Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Пошто ће град наредне године ући у реконструкцију, мислим да бисмо - предострожности ради - могли да направимо предлог БеоБилда које дрвеће засадити у Рузвелтовој и Војводе Степе. Све нешто подозревам да би градским властима без овакве иницијативе могло да падне напамет да остави голим ове две велике, фреквентне и не нарочито лепе улице.

Које бисте дрво ви изабрали за дрворед у њима?
 
Sekvoje :p
salu na stranu, ne razumem se bas u drvece ali ima onih stabala sa crvenkastim, bordo krosnjama... kako bi cool bilo da je cela ulica takva... sad ne znam dal to daje neke plodove koje prave problem, ali onako ulicu sa stablima te boje celom duzinom :D :D
 
Ima neka ulica u Novom Sadu koja ima neko drveće kome su krošnje jako visoko, a ispod je čist pogled na zgrade i, iako su zgrade u toj ulici uglavnom proste socijalističke, ulica je baš lepo izgledala. Mislim da bi to za V. Stepe bilo idealno!

INpg9.jpg
 
Личи ми на софору, Styphnolobium japonicum. Она даје слаб хлад, није за уске улице.

Једна улица би могла да има дрворед јапанске украсне трешње.

Post_east_small.jpg


Vancouver+street+cherries.jpg


bloss.jpg


Или гинка.

211101.jpg
DSC04646.JPG


DSC_6997.JPG


10.JPG
3070592046_156136bbbf.jpg


ginkgo_tree.jpg
Ginkgo+Tree.jpg
 
Ulicu tresnjinog cvjeta vec imamo ako se nevaram jedan dio grada u kome su ulice dobijale naziv po vrsti drveta koje je zasadjeno .Predlozi nisu losi pogotovo ginko samo sta klima kaze nema nam jovanoma da se izjasni
 
Ово су биљке Кине и Јапане, нема проблема да расту и овде, и већ их има доста. Њујорк је пун гинка, једино та врста може да истрпи толико загађење,
 
Tulipanovac (Liriodendron tulipifera)






Likvidambar (liquidambar styraciflua)




Uspevaju bez problema u nasim klimatskim uslovima.
 
Japanska tresnja i japanska sljiva su odlican izbor. Ja bih sadila i magnoliju u drvoredima, na onim razdelnim ostrvima po nbg gde plod ne pada direktno na kolovoz. Ni cetinara nemamo dovoljno. Kad lisce opadne oni daju toplinu gradu...Ili jorgovan.
Ne znam da li je u Visnjickoj planiran drvored ali bila bi velika steta da ono razdelno ostrvo ostane prazno.
 
Јапанска трешња има предност да не рађа плод. Исто је и код гинка ако се засади мушко дрвеће.
 
@Arnorian, direktor
Sa ginkom je možda i najvažnije ne saditi žensko drveće jer plod tog drveta užasno smrdi. Što se klime tiče, naravno da nije problem - to drveće je svuda po Ilinoju, koji je mnogo hladniji od Beograda. (USDA zona 5, Beograd je između zona 7 i 8).

Znam da ovaj predlog neće stići nigde, ali ja i dalje navijam za zimzelenu magnoliju (magnolia grandiflora). Ima predivan svet, uspeva odlično kod nas, zimzelena je i puna predivnih tamno zelenih listova. Njeni cvetovi su veliki, beli, i prelepi.

SpecialTrees_005.jpg


//link je vreo
 
Da dodam, moj drugi predlog je visoka žumara, tj. Trachycarpus fortunei. Ne vidim zašto ne bismo imali par ovih biljaka bar na razdelnim ostrvima. Ako neko ima neku dobru fotku beogradskih (generalno praznih) razdelnih ostrva, nek mi baci na PM, uradiću neki fotošop.

Slike su iz Češke.

leti:
4908-trachycarpus-fortunei-zumara-ztepila-2.jpg


zimi:
4908-trachycarpus-fortunei-zumara-ztepila-3.jpg


Evo kako to izgleda u Kanadi:
Trachycarpus_fortunei_56_st_tsawwassen_bc.jpg
 
Плашим се да би људи крали палме ако се посаде младе саднице. Јесу ли старије скупе? Магнолија је одлична идеја. Нисам до сада овде видео зимзелену врсту.

Свиђају ми се дрвореди на разделним острвима у Војислава Илића и Ђорђа Станојевића, али не знам које су врсте. Чини ми се да је ово друго неки јасен.
 
Магнолија, што да не. Било шта. Београдски дрвореди и нису баш разнолики.
 
И тулипановац и ликвидамбар и зимзелена магнолија су одлична решења. Јапанска шљива и трешња су прелепе, али су ми оне некако за мање, интимније улице. Наравно, не бих имао ништа ни против њих.

Мислим да је јако важно да дрвеће нема разгранат корен, нарочито ако се сади у Рузвелтовој, јер тротоари у њој нису широки.

Како да формулишемо и коме да пошаљемо заједнички предлог БеоБилда?
 
Мора да буде врста која лако трпи обликовање пошто су тротоари у те две улице уски и нема пуно места између фасада и жица трамвајског напајања.
 
Мислим да је јако важно да дрвеће нема разгранат корен, нарочито ако се сади у Рузвелтовој, јер тротоари у њој нису широки.

Vazno je da u odredjenim ulicama nema ni previse razgranatu krosnju. Na Karaburmi je veliki broj zgrada bukvalno progutan stablima, grane su na prozorima, do poslednjeg sprata.

Nije mi jasno sto se u nekim drvoredima sade lipe koje imaju brz rast i ogromne krosnje, pa se stabla orezuju i sakate, i onda par meseci gledamo patrljke, umesto da se odgovarajuca vrsta zasadi.

I dalje glasam za zimzeleno drvece (zimzelena magnolija je fenomenalno resenje), lepo izgleda preko cele godine, nema opadanja lisca, neke vrste nemaju ni sisarke...

Sta biste posadili na razdelnom ostrvu u Visnjickoj?
 
Novi urbani dzep na Paliluli:

Уторак, 20. децембар 2011.

Презентација пројекта уређења простора у Митрополита Петра 19-23

1482676_urbani_dzepovi.jpg


Презентација пројекта уређења простора у Улици митрополита Петра испред брoja 19, 21 и 23 одржаће се у сутра у 18.30 у Установи културе „Палилула”, која се налази преко пута будућег кутка станара ових зграда.

Уређење ове локације реализује се у оквиру пројекта „Урбани џепови Београда”, уз подршку Секретаријата за животу средину. Ауторски пројектантски тим чине подмладак Удружења пејзажних архитеката Србије, Удружење пејзажних архитеката Србије (УПАС), Удружење грађана „Београдски фестивал цвећа”, уз подршку општине Палилула.

Izvor Grad Beograd
 
Ja ću ovo u neko skorije vreme poslati NIS petrolu i Opštini Novi Beograd. Kome još?

0UH9p.jpg
 
:kafa: To sve pripada nisu ukljucujuci i fontanu iza koja neradi godinama super ti je ideja :kafa:
 
jlaki":2fh9377t je napisao(la):
Ja ću ovo u neko skorije vreme poslati NIS petrolu i Opštini Novi Beograd. Kome još?

0UH9p.jpg

jlaki svaka cast na inicijativi! Ja sam pre jedno godinu dana pisao Sekretarijatu za komunalno stambene poslove vezano za to ruglo koje potencijalno moye da bude do j*** ako se pretvori u parkic. Kada sam im pisao nisam znao u cijoj je to nadleznosti ali su mi tada ovo odgovorili, naravno nisu nista uradili.

Subject: povrsina iza autobuskog stajalista Sest kaplara kao moguci mali park
ОДГОВОР:

Поводом Вашег обраћања Секретаријату за комуналне и стамбене послове у вези санације простора код стајалишта јавног градског превоза на углу Булевара Михајла Пупина и Милентија Поповића, обавештавамо Вас да се Ваш захтев односи на јавну саобраћајну површину и да смо га проследили Секретаријату за саобраћај на надлежност и даље решавање.

Kако смо дописом од 30.09.2010. обавештени од стране Секретаријата за саобраћај, Ваш захтев је достављен на решавање Дирекцији за путеве, ул.27. марта 43-45.

СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА КОМУНАЛНЕ
И СТАМБЕНЕ ПОСЛОВЕ
 
jlaki":1fegw73m je napisao(la):
Ja ću ovo u neko skorije vreme poslati NIS petrolu i Opštini Novi Beograd. Kome još?

0UH9p.jpg


Samo da vas obavestim, do sada sam dobio samo obaveštenje iz DJP-a da je moj dopis vezan za ovo bio prosleđen njima iz komunalnog stambenog i da ću dobiti odgovor u zakonskom roku.

Malopre me je pozvala gospođa iz zelenila koja je rekla da oni jesu zaduženi za održavanje zelenila na tom mestu, ali da za bilo šta drugo mora da se sazna kome pripada ova površina kako bi se konačno znalo ko treba da finansira ozelenjavanje i ostale radove na kojoj površini...

Takođe mi je sugerisala da se obratim Sekretarijatu za saobraćaj vezano za ivičnjake i uopšte stazu kraj ulice, što ja i jesam uradio kada sam ovaj mail slao, ali od njih nikakav odgovor nisam dobio. Kao ni od NIS-a, kao ni od Komunalnog stambenog...

Imate li predlog šta treba da uradim sledeće?
 
Obrati se zvanično i Beokom servisu, naglasi im od koga još uvek nisi dobio odgovor, u par situacija su uspeli da poguraju stvar kada su ostale gradske službe odugovlačile.
 
Mogobi hotelu hajat to im ruzi objekat a tu je i centrala nisa :kafa:
 
Vrh