Šta je novo?

Пројекат "СРПСКА КУЋА"

nikola011

Advanced
Učlanjen(a)
29.03.2012.
Poruke
2.147
Pohvaljen
12
Velimir Ilić uz pomoć SANU hoće da gradi "srpske nacionalne kuće" za 600 do 800 evra po kvadratu
Tanjug | 20. 01. 2013. - 12:04h

Ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić pokrenuo je akciju projektovanja autentične srpske nacionalne kuće, čija bi gradnja koštala 300 evra po kvadratu, a projekti bi se besplatno davali građanima i lokalnim samoupravama.


Ilić je rekao da je ovih dana zaživela ideja o projektovanju srpske nacionalne kuće i da se u taj posao uključuje i Srpska akademija nauka i umetnosti i mnogi zainteresovani za taj projekat.
Ministar je kazao da bi gradovi i opštine to trebalo da podrže tako što će davati povoljnije lokacije i infrastrukturu ističući da bi čitave ulice, pa i naselja, mogli da budu izgrađeni pravim srpskim kućama, na kojima su nam nekada zavideli u svetu.
- To Srbija odavno traži i radim na tome. Napravio sam tim ljudi koji se time bave -rekao je Ilić navodeći da bi opet mogli da plasiramo svetu ono što je nekada bilo cenjeno u Evropi, "umesto što pravimo neke bezvezne kuće koje nisu naše".
Reč je o kvalitetno izgrađenim starim srpskim kućama, koje su prilagođene našem podneblju i potrebama.
- Sada imamo jedan arhitektonski bućkuriš. Ako se gradovi jave uradićemo pilot projekte, na primer za gradnju 100 srpskih kuća sa pratećim objektima- istakao je Ilić.
"Najlepši su manastirski konaci iz doba Obrenovića"
On je napomenuo da su najlepše kuće u Srbiji sagrađene u doba Obrenovića, kao na primer konaci po našim manastirima. Ilić je kazao da bi sama gradnja autentične srpske kuće koštala oko 300 evra po kvadratu, ako se izuzmu troškovi koji se plaćaju lokalnim samoupravama.
- Naš cilj je da svaka porodica u Srbiji dobije jeftinu kuću- istakao je ministar građevine i urbanizma.
Ilić je kazao da izgradnja socijalnih stanova u Srbiji, koja je planirana ove godine, takođe, košta između 300 i 400 evra po kvadratu.
- Nema srećne porodice bez krova nad glavom, niti bez posla i bez toga ne možemo pričati o natalitetu. U Srbiji ima mnogo beskućnika i to je šansa za građevinarstvo, ali ti stanovi moraju biti jeftini -, rekao je on dodajući da ima puno lokacija, ali da lokalne samouprave ne treba na njima da 'zelenaše'.

Cena u Beogradu do 800 evra po kvadratu

Pojedini gradovi su, kako je rekao, nekada besplatno davali pojedinim institucijama lokacije koje sada žele da zarade na tom zemljištu.
Cena stambenog kvadrata u Beogradu ne bi smela da bude veća od 800 evra po kvadratu, a unustrašnjosti oko 600 evra, naglasio je Ilić.
Pravi podsticaj građevinarstvu će, prema njegovim rečima, biti kada građevinske firme budu mogle da izađu na tržište sa jeftinim stanovima.
- Mora da postoji Srpska razvojna banka koja bi kreditirala jeftinim kreditima i malim kamatama takave poslove u građevinarstvu i u putnoj privredi. Sa komercijalnim kreditima ne može da se preživi - istakao je Ililć i dodao da građevinarstvo ne može da 'trpi' kamatu veću od pet ili šest odsto.


10 najlepših kuća u srpskom stilu
Slavoljub Zakić | 12. 12. 2010. - 20:01h BLIC

10 najlepših kuća u srpskom stilu po izboru Ing.Slavoljuba Zakića urednika edicije Srpskekuce.com


kuca1.jpg

1 Kuća Stojanovića
Vlasinsko jezero

Vlasnik kuće Jovo Stojanović, poslovni čovek i ugledan domaćin, iz Vlasotinca kupio je plac na obali Vlasinskog jezera i dugo se dvoumio oko izbora projektanta. Odlučio se za arhitektu Božidara Petrovića, od koga je zatražio da predvidi u projektu da zidanje u kamenu pri realizaciji bude isključivo u lomljenom kamenu. “Preporučio sam im mlađeg inženjera Acu Jakovljevića, koji ima svoju firmu u Ljigu i koji može, pošto ima svoj majdan kamena, da im obezbedi i majstore i kamen. Tako su se oni snašli”, priča arh. Pertrović. Tako je nastalo malo remek delo od kamena peščara koji je ugrađen u objekte, u popločavanje staza pa i kamin-roštilj u dvorištu.



kuca2.jpg

2 Kuća Filipovića
Ašanja

Vlasnik ove kuće u Ašanji, skromni i vredni Slobodan, želi da se povuče na ovo pitomo imanje i da gaji koze. Vlasnik je jedne od najpoznatijih štamparija u Srbiji koju polako prepušta sinu Dušanu, a on polako sebe pronalazi u novom poslu, gajenju koza. Ova kuća ima oko 300 kvadrata u dva nivoa, sa velikom slavskom sobom u prizemlju. Pored ovog objekta, na proleće 2011. planira izgradnju još nekoliko vajata i proširuje delatnost na bavljenje seoskim turizmom, jer će na svojoj farmi imati dovoljno mesa i mleka kao i prerađevina od njih.



kuca3.jpg

3 Kuća Lukića
okolina Ljiga

Zvonko Lukić, beogradski advokat, rodom iz okoline Ljiga, ima u selu roditelje koji tamo žive, rade i privređuju. Oni imaju sređeno domaćinstvo potpomognuto od njega, Zvonka, i brata mu Miloša, agronoma koji sa porodicom živi takođe u Beogradu. Oni rešili da preurede neke stvari oko domaćinstva, pa i oko postojeće kuće. Kuća je posleratna građevina u dobrom stanju i od tvrdog materijala, ali sa izvesnim nedostacima, kako u prostornoj organizaciji tako i u “likovnom smislu”. Arhitekta Petrović je prvo isprojektovao pomoćnu zgradu u dvorištu koja je odmah izvedena na opšte zadovoljstvo. Potom se, pre dve godine, prešlo na obnovu kuće.



kuca4.jpg

4 Kuća Miloradovića
Božurnja kod Topole

Vlasnik ove kuće podno Oplenca Zoran radi i živi u Topoli, ali mu je u selu Božurnja očevina i stara očeva kuća. Kako je ova stara kuća dotrajala, on odluči, ne dirajući je, da joj pridoda ovu svoju. Majstore i neke materijale doveo je i doterao od Ljiga gde je u poslednje vreme sve više majstora za rad u kamenu. I to dobrih majstora koji su srasli sa svojim glasovitim ljiškim peščarom. I kao što se na slici vidi, sve je urađeno kako treba - znalački i profesionalno.



kuca5.jpg

5 Kuća Ristanovića
na Drini, kod Ljubovije

Pogled, koji sa svog imanja ima vlasnik ovog objekta eteričnog imena “Karađorđe”, je skoro nestvaran prema Drini i preko Drine. Ovo je jedno od onih mesta gde je vidljivo da je Drina voda koja spaja. Vlasnik ove kuće iz sela kraj Ljubovije, ima svoju pekarsku industriju u Irigu sa kojom podmiruje potrebe Iriga i okoline. U svom rodnom selu on je odluči da napravi manju kuću za odmor. Parcela je na strmom terenu i na njoj postoji stara napuštena kuća i od ranije formirano domaćinstvo. Kad je kuća bila gotova napravila je izazov te vlasnik, u njenoj blizini napravi za svoje najbliže zemljake i crkvu sa crkvenom kućom (konakom).



kuca6.jpg

6 Kuća Sotirovića
Banjički venac

Na padini Banjički venac nedaleko od „Marakane“, arhitekta Miša Veselinović je pokazao da pored tradicionalne srpske kuće, , suvereno vlada i takozvanom gradskom kućom, koju u našim uslovima možemo nazvati „srpskom vilom“. Do ulice je ostavljen prostor za zelenu cvetnu oazu, a prema dvorištu vrt sa fontanom, bazenom, podzemnom garažom povezanom i toplom vezom sa kućom, i roštiljom u dnu parcele. Ulična ograda je od kamena i kovanog gvožđa. Isprojektovana zgrada je u postmodernom stilu sa istaknutim antama u stubovima, uz primenu dekorativnih arhitektonskih elementa po uskoj vertikali fasade, ali uravnoteženo, elegantno i nenapadno.



kuca7.jpg

7 Kuća Stankovića
Vlasotince

Pošto je video projekt za svoju kuću na Vlasinskom jezeru, ugledni poslovni čovek iz Vlasotinca, Dragan, odlučio se za gradnju još jednog objekta u samoj varoši Vlasotince. Kuća ima oko 150 kvadrata, ali je na fascinantan način uklopljen vajat, kao nezaobilazni deo srpskih domaćinstava. Za one koji ne znaju, vajat je „fabrika za decu“, jer su se u njega smeštali sin koji se oženi i novopridošla snaja.



kuca8.jpg

8 Kuća Stanojevića
Beograd

U naselju “Braća Jerković”, na prisojnoj i blagoj padini, arhitekta Miša Veselinović isprojektovao je jednu od najlepših kuća u duhu narodnog graditeljstva u Beogradu. Kuća je prizemna, sa suterenom na celoj površini, koji je preko osunčanog trema na nivou terena povezan sa vrtom. U nastojanju da ispoštuje zahtev investitora i njegove potrebe, i integriše ga u tradicionalno srpsko graditeljstvo, arhitekta čika Miša je napravio mali arhitektonski podvig, i napravio savremenu srpsku kuću za 21. vek.



kuca9.jpg

9 Kuća Aksentijevića
Rodelj kod Leposavića

Ova kuća, od oko 400 kvadratnih metara, nalazi se u selu Rodelj na trasi starog Banovskog puta na padini Kopaonika. Smatra se jednom od najlepših kuća od Kosovske Mitrovice do Kraljeva. Arhitekta Božidar Petrović kaže da ju je podigao “inženjer, radan i preduzimljiv čovek, koji ima svoju firmu u Beogradu, a rodom je iz Leposavića, pa je rešio da u zavičaju napravi sebi i porodici kuću”. Kad je došao kod arhitekte, vlasnik je znao tačno šta hoće, jer je pre toga dve godine obilazio po Srbiji kuće podignute u tradicionalnom stilu.



kuca10.jpg

10 Majstori graditeljstva
Dići kod Ljiga

Ovaj restoran, u završnoj fazi gradnje, nalazi se u ataru sela Dići uz Ibarsku magistralu. Građen je od nekoliko starih vajata i magaza a pored restorana, trema i kuhinje, poseduje i smeštajne kapacitete. Tako je tim starim vajatima, na neki način produžen život u jednoj novoj, a sličnoj formi. Tako su postupili i majstori amateri Miliša i Joviša čije je delo prikazano na ovoj fotografiji koje je u celini njihovo od plana do izvođenja. I jedni i drugo su veličanstveni skoro do neverice.
 
Jos jedna nj. bajka zasnovana na nasoj nuznosti
u svakom slucaju pozdravljam i samo pominjanje gotovo zanemarene tradicionalne arhiktekture sa naseg terena :)
 
Па ово уопште не мора бити бајка јер ту постоји економски интерес, није пуко бацање пара.

Чињеница је да људи по Србији заиста граде неке јако лоше куће без пројеката које се чак показују лоше и код земљотреса јер их већина сама "буџи".
Нико неће да плати пројекат, архитекту, анализе, па смо добили да се више од пола кућа у слабом земљотресу у Краљеву просто срушила.
Знам само да су после тога долазили политичари и људима градили куће уз опаску "ове су пројектовали стручни људи, њима се ништа не би десило у оваквом потресу".

Радо ће људи прихватати проверен бесплатан пројекат, а уколико би се цена уклопила у рачунице, сви би ту били на добитку. Ова идеја је дуго присутна у јавности, ја се искрено надам да ће доћи до њене реализације.
 
Nisu retki u svetu projekti jako visokih zgrada gde su se pridrzavali osnovih principa- tradicionalnog izgleda
kod nas je na zalost mr. kubus nbr 1
pogledaj nekoliko poslednjih postova na tema Beobuilda: Zemljotresi-koliko su nam kuce izdrzljive :)
 
Čudo nema ranča i kuće Vesne Zmijanac ispod Bukulje.

:mrgreen:
 
Статика је основна тема сукоба мене и оца око куповине некретнине. Радио је у грађевинској фирми дуго година и колико год му ја причао о Степи, о повраћају пореза и сл. он је упоран да се купи нешто из 80.-тих. Њега не занимају плочице, столарија, паркет, све су му то ситнице. Он зна колико данас више нема уопште грађевинске контроле што се заиста показало тачним у земљотресу у Краљеву. Данашњи млади грађевинци само шетају рачунар у торбици и смишљају неке небулозе попут рупа на крову у Степи да би постали "аутентични". У Краљеву се највише срушило релативно новијих објеката због пројектовања статике. Некада се није помишљало да срушиш кућерак у Војводе Степе улици и набијеш зграду од 8 спратова и да градиш без неких основних приступа са стране. Тржиште је то направило, али то је лоше.

Зато и јесам за овакве пројекте. Ако срби немају новца да плате архитекту, а да сутра држава не издваја милијарде да обнавља градове које унакази релативно слаб земљотрес, боље да улаже у бесплатне пројекте. То је неколико пута јефтиније, и не само јефтиније него доноси и лепши и организованији урбанизам, планирање.

Ово би стварно морало да заживи.

А ево и Весниног ранча :lol:

vesna1.jpg


vesna2.jpg
 
Izvini po meni nista nije napravilo trziste nego reketasi i mafija. Kod nas je glavni sastojak gradnje DOZVOLA, i formalna - od korumpirane drzave, i neformalna - od gradjevinske mafije. Ako to imas nista drugo nije bitno. Plati neku mizeriju bilo kakve dundjere, projekat, statika, NISTA drugo nema veze, sto se lepo i vidi po tome kakvu gradnju smo dobili i po Beogradu i sirom Srbije.

Trziste znaci da postoje neka transparentna i jasna pravila i norme koje vaze za SVE i svako ko hoce da igra po tim pravilima moze da se ukljuci. A to je zadnje sto mi imamo u gradjevini.

PS Inace ove slike su me podsetile na ovu pesmu
http://www.youtube.com/watch?v=jlAcYJw6hHM
 
Lepo lepo :) ona zgrqdica mi se svidja voleo bi da vidim jedno naselje sa takvim kucama ovde u bg umesto ovih barakica :)
 
JohnyBgood":37icx5qs je napisao(la):
Izvini po meni nista nije napravilo trziste nego reketasi i mafija. Kod nas je glavni sastojak gradnje DOZVOLA, i formalna - od korumpirane drzave, i neformalna - od gradjevinske mafije.

Уствари то, нагли скок стандарда је побудио гладно тржиште, а у комбинацији са створеном мафијашком државом добили смо то што смо добили. Многе наше фирме за грађевински материјал су лиценциране западноевропске, али џаба кад се сами грађевинци жале како је велики број објеката грађен сумњивим материјалима са Косова који се увозе без икакве контроле. Ем сами себи копамо јаму градећи лоше, ем уништавамо ту грану индустрије која се код нас баш развила и то на високом нивоу.

Ја се надам да би ови пројекти требало да заживе и то у комбинацији са јаком контролом материјала, да се више апсолутно ништа не ради од увозних јер су наши чак не просечног него јако доброг квалитета у односу на многе друге.
 
hehe... Velja majstor... Neka sebi sagradi kucu za te pare.

btw, ovih 10 kuca sa slike su veoma skupe igracke. Te Veljine bi verovatno bile neke lego-replike ovih.
 
Те куће су само пример неких лепих српских кућа, наравно да ове куће које се планирају неће бити баш такве, али ће бар личити на њих.

Говори се о другачијем приступу градњи, да се зида нешто погодно нашем поднебљу, да то не буду неки нестабилни дворци. Да се одради добар пројекат у уграде добри изолациони материјали, да се нагиб крова направи онако како сматрају грађевинци према нашим временским приликама, да се дају повољни кредити, да неке фирме граде читаве комплексе ових кућа у коме ће станари живети безбедно, пристојне енергетске класе.

montazna.jpg

Монтажне куће су по мени леп пример пројектоване српске куће по неком нашем стандарду.

А да су цене које је Веља рекао реалне, мислим да јесу. Ево скинуо сам ценовник једне фирме за објекат који би радила за појединца. Значи нека типска насеља, можда чак и са везаним објектима, могу коштати много мање.

cenakuce.jpg


А ево једне вести из 2010. како се градило једно насеље у Нишу.
Зашто мислиш да у Београду то не би могао да буде читав онај потез Јужног Београда према Сремчици, или Борча, Овча за 800е/м2. Многи ће пре купити нову кућу него неку рушевину од стана у ужем Београду где зависе од скупог грејања, лифта или прегањања са комшијама.

12:04, 17.03.2010.
Niš: Izraelci grade elitno naselje


Prvih 18 "pametnih" kuća u stambeno-rezidencijalnom kompleksu "Kingdom" nići će do kraja septembra na niškom brdu Apelovac.

490x370kingdom.jpg


Izraelskim parama gradi se elitno naselje, a u kućama iz snova sve će biti na dugme.
Sumnje da u siromašnom Nišu neće biti kupaca za ovako luksuzne objekte raspršili su investitori informacijom da je pet kuća već prodato.
Onim drugim, koji jedva sastavljaju kraj s krajem, ostaje samo da nagađaju ko će biti prvi stanovnici najelitnijeg niškog naselja.
Cena kvadrata zvanično nije saopštena, a prema najavama neće biti znatno viša od one u centru grada.
Investitor je preduzeće Kingdom invest iz Niša, iza koga stoji kapital iz Izraela.
 
Ево нашао сам слике и оглас са ценом ових кућа у Нишу. Пре свега, овде говоримо о апсолутној перверзији где свака кућа има свој лифт да се дође до соба, базене, ово је просто перверзија за мој појам, ево неких слика. То је неупоредиво са оним много скромнијим што треба да се гради, бар за мене.

Цена за кућу од 460м2 са пратећим објектима (Garaža, Parking, Bašta) је 329.000 евра што је 715е/м2.

Оно што сам овим хтео да покажем, цена коју је Веља рекао је више него реална.


king1.jpg


king2.jpg


king3.jpg


king4.jpg


king5.jpg


king6.jpg


king7.jpg
 
Није ово баш лукс али јесте за неше појмове.

Може се само наслутити колика пљачка је у питању код цене станова у БГ. За све ово 715 евра/м2......а онда се сетим Белвила....
 
Veljini predlozi su masovno sumanuti. Postoje hiljade i hlijade kuća u Srbiji, čija je cena od 1.500 do 5.000, ili 7.000 evra, sa placem, okućnicom, voćnjakom. Pa što ih država ne otkupljuje i u njih useljava socijano ugrožene ljude? Što se ne potrudi da afirmiše poljoprivredu i da unese odredjeni sadržaj, pre svega infrastrukturu, pa ostalo u naše selo, da ga malo oživim i podigne i približi jednom širem sloju ljudi, koji bi umesto života u gradu, nastavio da živi na selu i bavi se poljoprivredom? To bi hiljadu puta manje koštalo nego ovakvi predlozi i projekti, kao i ovi poput Stepe ili bloka 72, gde se stanovništvo samo gomila u gradu, a posla ni za lek, plata 300-400 evra. Pa šta je to, životarenje? Umesto da imamo hiljade i hiljade malih farmera, da kao jedna Danska proizvodimo 25 miliona svinja godišnje, (Danska ima 5 miliona ljudi), mi proizvodimo jedva 3 miliona svinja, a ima nas 7,5 miliona, da svaki taj farmer vozi mercedes, da letuje u Španiji u hotelu sa 5 zvezdica, mi ljude teramo u Beograd u Stepu, tu ćete se usrećiti, sa 300 + 500 evra mesečno sa stambenim kreditom, samo se malo srtpite, sad ćemo ući u Evropsku uniju i imaćete plate od 1.000 evra, i slušamo sumanute predloge jednog debila kakav je Velimir Ilić. Bože me sačuvaj!
 
Ja sve vreme govorim da su cene abnormalne zbog alavih investitora, ali slabo me registruju. Za Belvil sam jednom ortaku govorio godinama da se strpi, jer je jedino tu hteo da kupi stan. Rekao sam mu da će ispasti lud ako uzme stan u Belvilu po 2.000 evra, rekao sam mu isto za 1.800 i za 1.600. Poslušao me sačekao skoro 2 godine i kupio za 1.400. nema PDV-a, samo porez na prenos apsolutnih prava. Inače, za Belvil da vidite samo šta je promašaj investicija. Čovak je kupio stan od 45 kvadrata za 90.000 evra, i platio je iz kredita, negde 2008. naravno pogadjate kredita u švajcarcima. Platio je nekih 140.000 švajcaraca stan od 45 kvadrata, na 25 godina. Za tih 25 godina mora da vrati nekih 260.000 švajcaraca, tako da mu je rata oko 850 švajcaraca ili danas nekih 75.000 dinara ili oko 700 evra. U evrima je dužan trenutno nekih 100.000 evra, a stan će 2014. koštati 45.000 evra. Nazdravlje.
 
Ja ne mogu da verujem da uopste postoji neko ko u 2013. godini Velju uzima za ozbiljno, po bilo kom pitanju.
 
stf":28jc5p2n je napisao(la):
Није ово баш лукс али јесте за неше појмове.

Може се само наслутити колика пљачка је у питању код цене станова у БГ. За све ово 715 евра/м2......а онда се сетим Белвила....

Где бре није лукс, па у кући имаш лифт, а цена 715е/м2...
И не заборавимо да је то почетна цена, изграђено је 2010. године и још не могу да продају.
И градио странац, купио плацеве, платио све трошкове и вероватно урачунао добру зараду.
Гарант можеш да скинеш 10%, значи реално око 650е/м2.

Београд је Београд.
 
Kartograf":s4mewk1d je napisao(la):
Ja ne mogu da verujem da uopste postoji neko ko u 2013. godini Velju uzima za ozbiljno, po bilo kom pitanju.

Па бар не узме новац из буџета да изгради социјално-непрофитне станове по систему најниже класе градње (око 250е/м2) и онда их по некој листи приоритета практично поклони тим људима за тричавих 1.050е/м2...
 
belka":1rwopwdl je napisao(la):
Veljini predlozi su masovno sumanuti. Postoje hiljade i hlijade kuća u Srbiji, čija je cena od 1.500 do 5.000, ili 7.000 evra, sa placem, okućnicom, voćnjakom. Pa što ih država ne otkupljuje i u njih useljava socijano ugrožene ljude?

То већ ради Дивац и колико чујем иде тешко јер слабо ко хоће да иде, само оде онај ко нема хлеба да једе и ко је у тоталном безнађу.

Вељо је министар грађевине и циљ је упослити грађевинску индустрију. Овде неће бити губитака, и ово је цена са лепом зарадом, а ако има ко да купи, зашто да се не гради?
Шта да радиш неком ко продаје кућу за 3.000 евра, па не би је он продавао да тамо може да се живи.
И ове куће нису у плану само да се раде у БГ-у, ми овде највише гледамо БГ јер је форум о њему.
Па ови станови по 650е/м2 ће већ почети да се граде у више градова Србије.
 
Аутентична српска кућа у ширем центру Београда, ово није Вељо допустио, него онај културни :p

nadogradnja.jpg
 
nikola011":1z8dszcu je napisao(la):
Радо ће људи прихватати проверен бесплатан пројекат, а уколико би се цена уклопила у рачунице, сви би ту били на добитку. Ова идеја је дуго присутна у јавности, ја се искрено надам да ће доћи до њене реализације.

Nema sanse. Dzaba im besplatan projekat, kad ce 80% ljudi stedeti na materijalu, i tu ne mislim samo na stolariju, crep i dekorativne elemente, vec i na materijale koje ulaze u konstrukciju - tako da opet dobijamo staticki kompromitovane objekte, koji su samo lepo upakovani. Kao da je projektat samo athitektonski stil. Cak i da se sve ispostuje, opet ostaje problem dozvola, divlje gradnje, komunalne infrastrukture i priljucaka... Dok se ti problemi ne rese (a oni JESU posao Veljinog ministarstva, za razliku od ove price), ovo ce samo biti prica za medije, i promocija arhitekture Veljinog rodnog kraja. A kad vec pricamo i o stilu, nemam nista protiv "nacionlanog" stila u arhitekturi, ali bi on mogao da se obogati regionalnim varijantama.
 
Мени се ова идеја баш свиђа... Само да ураде како треба, у планираним насељима са свом инфраструктуром и нормалним правилима што се тиче попуњености плацева... Сваки град може да почне са неким приградским насељима у том стилу... Јесте да се не слажем са филозофијом живота у граду у кући, али пошто видим да има доста људи који то желе, да бар буде уређено и да личи на нешто...
 
Vrh