Šta je novo?

Akcija "Očistimo Srbiju"

Kokos

Higher intermediate
Učlanjen(a)
17.03.2011.
Poruke
1.337
Pohvaljen
897
Lokacija
Galenika
Akcija očistimo Srbiju, poznata po raznim stvarima, samo ne po čistijoj Srbiji ove godine održaće se 4. juna. Sistem prijavljivanja je isti ko prošle godine, za više imate na sajtu koji košta koliko košta, svi znamo. Uz sajt čisto da napomenem, opet, da je Novaku Đokoviću plaćena baslosovna suma da bi se slikao kako drži metlu za ogromnu krpu koja stoji na zgradi početku (kraju) Brankovog mosta.

Ja lično, ove godine neću učestvovati jer imam kolokvijum tog dana. Učestvovao sam prošle godine i razočarao sam se na više nivoa. Bio sam deo Zemunske ekipe, gde je plan (nečiji) bio da se kad očistimo okolinu Gardoša spustimo na kej. Ajde Gardoš tu je i bilo smeća, ali kej koji gradska čistoća čisti svakodnevno, koji se čak i ne prlja toliko :rolleyes: Svakom ko živi u Zemunu sigurno ne treba da nabrajam gde su mesta koja bi trebalo očistiti. Drugo, uz 10ak entuzijasta, tu su bili mladi koji su razmišljali da li da obuku majce svoje stranke ili ipak ne :bash:

Ova akcija, se zasniva na lepoj ideji i jedva nečemu više od toga. Da li će neko odgovarati za bačene pare, da li će se uraditi nešto da se utiče na svest ljudi osim tog jednog dana, moraćemo kao i uvek da čekamo Godoa...

Ja ću Srbiju čistiti tako što je neću prljati, i što ću kad nakupim papira ili plastike prošetati do reciklažnog ostrva u svom naselju, ako me usput ne sretne neki pripadnik romske manjine da mi objasni da on zna šta se radi sa tim papirom i da će on to preuzeti.
 
@kokos evo ti + za rezonovanje :kk:

p.s. poslao sam mail sa privatnim fotografijama djubreta u topciderki od ove godine. zahvalili su mi se pre 2 meseca na informaciji, i to bi bilo to .
 
Nikada mi nisu bile jasne te jednokratne akcije, ono skuplja se narod da čisti ovo ono sve do jaja, a sutra je opet sve prljavo. Ovakve akcije služe samo za slikanje i pravdanje (ne)rada za to zaduženih ministarstava. Ako hoćemo da imamo čistu zemlju onda ćemo đubre da bacamo tamo gde je mesto za to, a na državi je da razvije instrumente koji će nam to omogućiti a to su samo da navedem par primera: kontejneri, centri za obradu sekundarnih sirovina, služba za odvoženje "teške" đubradi, regularne deponije... etc.
 
@Steva wrote : služba za odvoženje "teške" đubradi

Eh, Stevo :) godinama to čekamo .... :laugh: :lool: :laugh:
 
Kokos,evo mog iskustva.Moje udruzenje cisti deo Zvezdarske sume jednom na prolece drugi put na jesen i da ti ne kazem koliko ima djubreta na sve strane.Najbolja slika naseg mentaliteta je bilo da dok smo cistili prolaze neke devojke i krenu da bace neki papiric,a jedna kaze-nemoj sada ovi hipici(ili bese rekose travari) su tu ima da nas biju :laugh: Sto smo ocistili od sume(4 hektara otprilike) vec za mesec dana je bilo prljavo kao da nismo nista radili.

Inace,zelenilo i gradska cistoca su nas forsirali gde da cistimo,dakle oni jasno znaju gde su u sumi deponije ali nece da ih ciste!?
Sto mi govori da bi mogli vecinu stvari da ociste da hoce.

Oko akcize,pardon akcije ocistimo srbiju je ovakva prica-Nisu imali zvanican program na osnovu koga su dobili novac vec su na osnovu dokumenta koje je ministarstvo 2009 godine sklopilo sa nekim NVO su napravili akciju.Dakle nema kontrole novca uopste,ni koliko je dobijeno ni koliko je potroseno.

Nas su kao udruzenje zvali da se pridruzimo akciji,odbili smo jer smo shvatili da su sve to vladine nevladine NVO i kojekakvi podmladci stranaka.

Mora se menjati svest ljudi,iskreno receno,mi ispadamo budale sto cistimo dok ovima isto dodje jer nisu kaznjavani za to sto rade.
Cela akcija je smejurija,bolje da ni ne znate sta ministarstvo govori EU,UN i ostalima oko akcija i stanja zivotne sredine kod nas u zemlji.A koliko vidim ovi iz EU se ne cimaju previse,daju im neku donaciju,kredit i vozi misko.Svi sretni.

Akcija je savrsena za srpski mentalitet-Sa ce ocistimo Srbiju bre!Sa ce budemo ovo ono i to za jedan dan,a onda do kraja nedelje da odmaramo i da pricamo sa ekipom i pijuckamo pivo ispred diskonta kako smo ocistili Srbiju :)

Nijednom komunalna policija nije kaznila nikog za bacanje djubreta koliko znam.Od kad su ih uveli rade sve osim toga.
 
Ova akcija je samo legalno skupljanje para vladajuće stranke(DS) kroz podršku velikih kompanija čiji menadžeri "jedva čekaju" da slobodnu subotu provedu na Velikom ratnom ostrvu brojeći ubode komaraca. Ortoped je glavni protagonista, reiser se krije iza čuvene marketinške agencije.
 
@kokili jel ta agencija ima neke veze sa marcipanom ?
 
@vucko, mozda je video forma svake te akcije bitna. Ljude mrze da citaju forume, preturaju po temama. Mislim da je bolje i efikasnije to srociti u sto kracu video formu, nesto nalik tuznoj Moravi. Obzirom da snimci nece biti toliko sokantni (ljudi su se vec navikli na vece havarije), bitno je da prica bude sazeta, i jasno se predstave svi problemi do kojih ste dosli. Tako ostaje vecno negde na youtube ili gde vec, spremno da se izvuce iz zaborava kada se ukaze zgodna prilika.
 
Ocistimo Srbiju?!
Pa ovako. Moj utisak.
Obzirom da sam bio citav avgust van Beograda, kad se vratih doziveh sok. Ali ne onaj sok za pijenje vec onaj sok da se sokiras. Imam utisak da je ovog septembra Beograd najprljaviji za poslednjih 10 god. Neko ce reci to je normalna pojava kad covek provede malo vremena u nekoj civilizovanoj drzavi, medjutim problem je sto ja godisnje putujem po vise puta i vrlo cesto provodim duze vremena van Beograda. Ali ovde se ne radi o tome. Od jula do septembra se cistoca nasih ulica drasticno pogorsala. Cak taman toliko da je mene sramota kad vidim neke strance u Beogradu! Pored cistoce primetih i jos neke stvari koje su nam mozda promakle, ali o tome na nekoj drugoj temi. Da li je akcija ocistimo Srbiju i uvodjenje komunalne policije i ima u potpunosti kontra efekat? Da li onaj deo patoloski kretenske populacije, dozivljava te akcije kao totalno skidanje odgovornosti sa njih samih?
Da li je stanje svesti nase nacije stvarno na tako mizernom nivou? Da li sto je veca nada, na kraju bude samo jos vece razocaranje? Da li sam ja postao osetljiv na taj kretenizam? Ne znam?! Ali sve vise imam osecaj da u nasoj drzavi taj patoloski kretenizam uzima maha u svakom sloju drustva i da se od vlasti vise ne moze ocekivati nista, sto ce to preokrenuti. Cak imam osecaj da vlast i sprovodioci zakona to i potenciraju. Mislim da je stvarno doslo vreme da se naprave gradjanske inicijative, da bar pokusaju da spasu situaciju koliko se spasti moze. Ako se spasti moze...?
 
Имам ја за њих приоритетну локацију за чишћење- Зграда Владе Србије или још боље,зграда председништва.
 
Prijavio sam smetlište u Zvezdarskoj šumi: http://g.co/maps/nxzu4

nHswl.jpg

guBgJ.jpg
 
Steva":84ut8xsj je napisao(la):
Nikada mi nisu bile jasne te jednokratne akcije, ono skuplja se narod da čisti ovo ono sve do jaja, a sutra je opet sve prljavo. Ovakve akcije služe samo za slikanje i pravdanje (ne)rada za to zaduženih ministarstava. Ako hoćemo da imamo čistu zemlju onda ćemo đubre da bacamo tamo gde je mesto za to, a na državi je da razvije instrumente koji će nam to omogućiti a to su samo da navedem par primera: kontejneri, centri za obradu sekundarnih sirovina, služba za odvoženje "teške" đubradi, regularne deponije... etc.
Управо тако.

Зелена омладина Србије, чији сам члан већ више од две године, једном давно је почела као чисто еколошка организација, где су млади сакупљали смеће и чистили дивље депоније. Једног дана је неко рекао: "Људи, ми све ово где очистимо, ту се поново накупи смеће, па следеће године поново чистимо то исто. Хајде да направимо неко системско решење!"
Временом се развила радна група Рециклажа, и тренутно са општином Палилула се ради један пројекат о рециклажи. На овом линку је мапа рециклажних острва.

Иначе, Зелена омладина Србије је Удружење грађана, и није подмладак политичких странака Зелених. Такође, ЗОС није ни чисто еколошка организација. Припада политичком покрету Зелених, а политиком се бави у смислу грађанског деловања. Зелена политика обухвата четири основне компоненте: демократија, социјална правда, ненасиља и заштита животне средине. Активна сарадња са зеленим организацијама по Европи нам је помогла да пребродимо јаз у знању и искуству, који је заиста велики у односу на већину држава Европе.

О самој организацији ЗОС можете погледати више на сајту:
http://www.zelenaomladina.org/

Иначе, док се код нас поставља и наглашава питање да смеће уопште заврши у канти, па на депонији, у многим земљама се поставља питање како ефикасније рециклирати, како у процесу производње и потрошње имати мање отпадних материјала, или отпад који се може ефикасније употребити.
 
Читам ово и дође ми да плачем. Ма шта да плачем, да урлам од муке.

Како више нисам могао да поднесем овј град ђубрета кога зовемо Београд, реших јуче да одем на Рудник да се мало издувам. Кад не лези враже, успут по Шумадији више ђубрета, дивљих депонија и остављеног шута него било где у граду. Да сам странац, Србија би ми остала у сећању по ђубрету. Мислим да нема прљавије земље у Европи.

Елем, сад кад читам искуства других људи, још ми је теже. Ми, којима је стало да ова земља и њен главни град буду чисти, смо у великој мањини. Огромну већину људи то не интересује.

Дакле, дошао сам до закључка да већини Срба не смета што је Србија претворена у земљу блата и ђубрета. Да им смета, не би је прљали.

Неко овде рече да га је срамота пред странцима. И мене је. Али следећи пут кад ме неки странац буде питао зашто је овде све тако прљаво, рећи ћу му да је тако зато што већина народа тако воли. Они не воле кад је чисто, јер чим ми очистимо они испрљају. Значи да воле да живе на ђубришту. Пацови.

Само, шта ми којима смета прљавштина, отпад на све стране, шут и ђубре можемо да радимо?

Боже, што нас овако казни?
 
To sa djubretom je samo najocigledniji deo stanja naseg drustva,i za to nije nikakvo opravdanje losa ekonomska i politicka situacija.
 
CBET":vpnakc24 je napisao(la):
Сагласан сам потпуно. То је и била моја поента. Питање: Шта можемо да урадимо да то променимо?
Nase je da delujemo koliko god mozemo kao gradjani i da dajemo licni primer.Nazalost ne mozemo promeniti drzavu.Dok mi recimo ministarstvo za zastitu zivotne sredine da tokom cele godine ima akciju ocistimo Srbiju a ne samo na jedan dan bi moglo da ima odredjene efekte.Kada bi ljudi razumeli da nije plan da 364 dana bacamo djubre a onda jedan dan cistimo.Vec da je to svakodnevna akcija
 
Vrh