvetković je precizirao da će biti objavljen tender, a nakon toga će biti organizovana aukcija i postupak će biti sličan kao kod
prodaje bivšeg Mobtela.

On je kazao da će novac od prodaje akcija Teekoma biti usmeren u poseban fond i da će biti najvećim delom namenjen uglavnom za putnu infrastrukturu i da neće ići na ličnu potrošnju.

Cvetković je precizirao da novac od prodaje Telekoma neće ići na glavne putne infrastrukturne projekte jer je za njih novac već
obezbeđen od međunarodnih institucija, već za manje saobraćajnice kao što su deonice Beograd-Čačak, Čačak-Pojate, Požega - Vrška Čuka i Niš-Prokuplje.

Premijer Srbije Mirko Cvetković je kazao i da se nada da će novac od Telekoma na najbolji način biti iskorišćen za poboljšanje okruženja i kvaliteta života građana Srbije.

Vlada Srbije je preko PTT Srbija vlasnik 80 odsto Telekoma Srbija, a 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE, čiji je većinski vlasnik Dojče telekom.

(Kraj)
 
Vrh