Šta je novo?

Formiranje novih opština u Beogradu

Eh bas, gde linkova njihov sajt - sadrzajan jeste, a sto se korisljivosti i dizajna tice, cirka je iz 1995... Mada se slazem da im ide dobro u Surcinu :) A ovo za opstine isto potpisujem...

Na prvoj mapi (fajl ...cjeun0.jpg) mislim na deo koji obuhvata GP - to bi trebalo administrativno da bude grad, i to sa prilicno sirokim ovlascenjima - po meni, vise od sadasnje autonomne pokrajine...

policija, sudovi, vlasnistvo nad zemljistem, infrastrukturni projekti, itd... AKO se to desi, Beograd ce rasti neshvatljivom brzinom... potencijal ovog grada je neshvatljivo visok, to mi sve vise i vise nekako ulazi u glavu...
 
Bezvezno je da s se raspravljam, ali znam 10tak ljudi iz Zeleznika i niko nikada ne potencira da je iz Zelznika vec iz Beograda (sem u lokalnoj prici, kao kada neko kaze da je iz Zemuna).... Takodje, ne pamtim da sam se ikada ikome predstavio kao Bolecanac, a jos manje kao Grocanac. Uostalom, u Grocku odem jednom godisnej da ragulisem vojnu obavezu, uz eventualne dodatne odlaske na nekoliko godina administracije radi (licna karta, vozacka i sl.). U Grockoj znam samo dve ulice u centru i nista vise, u gradu sam svakodnevno.

Doduse, ne mogu da garantujem da se isto tako osecaju stanovnici Lazarevca ili Mladenovca.....

Ali da su prethodne generacije bile toliko umne, Beograd nikada ne bi presao Slaviju, a ovi Zemunci sto sada brane beogradske interese bi bili smatrani dalekom periferijom ;)
 
Ovo mi deluje kao izuzetno loše rešenje. Izgubili smo izbore u prigradskim opštinama, pa hajde da ih pre sledećih izbora izbacimo iz Beograda.

Slažem se da neke opštine treba podeliti, nekima promeniti granice a neke nove stvoriti ali na postojećoj teritoriji grada.
 
@ Homer Jay

Pa, ovde je diskusija o racionalnoj teritorijalnoj organizaciji Grada, a ne o tome
kako se ko predstavlja ili oseća u vezi mesta stanovanja. - nap. je uvek kažem
da sam iz Zemuna i samo ponekad neupućenim strancima objasnim gde je Zemun.

Mora da se razlikuje 'teritorija grada Beograda' od samog grada Beograda.
Kakav zajednički interes ima Batajnica i Mladenovac ili Obrenovac i Boleč
ili podavalska naselja sa banatskim naseljima, nap. Besni Fok. ( vidi mapu)
Na tolikoj teritoriji može da se formira i 'Autonomna pokrajina Beograd' :)

@ bigvlada

Nema to nikakve veze sa izborima i niko se neizbacuje iz Beograda, jer i nije u Beogradu.

Pošto se slažeš da treba promeniti granice opština i formirati nove, napiši i zašto je
po tebi racionalnije da to bude na sadašnjoj teritoriji.

Ovde se radi da lokalna Uprava nezavisi više od gradske, a da gradska vodi posao
samo u Gradu, a ne i u udaljenim selima i naseljima, tj. kako bi svima bilo bolje.
 
A.Mladenovic inace moj kum (nazalost) prodao se za saku dinara i sada pokusava da trguje sa ZEMUNOM!!! Samo mislim da ce da mu bude malo teze da trguje sa Zemuncima. :cool: :cool: :cool:
 
Dobro dosao na forum Slep.

Nego, jel znas ti koliko ljudi cita i prati Beobuild? ;)
 
Dobar dan,dobri ljudi! pratim vas zadnjih godinu dana...volim Beograd i ponosan sam sto sam deo njega.... shvatio sam da najvise mi obicni gradjani mozemo uticati na njegov razvoj,beograd nema ogromna finansiska sredstva kao London,Pariz....ali nije sve u novcu!!! cistoca je prva stvar na koju po mojem misljenju treba obratiti paznju!!! uvesti niz kaznenih mera za svakoga ko unistava tesko steceno dobro svih nas Beogradjana!!! mislim na grafite po autobusima,fasadama, bacanju smeca itd. mislim da je kjuc za to veca kontrola! i jos vece KAZNE,novcane naravno to nas srbe najvise boli.........znam da sam otisao van teme,sorry....
 
Nenad":u1dd0qea je napisao(la):
Dobro dosao na forum Slep.

Nego, jel znas ti koliko ljudi cita i prati Beobuild? ;)
niti znam, niti me interesuje...moj se "KUM" izborio za "DEMOKRATIJU" sad imamo pravo svi da iznosimo javno ono sta mislimo ili znamo...ono sto smo culi, naculi i tako...:grand::grand::grand::grand:

P.S. mada bih sad voleo da znam!
 
Beograd je u doba Rimljana imao samo malo veću površinu od sadašnjeg Kalemegdana. Pa se kroz vekove širio. U poslednjih 100 godina je uzeo i parče Vojvodine. Verujem da će kroz najviše 40 godina i Pančevo biti beogradska opština a njegova luka glavna gradska luka.

Beogradu su veoma potrebne prigradske opštine, jednostavno one hrane Beograd (bilo bi interesantno videti da li je PKB dovoljan za nesmetano snabdevanje), kao što šume (koje su opet većinom u prigradskim opštinama) koliko toliko čiste vazduh.

U idealnom slučaju ja Beograd posmatram kao autonomnu oblast glavnog grada (nešto slično kao Washington D.C.) sa sopstvenom vladom, policijom i potpunom ingerencijom nad svim zemljištem,vodama i saobraćajnim objektima na teritoriji grada. To bi trebao da omogući zakon o glavnom gradu.

Beograd se širi u skladu sa prilivom stanovništva, i Obrenovac i Mladenovac će biti u sledećih pola veka u gradskom jezgru isto onoliko koliko su to sada Železnik ili Rakovica.

Čak i da odluče da prigradske opštine više ne budu deo grada, to je odluka koja neće dugo trajati jer će je razvoj gradskog jezgra neutralisati.

Ja vidim da je glavni problem u neefikasnoj gradskoj upravi i nesposobnosti grada da prati tempo širenja Beograda. Od 1945 se planski gradio samo Novi Beograd, ostatak je građen manje više stihijski.
 
Sad Beogradom radite šta hoćete, ali Zemun mora pod hitno da se reorganizuje. Bataja, Ugrinovci i Zemun Polje totalno ne pripadaju Zemunu. Doduše, mislim da ćemo sačekati sa njihovim izdvajanjem, budući da su Kradikali ponovno zaseli na čelo opštine, a iz ovih sremskih naseobina oni regrutuju veliku većinu svojih glasača.
 
guimaraes":1o7v02z5 je napisao(la):
Sad Beogradom radite šta hoćete, ali Zemun mora pod hitno da se reorganizuje. Bataja, Ugrinovci i Zemun Polje totalno ne pripadaju Zemunu. Doduše, mislim da ćemo sačekati sa njihovim izdvajanjem, budući da su Kradikali ponovno zaseli na čelo opštine, a iz ovih sremskih naseobina oni regrutuju veliku većinu svojih glasača.
nisam kradikal....nisam ni za jednu partiju. ebe mi se za sve partije... samo od vajkada je ZEMUN donji srem.:kk::kk:
 
Bogami, ja ne živim u Sremu, već u Zemunu. Za mene, Srem počinje posle Muhara.
 
bigvlada":cplrapix je napisao(la):
Verujem da će kroz najviše 40 godina i Pančevo biti beogradska opština a njegova luka glavna gradska luka.
....Beogradu su veoma potrebne prigradske opštine, jednostavno one hrane Beograd ..

U idealnom slučaju ja Beograd posmatram kao autonomnu oblast glavnog grada
(nešto slično kao Washington D.C.) ...
....i Obrenovac i Mladenovac će biti u sledećih pola veka u gradskom jezgru isto onoliko
koliko su to sada Železnik ili Rakovica.

Čak i da odluče da prigradske opštine više ne budu deo grada, to je odluka koja neće dugo trajati
jer će je razvoj gradskog jezgra neutralisati.
Ja vidim da je glavni problem u neefikasnoj gradskoj upravi i
nesposobnosti grada da prati tempo širenja Beograda.
Svašta si ovde napisao, a vidim da se zalažeš da Beograd bude država u državi - 'autonomna oblast'.
To je legitimno, samo nije racionalno i u skladu sa decentralizacijom kao optimalnim rešenjem.

Pančevo, Obrenovac ili Mladenovac nikad neće biti gradsko jezgro Beograda, kao ni Železnik ili Batajnica.
Koliko ti misliš da će za 40god. biti 'beograđana'? - 5 - 10miliona ? ... samo ako se dosele kinezi.
Natalitet je u stalnom opadanju i trebalo bi da se doseli pola Srbije u Beograd i napravi favele za 3mil.

I Beograd ne hrane prigradske opštine već firme koje proizvode hranu - bilo gde, pa i van Srbije.
A, primetio si da gradska Uprava ne može da prati sve probleme na ovoliko velikoj teritoriji grada.

Stvar je u sledećem : u okviru Obilaznice ( bez Banata) ima dovoljno prostora i za 3.miliona stanovnika
koji bi živeli u relativno kompaktnom gradskom jezgru kada se ono u potpunosti izgradi.
To je teritorija kojom treba da se bavi gradska vlast, a sve ostalo treba prepustiti lokalnoj vlasti.

Pitanje je da li će nekad i biti 3.mli. stanovnika u Bgd na toj teritoriji u kojoj mogu komotno da žive.
 
Koliko ti misliš da će za 40god. biti 'beograđana'? - 5 - 10miliona ?
Ja mislim da je ta donja cifra ne samo nesto sto se lako moze dostici, nego i realna procena uz dobar ekonomski razvoj - mozemo o tome pricati na drugoj temi. Za 40 godina to je lako ostvarljivo...Beograd moze biti centar i za HR, BIH, CG, MK, i mozda Albaniju/Kosovo/Bugarsku u zavisnosti od razvoja politicke situacije...
Jezik je tu presudna stvar koja olaksava integraciju imigranata, a iskreno, tu ima vise of 30 miliona ljudi materijala... :) Mislim da je 3 miliona dostizno za 15 godina uz ubrzan ekonomski razvoj - pogledajte samo sta se desava u Bukurestu...

That said... sa ovim sto si dole napisao oko obilaznice i mesta se slazem potpuno ...
 
jovanovm":2m9n7o6b je napisao(la):
Mislim da je 3 miliona dostizno za 15 godina uz ubrzan ekonomski razvoj
- pogledajte samo sta se desava u Bukurestu...
Stvarno imaš čudne vizije na granici naučne fantastike ... 3.mli. za 15god.?!

Da bi se doselilo samo 100.000 treba da postoje radna mesta i stanovi za te ljude i porodice.
Nas čeka privatizacija javnih preduzeća i nekoliko desetina hiljada u Bgd. će ostati bez posla.
Biće problem narednih godina zaposliti te ljude, tj. otvoriti nova radna mesta.

A, nikom neće padati na'pamet da se seli u grad gde je teško naći posao i jeftin stan.
Tek, ako i kad bude nestašica radne snage i dovoljan broj jeftinih stanova ( zakupnina)
može se očekivati neki mehanički priliv sa strane u grad.... a, kada će to biti?

To će biti na godišnjem nivou možda oko 10-20.000 u najboljem slučaju razvoja grada.
Sa druge strane, ako se okolne opštine budu razvijale kao Inđija, Pazova ili Surčin ( Srem)
neće ni biti potrebe da svi jure u grad, kad imaju posao i žive na sat vremena vožnje do centra.

Smisao decentralizacije da se oforme mali grad.centri oko velikih gradova, tj. nezavisne opštine.
 
Bukurest 1966 - 1,3 miliona
Bukurest 1990 - 2.2 miliona

- to je 25 godina sa miniskulnim ekonomskim razvojem. (neko bi rekao stagnacijom).

Danas rejon Velikog Bukuresta (Marelui Bucuresti) na koji je predvidjeno prosirenje metro zone ima 3,3 miliona stanovnika. To je za 40 godina, rast od 2 miliona, a pozitivan ekonomski razvoj tek u poslednjih 10 godina.

Izvori: http://en.wikipedia.org/wiki/Bucharest#Demographics
http://www.wall-street.ro/articol/E...sti-ar-urma-sa-se-intinda-pana-la-Dunare.html (na rumunskom)

Potencijal Beograda je mnogo veci, i naravno moja prognoza je ekstremno optimisticna cifra, ukljucujuci i commutere iz Vojvodine kojih moze biti 350-400,000 - ali je ipak nesto sto je sa ovakvim stopama rasta izvodljivo. U svim ciframa govorim o metro zoni, koja se razlikuje od samog grada - u nju ukljucujem sve ovo sto se trenutno nalazi u adm. Beogradu, plus Pancevo. Mislim da u toj metro zoni trenutno ima oko 2,1 miliona stanovnika + commutera.

Sto se poslova tice, privatizacija u kratkotrajnom roku dovodi do gubitka radnih mesta, ali u dugotrajnom ima pozitivan efekat na trziste poslova... Beograd nema uopste finansijsku industriju, koja ima svih izgleda da se stvori ovde, koja sa sobom dovodi mnogo sekundarnih poslova. Mediji, turizam, nekretnine, usluge su sve industrije u veoma ranom zacetku ovde - stoga je njihov potencijal sto se radnih mesta tice ogroman. Trziste, sa druge strane, je vec razvijeno - kontakti sa post-YU zemljama (koje imaju raznovrsnu trzisnu bazu) postoje, proizvodi se mogu sa malim troskovima plasirati svuda, infrastruktura, trzisne veze. Mozda malo preterah sa 5 miliona (ono wishful thinking), ali nisam daleko od mogucnosti za 40 godina...

E da, i nisam uopste spomenuo imigrante iz zemalja bivseg Treceg Sveta, kojih vec sada ima, a tek ce poceti da pristizu za jedno 15-tak godina... Da ne spominjem Kavkaz i Srednju Aziju... ja licno znam petoro ljudi odatle koji planiraju da emigriraju u Beograd.
 
Možda je tako u Velikom Bukureši, tj. nekoj administrativnoj jedinici, a kako je u samom gradu?

Ako uporediš rast stanovnoštva u Bgd. u istom periodu 1966 - 1990 biće slični podaci, ali oni
ne mogu sada da se očekuju i u budućnosti, jer je drugi sistem privrede i tamo i ovamo.

Ti imaš jaako optimističnu prognozu za Bgd. kao nekog balkanskog centra, ali Sofija i Bukurešt. a
pogotovu Budimpešta su već daleko odmakli ... kao naša neposredna susedna konkurencija.

Šta se tiče metroa ili nekog drugog prevoza - to nema veze sa decentralizacijom, jer linije se
uspostavljaju tamo gde ima potrebe i određen br.putnika, nap. buduća Pančevo - Obrenovac. :)
 
Mislio sam metro kao metropoliten zona a ne kao podzemna zeleznica

Sto se Budimpeste tice, ona je u zalazu, Sofija nema infrastrukturnih i resursnih kapaciteta, i sto je najvaznije, nema saobracajnih prilaza. Jedini ozbiljan konkurent Beogradu je Bukurest, ali mi imamo razlicita ciljna trzista - jednostavno mi je tesko da zamislim nekoga ko ce se iz Like ili sa Igmana preseliti u Rumuniju, a za Beograd je to vec dokazana putanja...

Slazem se da je jako optimisticna prognoza, ali mislim da uopste nije neizvodljivo - naravno, to je ako sve bude islo odlicno/savrseno sto je malo verovatno, ali moguce (citaj Irska)...

Pa mislim da je moguca imigracija 100,000 ljudi sa Kosova sigurno, ista kolicina iz Crne Gore, Bosne i Vojvodine, Makedonije, Juzne Srbije i inostranstva. Potencijala tu ima, a sad sta ce se desiti, to je druga prica... Pa samo povecanje efikasnosti poljoprivrede na Jugu Srbije moze dovesti stotine hiljada ljudi u grad ili njegovu okolinu... 2,1+0,7=? :)
 
Ja sam malko ksenofobičan, a šta kažeš da svi ti lepi i dobri ljudi ostanu na svojim večnim ognjištima. Beograd je trenutno prenatrpan, ovo življe ovde prvo mora da se urbanizuje, a onda nek dolazi ko god hoće, kojim god hoće tempom.

mali samo edit, ne mislim da su nužno imigranti neurbanizovani, ima ih koji su mnogo više urb. od onih koji su treća-četvrta generacija beograđana, ali hajde da se prvo ovolika količina ljudi svari, pa nek krenu da dolaze za nekih 10-15 godina.
 
jovanovm":2z4vp9wr je napisao(la):
Sofija nema infrastrukturnih i resursnih kapaciteta, i sto je najvaznije, nema saobracajnih prilaza.
Sofija je ustvari geografski centar Balkana i ne samo grografski već svaki mogući.
Pogledaj novi aerodorm koji grade : http://www.sofia-airport.bg/pages/gallery.aspx?g=2

Što se tiče doseljavanja : i kad budemo Irska nema opravdanja da se svi sjure u jedan grad.
Ima još gradova u Srbiji, a oko Beograda mogu da se formiraju manji grad.centri kao Inđija.

Nije neki grad 'dobar' samo zato što ima mnogo stanovnika - uporedi Ženevu i Kalkutu. :)
 
Inace, ne bi se ja plasio imigranata, grane industrije koje se ovde mogu razvijati (finansije, mediji, usluge, gradjevina) zahtevaju visoku obrazovnu spremu, tako da kulturno beograd moze samo profitirati...

Nego ovo o broju stanovnika je malo i imalo veze, a o poredjenju nema nikako... poenta je jednostavno da je 3 miliona dostizna cifra uz ekonomski rast, a da li je potrebna ili ne, to je druga prica i za drugi topik... u sv. slucaju, smanjenje administrativnog rejona beograda na onaj deo koji sam ja opisao, ili koji dragan predlaze je za sledecih 15-20 godina optimalno resenje, uz (dodao bih svoju preferencu), povecanje ingerencija grada.

Iskreno, najvise bih voleo republiku (slobodni grad) Beograd u nekoj srpskoj federaciji, ali prezivecu sa dobrim lokalnim ingerencijama. :D
 
Imigranata, ups, ja nisam mislio na visokokvalifikovane, ja sam mislio na imigrante iz Crne Gore, Kosova, BiH i nerazvijenih delova Srbije.
 
jovanovm":3n2j2gc8 je napisao(la):
...poenta je jednostavno da je 3 miliona dostizna cifra uz ekonomski rast, a
da li je potrebna ili ne, to je druga prica i za drugi topik...
Trebalo bi da se dogodi baš Čudo - ekonomsko, pa da se otvore tolika radna mesta u Bgd.
Napomenuo sam da će mnogo ljudi izgubiti posao narednih god. i da njih treba zaposliti.

A, bez ogromnog stranog kapitala nema takvog razvoja. ... i tako dođosmo do politike.
Kosmet će biti 'problem' u odnosima sa EU narednih decenija - dok ga mi nepriznamo.

Takav mehanički priliv stanovništva su imali samo neki latino-američki gradovi ( Mexico, Rio,..)
Izgradnjom lokalnih centara oko Beograda mogu da se spreče problemi prenaseljenosti.
Ali, to treba planski uraditi, nap. pružiti gradsku pomoć u formiranju novih opština.
Zemun je tu dosta uradio za Surčin, pa je i moja malenkost učestvovala pomalo u tome. :)
 
dragan":pv0hg84t je napisao(la):
jovanovm":pv0hg84t je napisao(la):
Sofija nema infrastrukturnih i resursnih kapaciteta, i sto je najvaznije, nema saobracajnih prilaza.
Sofija je ustvari geografski centar Balkana i ne samo grografski već svaki mogući.
Pogledaj novi aerodorm koji grade : http://www.sofia-airport.bg/pages/gallery.aspx?g=2
Oni tek sada grade pravi aerodrom, inače im je aerodrom koji su do sada imali ko autobuska stanica, bez ijednog mosta (tako je bilo pre godinu i po dana kada sam bio tamo).
 
Vrh