Šta je novo?

Finansijska tržišta (trgovina akcijama, obveznicama i dr. instrumentima)

Ima raznih fondova i fondacija ( fond za izgradnju avalskog tornja,...itd.), ali
ovde se radi o 'Investicionom fondu', koji kupuje da bi prodao i zaradio.
Član takvog fonda je svako ko je kupio njihovu 'Investicionu jedinicu'.
Svi Mi možemo da se 'učlanimo' u takav fond i budemo suvlasnici imovine fonda.

Verano je 'našao' garanciju od 44Mil.€ da bi učestvovao na aukciji.
Verovatno se i dogovarao sa investitorima pre nastupa i pobede na aukciji.

Ali, sada kada je Verano 'dobio' posao, on može da se dogovara sa kime hoće
i ko mu da bolje uslove za učešće u poslu,nap. nađe neke Ruse koji bi platili
prvo garanciju i njene troškove,a dali mu najbolje partnerske uslove za ceo posao.

Ništa tu još nije definitivno odlučeno, osim kako je rekao jutros na RTS-u potpredsednik
formiraće se 'pull investitora' za ceo posao .

Nenad":1njsy883 je napisao(la):
Verovanovu vlasnicku strukturu nigde necemo naci, tako da, ako je na primer 30%
kompanije u rukama nekoga drugoga, onda odluke vise ne donose sami!
A Veranova vlasnička struktura se naravno zna ! .. ko zna da je nađe :
http://www.apr.sr.gov.yu/RepsisPubl...=1028957&RegistryCode=17145762&rnd=1920384187
 
dragan":i5i10o0l je napisao(la):
Verovatno se i dogovarao sa investitorima pre nastupa i pobede na aukciji.
To sam i ja od pocetka pisao. Eto dogovorili smo se :)

A sto se tice vlasnicke strukture, to je jasno. Hvala na informaciji. Ulazak MIG fonda je najavljen kroz neko partnerstvo - verovatno ce onda biti na nivou investicije, tj. objekta u koji se ulaze.
 
Dogovorili smo se, ako prihvataš ceo post, a ne samo tu rečenicu. :)

Ti si pisao da Oni imaju investitora, ali imaju samo bankarsku garanciju na 44mli.€.
Tek sada 'prave' grupu investitora i moguće su sve kombinacije : fondovi,banke,firme,...
Moguće je da i odustanu od nekih 'usmenih' dogovora, jer nisu potvrdili izjave od MIG-a.

Sada su Oni 'gazde' situacije ( biraju partnera), kao i na aukciji .... jer bi dizali cenu
do 'pobede' .... pošto nemaju ni evro svojih para, pa im je bilo svejedno da li će tražiti
300,400 ili 500mil.€ ..... kasnije na finansijskom tržištu.
 
Kao sto rekoh, niko nece dizati palicu i to za 360m Evra ako pri tom nema iza sebe nekog investitora (jasno je da Verano tu investiciju nikada sam izgurao ne bi jer su za bednih 20.000kvm sto planiraju da grade dve godine trazili su-investitora). Malo bi bilo neozbiljno da su se tako "izleteli", a tek onda krenuli okolo da gledaju da li ce neko eventualno da stupi sa njima u kontakt i da stane iza njihovih investicija.
Moras da priznas da bi taj scenario bio malo neozbiljan.

A scenario da bi tek nakon pobede na aukciji izasli na finansijsko trziste da traze finansirajucu banku je ravno samoubistvu.
 
Verano sigurno ima potpisan ugovor sa Investitorom, jer ukoliko odustane od kupovine, placa 44 miliona eura drzavi, zato i postoji bankarska garancija.
 
Ja gledo i slušo jutros potpredsednika Verana i čovek lepo rekao
( što sam napisao bar tri puta do sada) da će tek da oforme
"pool"-grupu investitora od fondova i banaka, a da će tu biti i
"njihovi prijatelji iz Grčke" koji su verovatno i dali garanciju.

Imaju sigurno neko 'Pismo o namerama', ali kako je rekao
Ugovor o finansiranju još nemaju, jer je to duži proces ( što je i normalno).
 
U roku od 7 dana od dana održavanja Javnog nadmetanja, kompanija Verano Motors
je dužna da zatraži saglasnost Komisije za zaštitu konkurencije.

U slučaju dobijanja pozitivnog rešenja Komisije, Verano Motors je dužan da uplati
kupoprodajnu cenu najkasnije u roku od 7 dana, od dana dobijanja rešenja.

Komisija ima rok od 120 (?!) dana da odluči o davanju Saglasnosti.
Ali u ovom slučaju ne bi trebalo da ima problema, pa će biti i ranije.
.....................................................................

Živanić: Pregovaramo sa MIG-om

.... Još uvek nismo odlučili koliki će udeo biti - 40, 60, 70 ili 90 odsto.

To zavisi od mene i toga koliko ja budem mogao i želeo da se lično zadužim.
Mene interesuje da ja vodim taj posao, da ja budem taj koji će da kaže kako će
da izglada svaka radnja, da ja organizujem celokupnu prodaju i, naravno, da
imam partnerski udeo u vlasništvu“, objašnjava direktor Verana.
ceo text : http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=10&dd=30&nav_id=270053&fs=1
....................................................................................................................

„Verano“ kupovao bez para

Ja, Radomir Živanić, vlasnik „Verano motorsa“, licitirao sam za Robne kuće „Beograd“ i pobedio sa ponuđenom cenom od 360 miliona evra, Ja ću da vodim celokupni projekat i upravljam njime, i to je ono, što bi po mom shvatanju, trebalo da bude važno za javnost. Ko će da finansira plaćanje 360 miliona evra i još 70 miliona evra neophodnih investicija, ko će tu biti sve partnerski uključen, kako ćemo finansijski da zatvorimo konstrukciju je, smatram, za javnost nebitno.

Ovako se Živanić danas obratio novinarima na specijalno upriličenoj konferenciji za štampu, a u zajedničkom nastupu sa Milutinom Nikolićem, direktorom „Citadela“ .
To što su Grci, odnosno investicioni fond „Marfin“, zvanično saopštili da su oni većinski vlasnici, da će njihov udeo biti 66,67 odsto, Živanić je prvo objasnio nesporazumom, da je on sa njima svojevremeno razgovarao da tako bude, da oni imaju samo njegovu reč, ali da nikakav papir nisu potpisali. Na pitanje da li to znači da demantuje „Marfin“, Živanić je prilično uzrujamo uzviknuo: „Ne, ne, ne. To će biti tako“.

Direktor „Citadela“ Milutin Nikolić je objasnio novinarima da će Živanić, odnosno „Verano motors“, biti upisani u Agenciji za privredne registre kao jedini vlasnici Robnih kuća „Beograd“, a kada je reč o finansiranju plaćanja, rekao je da niko tako velike projekte kakve su Robne kuće „Beograd“, a reč je o najvećoj investiciji u nekretnine u Srbiji, ne finansira iz sopstvenih para, već angažuje ili kreditore ili sufinansijere kroz partnerstvo.
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=17985
................................................................................................................

POBEDNICI TVRDE PAZAR
Pobednik na aukciji za prodaju Robnih kuća “Beograd” kompanija “Verano motors”, koja je izlicitirala 360 miliona evra za ovaj trgovinski lanac, nije završila pregovore o finansijskoj saradnji sa grčkim investicionom fondom “Marfin investment grupom”.
Kako je objasnio Radomir Živanić, vlasnik “Verana”, pregovori su u toku, ali i razgovori sa još nekoliko banaka. O tome zašto je fond MIG na sajtu objavio da je kupio 66,67 odsto RK “Beograd”, Živanić je objasnio da su Grci to morali da učine zato što su listirani na londonskoj i atinskoj berzi, te da po zakonu moraju da predoče sve svoje poslovne pregovore.

- Samo na putu od “Hajata” do “Verana” pozvalo me je petoro bankara, koji su zainteresovani za saradnju sa nama, a sledeće nedelje stižu Grci i biće sve jasnije - rekao je Živanić. - Garanciju od 44 miliona evra, najveću do sada u Srbiji, nabavili smo od grčkih banaka - “Alfa banke” i “Milenijum banke”.

Vlasnik “Verana” novinarima je objasnio da bi najviše voleo da se dogovori sa MIG-om, jer mu je i Andreas Vgenopulos, potpredsednik MIG-a, rekao “Bajo, ti biduj, odnosno, idi do kraja”, kako je objasnio Živanić. Živanić je rekao i da će krajnji ishod pregovora biti poznat uskoro, najkasnije za mesec dana. Međutim, on nije objasnio zašto se pojavio baš broj od 66,67 odsto, ali je naglasio i da nije odlučeno koliki će udeo drugog partnera biti.

- Udeo će zavisiti od mene i od toga koliko bih ja voleo, mogao i želeo lično da se zadužim - prokomentarisao je pobednik na aukciji za RK “Beograd”. - Interesuje me da ja vodim taj posao, jer sam sam bez ičijeg dobacivanja podigao tablicu na 360 miliona evra.
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=5&status=jedna&vest=110553&datum=2007-10-31

„Marfin“ nije vlasnik ničeg, a samo će Verano da bude vlasnik ........ kada plati celu sumu.
Grci nisu ni bili na aukciji, pa samo Verano može da bude vlasnik.
Živanić je sada u poziciji da bira sebi partnera i uslove kredita ili uloga za investiranje.
 
Zivanic predstavlja situaciju kao da se investitori trenutno tuku oko toga ko ce mu dati 360 miliona Evra. A "pool" banaka se ne organizuje za dve nedelje, vec je to proces koji traje i traje i to znam iz iskustva. Pogotovo u ovom trenutku, kada je trziste osetljivo zbog hipotekarne krize je vrlo tesko naci banku koja ce olako da odresi kesu - pogotovo za oportunisticke projekte u Istocnoj Evropi.

Na kraju krajeva, sve se svodi na to da Zivanic ima prijatelje i partnere od kojih vec ocekuje novac i za koje zna da stoje iza njega i sa koliko para stoje iza njega.
A ovo, "ja sam sam pobedio pa cu videti kome cu dozvoliti da udje u posao" su price za malu decu!
 
Nenad":j152kz90 je napisao(la):
Zivanic predstavlja situaciju kao da se investitori trenutno tuku oko toga ko ce mu dati 360 miliona Evra. A "pool" banaka se ne organizuje za dve nedelje, vec je to proces koji traje i traje i to znam iz iskustva. Pogotovo u ovom trenutku, kada je trziste osetljivo zbog hipotekarne krize je vrlo tesko naci banku koja ce olako da odresi kesu - pogotovo za oportunisticke projekte u Istocnoj Evropi.

Na kraju krajeva, sve se svodi na to da Zivanic ima prijatelje i partnere od kojih vec ocekuje novac i za koje zna da stoje iza njega i sa koliko para stoje iza njega.
A ovo, "ja sam sam pobedio pa cu videti kome cu dozvoliti da udje u posao" su price za malu decu!
Slazem se sa ovom konstatacijom i mislim da nema govora o tome da je Verano sam krenuo u kupovinu tako velikog giganta kao sto su RKB bez nekih dogovora i "pozadine" vec pre same aukcije. Isto tako Zivanic je veoma samopouzdan nakon osvojene licitacije sto verovatno jos dodatno govori u prilog vec pomenutog. Bas me zanima sta ce se u narednom periodu dogadjati i ko ce to uci u dil. Kako god valjda ce RKB sto pre poceti sa nekim konkretnim akcijama.
 
Sada sve zavisi od 'Komisije za zaštitu konkurencije', tj. u kojem roku
će izdati Saglasnost za kupovinu RKB za koju verovatno nema smetnji.

Onda Verano ima 7 dana da uplati celu sumu, ali ne mora da
objavi kako i od koga je 'nabavio' novac - kredit ili po učešću drugog.

Pred zakonom samo Verano može da bude budući vlasnik RKB, a ako
tu nešto i zapne uvek postoji drugoplasirani na aukciji.

Ja mu ipak verujem 'na reč' da on tak sada formira grupu investitora i
nadam se da će i naći, jer ima dobrog savetnika u poslu : http://www.citadel-securities.com
 
Biće ovde još igranke ... post sa drugog foruma :

Na kraju price izgleda da je Dubajski Investicioni Fond usao posredno u RK preko
Marfin Popular Banke danasnji clanak u biznis sekciji lista Independent :


Dubai Financial doubles stake in Marfin Investment Group
By Danny Fortson
Published: 01 November 2007
Dubai Financial Group has agreed to nearly double its stake in Marfin Investment Group (MIG), southern Europe's largest private equity firm.

The deal is the second of its kind in as many days for the Middle East emirate. It comes after Dubai International Capital, the emirate's private equity fund, paid $1.25bn (£600m) for a minority stake in the New York hedge fund giant Och-Ziff.

The manoeuvres are the latest in a flurry of activity by Dubai as it seeks to branch out beyond the Middle East to invest reserves that have swollen thanks to rec-ord oil prices. Under the deal, Dubai Financial said it had applied to the Central Bank of Cyp-rus for permission to increase its stake in MIG from 9.6 to 16 per cent. That would entail an investment of ¿374m (£261m). The deal comes in addition to the ¿237m the group shelled out yesterday to increase to 19.9 per cent its holding in Marfin Popular Bank.

Dubai Financial, which is run by executive chairman Soud Ba'alawy, bought the shares from Andreas Vgenopoulos, founder of Marfin Popular Bank, a retail bank. In July, he led the ¿5.2bn public offering of its private equity arm MIG in one of Eur-ope's largest floats of the year. MIG has said it intends to gear that up with another ¿10bn in debt, endowing it with ¿15bn to invest in buyouts throughout south-eastern Europe. MIG's holdings include RKB, a Serbian grocery chain, and OTE, the Greek mobile phone company.

Under the investment deal, Mr Vgenopoulos has agreed to become chairman of Dubai Financial Group's south-eastern Eur-ope business for five years. Mr Vgenopoulos has in the past said he wants to build Marfin Popular Bank into the largest in southern Europe within four years.

Dubai backs the idea. "During his term [as chairman], Mr Vgenopoulos is expected to lead an aggressive expansion of these companies in their respective areas of activity, appoint and supervise his successors and an expanding management team," the company said in a statement.
 
Interesantno je ovo. Izgleda da je u finansijskom svetu javna tajna da je MIG na neki nacin dosao do udela u RKB. Indipendent je ozbiljan list i ne bi sebi dopustio trac-price.

Jos cemo mi o ovome slusati...
 
Nenad":1ko1uocu je napisao(la):
..da je MIG na neki nacin dosao do udela u RKB.
Jos cemo mi o ovome slusati...
Niko nema 'udela' u RKB, osim 'Verano Motors'-a ( ni Verano Group)
To je u bankarskom i investitorskom svetu jasno.

On može da 'nabavi ' novac od koga hoće i napravi sa njim poseban
Ugovor o kreditu ili zajedničkom investiranju, pa posle izvesnog vremena
da napravi Ugovor sa drugim investitorom koji će isplatiti onog prvog ili
taj prvi proda svoje učešće ili .... ima tu više kombinacija.

Prad zakonom samo je 'Verano Motors' vlasnik 100% RKB.
A, da ćemo još 'slušati' o tim kombinacijama ... slušaćemo.
 
Za Verano je sve cisto na papiru.... ali i na papiru je i Kosovo sastavni i neoutudjivi deo Srbije, pa.....

Sumnjam da je ovde u pitanju "usmeni" dogovor, tako se ne posluje u ozbiljnom svetu... dakle negde ima nesto potpisano... sta i s kim saznacemo kada Verano odluci da obelodani ko su mu partneri sto se sigurno nece dogoditi pre opotpisivanja ugovora... S te strane je Dragan skroz u pravu - Verano je pravno jedini vlasnik RKB i moze sada da radi sta mu je volja s njima da ih proda, pretvori u stanove, nadje partnera itd.
 
Predstavnici grčkog investicionog fonda „Marfin“ otkazali su za danas planiran dolazak u Beograd i finaliziranje dogovora sa „Veranom“ o njihovom udelu u kupovini Robnih kuća „Beograd“, saznaje „Blic“.
 
Prodaja Robnih kuća „Beograd“ prerasta u veliku aferu
„Marfin“ otkazao potpisivanje ugovora sa „Veranom“

Predstavnici grčkog investicionog fonda „Marfin“ otkazali su za danas planiran dolazak u Beograd i
finaliziranje dogovora sa „Veranom“ o njihovom udelu u kupovini Robnih kuća „Beograd“, saznaje „Blic“.

„Nećemo danas prisustvovati potpisivanju ugovora ‘Verana’ i Agencije za privatizaciju, kao što je bilo najavljeno.
Da li ćemo i kada doći u Beograd, još uvek ne znamo“, rekao je kasno sinoć za „Blic“ visoki zvaničnik grčke
kompanije uključen u pregovore, naglašavajući da to ne mora automatski da znači postojanje problema.

Ipak, da oko prodaje Robnih kuća „Beograd“ neće ići baš sve tako glatko, moglo je da se nasluti samo par sati
nakon što je Radomir Živanić, vlasnik kompanije „Verano“, na aukciji kupio Robne kuće „Beograd“ za
360 miliona evra tvrdeći da se radi o domaćim parama.

Šampanjac još nije ni popijen u „Hajatu“, kada se oglasila „Marfin investment grup“ i na svom sajtu objavila
da su oni zapravo pravi kupci, i to 66,67 odsto kompanije. Od tog trenutka, čini se, kreću nesporazumi na liniji „Marfin“-“Verano“, jer srpska firma očigledno nije bila srećna što su Grci izleteli sa podacima o postocima vlasništva.
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=18542
 
možda će na kraju ipak Abramovič poslednji da se smeje. On je ponudio 5 miliona evra manje i ako ovi ne budu imali love da plate, zna se, treba ponuditi drugoplasiranom sa tendera.
 
Verano potpisao ugovor o prodaji RK
Beograd -- Kompanija Verano je potpisala ugovor o prodaji kompanije Robne kuće "Beograd", saopštila je Agencija za privatizaciju.

Direktor te kompanije, Radomir Živanić, izlicitarao je 29. oktobra najvišu cenu i pobedio na aukciji za prodaju RK "Beograd" u stečaju, ponudivši 360 miliona evra. Agencija navodi da Verano treba da nakon potpisivanja ugovora podnese dokumentaciju Komisiji za zaštitu konkurencije, koja bi trebalo da utvrdi da li kupovinom RK "Beograd", Verano dobija monopolski položaj.

Sa druge strane, predstavnici “Marfin investment grupe” (MIG) otkazali su za danas planirani dolazak u Beograd i finaliziranje dogovora sa Veranom. Kako je ranije bilo najavljeno, delegacija MIG-a je trebalo danas da doputuje u Beograd, kako bi sa pobednikom na aukciji za prodaju Robnih kuća razgovarala o njihovom učešću u finansiranju kupovine tog preduzeća.

„Nećemo danas prisustvovati potpisivanju ugovora ‘Verana’ i Agencije za privatizaciju, kao što je bilo najavljeno. Da li ćemo i kada doći u Beograd, još uvek ne znamo“, rekao je visoki zvaničnik grčke kompanije uključen u pregovore, naglasivši da to ne mora automatski da znači postojanje problema.

Iako je istog dana kada je održana aukcija na sajtu MIG-a objavljeno da je ta kompanija postigla dogovor sa Verano Motorsom o dvotrećinskom vlasništvu nad kompanijom RK "Beograd", Živanić je tvrdio da još nije potpisao nikakav ugovor sa tom kompanijom. On je tada kazao da su pregovori sa tom grupom u toku i da bi voleo da postigne sporazum sa MIG-om, ali da još nije definisano sa kojim udelom bi ta grupa učestvovala u vlasništvu RK „Beograd".

Dinkić: Nemam informacije da je "Marfin investment grupa“ odustala

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mladjan Dinkić izjavio je da nema informacije da je "Marfn Investment grupa" iz Grčke odustala od kupovine Robnih kuća "Beograd".

"Ukoliko kupac ne ispuni uslove iz ugovora, državi bi ostalo 44 miliona evra, a onda bi drugorangirani kupac ušao u pregovore da kupi Robne kuće za 355 miliona evra, što bi onda značilo da bi Robne kuće ukupno bile prodate za oko 400 miliona evra", rekao je Dinkić.

On je dodao da ne očekuje da se to dogodi, jer je 44 miliona evra „isuviše veliki ulog Verano motorsa da bi se on sa tim igrao“.
Izvor: B92
Link: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2007&mm=11&dd=05&nav_id=270805

Zivanic definitivno ima neki siguran plan jer ne verujem da bi se upustao u sve ovo i rizikovao da izgubi 44 miliona €.
 
^^Ma to je potpuno sigurno. U svakom slucaju, mnogi su Baji rekli da ide i da "bida", tako da se ja za prodaju uopste ne brinem :)
 
Milance":1yrouexj je napisao(la):
.... ne verujem da bi se upustao u sve ovo i rizikovao da izgubi 44 miliona €.
"Garanciju od 44 miliona evra, najveću do sada u Srbiji, nabavili smo
od grčkih banaka : Alfa banke i Milenijum banke "
- rekao je Živanić.

Ove banke bi 'izgubile 44Mil.€', jer ta suma bi bila skinuta sa njihovih računa.

E,sad ... pitanje je pod kojim uslovima je data ili dobijena ta b.garancija.
Banke obično traže 'kontra-garanciju' u obliku hipoteke nad imovinom, delimično
ako 'znaju' klijenta, a mogu da daju i 'na reč' ako 'mnogo dobro zanaju' klijenta.

Verano može da nađe i drugu banku koja će preuzeti tu b.garanciju, a ovim
bankama samo plati 'troškove', nap. 2-3% za uslugu.
Glavna stvar je da 'zatvori ceo posao' sa grupom investitora, koji onda mogu
i da preuzmu b.garanciju ... tek počinje 'španska serija' :

Potpisan ugovor za RK, Grci izašli iz posla
U intervjuu za najnoviji broj magazina "Ekonomist", vlasnik "Verana" Radomir Živanić je
na pitanje o udelu Grka u kupovinu Robnih kuća "Beograd" rekao:

"Pregovaramo sa predstavnicima ‘Marfina’, koji će biti naši partneri, ali kako će izgledati
struktura finansiranja, tek treba da odlučimo. Grčki partneri su na svom sajtu objavili informaciju
za koju smatraju da je u njihovom interesu, na šta ih, pored ostalog, obavezuje članstvo u
Atinskoj berzi, ali za sada nismo definisali ko će da obezbedi koliki obim sredstava.

Ono što je sigurno, kompanijom će upravljati ‘Verano’.
Mi ćemo odlučivati kako će izgledati budući lanac robnih kuća", rekao je Živanić.

Predstavnici "Marfina" za "Blic" su potvrdili da sa Živanićem nije potpisan nikakav ugovor, ali
da je on dao svoju reč, što se u poslovnom svetu veoma često tretira daleko čvršće nego sam potpis.

Kako bi se razrešili nastali nesporazumi, iz Atine je prošle nedelje dogovoreno da put Beograda
krene delegacija na čelu sa prvim čovekom kompanije Andreasom Vgenopulosom, koga je sam
Živanić predstavio kao svog velikog i odanog prijatelja.

Šta se desilo tokom vikenda, za sada ostaje tajna.
U brokerskoj kući "Citadel", koja je odradila kupovinu, su zatečeni vestima iz Atine.

"Čuli smo se sa njima u petak i sve je bilo dogovoreno, tako da zaista ne znam o čemu se radi", kaže
Ivan Arandjelović, predstavnik za štampu "Citadela".
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=76059
 
Verano motors nastavlja pregovore s fondom Marfin
...Naši sagovornici, ipak, nisu mogli da potvrde niti da demantuju vest da je grčki investicioni fond Marfin, na čiju je finansijsku podšku Verano računao, odustao od partnerstva.

- Iz medija smo saznali da će naš partner odustati, ali mi nemamo takve informacije. Ukoliko su predstavnici Marfin investmenta najavili da će doputovati na razgovore, oni će i doći. U svakom slučaju, oni su naš partner i pregovori sa MIG su u toku. Najvažnije je da smo mi juče potpisali ugovor, i Verano će u zakonskom roku izvršiti uplatu za Robne kuće Beograd - izjavio je za Danas Jova Srećo, direktor marketinga u Verano motorsu...
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Vrh