Šta je novo?

Kula Nebojsa - obnova

Napokon , pomak kod Beogradskih muzeja , galerijarja ..... svaka čast
umesto više godišnjeg smetlišta jedan kulturno istoriski spomenik je dobio pravu namenu :) :D :)

još kad bi se dozvolilo mladim ljudima, da u tom prostoru mogu da se kulturno izražavaju i tako pretstave svoj rad
dobili bi smo još vredniji kulturni svetionik ka buducnosti
koj bi bio svakodnevno vrlo aktuelan .... :kk:
 
Priznajem da ne izgleda lose i veliki pomak za grad je da se jedno zapusteno mesto lepo uredi!

ALI, po meni je ovo bastardizacija jednog izuzetno vaznog i dobro ocuvanog istorijskog objekta sa specificnom prosloscu. Ovo je bio zatvor i tu su muceni ljudi, i po meni je ovo trebalo da bude muzej istorije Beograda u turskom vremenu, ili cak muzej torture (sve sto vise razmisljam sve mi se cini da bi to bilo to, sto da ne, za osobe preko recimo 16 godina, bar za delove koji su mnogo grozni). I jedan sadrzaj u odlicnoj konverzaciji sa Vojnim Muzejom (jel se kaze muzejem?) gore, koga isto tako treba renovirati, staviti dobra objasnjenja eksponata i na engleskom, itd. I vrlo upecatljivo, galerija mi je malo "njaaaah" moze to bilo gde, ali ovo je jedno specijalno mesto.

Ovakva galerija bi mnogo bolje legla u beton-halu i/ili preko puta u obnovljeni Muzej Savremene Umetnosti. Dakle pomak napred, ali malo u nasem stilu stihijno i nekreativno. Gde god ne znas sta ces, ti posadi galeriju, pa tako ona ide i na Trg Republike jednog dana da zacepi onu rupu, i u onaj nesrecni Teslin toranj, a na kraju ce njima da zaguse i Staro sajmiste jednog dana. VELIKI sam pobornik umetnosti, ali dajmo, malo postovanja prema kontekstu i shvatanja da za sve postoji pravo mesto.
 
super super super...
konzervacija, restauracija...jasan odabir materijala. ono sto je novo treba da ima karakteristike sadasnjice a ne kao sto neki ovde prizivaju drvene grede i ostale etno sadrzine...
 
JohnyBgood":upivvxqn je napisao(la):
Priznajem da ne izgleda lose i veliki pomak za grad je da se jedno zapusteno mesto lepo uredi!

ALI, po meni je ovo bastardizacija jednog izuzetno vaznog i dobro ocuvanog istorijskog objekta sa specificnom prosloscu. Ovo je bio zatvor i tu su muceni ljudi, i po meni je ovo trebalo da bude muzej istorije Beograda u turskom vremenu, ili cak muzej torture (sve sto vise razmisljam sve mi se cini da bi to bilo to, sto da ne, za osobe preko recimo 16 godina, bar za delove koji su mnogo grozni). I jedan sadrzaj u odlicnoj konverzaciji sa Vojnim Muzejom (jel se kaze muzejem?) gore, koga isto tako treba renovirati, staviti dobra objasnjenja eksponata i na engleskom, itd. I vrlo upecatljivo, galerija mi je malo "njaaaah" moze to bilo gde, ali ovo je jedno specijalno mesto.

Ovakva galerija bi mnogo bolje legla u beton-halu i/ili preko puta u obnovljeni Muzej Savremene Umetnosti. Dakle pomak napred, ali malo u nasem stilu stihijno i nekreativno. Gde god ne znas sta ces, ti posadi galeriju, pa tako ona ide i na Trg Republike jednog dana da zacepi onu rupu, i u onaj nesrecni Teslin toranj, a na kraju ce njima da zaguse i Staro sajmiste jednog dana. VELIKI sam pobornik umetnosti, ali dajmo, malo postovanja prema kontekstu i shvatanja da za sve postoji pravo mesto.
Kula Nebojsa nije galerija. Evo sta ce biti stalna postavka u kuli:

ула Небојша биће изложбени простор у којем ће, на оригиналан начин, уз коришћење модерних аудио-визуелних елемената, изложба бити постављена тематски и по нивоима.

Унутрашњост Куле има четири нивоа, oд којих ће сваки „причати причу“ о историји Београда и Србије, а један део биће посвећен Риги од Фере, грчком револуционару који је овде био заточен и страдао у Кули.

Концепт поставки које ће бити представљене посетиоцима Куле припрема тим стручњака Историјског музеја Србије, у сарадњи са колегама из Грчке. Ове изложбене поставке, не само део посвећен Риги од Фере, показаће колико су везе Србије и Грчке кроз историју биле јаке, а да су оне такве и данас доказује и овај пројект на којем заједно радимо.
 
Ma, namena Kule je pun pogodak.

Jedino [to mi je krivo, a možda preterujem, je što nisu spolja malo detaljnije uradili rekonstrukciju.

Kula je bila teško oštećena granatama u 1sv.ratu, da bi potom rupe u celom kamenu bili "zakrpljene" crvenim opekama.
Ovo je bila jedinstvena šansa da se umeso opeka ponovo stavi beli kamen i vrati autentični izgled, ali sad, šta je tu je...
 
relja":3s02ms12 je napisao(la):
Ma, namena Kule je pun pogodak.

Jedino [to mi je krivo, a možda preterujem, je što nisu spolja malo detaljnije uradili rekonstrukciju.

Kula je bila teško oštećena granatama u 1sv.ratu, da bi potom rupe u celom kamenu bili "zakrpljene" crvenim opekama.
Ovo je bila jedinstvena šansa da se umeso opeka ponovo stavi beli kamen i vrati autentični izgled, ali sad, šta je tu je...
Osnovno pravilo restauracije je da se jasno prikaze sta je autentican materijal, a sta je nov (dogradnja, dopune, ispune itd...). To je standardna praksa i pogotovo se primenjuje na stare (srednjovekovne) objekte.
 
gradjanin":2urfve0p je napisao(la):
Osnovno pravilo restauracije je da se jasno prikaze sta je autentican materijal, a sta je nov (dogradnja, dopune, ispune itd...). To je standardna praksa i pogotovo se primenjuje na stare (srednjovekovne) objekte.
Taчно, рестаурација је управо то. Међутим, у случају Небојшине куле, у питању је РЕВИТАЛИЗАЦИЈА. И она је дословно спроведена. Пренамена било ког историјског објекта повлачи по аутоматизму, ревитализацију. Ревитализација значи оживљавање.

Ако је неко желео рестаурацију, у пуном смислу те речи, требало је напрскати зидове крвљу, вратити вукагије и решетке. Ко би тамо ушао?
 
stf":2ubw3qk2 je napisao(la):
gradjanin":2ubw3qk2 je napisao(la):
Osnovno pravilo restauracije je da se jasno prikaze sta je autentican materijal, a sta je nov (dogradnja, dopune, ispune itd...). To je standardna praksa i pogotovo se primenjuje na stare (srednjovekovne) objekte.
Taчно, рестаурација је управо то. Међутим, у случају Небојшине куле, у питању је РЕВИТАЛИЗАЦИЈА. И она је дословно спроведена. Пренамена било ког историјског објекта повлачи по аутоматизму, ревитализацију. Ревитализација значи оживљавање.

Ако је неко желео рестаурацију, у пуном смислу те речи, требало је напрскати зидове крвљу, вратити вукагије и решетке. Ко би тамо ушао?
Verovao ili ne ja bih vise voleo nesto tako, naravno bez krvi jer bi prskanje crvenom bojom bilo kic. Restauriati koliko se moze i izloziti instrumente za mucenje, ukljucujuci i model (ili original ako jos postoji negde u Turskoj i mozemo da ga nabavimo) koca za nabijanje, a i par celija ako je ikako moguce. Naravno deo posvetiti Rigi od Fere, a ako ti ostane prostora posvetiti ih istoj temi, novijim oblicima mucenja, sto je jako aktuelna tema i do danasnjih dana. Ostatak revitalizovati jer ti ipak treba ulaz u muzej, itd.

Ne kazem da je ovo lose, i sad mi je malo lakse da ipak nije samo galerija (hvala na informaciji, obavezno cu da obidjem kad dodjem u Beograd), ali moglo se bolje, ne toliko u smislu radova nego namene/sadrzaja. A vidim na ovoj susednoj temi o Gardosu, planira se slicno. Kreativno i mastovito a la koncept "Teslinog tornja"...
 
stf":7aim7h7o je napisao(la):
gradjanin":7aim7h7o je napisao(la):
Osnovno pravilo restauracije je da se jasno prikaze sta je autentican materijal, a sta je nov (dogradnja, dopune, ispune itd...). To je standardna praksa i pogotovo se primenjuje na stare (srednjovekovne) objekte.
Taчно, рестаурација је управо то. Међутим, у случају Небојшине куле, у питању је РЕВИТАЛИЗАЦИЈА. И она је дословно спроведена. Пренамена било ког историјског објекта повлачи по аутоматизму, ревитализацију. Ревитализација значи оживљавање.

Ако је неко желео рестаурацију, у пуном смислу те речи, требало је напрскати зидове крвљу, вратити вукагије и решетке. Ко би тамо ушао?
revitalizacija je upravo najbolji vid restauracija...
kao sto vec neko rece, vrlo pipljiva materija. u madjarskoj recimo restauracijom tj. revitalizacijom kule u gradu visegrad na dunavu, delovima gde je zid falio intervencija se ogledala u novim zidnim masama od grubog betona, stvorivsi jasan utisak na fasadi sta je pecat ovog vremena.
 
zelja87":24v8bhqd je napisao(la):
relja":24v8bhqd je napisao(la):
Ma, namena Kule je pun pogodak.

Jedino [to mi je krivo, a možda preterujem, je što nisu spolja malo detaljnije uradili rekonstrukciju.

Kula je bila teško oštećena granatama u 1sv.ratu, da bi potom rupe u celom kamenu bili "zakrpljene" crvenim opekama.
Ovo je bila jedinstvena šansa da se umeso opeka ponovo stavi beli kamen i vrati autentični izgled, ali sad, šta je tu je...
како можеш то да кажеш? тиме су се бавили највећи стручњаци конзервације ове државе. дакле републички завод. кроз своје студије научио сам да је конзервација изузетно пипава ствар и има много нивоа и приступа. аутентични изглед није увек циљ, нпр. јер шта је аутентично? некада се тражи равнотежа између естетике и старине, па се тако селективно "враћају" делови објекта. итд, итд, итд.

просто обожавам како овакви форуми одражавају спремност лаика да се представљају и нуде као врхунски стручњаци, што се нажалост дешава и у "реалном" свету.
Žiljo, ako ćeš već da se uzbuđuješ zbog pisanja na forumu, onda barem DOBRO pročitaj šta piše, pa razmisli o tome, pa onda sroči nešto što ima smisla.

Ja sam mislio upravo na ovo:

stanje posle I Svetskog rata:

kulanebojsaiw9.jpg


bdb83419serbien2321.jpg


stanje u kojem je kula dočekala rekonstrukciju:

ep05.gif


37717597202924ba9a52.jpg


220pxnbskroz.jpg


Kula je posle prvog svetskog rata bila "krpljena" opekom, i to verovatno od iste opeke koje je poispadala iz obližnjih bedema.
Zašto nisu tada koristili beli kamen - verovatno iz čisto praktičnih razloga.

Da ponovim šta sam napisao:

Jedino [to mi je krivo, a možda preterujem, je što nisu spolja malo detaljnije uradili rekonstrukciju.
Kula je bila teško oštećena granatama u 1sv.ratu, da bi potom rupe u celom kamenu bili "zakrpljene" crvenim opekama.


Dobronamernim ljudima - jasno. Niti sam ikoga kritikovao, niti sam rekao da neko ne zna da radi svoj posao. Izrazio sam svoj stav - smatram da kula i dalje izgleda "krpljeno" iz, između ostalog i zato što je to krpljenje urađeno između dva rata, bliže našem dobu nego vremenu u kojem je bila sagrađena i u kojem je bila u praktičnoj upotrebi. To je moj stav, ne namećem ga ikome, niti bu dajem kvalitet apsolutne istine.

A ti, stavi prst na čelo pa ze zapitaj zbog čega zaista puštaš glas na ovom forumu.
 
zelja87":1xru3a2z je napisao(la):
relja":1xru3a2z je napisao(la):
Ma, namena Kule je pun pogodak.

Jedino [to mi je krivo, a možda preterujem, je što nisu spolja malo detaljnije uradili rekonstrukciju.

Kula je bila teško oštećena granatama u 1sv.ratu, da bi potom rupe u celom kamenu bili "zakrpljene" crvenim opekama.
Ovo je bila jedinstvena šansa da se umeso opeka ponovo stavi beli kamen i vrati autentični izgled, ali sad, šta je tu je...
како можеш то да кажеш? тиме су се бавили највећи стручњаци конзервације ове државе. дакле републички завод. кроз своје студије научио сам да је конзервација изузетно пипава ствар и има много нивоа и приступа. аутентични изглед није увек циљ, нпр. јер шта је аутентично? некада се тражи равнотежа између естетике и старине, па се тако селективно "враћају" делови објекта. итд, итд, итд.

просто обожавам како овакви форуми одражавају спремност лаика да се представљају и нуде као врхунски стручњаци, што се нажалост дешава и у "реалном" свету.
To se u "strucnim krugovima koji se bave logikom i metodologijom nauke i znanja" zove "proof by intimidation" :) U fazonu, ma sta TI imas da pricas, i pogotovo da se bunis ili nesto zameras, kad su AUTORITETI rekli sve sta ima da se kaze.

No, ako je u pitanju "ravnoteza estetike i starine", o estetici se valjda da raspravljati. U sustini je gotovo nemoguce jedno takvo ostecenje potpuno zakrpiti da sve izgleda kao da nije ni osteceno, cak i da covek hoce (osim naravno da se cela kula omalterise, ne daj Boze). Iz istog razloga zubari ne mogu da ti naprave vestacki zub da se bas perfektno uklapa u sve ostale koje imas. Znaci pitanje je sasvim legitimno, sta je najpostenije prema istoriji a opet estetski odgovara. Da tu stavimo plavo staklo sa staklenca iseceno po tim rupama, to bi bilo jako posteno jer bi sa kilometra razdaljine stavljalo do znanja da je taj deo zakrpljen, ali bi estetika bila upitna. Da su stavili kamen, bilo bi jasno onome ko pridje blize, a cigle su neko srednje resenje... meni su one cak nekako i cool, stare su, imaju tu teksturnu povrsinu i glasno kazu da ovo prastaro jeste zakrpljeno ali necim starim, koje je vremenom dobilo patinu, i eto sada smo tu mi i napravili smo ovaj dodatak i sve to pretvorili u muzej... mada bi ja voleo da je i taj najnoviji deo malo manje "glitzy" a malo vise "postnuklearan" i industrijski, nekako bi mi bolje islo. No to su sve teme za legitimnu raspravu, opustimo se.

PS Drugi omiljeni tip argumentacije je "proof by the lack of relevant counterexamples" :D
 
ne znam da li ste primetili na renderu bocni zid do ulaza je obnovljen, dok u stvarnosti na slici ostao je onako ostecen.
svaka cast za arhitektu ako tako ostane...
 
Ako ti ne znaš, onda niko ne zna. Ali, hvala ti što si odvojio vreme i razmislio.
 
Gradologija, o Kuli Nebojsa.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=3ua48oaUGfk[/video]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=jqhWEyINj5w[/video]
 
JAKO sam zadovoljan!

Priznajem da me malo uzbunio pocetni opis kao "galerije", ali stvarno su se lepo potrudili, i to sa davanjem funkcije bedemu i uklanjanje zemlje je fenomenalno. Oni su dali svoje, odnosno maksimum, i sad je na institucijama da taj prostor koriste i njime upravljaju na pravi nacin. Voleo bih da tu bude sto vise predstava, tako da bude zivo i uvece.
 
+1

A i rekontrukcijom je okretnica tramvaja BEKO dobila neku svrhu,do sada je bila relativno neiskoriscena.
 
To sam ja video i to sam čekao da neko postavi. Tu se tek vidi šta se uradilo. Odlično!
 
Crvenu vrpcu preseći će Boris Tadić, Karolos Papuljas i Dragan Đilas
Otvaranje Kule Nebojša 29. aprila

Autor: A. Nikolić

Kula Nebojša u Donjem gradu Beogradske tvrđave biće svečano otvorena 29. aprila u 12 sati. Crvenu vrpcu preseći će predsednici Srbije i Grčke Boris Tadić i Karolos Papuljas i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, potvrđeno je za Danas u JP Beogradska tvrđava. Od tog dana, zdanje će biti dostupno svim posetiocima, a ulaznica neće koštati više od 300 dinara.

2003md_ocp_w380_h300.jpg


Najviši državni i gradski zvaničnici premijerno će se upoznati sa multimedijalnom postavkom posvećenom slobodarskoj borbi našeg naroda, a osmislili su je domaći stručnjaci. Grčki deo izložbe posvećen je Rigi od Fere, revolucionaru koji je ubijen u ovom nekadašnjem stratištu.

- U prizemlju objekta biće svojevrstan omaž svim stradalnicima kule Nebojša. Na prvom nivou je postavka koja prikazuje delo i stremljenja Rige od Fere. Hologram figure grčkog pesnika, stihovi slobodarske pesme „Turijo“, karta Balkana koju je on iscrtao neki su od segmenata izložbe koju je osmislio grčki tim - objašnjava Ana Rajlić, iz JP Beogradske tvrđave.

Drugi sprat posvećen je Prvom srpskom ustanku. Osim dve kaleidoskopvitrine, tu su i panoi sa fotografijama Karađorđevog oružja, ustaničkih uniformi, vojvodske zastave iz 1804. godine, top beogradske topolivnice iz 1812, portreti Dositeja Obradovića, prote Mateje Nenadovića, hajduk Veljka...

U centru trećeg sprata smeštena je instalacija koja simbolizuje temelje nezavisne države, odnosno Beograd u prvim decenijama 19. veka kada se iz orijentalne kasabe preobražavao u evropsku varoš. Na panoima su slike Saborne crkve, Carinarnice, kneza Miloša Obrenovića, Takovskog ustanka.

2002md_ocp_w380_h300.jpg


Ovaj najobimniji i najzahtevniji projekat iz oblasti očuvanja i zaštite kulturnog nasleđa u Srbiji realizovan je zahvaljujući donaciji grčke vlade (oko 1,3 miliona evra). Novčano su ga pomogli grad sa 50 miliona dinara i JP Beogradska tvrđava sa 25 miliona dinara. Prema planu trebalo bi da bude završena višenamenska sala koja povezuje predvorje kule i Vodenu kapiju dva. U njoj će se održavati predstave, izložbe i tribine.

Kulu Nebojšu izgradili Ugari

Kula Nebojša nastala je oko 1460. godine. Izgradili su je Ugari da bi zaštitili prilaz Dunavskom pristaništu i njega samog od turskih napada. Turci su prilikom osvajanja Beograda 1521. godine uspeli da prodru u Donji grad tek kada su artiljerijom srušili Kulu Nebojšu. Ona je sa svojim topovima imala veliki značaj u burnoj istoriji Beograda kao, uz kulu Mlinaricu, najjača kula u Donjem gradu. Zbog toga je često bila na udaru osvajačkih artiljerija, tako da je više puta rušena i ponovo podizana.
Otvorena Barutana

Tokom manifestacije „Dani Beograda“, Veliki barutni magacin u Donjem gradu Beogradske tvrđave biće otvoren za posetioce. U obnovljenoj Velikoj sali Barutnog magacina, posetioci će moći besplatno da pogledaju izložbu „Trajanje Beograda - spomenici Singidunuma“ svakog dana od 10 do 17 časova. Izloženi su sarkofazi, nadgrobne stele, nadgrobni spomenici, žrtvenici, fragmenti spomenika i kapiteli, koji predstavljaju deo fondova Narodnog muzeja u Beogradu i Muzeja grada Beograda. Izložbu realizuje Javno preduzeće Beogradska tvrđava, u saradnji sa Narodnim muzejom u Beogradu.
Projekat predstavljen u Atini

Projekat revitalizacije, konzervacije i ponovne upotrebe Kule Nebojša u Donjem gradu Beogradske tvrđave predstavljen je građanima Atini u februaru ove godine. Grčkoj javnosti prikazani su radovi koji su izvedeni na Kuli Nebojša, kao i srpski deo postavke koja prikazuje delove srpske istorije i zauzima tri od ukupno četiri nivoa revitalizovane srednjovekovne kule.
Kao tamnica

Sa gubitkom značaja Dunavskog pristaništa i njegovim zatrpavanjem kulu Nebojšu Turci pretvaraju u najpoznatiju tamnicu Beogradske tvrđave. Ona zbog te uloge postaje jedan od mračnih simbola Beograda poput Bele Kule u Solunu ili Tauera u Londonu. Njen najpoznatiji zatočenik bio je veliki grčki rodoljub Riga od Fere koji je u njoj pogubljen 24. 06. 1798. godine. Pored njega u njoj je život izgubio i mitropolit Metodije, koji je ubijen 1800. godine po naredbi Hadži Mustaf paše.
Izvor: Danas
 
LEPO!!! :kk:

Veliki plus za donji grad, plus upristojena beton-hala i setaliste ispred nje, najzad se taj deo grada sa ogromnim potencijalom revitalizuje. Jedva cekam da dodjem da sve to vidim.
 
Odlicno, samo treba da uvedu jednom mesecno barem, besplatno, da i ljudi kojima je 300 dinara puno mogu da odu tamo.
 
Vrh