Šta je novo?

Национални парк Тара

мајстор

Higher intermediate
Učlanjen(a)
18.07.2019.
Poruke
1.299
Pohvaljen
1.663
Да отворимо и ову тему јер ће ускоро кренути са наплатом уласка у НП Тара, мада је пре шумско газдинство!
 
Једна рампа ће бити постављена када се крене од Перућца ка брани, пре раскрснице Митровац-Јагоштица.
Такође обавештење за све који иду ка Растишту, Предовом крсту и Јагоштици. Радови су на уласку у кањон Дервенте вероватно до краја сезоне. Добра ствар је што се сачека да се камион напуни материјалм па се онда може проћи. Мада сад наилазе на озбињније стене па ћемо видети како ће то ићи.
 
Hajde malo pojasni tu raskrsnicu.
Misliš na raskrsncu ispred brane, gde se ide levo naviše ka Mitrovcu?
 
Да, сада нема више калдрме, ставили су тротоар и расвету.
 
Радови!!!
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u3mn6BmymUQ[/youtube]
 
Pa dobro, i gde će biti rampa? Ispred raskrsnice? Neće se moći do jezera ako se ne prođe rampa?
 
Да, праве је испред раскрснице, неће моћи до језера. Друга рампа ће бити вероватно после Зелених чардака ка Митровцу!
 
Mislim da je vreme da se Nacionalni park Tara ukine (u svojim sadašnjim granicama) jer je u suštini bio i ostao šumsko gazdinstvo koje se prostire maletene na polovini teritorije opštine Bajina Bašta. Zanimljiva je činjenica da se NP Tara ni jednim svojim metrom ne prostire ka opštini Užice.
Nacionalni park Tara bi mogao da ostane u nekim svojim prihvatljivim granicama gde se i nalazi Pančićeva omorika. Pa ko hoće neka to pohodi i neka se naplaćuje.
Tako treba uraditi i sa svim ostalim nacionalnim parkovima. Ako nešto nude, daj da vdimo šta se to nudi.
Ako se građani opštine Bajina Bašta budu ikada izjašnjavali o tome, a hoće, siguran sam da sično razmišljaju. Nema veze što je NP državna firma.
Pa ne može više tolikog bahaćenja. Pokradoše šume pa sad bi mangupi i od građana da naplaćuju takse. I to sve po zakonu.

Zna se šta se nudi u nacionalnim parkovima po inostranstvu ako postoje ulaznice. Ovo je prosto jedna taksa, koja se nasilno naplaćuje. Jer ti ne možeš proći od Bajine Bašte do Kremana i dalje a da ne prolaziš kroz teritoriju NP. A tek ona budalaština koja je dozvoljena Kusturici, naplaćuje prolaz na magistralnom putu međunarodnog značaja. Čisto bahaćenje.
 
Ja mislim da se granica NP ne prostire tu gde je raskrsnica, osim ako je nisu volšebno pomerili.
 
Све се слажем, сада смо жена и ја побеснели, направили су масакр у првој и другој зони заштите, оставили смеће, палили ватру што је забрањено, али то су урадили радници НП Тара
 
У Бајиној Башти има бар 30 пилана. Бајина Башта живи од Таре и хидроелектране Перућац. Тара је прелепа, али ако се овако настави искасапиће је. Дневно у просеку иде 30 шлепера дрвета са Таре.
 
Kapitalizam, bato. Bitan moj profit, a sumu I vas ko j...
Inace super tema, nadam se da ce biti slika :)
 
Па имам их неколико хиљада, само вероватно морам компресовати!
 
Meni stvarno nije problem platiti prolaz kroz bilo koji NP. Samo se nadam da se ta sredstva namjenski koriste, što je u nasim državnim/javnim preduzećima gotovo pa nemoguće...
 
Ni meniy ali bolje neka prestanu sa eksploatacijom šume. Pored šume uništiše i puteve gore, idući od Bara do Mitrovica imao sam osećaj da nikad neću stići...
 
Како већ две године живимо на Тари...нагледао сам се свега. ( 2010-те сам купио плац, а кућу почео 2013-те). По мени ово је шумско газдинство. 75% прихода НП Тара је од грађе, они то зову санитарна сеча и проређивање. Кад год њихови радници секу у шуми, остављају хаос иза себе. Остатак прихода је од лова и риболова.Кад ловци крену суботом и недељом, код мене на имању је азил, сви су ту. Путеви су у катастрофалном стању због шлепера који вуку по 50м3 дрвета. Деоница која се сада ради од Перућца до кањона Дервенте према Растшту и даље ка Јагоштици, сада је затворена од 8-19 сваки дан. Па се мора ићи преко Алуге или новом кратицом преко Чемеришта. Тара је прелепа и могао би бити сјајан НП ако има воље за то. Онда и наплата има смисла. Овако уђеш у НП и наиђеш на неколико стотина комада обореног дрвећа. Имамо способног председника МЗ Јагоштица, који је изборио репетитор па сада можемо преко 3г мреже на нет. Па се трудимо да му помогнемо, На реду су органски сертификати и задруга.
 
U Donjim i Gornjim Karaklijama sve spremno za asfaltiranje.

Donje Karaklije:
Pogledajte prilog 2

Put za Gornje Karaklije:
Pogledajte prilog 1

Ono što je interesantno je i da je u Dikavi sređivan put prema Gornjim Karaklijama:


Da li će i tu doći asfalt videće se.
 
Рашко и Марко Караклић ће бити пресретни, то је прелеп крај...Јањач, Камаљ, Дикава, Ђурђево брдо
 
На путу ка Дикави има много малина....сад има и један стални становник! На самој граници.
 
Надам се да је мало дочарало, како је нама на Тари!
 
Vrh