Šta je novo?

Vatrogasna stanica Novi Beograd

"Nisi mi rekao zašto ne", evo da pojasnim, ljudi koji dizjaniraju kola nebi odjednom odlucili da batale svu tehnologiju koja se razvila za 70 godina zbog nostalgije...... ljudi koji rade sa racunarima nebi zamenili danasnju tehnologiju i razvoj quantum computing-a u ime nostalgije za commodore 64...... doktori nebi sekli noge testerom zbog nostalgije za srednji vek e pa sto onda mora da pati arhitektura, sto teorije koje su razvijene tokom 70 godina od strane velemajstora poput le corbusier wright-a itd itd mora da budu odbacene u ime neke teorije arhitekture koje je bavi samo kako je zgrada nekada izgledala, a ideje o komunikacijama kroz zgradu,o arhitekturi po meri coveka......
ova zgrada je bila nekad stepenica u razvoju arhitekture koju smo davno prosli, lepa je, steta sto je nema, ali kobajagi smo mi sada dostigli jednu uzvisenu svest o tome kako kreiramo objekte koja ne prihvata kao resenje kopiranje zgrade koja je postojala 1930 tih....
 
Loše poređenje.

Kola, računari i mašine imaju projektovan ograničen životni vek, a građevine - u principu nemaju (ako imaju, onda nisu za ovu diskusiju).
Pričamo o stvarima koje imaju upotrebnu vrednost i koje zastrevaju i menjaju se novim i poredimo ih sa stvarima koje treba da izgledaju lepo i budućim generacijama a ne samo arhitekti sa ego tripom i manjkom talenta.
A kod nas vidimo rezultate tog robovanja modernim materijaloma (plavo staklo, alukobond i sl), projektovanju na računaru sa korišćenjem ne više od 5-6 alata (tako nam i izgledaju nove zgrade). Onaj ko pokuša da naparvi nešto "retro" da bi ispoštovao ambijent mora da bude hrabar jer će ga odmah napasti da nije "retro" već retrogradan. Svašta.

E, a čime danas to hirurzi seku kosti? :)
 
relja odustajem, ti samo znas da zaje*******avas i (nadam se) pravis glup...... znam da se ne snalazim najbolje sa recima ali mislim da sam bio vise nego jasan :D ti moras prvo da pitas sebe sta je arhitektura.... kada budes zaznao javi se... pa da nastavimo.....
 
Znam da nije najvažnija struka na svetu pa da sve treba da se podredi svakome ko zasluži diplomu tog fakulteta, za početak.
 
vaznost jedne stuke je relevantna stvar... naravno da nije vazna kao medicina ili neke druge profesije.... ali jedno je bitno, a to da svi veliki arhitekte u svetu su paralelno imali velike ideje o zivotu, razvoju kulture i opste ideje kako pomocu drustvu da polje zivi..... u inostranstvu bar to se ceni..... ako ti zelis da zivis zivot kao robot gde zivot radi zivota je samo dovoljno onda slobodno odbaci arhitekturu kao irelevantna stvar
 
Што се тиче приче око ретро изгледа, увек гласам за ретро - ово данас што се прави ми изгледа крајње безидејно и међусобно исто. Почевши од телевизора и кућне технике, преко аутомобила до зграда. :notok:
Слажем се са Рељом, плусић укњижен. :kk:
 



Upravo iz ovih slika se vidi put razvoja, tačnije ideja da je svaka ,,mobilna vatrogasna jedinica,,
jeste vatrogasna stanica u malom
te da je dobro vatrogasno vozilo i njegova posada mnogo bitnija od ,,grupne garaže,, za iste
a eto arhitekte ce samo dobiti priliku da objekat vatrogasne stanice usklade u praktičnosti i lepoti
 
Vest iz 2008me godine,dakle za ceo NBG ce biti dve vatrogasne stanice.

Планира се пет нових локација на Чукарици, четири на Палилули, три на Вождовцу, по две у Новом Београду, Земуну и на Звездари и по једна локација на територији Старог града, Савског венца, Гроцке и Сурчина.
 
Dve vatrogasne stanice starog beogada, Tasmajdan i Bulevar/Batutova ugao

4745tas1c1.JPG



8706bulevar130c2.jpg
 
Nisam znao da se tacno tu gde je sada zgrada Bazena nalazila vatrogasna stanica,bravo varosa kapija!

Hvala i za sliku batutove,nisam je mogao nikako naci,gde se ona tacno nalazila?
 
vucko":wxhnoobp je napisao(la):
Vest iz 2008me godine,dakle za ceo NBG ce biti dve vatrogasne stanice.

Планира се пет нових локација на Чукарици, четири на Палилули, три на Вождовцу, по две у Новом Београду, Земуну и на Звездари и по једна локација на територији Старог града, Савског венца, Гроцке и Сурчина.

2008, 2009, 2010, 2011... aman dokle
Imao sam priliku da doživim samo na par metara od mog stana, dva puta bili Vatrogasci na intervenciji
prvi put sa 6-7 vozila - jako ozbilna intervencija, i drugi put sa dva vozila-mala intervencija .
Pohvale za brzinu, i profesionalnost :)
Jedino ljudi su imali velike primedbe što nije korištena pena nego voda pa su upropašteni i okolni stanovi jer kroz betonske zidove i ploću voda prolazi , al bože moj.... valjda oskudacija svuda ...

Jako bi se bezbednije osecao a verovatno i svi ostali, kada bi napokon nešto po tom planu i počelo da se gradi na tim planiranim lokacijama . Jbg, sete se Vatrogasaca samo kad gori.... :bash:
 
BEOGRAD - U požaru koji je izbio rano jutros oko 3.20 sati ispod mosta “Gazela” izgorelo je pet autobusa, rečeno je Tanjugu u Vatrogasno-spasilačkoj brigadi Beograd.
Tom prilikom nije bilo povređenih, a blagovremenom intervencijom vatrogasaca požar je ugašen i sprečeno je njegovo širenje.U gašenju požara učestvovalo je sedam vatrogasnih vozila, odnosno 21 vatrogasac.
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/261671/Ispod-Gazele-izgorelo-pet-autobusa


Zamislite kako izgleda u toku dana probijanje kroz Beogradski saobracaj sedam vatrogasnih vozila do neke zgrade...
još uvek stoji u svetu mašte ono što je @Vucko napisao
Vest iz 2008me godine,dakle za ceo NBG ce biti dve vatrogasne stanice.
Планира се пет нових локација на Чукарици, четири на Палилули, три на Вождовцу, по две у Новом Београду, Земуну и на Звездари и по једна локација на територији Старог града, Савског венца, Гроцке и Сурчина.

Tolke godine a još uvek samo mašta planira se ...
i kamila planira da dobije krila :laugh:
 
viewtopic.php?p=233093#p233093
Hvala Gago.

Dakle, Sektor za vanredne situacije MUP-a je useljen u kompleks zgrada u Omladinskih brigada koji se nalazi sa suprotne strane ulice od WEST 65 i bivšeg DHL-a. Tu se do nedavno nalazila Tehnomanija pa su je iselili u DHL i u IDEA EXTRA.

Ispred se mogu primetiti ljudi u uniformama vatrogasaca. Vatrogasnih kamiona nema, tako da su uvde izgleda samo kancelarije, a do preko potrebne vatrogasne stanice ima još da se načekamo.

A za to vreme onaj neuspešno raseljen plac na uglu sa Milutina Milankovića polako ponovo zarasta u rastinje, a čini mi se da se u međuvremenu doselilo još ljudi.
 
Radi se o zgradama u vlasništvu INEX-a i tu je do skora bila garaža MUPa i nešto kancelarija.
 
MUP ima i radionice preko puta, do "Mercedesa".

Da li je ovo samo privremeno, ne bih znao. Ali izgradnjom "UMPa" po zemlji na ovom delu i sa probijanjem ulice kroz nasip u Bulevaru umetnosti, tom placu će značajno porasti tržišna vrednost.
 
Ево три данашње сличице простора где ће бити будућа ватрогасна станица и центар за ванредне ситуације у Новом Београду. Наравно све је обрасло растињем и остале су још три бараке, а на сликама се виде само две.



А ево и на Гуглу тог земљишта где ће бити будућа ватрогасна станица
 
screenshot396t.jpg


1 - ranije planirano mesto za vatrogasce/sektordžije za vanredne situacije
(ograđeno, preostalo par baraka sa ljudima koji u njima i dalje žive)

2 - zgrada u kojoj je od skoro smešten Sektor za vanredne situacije MUPa
 
Dakle na pomolu je jos jedno privremeno resenje,koje ce trajati x godina,klasican primer u Srbistanu.
 
Kad im je pravna sluzba u ofsajdu i nisu sposobni ili nece da rijes problem par porodica
 
Mislim da je problem mnogo veći od raseljavanja nekoliko porodica.

Država nema para da opremi policijske automobile sa zimskim gumama, sijalicama za farove, automobili im izgledaju jadno (ko zna kakva im jeispravnost), nalepnice "POLICIJA" se poodelpljivale, izbledele, zatim uniforme, cipele...a gde su tek adekvatne plate...

U krajnoj liniji, novcem se loše raspolaže. Eto primer - da li ste primetili letnje unifome: na 30 i više stepeni policajci treba da nosi teget pantalone, teget polo-majice i teget kačkete???
Pa nije ni čudo što sede u kafićima ili se parkiraju u hladu...

Meni je i logično da iskoriste neki postojeći prostor za kancelaije SZVS.
 
Država nema para da opremi policijske automobile sa zimskim gumama, sijalicama za farove, automobili im izgledaju jadno (ko zna kakva im jeispravnost), nalepnice "POLICIJA" se poodelpljivale, izbledele, zatim uniforme, cipele...a gde su tek adekvatne plate...

a imala je para kupujuci Pezo-e da trpa uvozniku Veranu, pare u djep i djepcice
neka im propali Verano sada podari svetlije majce za vrucinu
i opremi NBG vatogasnu stanicu :kum:
 
Можда се ускоро и нешто покрене око изградње ватрогасне станице на Новом Београду. Одборници градске скупштине усвојили план генералне регулације мреже ватрогасних станица. Чланак из Данас од 01.јула о.г.:

01/07/2013 22:16
Planovi regulacije vatrogasnih stanica
AUTOR: D. M.
Plan generalne regulacije mreže vatrogasnih stanica, kao i tri plana detaljne regulacije i Izmene i dopune plana detaljne regulacije dela centralne zone opštine Palilula, usvojili su odbornici gradske skupštine.
Plan generalne regulacije mreže vatrogasnih stanica odnosi se na područje Generalnog plana Beograda 2021. i obuhvata deset gradskih opština - Vračar, Zvezdaru, Stari grad, Savski venac, Čukaricu, Rakovicu, Novi Beograd, Voždovac, Zemun, Palilulu i delove opština Grocka i Surčin unutar granica generalnog plana. Pored ovih, odbornici su usvojili i planove detaljne regulacije područja između saobraćajnice T - 6, Ugrinovačke i Baranjske ulice u Zemunu, dela Bloka 21 u Novom Beogradu i bloka između ulica Dimitrija Tucovića, Varovničke, Hadži Mustafine i Šabačke na Zvezdari.
http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beog ... _id=263540
 
Vrh