Šta je novo?

Eko kesa za cistiji grad

11030

Higher intermediate
Učlanjen(a)
21.01.2011.
Poruke
1.406
Pohvaljen
1.667
Preuzeto za sajta gradske cistoce:

Захваљујући интересовању суграђана за рециклажу 2010. године започели смо пилот пројекат „Еко кеса за чистији Савски венац“. Радници „Чистоће“ су том приликом поделили кесе за прикупљање рециклажног отпада грађанима Савског венца. Тако је Савски венац постао прва општина у Београду у којој је почело спровођење пројекта примарне селекције и сакупљања посебних врста отпада. Како се пројекат показао успешним, a одазив грађана постао све већи, „Чистоћа“ је током 2011. године проширила тај пројекат на још четири општине: Стари град, Палилула Врачар и Звездара, под називом „Еко кеса за чистији град“. ЈКП „Градска чистоћа“ је крајем априла почела је са ширењем пројекта на цео Београд. Током маја испоручили смо по две „еко кесе“ на кућну адресу сваком домаћинству, у свих десет београдских општина, које су у нашој надлежности.

ЗАШТО ДА РЕЦИКЛИРАМО?

Зато што смањујемо количину отпада на депонији „Винча“ и тиме јој, у корист свих нас, продужавамо век трајања.
Зато што искоришћене сировине поново стављамо у производњу и тиме чувамо бројне природне ресурсе.
Зато што чувамо планету.
Зато што добијамо 20 одсто попуста на услугу одвожења смећа ЈКП „Градска чистоћа“


КАКО ДА РЕЦИКЛИРАМО?

Врло једноставно. Нема потребе да у посебне кесе разврставате папир, пластичну и металну амбалажу, већ је довољно да те три врсте отпада заједно одвајате и сакупљате у само једну „еко кесу“, запремине 120 литара, која Вам је довољна за недељу дана. Када кесу попуните са папиром, ПЕТ и МЕТ амбалажом, потребно је да је изнесете на тротоар испред куће или зграде у термину од 20:00 до 22:00 часова, а у зависности од општине у којој живите то чините следећим данима:

ГО Нови Београд- ПОНЕДЕЉКОМ

ГО Земун- УТОРКОМ

ГО Чукарица-СРЕДOM

ГО Савски Венац и Раковица- ЧЕТВРТКОМ

ГО Врачар и Звездара- ПЕТКОМ

ГО Стари Град и Палилула- СУБОТОМ

ГО Вождовац- НЕДЕЉОМ

Екипе „Градске чистоће“ ће потом, попуњене кесе, из Вашег краја одвозити на погон „Отпад“, и из њих сакупљене сировине подвргнути даљем процесу рециклаже.

ШТА ОДЛАЖЕМО У „ЕКО КЕСУ“?

ПАПИР- картонске кутије (без љепљиве траке, пластике и стиропора), браон картон, картонске кесе, свеске, исписани папир, копир папир,новине, часописе, коверте, тетрапак-кутије од сокова и млечних производа;

МЕТ- амбалажу: алуминијумске лименке од пића;

ПЕТ- амбалажу: провидне пластичне боце од напитака, провидне боце од јестивог уља и затвараче;

ШТА НЕ ОДЛАЖЕМО У „ЕКО КЕСУ“

Индиго папир, фотографије и фото папир, зауљени и прљави папир;

Убрусе, папирне марамице и тоалет папир;

Испражњене конзерве од месних преоизвода, воћа и поврћа, металне тубе, алат, жицу, челичне траке, металне затвараче итд., као ни дозере или спеј дозе од боја и лакова.

ПС чаше од пића или од јогурта, пенасти ПС (стиропор), безбојну чисту фолију од ПЕ-ЛД, остале врсте пластике или мешане пластике;

Непровидне боце од средстава за личну и кућну хигијену;

Боце под притиском;


Sad mene zanima kako ovaj projekat funkcionise u praksi. Imajuci u vidu da se te pocelo sa sakupljanjem reciklaznog materijala na teritoriji celog grada, da li se pridrzavaju satnica za odnosenje smeca, da li redovno dostavljaju kese, koliko je vremena potrebno od kad se prijavite u posti do dostavljanja kesa na kucnu adresu...

I najvaznije- da li ste se prijavili za reciklazu? :)
 
Mi smo se prijavili za reciklažu kada su nam dostavili prvu promotivnu eko kesu. Onda smo u Pošti pupunili neki papirić (bukvalno), nakon čega su to ubacili u neki sistem :) Onda smo posle nedelju dana dobili na adresu pošiljku sa paketom kesa i nalepnica - bar kodova. Mislim da ćemo te pakete dobijati svaka dva meseca otprilike, jer ima 6 kesa i bar kodova.

Pošto smo u Zemunu po rasproredu mi svakog utorka tu kesu ostavljamo pored kontejnera u periodu od 20 do 22h. Najbolje bi bilo da se to radi pre 20h jer se dešavalo da dođu u 20h, a komšije iz zgrade koje su takođe počele da recikliraju, ostave naknadno kese.

E sad, ono što je meni malo čudno, to je što sam primetila da te kese odnosi regularna komunalna služba, a ja sam nekako umislila da bi za to trebalo da bude angažovan poseban kamion jer je to reciklažni otpad. Ali, ajde....nadam se da ga odvajaju naknadno...

U svakom slučaju je akcija za pohvalu.
 
Дванаест кеса и дванаест кодова мени испоручују. С обзиром да је Савски венац први почео са овим можда због тога, јер смо ми износили претходних годину и нешто.
Обичан камион кружи по крају, натрпају кесе и носе. Тако је било откако је кренула акција.
Иначе ово је на нивоу града кренуло од маја.
Довољно је да се кесе оставе поред улице, не морају баш поред контејнера. И неће само једном проћи кроз крај већ више пута. После 22 часа имају последњи круг.
 
Овакве акције ће са разлогом наићи на неразумевање и слаб одзив грађана, и читав низ неправилности. То важи и за ову, и за многе друге акције осмишљене у канцеларијама.

За мене као образованог човека, особу која годинама компостира, која тежи да смањи употребу пластике у кући, учествује у грађанском сектору на пољу екологије, оваква акција је вређање интелигенције и грађанске свести. Евентуално бих на овако нешто пристао услед неког јаког система репресије, како себи не би правио проблеме, али систем репресије не постоји ни за прелазак улице на пешачком прелазу... Овако, потпуно губи смисао.

Када посебно одвајаш хартију, стакло, органски отпад, метални отпад, ово још и има смисла. Овако ми је потпуно бесмислено. Тамо где се тек почиње са рециклажом, најчешће се почиње са 4 категорије смећа:
-1-ПАПИР
-2-БИОЛОШКИ ОТПАЦИ
-3-АМБАЛАЖНИ ОТПАД
-4-ОСТАЛИ НЕСОРТИРАНИ ОТПАД

Посебно биолошки отпатке може компостирати свако ко има мало веће двориште. Компостишта би нарочито требало правити у двориштима школа, обданишта, на ивицама паркова и парк-шума.

И наравно, док Савски Венац, Врачар, Нови Београд добијају ултра-гига-мега-супер-модерни систем управљања отпадом, многа велика насеља на периферији немају чак ни довољно обичних контејнера, а читав низ насеља у Београдском округу немају уопште систем одношења смећа нити градски водовод...
 
Za mene kao obrazovanu osobu ovo itekako ima smisla.

Pre svega jer živim u stanu, nemam prostora da odvajam smeće , pa mi je ovo izuzetno olakšavajuća okolnost, i ne vidim u tome vređanje inteligencije. Naprotiv, čak smatram da se ovako može i započeti jačanje ekološke svesti. Čak se potrudim da flaše isperem pre odlaganja.

Mislim i da je izuzetan napredak, jer teško da će neko u današnje vreme značajno smanjiti upotrebu plastike i odvajati otpad, ali može početi da razmišlja o tome.

I ova mala ugodnost da se kese dobijaju na kućnu adresu, da se dobija minimalni popust na odnošenje đubreta, može biti dovoljna početna stimulacija nečega što može prerasti u razvijeniju svest o očuvanju životne sredine.
 
@Karlo del Ponte
Значи да се остави како је било до сада уместо да се направи мали корак који ће водити ка нечем већем? Да се створи свест и навика да треба да се рециклира.

Да додам да када је Савски венац почео са овим на прсте једне руке су се могли избројати они који су поред мене избацивали овако смеће за рециклажу у крају.
Сада када изнесем четвртком увече просто се изненадим бројем кеса које стоје поред улице.

Наравно и даље има оних који су кесе које су делили док је било само у овој општини користили за одлагање свог смећа и бацања истог у контејнер. Што је џаба...
 
Ево да опишем у Словенији, где сам скоро био око 15 дана (Горењска).
Куће са двориштима: свака кућа има одвојене конте са точкићима за биолошки отпад, амбалажни отпад, папир и разни отпад. Постоје одређени дани када се односе одређене врсте отпада. Тада власници изгурају на улицу канту. Свако пражњење канте се бележи, и на основу тога се добија рачун за смеће. Људи теже да што краће држе канте на улици, непосредно пре сакупљања смећа, како им други не би убацивали своје смеће. У неким мањим местима свака кућа има компостиште.
Куће са заједничким двориштима: често имају веће контејнере и договор око подела трошкова за смеће. Контејнери се налазе у дворишту или колским пролазима.
Зграде: Ту има проблема, што зграде углавном немају дворишта, тако да у њихове заједничке канте често смеће убацују они који не желе да плаћају смеће. У неким случајевима канте су под катанцем.

Јавне канте за смеће постоје као мале канте, а велике јавне канте, тамо где их има, су искључиво за сепарисани отпад (стакло, биолошки, итд).

Међутим, то није суштинска разлика између Србије и Словеније! Суштинска разлика је што Словенци имају државу која слуша народ! За сваку промену имаш институције и надлежне, који су отворени за предлоге и примедбе! Јавне дискусије су веома честе, и партиципација грађана је висока!

Наравно да Словеначки модел не треба преписати, али он никако не може бити гори од оног који прави канцеларијска партијократија у Србији без икакве озбиљне партиципације грађана. Ако не дозволиш партиципацију грађана, грађани контејнер, парк, бандеру, и уопште град никада неће сматрати као свој у оној мери колико им заиста припада!

За конкретан случај, много је боље имати раздвојене контејнере у дворишту зграде, где ће се смеће доносити било када када је станарима успут. Неко се жали да раздвојене канте заузимају простор у кући, а не жали се што недељу дана држи неку огромну кесетину у кухињи, и што мора да одлаже одлазак у биоскоп, код рођака на село или нешто друго да би био кући у петак у 20 увече. За рационално коришћење кућног простора са више канти, на памет ми пада неколико иновативних решења... Ово су тек идеје, а без праве партиципације грађана се до добрих и оптималних никада неће стићи.
 
Ne slazem se sa Karlom. Mislim da je ova akcija i vise nego odlicna, potrebno je samo pojacati marketing oko iste, informisati gradjane da se ukljuce jer jos uvek dosta ljudi uopste ne zna da ovo i postoji. Oslobodicemo se mase otpada na ovaj nacin, ljudi ce postati ekoloski svesniji. Ja cekam moje prve kese, pre par dana sam popunila prijavu u posti ali vec razvrstavam otpad.

Skoro sam se vratila iz Skandinavije, gore skoro svako domacinstvo razvrstava otpad i odlaze a u posebne kontejnere na ulici, a ceo grad se greje na spaljeni otpad.
 
@Karlo Mislim da nesvesno mašiš poentu.
Živimo u društvu gde nema svesti da je tako nešto potrebno raditi. Ja ne želim da imam tri kante za smeće u svojoj kući i smatram da je odlična ideja da se to sortira kasnije, zato se potrudim da olakšam sortiranje time što ću sve što stavim u tu kesu isprati, što zbog smrada, što praktično, da i papir koji tu odlažemo ne bi propao.

Za recikliranje je potrebna svest.... Kada budemo imali svest u društvu na tom nivou, onda ćemo se i mi u zgradi organizovati i namestiti tri kontejnera u koji ćemo redovno bacati sortirano smeće. Do tada .... ovo je sasvim dobar početak.
 
20000 домаћинстава се до сада пријавило за ово.
 
nova":2gkqo2vj je napisao(la):
@Karlo Mislim da nesvesno mašiš poentu.
Не, него један део популације и форумаша гледа на екологију само из еколошког аспекта, и то у смислу екологије потрошачког друштва. Ја сам, ипак неколико година члан Зелене омладине Србије, захваљујући којој, и активној међународној сарадњи, имам знања и грађанску свест далеко већу од просечног грађанина (што не значи да нема бољих од мене и било ког члана ЗОС).

Ми у Србији имамо Демократску странку, која је из различитих разлога опредељење великог дела бирача, што поштујем. Али, они не да нису демократски, него је начин деловања често антидемократски, готово диктаторски. Странка Зелени Србије је марионета Демократске странке, а имају искључиво еколошки програм. Зелена идеја има четири основне компоненте: екологија, социјална правда, демократија и ненасиље! Зелени су и у Западној Европи почели као еколози, који су касније схватили да се не може бавити екологијом и одрживошћу занемарујући човека.

Прочитајте следећи текст у политици:
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Neprijatni-mirisi-kruze-prestonicom.sr.html
Конкретно, мој коментар је потписан под Биодинамичка Пољопривреда, и никада у животу нисам употребио пестицид нити вештачко ђубриво, нити имам намеру.

Обратите пажњу на следећи коментар:
Kada sam ja pisao da se u Borci i Kotežu ,naročito leti oseća smrad stajskog đubriva o tome niko nije pisao od novinara,ali kad se isti smrad osetio i na Novom Beogradu e to je onda već za pisanje i problem treba rešiti.Očigledna diskriminacija i daljeg komentara nemam.
Дакле долазимо до следеће компоненте социјалне правде Да је неко из Рипња тражио "доставите ми те кесе, које односите сваког петка увече", да ли би неко од надлежних долазио? Рипањ нема градски водовод, систем одношења смећа, отет му је Беовоз... Највернијим бирачима са Новог Београда, Савског венца, Врачара тече мед и млеко, а периферија може да јаше свиње, иако Рипањ пуни градски буџет са преко 10.000.000 евра. А за разлику од Савског венца, у Рипњу свака кућа има двориште, у којем може компостирати или свој органски отпад дати комшији, и простор за по неколико канти.

Никада нећу као своју прихватити власт која ти отме хлеб, па ти баци једну претходно кришку, тражећи од тебе да јој се захваљујеш, као да си то добио од самог Бога! То је случај градских железница, где су у претходних 12 година од 48 станица и стајалишта у Београдском округу само 9, и то у последње 2 године, у систему ИТС и високо субвенционираног јавног путничког превоза. Тако и овде, код система одношења смећа, одређени су привилеговани.
 
:) I ja sam za socijaldemokratski model održivog razvoja ...bez briga.

U potrošačkom društvu ovo je mali korak napred i zato ponovo - odlična akcija, nadam se da će se razvijati.
Ne vidim poentu u obeshrabrivanju onih koji su se odlučili da se uključe u nju.

Slažem se sa svim napisanim, i itekako poznajem "zelenu ideju", i ponovoću ovo je mali korak za čovečanstvo ali verujem veliki za naše društvo ;)
 
Mnogima zinulo dupe za pare , pa na kraju propadnu (naravno ne svi). Evo recimo FB pokušao da objave stranica (grupa) stavi na posebno mesto , odvojeno od objava prijatelja , i na taj način poveća profit putem reklamiranja , što je izazvalo samo kontra efekat. Ja za tih par meseci eksperimenta nijednom nisam pogledao te objave i uopšte nisam imao problem sa time da sam "neinformisan".
Ili recimo ovo što "Maxi" radi sa ponovnim naplaćivanjem kesa. Gotovo da i ne svraćam kod njih , a kad svratim , vidim da gotovo niko ne uzima njihove kese "na A kvalitet". :)
 
Ceger?
1791367608.gif

Momci, vidim koliko mislite na pleća nosača cegera. Da li ste čuli za ranac? E, pa to je rešenje i za planinare i za pijačne kupce. Kičma prava kao i poprsje, korak odlučan.
Nemam sugestija, primedbi a ni pitanja. Samo nastavite u dobrom ritmu.
 
Baš danas pročitah kako je ovo sa naplaćivanjem kesa deo akcije da kroz otprilike 5 godina budemo zemlja bez plastičnih kesa u upotrebi. Vesić se zahvalio Amanu na uključenju u akciju.
Garantujem da ovo neće baš da dobro prođe. Barem kod nas , znajući naš narod , gde se mnogi skupi kompjuterski programi koriste piratske verzije , o čemu su javno pričali neki naši kompjuteraši na TV - u , ili ovi sajtovi za kačenje slika i sl. , što naplaćuju pristup i / ili korišćenje funkcija na sajtu , imaju manje korisnika nego ovi 100% besplatni. Ne računam one što se reklamiraju da su besplatni za 1$ mesečno. Takve stvari su me uvek nervirale. Ili si besplatan ili nisi. Ne postoji ništa između.
 
Znam da nije tema i kapiram suštinu šta hoćeš da kažeš, ali moram da odreagujem:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=534313#p534313:1j39vmql je napisao(la):
solecar » Čet Apr 26, 2018 3:44 am[/url]":1j39vmql]
Garantujem da ovo neće baš da dobro prođe. Barem kod nas , znajući naš narod , gde se mnogi skupi kompjuterski programi koriste piratske verzije , o čemu su javno pričali neki naši kompjuteraši na TV - u
Da ovde nije bilo te piraterije sutra malo bi ti ljudi danas bili kompjuteraši. A i sutra malo bi svetske kompanije imale toliko talenata iz čitavog sveta koji su počeli svoje ''karijere'' upravo na piratskim softverima. Mislim kapiram poentu. Ali čisto da se razume i druga strana te (večite) priče o pirateriji.

Što se tiče priče s kesama, Vesić je još jednom pokazao kolika je ograničena bu****. Pošto za njega očigledno postoje samo dve krajnosti - 1)svuda kese i 2)potpuna zabrana kesa.
 
Bender,
Vesić je glup. Kesa je kesa bilo Agnesa, Milesa ili Desa i sve mogu biti od različitog materijala skrojene (plastika, žuta hartija, bela hartija (možda će se oglasiti mareKar :mrgreen: )). Znači, što je Vesiću dve krajnosti meni i inima je više od dve.
Ovde ćemo o kesama i makar da je to jedino što će grad Beograd ili bilo koji drugi grad u Srbiji činiti čistijim, svejedno je. Ali neeee... nije problem u čistoći za koju su potrebne metle već u zagađenosti. Razlika je ogromna a problem ni malo naivan.
 
Vrh