Šta je novo?

Република Северна Македонија

jovanovm

Advanced
Učlanjen(a)
09.04.2007.
Poruke
3.694
Pohvaljen
580
Lokacija
Kradifornija
Makedonija i Makedonoidi...

Двадесет два метра Александра Великог

Градске власти Скопља саопштиле детаље пројекта подизања великих бронзаних споменика, међу којима је 22 метра висок споменик Александру Великом. Нова зграда Уставног суда Македоније биће смештена у реплику античке палате на обали Вардара, вредну 30 милиона евра.

aleksandar.jpg


Градске власти у Скопљу су, после две године ћутања, коначно саопштиле детаље контроверзног пројекта подизања неколико великих бронзаних статуа, међу којима је и грандиозни споменик Александру Македонском.

Сатута, која ће бити подигнута на главном градском тргу, представљаће Александра Великог као античког ратника који јаше коња Букефала. Статуа ће бити висока 12 метара и стајаће на постољу високом 10 метара, па ће цео споменик имати висини од 22 метра.

Истовремено, до јавности су допрле и најаве да би Алексанар Македонски могао бити постављен усред једнако грандиозне фонтане из које би допирали тонови песама трагично преминулог певача Тоше Проеског.

Партенон на Вардару

Поред постављања нових споменика, градске власти планирају да Скопљу дају изглед античке престонице.

Тако ће Уставни суд Македоније бити смештен у Партенон уз обалу Вардара. План за изградњу нове зграде суда, 30 милиона евра вредне реплике античке палате, довео је тамошње архитекте до лудила. Најављена је и изградња нове цркве у центру Скопља.

Гневни одлуком власти да центар града претвори у место за испољавање антички-оријентисане манијакалности, архитекте су покушале да одрже протест, али их је у томе спречила група људи, које су медији описали као "вернике".

Иако идејни пројекат нове цркве још није објављен, извесно је да ће уставни Партенон бити изграђен за две године и да ће се састојати из три дела. Сваки део ће подсећати на кључне периоде македонске државности: античку Македонију, Самуилово царство и савремену Македонију.

Како би се "и у неповољним историјским околностима потврдио македонски идентитет, неопходно је да се изгради свест код грађана да овај стил није туђ, већ део наше градитељске и естетске традиције", објаснио је творац пројекта Слободан Живковски.

ustavni-sud-1.jpg

ustavni-sud-2.jpg

Izvor: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/Регион/59686/Двадесет+два+метра+Александра+Великог.html
 
o jesus christ. imao sam prilike da radim te i razgovaram sa makedoncima, i meni stvarno nije jasno kako oni mogu da veruju u te gluposti da su potomci aleksandra makedonskog;).... hehe al trebali ste videti šta im je kolega koji je bugarin radio... hehe oči im je vadio...;)
 
Ne znam da li da se obradujem ili da tugujem što su druge države u gorem "državotvornom" zanosu od naše... ko da nemamo većih problema... :bash:
 
Samo da se čovek nasmeje;) niti obraduje, niti da tuguje ;)
 
Само нека се чачкају са Грцима... они мисле да сваког од својих суседа могу да дрндају као што су могли Србе.

Жао ми их је, али правиће Краља Ујединитеља од блата. Како год. Наш проблем више нису, срећно им све.
 
Ali fontana iz koje dopiru zvuci pesama Tose Proeskog u kombinaciji sa statuom Aleksandra Makedonskog?!?! :bash: izgubili su razum...
 
Mozda je Aleksandar Makedonski bio slovenske krvi?
Onda bi potraga za identitetom nove nacije imala neko utemeljenje.
Ako bi mu se pronasao grob, izvadila koska i napravila DNK analiza, videli bi koju haplo grupu Y hromozoma ima. Onda bi se ili Grcima ili nasim Makedoncima ( meni su oni uvek Juzni Srbi) izbio argument.

Bez sve sale, tokom 2004-2007 godine obavljeno je opsezno istrazivanje genetske strukture evropske populacije . Da se vidi koliko sadasnja podela na nacije ima smisla , vezana za genetiku populacije. Ko je kome rod. Ko je ratovao protiv koga , a ispada da su isti. I slicno. Istrazivanje je sufinansirao BBC, tacnije Discovery chanel i najavljivao seriju emisija o tome. Uzorci su vadjeni svugde na starosedelackom stanovnistvu, na reprezentativnim broju "enterys".
Rezultati su bili tako neocekivani, da je i Discovery odlucio da vrlo skrati njihovo objavljivanje i da ih uopsti. Tu i tamo, na medjuspletu ( internetu) mogu se naci rezultati , ne previse detaljni, o tome ko je zapravo od evropskih nacija , kakvog porekla.

Ono sto sam ja nasao i zapamtio je vezano, uglavnom za nase krajeve. Pa da vam parafraziram moja saznanja:

O, da, odredjena genetska kombinacija postoji kod Slovenskih, Germanskih, Franackih itd.. naroda i nigde ova struktura nije " cista" uvek je kombinacija gena u pitanju, ali uvek je neka i dominantna. Pa tako saznajemo sledece:

Proto Sloveni, najvise slovenskog gena imaju Poljaci. Pa Ukrajinci. Pa MADJARI ! pa Srbi/Hrvati , Rusi itd.
Austrijanci i Cesi su mesavina , gotovo pola/pola Germanske i Slovenske kombinacije gena, stim sto je kod Austrijanaca nesto dominantnija SLOVENSKA a kod Ceha GERMANSKA grupa. Austrijanci pricaju Nemacki i smatraju se Nemcima, a Cesi govore slovenski i smatraju se Slovenima.

U nasem okruzenju, situacija je besmislena, takodje. Podela na Srbe, Hrvate , Bosance je ocigledno istorijsko i politicko nasledje.
Krenuvsi od severa, jedna haplo varijacija su Slovenci i Zagorci. Druga su Moslavinci, Slavonci, Sremci Banacani i Bacvani i cela Posavina.
Dominantna varijacija ( kada je Vuk uvodio reformu u jezik " Srba sva tri zakona" tj Srba Pravoslavnih, Muslimana i Rimokatolika, odredio se za istocnohercegovacku varijantu kao najpogodniju. ispada da nije to uradio bez neke unutrasnje promisli)- je tzv Dinarska, koja je kao i druge u okolini dominantno slovenska uz dodatak jedne koju nema niko okolo, a koja je specificna za skandinavsku populaciju. U tu grupu spada: Lika, Kordun, Banija, Dalmatinska zagora, cela Hercegovina, cela Bosna osim Posavlja, Crna Gora, zapadna Srbija ( Ere) i centralna Srbija.
Sloedeca varijacija je istocnosrbijanska i jos jedna koja obuhvata jugoistocnu Srbiju( Leskovac, Pirot i taj kraj), Makedoniju i veci deo Bugarske.
I Dalmatinska grupa, primorje, koje je u osnovi slovenska ali ima puno slicnosti sa grupama zastupljenim na Siciliji i Grckoj ( Sicilijanci i Grci ispadaju jedna nacija po ovom istrazivanju)
Gradovi kao sto je Beograd, Zagreb, Novi Sad nisu dali konkluzivne rezultate. To su mesta doseljavanja i ovde vlada mish-mash.

Gde su tu danasnji Makedonci ( koje i dalje smatram Srbima) i Aleksandar?

U isto vreme kada je radjeno ovo istrazivanje, jedan nosati egipatski arheolog pronasao je u podnozju piramida u Gizi naselje radnika koji su piramide gradili. Kuce, kuhinje, bolnice, groblja. Ufati on koske i napravi DNK analizu i uporedi sa DNK strukturom modernih Egipcana. I istina izadje na videlo. Iako se svi oni smatraju Arapima, koji su , kao, potekli sa poluostrva, i govore arapski jezik, ispostavlja se da su Egipcani stari 4000 godina isti kao Egipcani iz 2009. Cukundede i cukunbabe 1 na 1.

Dugo je u opticaju bila teorija o masovnim migracijama stanovnistva i o doseljavanju kojekoga iz kojekakvih vukoje*******ina u Evropu. To se i desilo, medjutim, uticaj novopridoslog stanovnistva na starosedeoce, izgleda, nije bio takav da se populacija potpuno zameni, vec se pridoslice , kojih je uvek manje, utope u postojece naseljenje. Ostane, izgleda, samo ime.
Ako su plemena kao sto su Srbi i Hrvati dosli u 8-om veku, reklo bi se da su se utopila u postojece stanovnistvo i varirala jezik kojim govore?
Makedonci nisu nikad postojali kao pleme pristiglo sa slovenskom seobom iz 8-og veka. Ako je graditelj piramide iz 3000-te PNE isti kao danasnji gradjanin Kaira, ko zna, mozda je Aleksandar zaista bio Trival , a ne Grk. Doduse, ni Grci ne spore da je Filip bio varvarin.
Helensko nasledje, tacno. Ali, bio je ..Makedonac. Trival.

Sve do pada Konstantinopolja u 15 veku, Grci su Srbe zvali Trivalos ( Trivali). Pio megalo etnikos Trivalos. ( preveliki narod Trivalski). Cara Stefana Dusana, u svim dokumentima Vizantije oznacavaju kao Vasileos Trivalos Dusan.

Da se vratimo BJR Makedoniji. Zaista je smesno danas gledati ih kako u pokusaju formiranja nacionalnog identiteta prave maskaradu i stvaraju od sebe temu za sprdnju. OK, ajmo malo da se smejemo, ali nemamo razloga da im stajemo na muku. Od Makedonaca ( juznih Srba) ,mi ovamo , na severu, nikad zla videli nismo. Jesu , verovatno, zaludjeni i da !- rade u korist svoje stete, ali ajde da se ne ponasamo kao iskompleksirani Bugari koji im zagorcavaju zivot na svakom koraku. Nek se igraju. Dok ih Siptari ne pojedu.
 
Ako nekog zanima, evo jos jedne interpretacije istog istrazivanja:



okruglisto.com
Kult => Istorija i antropologija => Topic started by: SuperStaljin on 15, August 2008, 05:49:47


Title: Genetika Balkana - koliko su Srbi slični sa Turcima, Makedoncima, Bugarima...


Sastav raznih Balkanskih naroda po muškom poreklu.


Y-haplogroups in Serbia

I2A 38 % - kratko objašnjenje ( I2A haplogrupa je muška linija koja je naselila Balkan pre nekih 25.000 godina, paleolit. Lovci-sakupljači. Potiču sa bliskog istoka. Daleki rođaci ove grupe čine glavninu stanovništva današnje Švedske )
(http://www.relativegenetics.com/genomics/images/haploMaps/originals/I1b_large_RG.jpg)


E1B1B 20 % - E1B1B haplogrupa je muška linija koja je naselila Balkan pre nekih 8000 godina, Neolit. Potiču sa bliskog istoka. Pripadnici neolitskih haplogrupa činili su kulturu Vinče. Izmislili su poljoprivredu, pismo, trgovinu. Konkretno E1B1B sa Balkana se pre nekih 12.000 godina odvojila od drugih E1B1B podgrupa. Dakle, daleki rođaci po muškom poreklu su današnji Somalci i Etiopljani, Egipćani, Berberi, Libanci. Od drevnih naroda, ta haplogrupa vezuje se za Feničane. Interesantno je da su po svemu sudeći Balkansku varijantu E1B1B po bliskom istoku raširili vojnici Aleksandra Makedonskog, jer se u malim procentima ova hg pojavljuje širom teritorija nekadašnjeg Makedonskog carstva.
(http://www.moonzstuff.com/images/dna_E3b_small_RG.jpg)

R1A 19 % - R1A haplogrupa potiče iz Istočne Evrope. Ovoj genetskoj liniji se pripisuje pronalazak gvožđa i čelika, indoevropskih jezika. U drevna vremena ovoj haplogrupi pripadali su uglavnom drevni Arijevci, Sarmati, Skiti i Sloveni, kao i nešto Skandinavskih Germana. Danas je ubedljivo najčešća među Lužičkim Srbima, Poljacima, Ukrajincima, Rusima, Skandinavcima, Škotima, kao i najvišim kastama u Indiji.
(http://www.relativegenetics.com/genomics/images/haploMaps/originals/R1a_large_RG.jpg)

R1B 14 % - R1B haplogrupa je originalno nastala u Evroaziji. Pre poslednjeg ledenog doba naselili su čitavu Evropu, gde su i dan danas najčešća haplogrupa. Pretpostavlja se da je ovo bila haplogrupa Kromanjonaca.
Pripisuje im se istrebljenje Neandertalaca. Danas čine veliku većinu čine u Irskoj ( preko 90% ), Britaniji, Francuskoj, Španiji, Portugalu, Nemačkoj, Italiji itd. Osim zapadne Evrope, druga grana R1B obitava na Kavkazu.
(http://www.relativegenetics.com/genomics/images/haploMaps/originals/R1b_large_RG.jpg)

J2 9 % - J2 je još jedna od neolitskih haplogrupa koje su naselile Balkan u doba eskpanzije prvih poljoprivrednika na planeti.
(http://www.relativegenetics.com/genomics/images/haploMaps/J2_large_RG.jpg)
--------

Y-haplogroups in Greece
E1B1B 32 %
R1B 31 %
J2 14 %
R1A 12 %
I2A 11 %

--------

Y-haplogroups in Bulgaria
R1B 41 %
E1B1B 31 %
R1A 28 %

--------

Y-haplogroups in RMacedonia
I2A 39 %
E1B1B 26 %
R1A 20 %
J2 15 %
R1B 10 %

-------

Y-haplogroups in Romania
E1B1B 38 %
R1A 29 %
R1B 25 %
I2A 8 %

-------

Y-haplogroups in Turkey
G 28 % - haplogrupa G je takođe neolitska haplogrupa.
R1B 21 %
J 16 % - za razliku od J2, haplogrupa J se pojavljuje samo u zapadnoj Aziji. Ovo su takođe neolitski zemljoradnici.
K 11 % - haplogrupa K je veoma drevna. Ona je predak svih ljudi koji pripadaju grupama R1A, R1B, Q itd. Drugim rečima, ovo je haplogrupa od koje su nastali gotovo svi današnji Evropljani, Azijate i Indijanci iz Amerike. Današnji Turci su je verovatno dobili od drevnih proto-Turaka koji su došli iz udaljenih područija Sibira.
F* 11 % - Haplogrupa F je još drevnija. Od ove haplogrupe je poteklo nekih 90% svih stanovnika planete zemlje. Danas postoji još u Koreji. Turci su je takođe verovatno dobili od migracija drevnih plemena iz severne Azije. ( neki lingvisti tvrde da su Turski, Mongolski, Japanski i Korejski jezici potekli od istog pretka, evo i genetskih pokazatelja da je to vrlo moguće ). Ova drevna haplogrupa pojavljuje se i među populacijama severne Afrike, zapadne Azije, kavkaza itd.

R1A 9 %
I2A 4 %


Po procentualnoj sličnosti Srbima srodni su:

Similarities with Serbs

FYROM 96%
Greece 66%
Hungary 65%
Ukraine 62%
Romania 61%
Lithuania 57%
Bulgaria 53%
Poland 52%
Italy 51%
Morocco 48%
Tunisia 43%
Turkey 42%
Russia 32%

Ovi podaci pokazuju:

- Balkanci su međusobno uglavnom srodni.
- Grci su najbliži ostalim narodima Balkana.
- Srbi i Makedonci su genetski gledano jedan narod.
- Turci su genetski udaljeni od Balkanaca
 
Ostaje nejasno da li se istraživanje odnosi na narode ili na države, što je jako bitno, a čini se da se radi o državama. Ja sam gledao i jedno drugo istraživanje koje je obuhvatalo samo pripadnike određenog naroda za koje se sigurno zna da bar u poslednjih nekoliko generacija nisu imala mešanja sa drugim narodima. To istraživanje je istaklo veću bliskost Srba sa Bugarima i Makedoncima, kao i (slavonskim) Hrvatima, dok dalmatinski Hrvati imaju veoma jak uticaj starosedelačkog (npr. ilirskog) stanovništva u odnosu na slovenski.
 
Mene je baš zanimalo da pošaljem National Geographicu moj uzorak DNK, da ga analiziraju i urade mi poreklo, ali je bilo preskupo oko $100, a to mi se baš nije davalo.

Međutim, ja ne razumem šta toliko revolucionarno mogu da nam kažu takve DNK analize? Takođe mi nije jasno po kojem elemntu DNK rade te razlike? Između ljudi i šimpanza je sličnost u čak 97% gena. Pa?
 
Mogu da utvrde poreklo pojedinca, celih grupa, naroda, njihove migracije tokom vremena, podložnosti bolestima....

Malo?
 
Mrzim što sam party pooper, ali, možemo li ove diskusije u Relax forum, a ovde da se držimo konstrukcije objekata? Znam da sam prvi postovao kontroverznu vest, ali to je bar nešto što se gradi.... :D
 
Samo jedna sitna ispravka, mislim da sam čitao da se narod zvao Tribali, i da su živeli severnije, blizu Dunava.

Još interesantnije je da ceo ljudski rod ima 99,99% isti dnk, tj. da smo svi potekli od jedne grupe od oko 5000 ljudi. Iako je bilo više takvih grupa i više varijeteta naših predaka, samo je jedna uspela da ostavi potomstvo koje je preživelo do danas. Gorile međusobno imaju različitiji dnk nego kada se uporede dnk male japanke i nekog masai dvometraša. :)

Makedonci i dalje imaju problem sa svojim identitetom i misle da je ova gradnja rešenje za to.
 
Планирају да имају више бронзаних него живих коња.
 
Obnoxious je pravi izraz, samo sam u nedostatku adekvatnog prevoda morao tako da napišem.. Ah, kad se jedan narod gubi u tome ko je, šta je...
 
Нови изглед Скопља

Македонска престоница ће у наредних неколико година променити изглед, захваљујући пројекту "Скопље 2014.". Док га једни називају беспотребним трошењем новца, други сматрају да тај пројекат јача позитиван дух Македонаца.

Скопље ће до краја следеће недеље моћи да се похвали да има највећи споменик Александру Македонском на свету. Додуше, зваће се "Ратник на коњу", а не "Александар Македонски на коњу", да се, незванично је објашњење, не би провоцирала Атина.
Прилог Наташе Мијушковић

Постављање тог споменика део је пројекта "Скопље 2014", који власт у Скопљу објашњава "јачањем позитивиног духа народа", а опозиција критикује због, како кажу, беспотребног трошења новца.

Једни кажу Скопље 2014. године, други, иронично, Скопље 2014. пре нове ере. У сваком случају, на постаменту високом десет метара, ових дана поставља се 12 метара висока фигура Александра Македонског на Букефалу.

С обе стране Вардара, на два и по хектара већ изграђеног земљишта, ниче двадесетак споменика и нешто мање зграда, махом административних.

Заговорници пројекта кажу да је то враћање дуга историји пре Другог светског рата, а они други да је реч о измишљеној прошлости. Јачање македонског идентитета или политички тестамент партије ВМРО-ДПМНЕ?

Председник Удружења архитеката Вангел Божиновски рекао је да је инсистирање на прошлости у антици плитко. "За нас је антика близу", поручио је Божиновски.

С друге стране, професор Архитектонског факултета у Скопљу Мирослав Грчев сматра да је пројекат по изгледу "оперета најјефтинијег типа", а по значају "национална трагедија".

У пројекту "Скопље 2014" заступљени су стилови од антике преко барока до неокласицизма. Македонци су подељени око тога да ли је у питању естетски препород или новокомпоновани турбо-фолк идентитет.

"Немате град који вреди, а да нема мешавину стилова. Оно што се Скопљу догађа јесте носталгија", рекао је Божиновски.

С друге стране, Грчев тврди да цео пројекат изгледа "као када би клептоман протрчао кроз супермаркет европске историје и ставио под мишку све што му дође под руку".

Међутим, упркос противницима овог пројекта, центар Скопља ће за три године изгледати другачије.

Projekat Skoplje 2014 napreduje. Pogledajte i mali video sa ica mesta koji je okacio RTS u svojoj reportazi. Najbolji opis je ovoga sto rade u Skoplju je dao Miroslav Grcev. Boldovao sam taj deo.
 
Nazalost pratim celu stvar duze vreme.Skroz se pogubise ljudi,ne mogu da zive sa time da su juzni sloveni.

Na SSC forumu kazu da grcka nema jedina monopol na istoriju Helena i antickih makedonaca.To stoji,ali ne postavljajte onda na glavnom mestu glavnog grada spomenik aleksandra makedonskog.

To bi recimo bilo kao da mi postavimo na mestu kneza Mihaila cara Konstantina ili nekog kelta :p

Uzgred receno Albanci su Iliri,so the rest of the nations on the balkans can just GTFO :lol:
 
Iskreno, Makedonci rade isto sto su i Grci radili pre 200 godina... Sto ne znaci da to nije glupost, samo tada su Grci imali medjunarodnu podrsku i jezicko-teritorijalni kontinuitet. Ostalo nije bilo toliko vazno. Makedoncima fali jezik, a sto se etnickog porekla tice, svi smo mi neka mesana salata...

That said, ovo je tolika glupost da je to neverovatno. Mazanje ociju, mada nije da smo i mi imuni na tako neke stvari...
 
Nisu Grci to morali da rade, niti su radili pre 200 godina. Cista je glupost i travestija praviti poredjenje ta dva. Na kraju krajeva u njihovim gradovima postoje istinski relikti te velike civilizacije, pa nije bilo potrebe da se prave moderne replike. No dobro, gradnja zgrada u tom stilu moze da se oceni kao neukus, ali prozivanje Aleksandra Makedonskog za velikog nacionalnog heroja je ipak cista patologija. Kazes da im fali jezik? Fali im jezik za sta? Koji jezik im fali, onaj da bi postali heleni ili? Samo im jos jezik fali i na konju su :D
Mozda su trebai da grade te zgrade da budu ruine, tako bi bile autenticnije :p
 
Vrh