Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Zalivanje travnjaka nije održivo. Sadnja drveća i niskgo rastinja koje će malo zakloniti travu od letnje vrućine i dati joj tako šansu ima mnogo više smisla.

Bila ta prazna površina zelena ili žuta, meni to savana svejedno.
 
mislim da bi trebalo da se zalivaju travnjaci na zelenim ostrvima, kao i travnjaci između trotoara i kolovoza.
 
Itekako je odrzivo, samo je lakse reci 'to je nemoguce'. Kada bi svaka poslovna zgrada, objekat (npr. Beogradska arena ciji je travnjak sada vec nepostojeci) zalivali tokom noci, sve bi drugacije izgledalo. Imamo tehnicku vodu, sluzbe koje mogu da zalivaju ostatak javnih povrsina, zaboga lezimo na 2 reke!
Ne slazem se da je svejedno da li je zeleno ili zuto, a po ovim temperaturama ni hladovina drveca ne pomaze.
Ima gradova koji su u mnogo losijem klimatoskom podrucju pa imaju savrseno zelene travnjake i parkove (Los Angeles npr).

i mi u belvilu takođe zalivamo travnjake. takođe primetio sam i par poslovnih zgrada da rade isto....

Svaka cast vama, nadam se da ce se jos neko ugledati na vas!

Usce je druga prica, ipak ga je utabalo stotine hiljada ljudi, ali da je ceo grad isprzen zbog lenjosti komunalnih slzbi je nedopustivo.
 
U Spaniji, gde sam proveo mesec dana po raznim gradicima 2007. u "nebitnim" gradovima, svaka zelena povrsina ima automatsku ugradjenu prskalicu i sistem za navodnjavanje... Da ne pominjem da nijedan trotoar NIGDE nije od asfalta vec poplocan pet puta kvalitetnijim kockama od behatona...

I onda se mi nesto busamo oko centara za promociju nauke na stulama ili oblacima...
 
Ovo i zadnjih par leta su stvarno užasna, nekako klimom sve više ličimo na Podgoricu. Ako se ovako nastavi mogli bi ovi iz zelenila komotno da počnu da sade palme. Ako išta barem ćemo imati taj osećaj mediteranskog grada. :laugh:
 
i da naprave tematski park sa beduinima i kamilama umesto ovih terazija, da deca jasu onu mukicu iz zoo vrta.
 
Nazovite me naivnim, ali zar ne moze da se neka cisterna prepravi da se dodaju neke prskalice i dobijemo pokretni "kišostvaralac"

Može da se uzima voda iz reke i takvo vozilo može da krstari Beogradom i zaliva sve velike zelene površine (kakvih ima mnogo na novom Beogradu). Nisam skoro bio u gradu, pa ne znam kakvo je stanje u tamošnjim parkovima, ali nadam se da se tamo zaliva trava...
 
Нема потребе заливати траву лети, нисмо извештачени Американци. Треба пустити природу да иде својим током. Ионако се трава поврати за пар дана, чим падне прва јесења киша.
 
Trava nije toliki problem ali jeste drvece. Dosta tek posadjenih sadnica je gotovo.
 
Gotovo svi Bg izvori koj su sprovedeni u kanalizaciju
mogli su predhodno biti provučeni u neki kraci cevovod
za zalivanje obližnjih zelenih površina ili pranje kolovoza
pa višak vode tek onda da ide u kanalizaciju

neko ce reci nema para za mikro projekte vezane za vodu koja je oduvek tu
al za oblak i neadekvatan naučni centar i koje-kakva dr. SR#%&/ ima , pa makar i na kredu

Poslednji primer su izvori Mirijevskog sada kanalizacionog potoka

Kad smo vec kod nj. jako mi je drago što od njegovog ne adekvatnog ,,uredjenja,,
smrdi 1/4 BG od Karaburme do Zvezdare pa i šire :laugh: :lool: :laugh:
osveta prirode je slatka
Za taj isti potok da se istrajalo na ukidanju ne legalne kanalizacije kao što je ovde i pisano
mogao je da ima mirisnu zelenu oazu sa drvoredima, travnjacima koji bi uvek bili zeleni bez obzira na sušu
 
Za taj isti potok da se istrajalo na ukidanju ne legalne kanalizacije kao što je ovde i pisano
mogao je da ima mirisnu zelenu oazu sa drvoredima, travnjacima koji bi uvek bili zeleni bez obzira na sušu

ma sta ce nama zelenilo i drvoredi, treba:

Треба пустити природу да иде својим током.

jer

Нема потребе заливати траву лети, нисмо извештачени Американци.

Ne znam onda sto je i sadimo, sisamo, gajimo cvece, trebala je na nbg da ostane mocvara, mislim da ne delujemo izvestaceno i u neskladu sa majkom zemljom.
 
Стварно када би ставили на папир колико младих садница разноразног дрвећа пропадне у првој години због небриге и незаливања...прерачунали то у динаре(колико кошта једна садница)...сабрали...
Директор зеленила би комотно могао да да оставку због неспособности...у најмању руку...
мада лично мислим да је затвор боље решење :grand:

лично..знам локације где се трећи или чак четврти пут сади младо стабло...оно се осуши..па следеће године јово наново...
е сад...дал они ту раде неке малверзације са набавкама садница...или су малоумни... то не знам... :kafa:
 
Što se toga tiče, kako da znam gde je bilo zasađeno drvo kako bih mogao da prijavim da nedostaje?
 
ja mislim da sami prave sadnice.

jednostavno njihov izgovor je da nemaju dovoljno ljudi da zalivaju. a imaju nekoliko hiljada zaposlenih.


javašluk.
 
Kada su zasadili nove sadnice iza SIV-a (uz Dunav) cisternom su prilazili svakoj sadnici i zalivali svaku posebno.

Ovog leta to nisam primetio :(
 
milanobelgrade":29fu7q5m je napisao(la):
е сад...дал они ту раде неке малверзације са набавкама садница...или су малоумни... то не знам... :kafa:

I kod mene svake godine sade nove koje se redovno suse.

Svako zna da nisu maloumni.
 
Moram da pohvalim kako izgleda zelena tramvajska baštica u Savskoj ulici.
Hoću reći zelena je i pored sve ove ogromne vrućine (prošle godine je bila žuta već u junu).
Ne znam da li se zaliva redovno ali je neverovatno osveženje usred one betonske džungle.
 
Pa s obzirom da je Beograd dobio tropsku klimu,red je da se nadležni iz zelenila pozabave sadnjom palmi i to visokih na Nbg kao i kaktusa za dekoraciju.
Također, po sredini obnovljenog autp-puta umesto sasušene trave da se posade oleanderi i sl.Valjda vam je jasno ode naša umeren-kontitnentalna klima.Zelenilo kako je bilo ćemo gledati samo na starim razglednicama :kafa:
 
Da budem iskren voleo bih da vidim palme u našem gradu, šteta samo što su zime oštre. Evo jedne fotkice iz komšiluka tačnije iz Skoplja, dokaz da se sve može kada se hoće.

aazukn.jpg


Ruku na srce razumem da Grad ne može da obezbedi prskalice za sve zelene površine, ali ne mogu da shvatim da se ispred nekih reprezetativnih objekata dopušta da zelenilo trave zavisi od atmosferskih prilika. Klasičan primer bahatosti jesu ogromne zelene površine ispred SIV-a.
 
Johnest_Hon":135ol1od je napisao(la):
Ona ima prskalice.

Пре две-три ноћи сам први пут у Савској улици видео активиране прскалице за траву. Морам признати да нисам ни знао да су уградили тај аутоматски заливни систем када је реконструисана улица. Како год, трава изгледа сасвим солидно.
 
Ruku na srce razumem da Grad ne može da obezbedi prskalice za sve zelene površine

A zasto ne? U Spaniji, svaki mali gradic i svaka povrsina zelena imaju orskalice ugradjene...
 
Vrh