Šta je novo?

Infrastruktura Srbije: EU ili Kina

nikola011":20dxrpk9 je napisao(la):
Па да се не лажемо,она истинска демократија никад нигде није ни постојала, нити ће.

Наводна "демократија запада" је ипак у великој мери остварена технологијом и свемогућим медијима.

Срећа па је ту истинска демократија Путина и Северне Кореје, остварена љубављу, уз слободне медије.

ЕУ, каква год да је, чини најпогодније место за живот средње и ниже класе, наравно, уз још неке државе и то је отприлике то. Треба је усавршавати и поправљати, али не и одбацити или пустити да се изметне у нешто лоше.

Што наравно не значи да не треба узети паре тамо где су најјефтиније. Здрав разум пре свега.
 
Marcus Lupus":2v56qko4 je napisao(la):
Што наравно не значи да не треба узети паре тамо где су најјефтиније. Здрав разум пре свега.

Па то и јесте оно највеће питање. Да ли су те паре само цифарски најјефтиније?
Колико те паре у оваквом свету уопште могу да се гледају само кроз цифре и где ћемо ту разлику што ипак на неки начин одбацујемо запад платити?

Не заборави да су нама после 5.октобра управо Лондонски и Париски клуб опростили 70% дуга, могли су да конфискују читаву Србију уместо тога. Цена је вероватно била окретање западу, усклађивање са њиховим системом.
Ја се питам да ли ће кинези тако сутра да праштају?
А како напредујемо, ја не знам одакле ћемо да их плаћамо.
 
Ту долази до изражаја државничка вештина, ваљда.
С друге стране, можда смо сувише фатални. Саобраћајна инфраструктура је ипак део привредних активности, а не све. Ту су и телекомуникације, банкарски сектор, осигурања и разне друге гране где углавном већ и послују фирме из ЕУ. Тако да ми се чини да мало преувеличавамо ствари. Не верујем да је више уопште могуће да се потпуно окренемо од Европе без погубних последица. Не видим зашто би они морали да буду 100% присутни у свему... То нема ни у једној држави.

Ипак је ово протрабуњао директор Италијанских железница, истих оних које су 1.1. забраниле улаз немачким ноћним возовима у Италију, јер су "небезбедни". Стварно мислим да не треба придавати никакву важност том човеку и искрено сумњам да је нешто дубински поразмислио о томе шта ће рећи.
 
Ovde dolazi do veoma čudne situacije "uvrtanja stvarnosti".
Nečija želja za razvojem koju bi podržao kreditima (ali ne pravovernim kreditima) se nagrađuje omalovažavanjem i davaoca i korisnika kredita!
Veoma čudno. Skoro kao sa šahom Rezom Pahlavijem kad je hteo da počne infrastrukturne projekte po Iranu ili Gadafija kada je hteo da deo novca u Švajcarskoj upotrebi za svoje ideje gradnje po pustinji.
 
Kina je danas definitivno bolji izbor nego EU.
Pre bi rekao da se danas jasno postavlja pitanje da li uopste treba da ulazimo u EU kad je ona sistem u krizi i u njoj ce biti sve gore i gore.
Nama trebaju solidni partneri kao sto je Kina, sa jakom ekonomijom. Ono sto EU nece da prizna je da je Kina postala gigant u odnosu na nju i da ce morati da prihvati cinjenicu da su ih kinezi pretekli u svemu mogucem te ce EU postati sve manje i manje uticajno podrucje.

EU jedino moze da iritira sto se mi drzimo naseg vekovnog stava "nesvrstanosti" pa umesto sto kao sve zemlje istocnog bloka udjemo u EU i postanemo njihovi poslusnici, mi nasu politiku vodimo sami. A nas moto bi mogao biti sledeci:

U INAT SVIMA I UPRKOS SVEMU! :)
 
spatiotecte":2gitcgjo je napisao(la):
EU jedino moze da iritira sto se mi drzimo naseg vekovnog stava "nesvrstanosti" pa umesto sto kao sve zemlje istocnog bloka udjemo u EU i postanemo njihovi poslusnici, mi nasu politiku vodimo sami. A nas moto bi mogao biti sledeci:

U INAT SVIMA I UPRKOS SVEMU! :)

Been there, done that: http://www.youtube.com/watch?v=8DKZFnZ3TGQ :roll:
 
Мислим да и Немачка, само на много елегантнији начин од италијана, подсећа ко је највећи партнер Србије и вероватно највећи увозник наших производа гледајући јаче земље света.
Бојим се да се ови наши не преиграју са истоком.

Ја ову ситуацију гледам овако:
Имате у крају малу радњу, комшијску. Купујете код њега стално, са њим сарађујете, блиски сте, он вам је ипак комшија. Учини и он вама по нешто, купи од вас неки производ, малине, воће, поврће, ви купујете код њега. Кад је криза за комшију има уље да други не види, цигарете кад нико нема да пуши.
Долази велики трговински ланац са дампинг ценама. Одете једном, двапут. Исплати се, много је јефтиније. Он не купује ваше малине зато што је донео јефтиније са стране. Не купује ништа од вас, само вам продаје своју робу. Комшија је прекинуо сарадњу са вама. Отишао да ради у неком другом крају. Монополиста који вас је навукао полако диже цене и сад вам је криво што чак и за хлеб морате да идете далеко. А ваше малине и поврће труле у дворишту, више немате ни толико новца да купите било шта.

nemacka.jpg
 
Чекај бре јел европа демократска, стандардиѕована, модерна или нас суптилно уцењује, прети нам и угрожава наше право на слободан избор...

Када се одлучите шта је од тога онда можемо даље да причамо...
 
nikola011":41mfmaab je napisao(la):
Имате у крају малу радњу, комшијску. Купујете код њега стално, са њим сарађујете, блиски сте, он вам је ипак комшија. Учини и он вама по нешто, купи од вас неки производ, малине, воће, поврће, ви купујете код њега. Кад је криза за комшију има уље да други не види, цигарете кад нико нема да пуши.
Долази велики трговински ланац са дампинг ценама. Одете једном, двапут. Исплати се, много је јефтиније. Он не купује ваше малине зато што је донео јефтиније са стране. Не купује ништа од вас, само вам продаје своју робу. Комшија је прекинуо сарадњу са вама. Отишао да ради у неком другом крају. Монополиста који вас је навукао полако диже цене и сад вам је криво што чак и за хлеб морате да идете далеко. А ваше малине и поврће труле у дворишту, више немате ни толико новца да купите било шта.

Да би поређење било адекватно овој теми требало би додати наставак. Слажем се ово са почетком, монополиста просто тржишном утакмицом коју је пре тога наметнуо као догму уништи комшију и кад оствари монопол подигне цене, сада када је комшија уништен остаје само монополиста коме мали играч не може ништа. Једини механизам је да се доведе још неки јак играч, међутим сада монополиста више не прича о слободном тржишту већ се намеће друга догма.
 
ЕУ наравно. Сигуран сам да ће нам о свом трошку изградити све што су нам порушили и рефундирати све што смо изгубили њиховим санкцијама и гебелсовом пропагандом која и дан данас траје. :vops:
 
Ovaj...

http://www.novimagazin.rs/ekonomija/eu- ... 2000godine

02.01.2013 Beograd
EU donirala pet milijardi evra Srbiji od 2000.godine

EU i zemlje članice su u poslednjih 12 godina dali Srbiji pet milijardi evra donacija.

Evropska unija, kao celina, od 2000. je Srbiji dala donacije u iznosu od više od 2,6 milijardi evra, a kada se na to pridoda i novac koji su slale zemlje-članice pojedinačno, onda cifra premašuje pet milijardi evra, pišu Novosti.

To znači da je EU najveći donator Srbije, koja u ukupnoj međunarodnoj pomoći našoj zemlji učestvuje sa više od 50 odsto. Kada se pristigla pomoć podeli ”po glavi” stanovnika, ispada da je svaki građanin od Evrope dobio oko 700 evra.

Najviše pomoći EU, više od milijardu i po evra, dato je za energetiku, odnosno za remonte elektrana u Srbiji, zatim za zdravstvo, razvoj institucija i lokalne samouprave.

"Kada dobijemo datum za početak pregovora, neće nam biti otvoreni neki posebni fondovi, ali ćemo moći da ”vučemo” više sredstava iz ”kase” IPA za projekte pomoći u pregovaračkom procesu. U februaru ćemo znati kolike će te cifre biti, a zasada nam je iz Brisela za 2013. zagarantovano oko 200 miliona evra", kaže za Novosti Ognjen Mirić, iz Kancelarije za evropske integracije.

Milica Delević, šefica skupštinskog Odbora za EU, objašnjava da se u Srbiji često zanemaruje činjenica da su Rusija i Kina daleko od prvih pet na listi najvećih donatora:

"Zahvaljujući bespovratnim sredstvima dobijenim od EU, uspeli smo da sprovedemo reforme u mnogim oblastima. Kada se na to pridodaju i povoljni investicioni krediti od evropskih banaka, jasno je da bez Brisela naša zemlja ne bi mogla ovoliko da napreduje", kaže ona

Sad neko moze da kaze da nam to "duguju" zbog bombardovanja i sl., i ja mogu delimicno da se slozim, ali da su nam dali - jesu.
 
треба искористити и једне и друге најбоље што се може. ево, Кинезе користимо за инфраструктурне пројекте, јер дају, како изгледа, повољније и веће кредите него ЕУ. Жабари су се мало побунили што кредит нисмо узели од њих, али када се све сабере и одузме, и они су ту на добитку (Фијатови возови ће брже стизати до Бара, њихови делови ће брже стизати у Крагујевац, ...). колико сам видео, Немци се нису побунили због овога са Кинезима, тако да њих не треба много уплитати
 
hazard":392zxrcw je napisao(la):
Sad neko moze da kaze da nam to "duguju" zbog bombardovanja i sl., i ja mogu delimicno da se slozim, ali da su nam dali - jesu.

Дали су нам прст узели руку,ресурсе,душу,достојанство,право на државу,независност...

А иначе тих 5 милијарди му дође 5% ратне штете само из 99е.А где је бомбардовање РС и РСК ? Санкције? Па само је враћени дуг према париском и лондонском клубу који је на крају малтене експоненцијално растао услед немогућности враћања истог током санкција за три милијарде већи од тога.Госин Лабус из Г17+ је тај преварантски дуг једним потписом признао,нама натоварио 8 милијарди дуга и потом се повукао из политике.

А боље да не улазимо у то на шта су те донације у ствари ишле.
 
Не бих се ја олако фрљао милијардама, ако је и било толико битно је знати у којем су виду донације. Нпр. волео бих да знам колико је донација за нпр. школу за коју је дат новац а није било условљавања за избор извођача и опреме, а колико донација за разне организације за унапређење..., колико донација са софтвер за које су плаћене папрене обуке и папрено одржавање и да не набраја даље.
 
Тему закључати док нас Кинези не бомбардују,отму које парче територије и уведу нам санкције. :D Тек након тога их можемо поредити.
 
"А боље да не улазимо у то на шта су те донације у ствари ишле."

Управо ово сам хтео да кажем и у потпуности се слажем са твојим последњим коментаром... :)
 
spatiotecte":2ee5h8mf je napisao(la):
Kina je danas definitivno bolji izbor nego EU.
Pre bi rekao da se danas jasno postavlja pitanje da li uopste treba da ulazimo u EU kad je ona sistem u krizi i u njoj ce biti sve gore i gore.
Nama trebaju solidni partneri kao sto je Kina, sa jakom ekonomijom. Ono sto EU nece da prizna je da je Kina postala gigant u odnosu na nju i da ce morati da prihvati cinjenicu da su ih kinezi pretekli u svemu mogucem te ce EU postati sve manje i manje uticajno podrucje.

EU jedino moze da iritira sto se mi drzimo naseg vekovnog stava "nesvrstanosti" pa umesto sto kao sve zemlje istocnog bloka udjemo u EU i postanemo njihovi poslusnici, mi nasu politiku vodimo sami. A nas moto bi mogao biti sledeci:

U INAT SVIMA I UPRKOS SVEMU! :)

У овом тексту нема ниједне реченице засноване на разуму.
 
Sto to mislis?
Hoces reci da je danas EU i dalje jaca ekonomska sila od Kine?
EU ima negativni rast ekonomije dok Kina cepa preko 7%, Kina je izgradila za manje od 10 godina razvijeniju zeleznicu i mrezu autoputeva nego sto je to evropa uradila u poslednjih 50 godina. I da ne ulazim u to koliko je Kina kupila preduzeca u EU.

Nicija vladavina nije vecna, to pravilo vazi i za EU, danas su dosli novi i jaci igraci, prihvati to.
 
Ми никако не треба да заборавимо којој групи припадамо, дај боже да нас је белаца 5% остало на планети. Ми ћемо сигурно делити судбину европе. Окупацију, и све видове поробљавања не треба заборављати никоме. Али трезвено се мора сарађивати са свима. Сви су ок ако смо ми извагали свој интерес. Излуђује ме та слепа заљубљеност у све сто није наше... Кад би могло ни ЕУ ни Кина, него у се и у своје кљусе. Требали би куповати само домаће ( сем ако нема домаћег на тржишту ) ићи на одморе у србији ( не мислим сад да никако не видимо света, али да окренемо приоритет ) ја чак дајем приоритет домаћем и по цену да је скупље, некад чак и по цену квалитета. Сигуран сам, да сви то радимо, брзо би сами дизали инфраструктуру, чак и другима. На жалост из ове ропске обавезе, не знам како ћемо! Из изјава се осећа у којој мери осећају да владају нама...
 
"Ми никако не треба да заборавимо којој групи припадамо, дај боже да нас је белаца 5% остало на планети"...
Pojasni. Kako to mislis da nas je 5% belaca ostalo na planeti?
A sto se tice da bi sebi brzo dizali infrastrukturu ako kupujemo "nase"? Pa ne znam bas. Sta je to nase? Kupus, ajvar, hrana (poneka), Fiat (svi ga pljuju i to samo zato sto je je FIAT, a nista mu nije ni bolji ni gori od drugih automobila). Eto imali smo prilike sve one godine posle WWII do tamo negde '89, pa nista, mislim na celu bivsu jugu. Recimo samo puteve da smo gradili. A to sada da li si Rob kad dugujes? Pa ako nemas, a treba ti, a znas da ne mozes da platis, onda nemas izbora. Uostalo ceo svet duguje. No, kod nas koliko znamo je u pitanju nesto sasvim drugo, a to je nas mentalitet i nacin na koji se ophodimo sami prema sebi. Sebe nismo nikad umeli da cenimo, pa sto bi nas drugi cenili.
 
Smeta mi sto je ova tema postala političko prepucavanje. Mislim da je sam naslov teme neodgovarajući i besmislen.
Mi nemamo šta da odlučujemo ovaj ili onaj, EU ili Kina, SAD ili Rusija itd... Samo gledati svoj interes, kratkoročno i dugoročno. Možemo mnogo toga da naučimo od politike koju je Tito vodio. Treba biti dobar sa svima, a samo svoj koliko je god to moguće kada se uzme u obzir koliko smo sitna riba u ovom moru plavom, ili što bi Njegoš rekao:"jedna slamka među vihorove".
Što više konkurencije dovesti u svim sferama i sa svih strana svijeta.
Kada Kina daje povoljan kredit, naravno da daje iz političkih i ekonomskih interesa, isti je slučaj sa EU. Mislim da će nas i strani partneri više cijeniti ako prepoznaju da znamo da vodimo računa o svom interesu i da smo pouzdan i racionalan partner.
 
Филозофе Кина не даје те кредите из политичких интереса и баш зато су они најповољнији,политички поготово. Кина ту има избор или да кредитира земље у развоју или да годишње баце 1500 милијарди вишка који имају .
 
Ekonomija i politika su toliko usko povezane i isprepletene da je ponekad teško uočiti razliku. Ekonomska moć je najjače oružje politike. Ni Kina nije izuzetak. Tačno je da oni imaju ogroman suficit koji treba pametno iskoristiti, ali budi siguran da će dobro razmisliti zašto, kome i pod kojim uslovima će davati povoljne kredite.
 
LUCAS":1ufq0fz6 je napisao(la):
"Ми никако не треба да заборавимо којој групи припадамо, дај боже да нас је белаца 5% остало на планети"...
Pojasni. Kako to mislis da nas je 5% belaca ostalo na planeti?
A sto se tice da bi sebi brzo dizali infrastrukturu ako kupujemo "nase"? Pa ne znam bas. Sta je to nase? Kupus, ajvar, hrana (poneka), Fiat (svi ga pljuju i to samo zato sto je je FIAT, a nista mu nije ni bolji ni gori od drugih automobila). Eto imali smo prilike sve one godine posle WWII do tamo negde '89, pa nista, mislim na celu bivsu jugu. Recimo samo puteve da smo gradili. A to sada da li si Rob kad dugujes? Pa ako nemas, a treba ti, a znas da ne mozes da platis, onda nemas izbora. Uostalo ceo svet duguje. No, kod nas koliko znamo je u pitanju nesto sasvim drugo, a to je nas mentalitet i nacin na koji se ophodimo sami prema sebi. Sebe nismo nikad umeli da cenimo, pa sto bi nas drugi cenili.

5% јер белаца нема много више, 35 земаља у европи има лошу демографску слику. Значи култура којој припадамо са свим њеним тековинама пропада.
Домаће има много шта, не знам шта ти је неопходно али у великом проценту наћи ћеш и домаће произвођаче
Када те неко намами да ти позајми паре а враћање је сигуран проблем који се пролонгира пристајањем на нове проблеме и све мање у твоју корист, како ниси роб? Ако немаш... Трпи, ради, створи...
Не може бити исправније то што си рекао, морамо себе поштовати!

Жао ми је због политичких црта теме, али ништа од свега што се дешава није остало чисто због политичких, прљавих канџи. Игнорисање политике никада неће бити конструктивно, јер ће бити маштање, забијање главе у песак. Тако нам је...
 
spatiotecte":25c5rqc3 je napisao(la):
Sto to mislis?
Hoces reci da je danas EU i dalje jaca ekonomska sila od Kine?
EU ima negativni rast ekonomije dok Kina cepa preko 7%, Kina je izgradila za manje od 10 godina razvijeniju zeleznicu i mrezu autoputeva nego sto je to evropa uradila u poslednjih 50 godina. I da ne ulazim u to koliko je Kina kupila preduzeca u EU.

Nicija vladavina nije vecna, to pravilo vazi i za EU, danas su dosli novi i jaci igraci, prihvati to.

Ево зашто.
Прво, Кина није опција. Постоје теоретски три опције: ЕУ, ово што живимо сада, или некаква исламизација и окупљање око Турске и Арапа прикључивањем "зеленој трансферзали". Практично, дакле, постоји само једна опција. Не знам како замишљаш "партнерство" Кине и Србије. Они нама дају неки новац, добро, а ми њима? Љубав? Шта?
Друго, катаклизмичне представе о ЕУ су претеране. Уосталом, многе државе ЕУ имају луксуз да себи допусте негативан раст за неко време. Развијене земље и иначе имају низак раст.
Треће, Србија није несврстана, нити несврстаност постоји. На овом свету постоји само једна скоро па несврстана држава, а то је Северна Кореја.
Четврто, сами кинески званичници су се зачудили пре неки дан на булажњење британског премијера о референдуму за иступање из ЕУ, јер им није јасно зашто би неко иступио из најјачег економског савеза на свету. Потражи по интернету па ћеш видети.
Пето, зашто си тако убеђен да Кини не може поћи по злу? Имају они големе проблеме, а то што су се медији ухватили само тог развоја, као да друго ништа не постоји, је проблем утицаја медија на стварност.
Шесто, Борчанац ти је објаснио. Изузимам део о купујмо домаће, потврђено је небројано пута да су то акције без економског одраза, дакле, политичке природе. У тој пропасти ЕУ, Србија би пострадала више од било које друге чланице ЕУ, зато не би требало да је прижељкујеш. Јадни ми ако се то деси!
 
Vrh