Šta je novo?

Nova ambasada SAD.

Johnest_Hon":381j7tuu je napisao(la):
Mozes na GE videti ostatke Marsalata, bio je dosta manji i drugacije pozicioniran, blize ulici.

Е тако је, види се добро на снимцима из 2005. и 2007. да је Маршалат био свега 10 метара од улице а амбасада је увучена око 50. И није био мањи дупло, већ барем троструко, по површини, а рекао бих да је и нешто нижи био. А оно чега се не сећам, а видео сам на GE, је да је иза Маршалата било још доста неких објеката, прилично великих и чини ми се неоштећених. Личе ми на неке магацине? Не знам, нисам никада ту залазио. Сада су и они срушени. Ма, кад су већ изградили свој Цариград барем нека га уселе што пре, да оним људима из Војводе Миленка ослободе улицу.

Иначе, биће занимљиво сада проћи Булеваром Кнеза Александра од болнице на горе: прво нова амбасада Немачке поред Пинка, па Албанија, па Израел и на крају Амери. Кад буду опет неки масовни протести биће весело у крају :laugh:
 
Дедињац":1xsojyx5 je napisao(la):
Иначе, биће занимљиво сада проћи Булеваром Кнеза Александра од болнице на горе: прво нова амбасада Немачке поред Пинка, па Албанија, па Израел и на крају Амери. Кад буду опет неки масовни протести биће весело у крају :laugh:

Albanska i izraelska isto će biti nova zdanja ili su to njihova stalna, starija sedišta?
 
Barkley":2maxhgd4 je napisao(la):
2012":2maxhgd4 je napisao(la):
Po veličini zdanje se vidi, koliko je Bg važna strateška tačka u svakom pogledu...uvek bio ;)

На жалост, због много ствари. Што сам старији, све више жалим што нисмо нека врста Новог Зеланда. Да нико не обраћа пажњу на нас и да им се интереси не преклапају стално преко наших леђа. Било би нам много мирније и опуштеније.

Pa i tamo domoroci ziveli mirno i opusteno i na kraju dosli neki drugi, oteli im zemlju, i prakticno izvrsili genocid. Nazalost, nema mirnih kutaka, nego moras stalno da budes deo sveta i na samom frontu inovacija, u drustvu, privredi/ekonomiji, umetnosti, i naravno politici (stalno prilagodjavanje i proracuni). Nesto kao Holdandjani, Svajcarci, Danci, pa i Cesi (mracni period od pola veka i nije neka tragedija u milienijumskim razmerama, a i onda im je bilo bolje nego drugima). Stalno uprezati progres da bi se gradilo na tradiciji i identitetu a ne ici u proslost ili se boriti sa vetrenjacama...
 
.:Aleph:.":3uwktnu7 je napisao(la):
Дедињац":3uwktnu7 je napisao(la):
Иначе, биће занимљиво сада проћи Булеваром Кнеза Александра од болнице на горе: прво нова амбасада Немачке поред Пинка, па Албанија, па Израел и на крају Амери. Кад буду опет неки масовни протести биће весело у крају :laugh:

Albanska i izraelska isto će biti nova zdanja ili su to njihova stalna, starija sedišta?

То су њихова већ постојећа седишта. Израелци су у једном "бункеру" сличном овом Америчком, само мањем, и са два жандарма који се ноншалантно шеткају испред капије носећи Хеклере. Албанци су мало изнад поште у једној врло лепој предратној вили - заправо једној од, по мени, лепших кућа у целом крају :)
 
Дедињац":3i1xvvji je napisao(la):
.:Aleph:.":3i1xvvji je napisao(la):
Дедињац":3i1xvvji je napisao(la):
Иначе, биће занимљиво сада проћи Булеваром Кнеза Александра од болнице на горе: прво нова амбасада Немачке поред Пинка, па Албанија, па Израел и на крају Амери. Кад буду опет неки масовни протести биће весело у крају :laugh:

Albanska i izraelska isto će biti nova zdanja ili su to njihova stalna, starija sedišta?

То су њихова већ постојећа седишта. Израелци су у једном "бункеру" сличном овом Америчком, само мањем, и са два жандарма који се ноншалантно шеткају испред капије носећи Хеклере. Албанци су мало изнад поште у једној врло лепој предратној вили - заправо једној од, по мени, лепших кућа у целом крају :)

Ja sam tuda nekada voleo da trcim medjutim sada mi ne pada na pamet. Vrlo je neprijatno. J*** ti ambasade koje unistise taj kraj. A ono sto su uzeli Nemci kod Pinka je toliko ODVRATNO da je odvratnije i od samog Pinka. :bash:
 
Дедињац":19j1y4v3 je napisao(la):
Израелци су у једном "бункеру" сличном овом Америчком, само мањем, и са два жандарма који се ноншалантно шеткају испред капије носећи Хеклере


jel si siguran da su hekleri, mislim da izraelci preferiraju uzije.
 
JohnyBgood":98q0wopu je napisao(la):
Ja sam tuda nekada voleo da trcim medjutim sada mi ne pada na pamet. Vrlo je neprijatno. J*** ti ambasade koje unistise taj kraj. A ono sto su uzeli Nemci kod Pinka je toliko ODVRATNO da je odvratnije i od samog Pinka. :bash:

Слажем се. Кад прођем поред неких од назови кућа имам осећај да ми црвена тачка шета по потиљку.

Што се тиче Немаца:

v245137p0.jpg


Фасада к'о да су им кречиле прве комшије :laugh: А шта рећи за онај бедем испред (додали су га након ове феште). Не можеш а да се не осећаш непожељно. Има ту са десне стране неколико лепих релативно нових зграда, али џаба. Кад видиш ово и Пинк, преседне ти шетња.

MilisaV":98q0wopu je napisao(la):
jel si siguran da su hekleri, mislim da izraelci preferiraju uzije.

Да, Израелци користе своје узије, али ови испред амбасаде су наши. Тако да сам прилично сигуран да носе хеклере. Вероватно имају и неке своје људе унутра, то не бих знао.
 
Kako su ambasade mogle da unište taj kraj kada su to lepe vile podignute pre WWII. U vili u kojoj je sada Albanska ambasada posle rata je neko vreme stanovao čuveni general Kosta Nađ. Posle Koste tu je stanovao, koliko se sećam, neki Makedonski političar na službi u Beogradu. Sasvim drugog stila i manje lepa je, takođe od pre WWII, zgrada(vila) u kojoj je sada Izraelska ambasada. U njoj je neko vreme, početkom pedesetih, stanovao general Ivan Gošnjak. Što se tiče Američke ambasade to je lepa, velika i monumentalna zgrada dobro uklopljena u okolinu. Njene dimenzije su u skladu sa veličinom i značajem zemlje koju pretstavlja. Samo mi smeta što mi je zabranjeno da prolazim trotoarom Bulevara pored nje a dok je bio Maršalat (Kabinet) slobodno se prolazilo.
 
Nemci su privremeno u toj kući kod Pinka. U narednom periodu planiraju da sruše zgradu u Kneza Miloša i na njenom mestu izgrade novu ambasadu.
 
Homer Jay":37mc4u4w je napisao(la):
Nemci su privremeno u toj kući kod Pinka. U narednom periodu planiraju da sruše zgradu u Kneza Miloša i na njenom mestu izgrade novu ambasadu.

Sva sreća!

Prepadoh se kad videh onu grozotu.
 
Što ne menja činjenicu da kuća kod Pinka ostaje, čak i kada Nemci odu :(
 
dedinje":3jh7ym8y je napisao(la):
Kako su ambasade mogle da unište taj kraj kada su to lepe vile podignute pre WWII. U vili u kojoj je sada Albanska ambasada posle rata je neko vreme stanovao čuveni general Kosta Nađ. Posle Koste tu je stanovao, koliko se sećam, neki Makedonski političar na službi u Beogradu. Sasvim drugog stila i manje lepa je, takođe od pre WWII, zgrada(vila) u kojoj je sada Izraelska ambasada. U njoj je neko vreme, početkom pedesetih, stanovao general Ivan Gošnjak. Što se tiče Američke ambasade to je lepa, velika i monumentalna zgrada dobro uklopljena u okolinu. Njene dimenzije su u skladu sa veličinom i značajem zemlje koju pretstavlja. Samo mi smeta što mi je zabranjeno da prolazim trotoarom Bulevara pored nje a dok je bio Maršalat (Kabinet) slobodno se prolazilo.
Uništile su taj kraj u onom smislu što je narodu zabranjeno kretanje tuda, podigli su logorske bedeme oko svojih ambasada tako da se sa ulice praktično i ne vide ta velelepna predratna zdanja :notok:
 
Nick Slaughter":3hsgk5vf je napisao(la):
Uništile su taj kraj u onom smislu što je narodu zabranjeno kretanje tuda, podigli su logorske bedeme oko svojih ambasada tako da se sa ulice praktično i ne vide ta velelepna predratna zdanja :notok:

Jesu li oni bar to vidno regulisali? Mislim, postoje li neki stražari koji će ti odmah reći ili znak za zabranjeno fotografisanje?

no-photography-sign-thumb9193598.jpg
 
Ljudi pišu napamet - ništa nije uništeno,nema nikakvih bedema. Slobodno se može ići pored vila u kojima su sada ambasade, vile su ostale iste samo sada je na njima istaknuta zastava zemlje čija je ambasada. Jedino je oko ambasade Izraela podignuta veća ograda iz razumljivih razloga. Takođe, za sada, postavljen je natpis koji zabranjuje prolazak trotoarom pored američke ambasade. Nema nigde znakova koji zabranjuju fotografisanje ali siguran sam da ono nije dozvoljeno i verovatno bi intervenisao pripadnik žandarmerije koji dežura u onoj stražari pored kapije. Zgrada u kojoj je sada privremeno Nemačka ambasada je u stvari trebalo da bude privatna vila koju je za sebe sagradio vlasnik Pinka. Bio je počeo da gradi i treći sprat čime bi nadvisio sve okolne zgrade pa je to morao da sruši. Zbog toga sada zgrada izgleda ružno odnosno jednostavno nedovršeno. Zgrada ambasade SAD je vrlo uspelo rešenje. Velika je ali ne deluje preglomazno i ne ide suviše u visinu. Elegantnih je linija i, što je važno, povučena je dosta od bulevara. Srušena zgrada Maršalata bile ja, naprotiv, uz sam bulevar. Inače, pretpostavljam da su ambasade Albanije i Izraela sada tu privremeno pošto su to luksuzne vile predviđene za porodično stanovanje a nikako za kancelarije. Sa Izraelom su diplomatski odnosi prekinuti 1967 i ne znam gde je tada bila njihova ambasada. Ambasada Albanije je bila u pristojnoj zgradi u ulici Kneza Miloša i nije mi jasno što su je uopšte napuštali. Verovatno toj zgradi treba renoviranje.
 
Da li se zgrada Ambasade Amerike gradi na mestu gde je nekada bio Maršalat!?
 
dedinje":3dmeh70l je napisao(la):
Ljudi pišu napamet - ništa nije uništeno,nema nikakvih bedema. Slobodno se može ići pored vila u kojima su sada ambasade, vile su ostale iste samo sada je na njima istaknuta zastava zemlje čija je ambasada. Jedino je oko ambasade Izraela podignuta veća ograda iz razumljivih razloga. Takođe, za sada, postavljen je natpis koji zabranjuje prolazak trotoarom pored američke ambasade. Nema nigde znakova koji zabranjuju fotografisanje ali siguran sam da ono nije dozvoljeno i verovatno bi intervenisao pripadnik žandarmerije koji dežura u onoj stražari pored kapije. Zgrada u kojoj je sada privremeno Nemačka ambasada je u stvari trebalo da bude privatna vila koju je za sebe sagradio vlasnik Pinka. Bio je počeo da gradi i treći sprat čime bi nadvisio sve okolne zgrade pa je to morao da sruši. Zbog toga sada zgrada izgleda ružno odnosno jednostavno nedovršeno. Zgrada ambasade SAD je vrlo uspelo rešenje. Velika je ali ne deluje preglomazno i ne ide suviše u visinu. Elegantnih je linija i, što je važno, povučena je dosta od bulevara. Srušena zgrada Maršalata bile ja, naprotiv, uz sam bulevar. Inače, pretpostavljam da su ambasade Albanije i Izraela sada tu privremeno pošto su to luksuzne vile predviđene za porodično stanovanje a nikako za kancelarije. Sa Izraelom su diplomatski odnosi prekinuti 1967 i ne znam gde je tada bila njihova ambasada. Ambasada Albanije je bila u pristojnoj zgradi u ulici Kneza Miloša i nije mi jasno što su je uopšte napuštali. Verovatno toj zgradi treba renoviranje.

Americka ambasada bi puno bolje legla u novu industrijsku zonu ili odmah uz onu novu zgradu poste kod one "lakat krivine". To je taj tip arhitekture, sa prilaznim rampama, brisanim prostorom, i u ovom slucaju puskarnicama/osmatracnicama. A to sto su Nemci napravili sa onom ogradom/bedemom kod ove RAZVALINE od zgrade uz Pink je stvarno za anale ruznoce. Toj zgradi uz Pink, nadvisila ga ona ili ne, je jedini "spas" kompletno rusenje i uklanjanje. Zali Boze parketa i sanitarija koje su unutra ugradjene, to mozda jos i izgleda pristojno, ali spolja - MRAK. Odnosno, odlican primerak perma-tranzicije, u najboljoj tradiciji Arkanovog "cardaka ni na nebu ni na zemlji" kod Zvezdinog stadiona.
 
Nick Slaughter":2pq18uc7 je napisao(la):
dedinje":2pq18uc7 je napisao(la):
Samo mi smeta što mi je zabranjeno da prolazim trotoarom Bulevara pored nje a dok je bio Maršalat (Kabinet) slobodno se prolazilo.

Uništile su taj kraj u onom smislu što je narodu zabranjeno kretanje tuda, podigli su logorske bedeme oko svojih ambasada tako da se sa ulice praktično i ne vide ta velelepna predratna zdanja :notok:

Да ли у опште има неко објашњење од надлежних или саме "уса" амбасаде, зашто је забрањено кретање пешацима тротоаром поред зидина амбасаде ? Наравно да је то непримерено и ограничавање слободе кретања људи, али објашњење мора да постоји. Тротоар поред амбасаде није њихова територија, него само оно унутар зидина и ништа више.
Уосталом имамо пример код садашње амбасаде у Кнеза Милоша, где су оним челичним бедемом заградили целу улицу Војводе Миленка. Још да су забранили и кретање пешацима тим делом тротоара Кнеза Милоша, био би врхунац цинизма, подцењивања и исмејавања једног народа.
 
Postovanje Dedinje dobro nam dosli na forum posle pauze. :kk:
 
dedinje":15yw28w0 je napisao(la):
Ljudi pišu napamet - ništa nije uništeno,nema nikakvih bedema. Slobodno se može ići pored vila u kojima su sada ambasade, vile su ostale iste samo sada je na njima istaknuta zastava zemlje čija je ambasada. Jedino je oko ambasade Izraela podignuta veća ograda iz razumljivih razloga. Takođe, za sada, postavljen je natpis koji zabranjuje prolazak trotoarom pored američke ambasade. Nema nigde znakova koji zabranjuju fotografisanje ali siguran sam da ono nije dozvoljeno i verovatno bi intervenisao pripadnik žandarmerije koji dežura u onoj stražari pored kapije. Zgrada u kojoj je sada privremeno Nemačka ambasada je u stvari trebalo da bude privatna vila koju je za sebe sagradio vlasnik Pinka. Bio je počeo da gradi i treći sprat čime bi nadvisio sve okolne zgrade pa je to morao da sruši. Zbog toga sada zgrada izgleda ružno odnosno jednostavno nedovršeno. Zgrada ambasade SAD je vrlo uspelo rešenje. Velika je ali ne deluje preglomazno i ne ide suviše u visinu. Elegantnih je linija i, što je važno, povučena je dosta od bulevara. Srušena zgrada Maršalata bile ja, naprotiv, uz sam bulevar. Inače, pretpostavljam da su ambasade Albanije i Izraela sada tu privremeno pošto su to luksuzne vile predviđene za porodično stanovanje a nikako za kancelarije. Sa Izraelom su diplomatski odnosi prekinuti 1967 i ne znam gde je tada bila njihova ambasada. Ambasada Albanije je bila u pristojnoj zgradi u ulici Kneza Miloša i nije mi jasno što su je uopšte napuštali. Verovatno toj zgradi treba renoviranje.

Više sam i dosadan s tim šta može, šta ne može da se slika, ali prosto bih da se to nekako reguliše, a ne da se čovek oseća kao kriminalac zato što mu se svidi fasada neke kuće ili generalno ceo projekat. Ovako treba da ideš tamo pa da apart kriješ i da se pritom pribojavaš da iz nekog žbuna ne iskoči obezbeđenje i da te ne premlati.
 
Ова зграда поред Пинка је типична малограђанска архитектура
 
JohnyBgood, zaista mi nije jasno na koju novu poštu misliš i na koju lakat krivinu. Otkud je mesto ambasadama u industriskim zonama? Ne verujem ni da je ambasada Srbije u bilo kojem gradu u industriskoj zoni. Pouzdano znam samo za Prag, tamo je ambasada Srbije na apsolutno najlepšem mestu u gradu pored čuvenog Karlovog mosta preko Vltave. To je svojevremeno bio poklon Češkog državnika Masarika (znamo njegovu ulicu u Beogradu) kralju Aleksandru Karađorđeviću. Što se tiče zabrana fotografisanja - to je zaista neverovatna glupost. Srećom, sada je toga manje pošto čujem da se i mobilnim telefonima može slikati. Inače, godinama se kod nas na čoveka sa fotoaparatom sumnjičavo gledalo. Sećam se davno, pisalo je u Politici, uniformisani milicajac zabranio je turisti Italijanu da slika zgradu Skupštine. Zaćuđenim prolaznicima milicajac je objasnio: "šta ima da slika, neka kupi razglednicu"! Sam sam bio privođen u stanicu milicije u gradu Šamcu kada sam slikao most preko Save. Taj železničko-drumski most jeste strateški objekat ali oni koje to interesuje sigurno imaju sve podatke o njemu i bez moje fotografije (istina, odmah su me pustili iz stanice milicije).
 
E moji Beogradjani nema niko petlju da slika zgradu cak iz daljine :rolleyes:
 
Што се тиче старе зграде амбасаде Албаније у Кнеза Милоша, мислим да је она у лошем стању и да јој треба велико реновирање. Могуће је да су се преместили на Дедиње и због безбедоносних разлога.

Пар детаља о амбасадама, кога занима:

Уобичајена пракса је да се оне налазе
а) у центру града, када држава жели да покаже присутност, утицај (без жеље да улазим у политичке расправе, али није случајна ни локација амбасаде Хрватске у Кнеза Милоша, Србије у Подгорици - на шеталишту, у Херцеговачкој улици, или америчких амбасада широм света... дипломатија је веома суптилна работа, са много нијанси), или из историјских разлога, с обзиром да је некада било важније да буде лоцирана ближе локалним властима, па су куповане или грађене зграде у самом центру;

б) у посебним, дипломатским, квартовима, најчешће из разлога безбедности, али и зато што су ту обично налазе мало отменије (и скупље) зграде (Дедиње, Сењак, Неимар). Нпр. Скандинавци воле да су груписани, па су им често амбасаде веома близу, што је и код нас случај. Када се страсти буду смириле на Балкану вероватно ћемо и ми и наш комшилук да се понашамо мало прагматичније.

Позиција наше амбасаде у Прагу и амбасаде Чешке у Београду одражавају веома блиске везе Југославије и Чехословачке у међуратном периоду, када су ове две државе уз Румунију формирале војнополитички савез Малу Антанту.

У Будимпешти је наша амбасада на самом Тргу хероја. Прича се да је ту зграду на поклон добио Лаза Костић од неке мађарске грофице :cool: а да је касније прешла у власништво државе. Зграда има и историјску важност за Мађарску, с обзиром да се у њој склонио и затражио азил Имре Нађ, председник Владе Мађарске у време револуције 1956. (као Асанж у Лондону ових дана). Током кризе која је уследила снајпером је чак убијен наш аташе за штампу, а Нађ се касније предао совјетским властима уз гаранције да ће му бити омогућено да напусти земљу. Међутим, то није испоштовано, тако да је убијен две године касније.

Амбасада Србије у Паризу је веома близу Тријумфалне капије у прелепој згради. Сећам се да је пре неколико година била емисија о њој на РТС-у, пошто је тих дана била отворена за јавност. Можда је има негде на нету.

Ако неко има још неку причу о амбасадама, могао би да је постави овде.
 
Vrh