Šta je novo?

Poplave - Povlačenje vode, Obnova

Najbolje je direktno nekom dati pomoc a ne C Krstu jer dele ljudima po konzervu na svaka 3 dana
 
Obrenovac: Ponovo potop, ali ovaj put od običnog pljuska
483882obrenovacf.jpg

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/474897 ... og-pljuska
 
Новакова фондација 1.500.000 долара за поплаве

Фондација Новак Ђоковић прикупља помоћ за отклањање последица од поплава. До сада је прикупљено 1.500.000 долара, који су намењени пре све за обнову вртића и школа у Србији. Фондација ће упутити новац и у БиХ и Хрватску, које су, такође, угрожене у поплавама.

Новак Ђоковић Фондација је, захваљујући великом одзиву хуманих људи широм света, као и личној донацији оснивача Фондације, до сада прикупила 1.500.000 долара намењених обнови пре свега предшколских објеката у Србији.

Први такав објекат биће предшколска установа "Галеб" у Петровцу на Млави, за чију је санацију и опремање потребно 136.000 долара, које је у потпуности обезбедила Фондација. Тим поводом су данас представници Новак Ђоковић Фондације, Општине Петровац на Млави и предшколске установе "Галеб" потписали уговор о донацији.

"С обзиром на то да је поплављени предшколски објекат једини у Петровцу на Млави, одлучили смо да први део прикупљених донација усмеримо баш у његово реновирање, санацију и опремање. Вртић је површине 1.350 м2 и њега је до поплава, свакодневно похађало 350 деце. Максимална вредност радова процењена је на 136.000 долара и укључује грађевинске радове и куповину опреме која је уништена. Радови ће почети у наредних неколико дана, а очекује се да ће објекат комплетно бити реновиран и опремљен до краја августа. Наш тим свакодневно је у комуницији са локалним самоуправама и обилази девастиране предшколске објекте у Србији. Фондација ће обавештавати јавност о свим наредним објектима које ћемо помоћи донацијама и које ћемо обновити. Урадићемо све што је у нашој моћи да се деца што пре врате се у своје вртиће", изјавила је Горана Џуџа Јаковљевић, пројект менџер Новак Ђоковић Фондације.

Она је напоменула и да би желела да похвали управу вртића "Галеб" и родитеље, јер су контактирали и обавестили Фондацију о проблему који их је задесио, али и да изрази захвалност што је општина подржала и показала жељу да помогну санацију овог предшколског објекта.

Захвалност за хумани гест Фондације, изразио је приликом потписивања уговора, Радиша Драгојевић, председник Општине Петровац на Млави.

"Веома смо срећни што сарађујемо са Фондацијом која носи име легендарног спортисте. Надамо се да је ово почетак сарадње, и веома се радујемо наредним корацима", истако је Драгојевић.

"Желим да се у име деце и колектива ПУ "Галеб" захвалимо тиму Новак Ђоковић Фондације, који ће нам помоћи да санирамо штету и омогућити да малишани наставе са похађањем вртића", рекла је Татјана Глигоровски, директорка ПУ "Галеб".

У договору са Министарством просвете Владе Републике Србије, Фондација ће се фокусирати на санацију, пре свега, девастираних предшколских објеката, али и школа у градовима који су претрпели штету у поплавама. Поред Петровца на Млави, реализована је и посета Свилајнцу и у току су договори са локалним властима о потребама санација вртића у овом граду.

Фондација ће наредних дана упутити грантове за помоћ Босни и Херцеговини и Хрватској у сарадњи са УНИЦЕФом, а детаљи и намена грантова ће бити накнадно саопштени.
http://www.rts.rs/page/sport/ci/story/3 ... D0%B5.html
 
Obrenovčani tuže osiguranja zbog neisplaćivanja štete?

25/06/2014 - 01:12 Obrenovčani tuže osiguranja zbog neisplaćivanja štete? Tužbe će najverovatnije biti podnete protiv Dunav osiguranja, Delta đenerali i Unika osiguranja, a jedina kompanija koja je isplatila svoje osiguranike je Triglav
Ukupno komentara4
Foto: AP/Darko Vojinović, sxc.hu/Striker_72Obrenovčani tuže osiguranja zbog neisplaćivanja štete?
Obrenovčani će tužiti osiguravajuća društva koja nisu isplatila novac onima koji su osigurali lokale i stambene objekte, a uništeni su u poplavama.
Kako nezvanično saznaje “Danas”, tužbe će biti podnete protiv Dunav osiguranja, Delta đenerali i Unika, a jedina kompanija koja je isplatila svoje osiguranike je Triglav osiguranje.

Sa druge strane, u Dunav osiguranju kažu za ovaj list da su građani izmanipulisani i da veoma mali broj njih ima osiguranje od poplava, koje se dodatno plaća i ne spada u osnovni paket imovinskog osiguranja.

Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković apelovao je pre dve sedmice na osiguravajuća društva da isplate premije građanima koji su osigurali lokale i stambene objekte od poplava, ali većina, kako kaže, to nije učinila.

- Osiguranje od poplava nije u osnovnom paketu imovinskog osiguranja. Broj onih koji imaju tu polisu meri se u promilima. Nemamo informaciju da neki naš osiguranik nije isplaćen na osnovu polise o poplavama. Neko je očigledno izmanipulisao Obrenovčane, koji misle da imaju pravo da dobiju premiju na nešto na šta nisu ni osigurani – kažu u Dunav osiguranju.

Osim ovih problema, život u Obrenovcu se vraća u normalu, a opštinske popisne komisije i dalje na terenu procenjuju štetu. Tačan iznos štete trebalo bi da bude utvrđen polovinom maja.

http://www.telegraf.rs/vesti/1127812-obrenovcani-tuze-osiguranja-zbog-neisplacivanja-stete
 
30 miliona evra od EU za pomoć poplavljenima: Na šta će se trošiti novac i ko sprovodi obnovu
Beta | 25. 07. 2014. - 13:21h izmena vesti 15:21h | Foto: FoNet | Komentara: 2

Obrenovac - Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport i ministarka zadužena za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović potpisali su danas u Obrenovcu Ugovor o dodeli 30 miliona evra iz pretpristupnih IPA fondova EU za saniranje posledica poplava u 24 opštine u Srbiji.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/483076 ... odi-obnovu
 
sreda 6.08.2014 | 16:12 -> 18:03
Obrenovac:Šta obnoviti od ovih para
Izvor: B92
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=885318

Obrenovac -- Nove kiše zaobišle su Obrenovac, a u gradu raste nezadovoljstvo zbog iznosa pomoći koji se dodeljuje građanima. Pitaju se šta sa par hiljada evra mogu obnoviti.
77842455553e206391d0a161.jpg


Obnova Obrenovca trajaće godinama, a građanima će trebati dodatna pomoć donatora i Evropske unije, kaže predsednik opštine Miroslav Čučković.

U centru Obrenovca protest. Dok čekaju prve isplate novca koje im je država obezbedila kao pomoć, Obrenovčani se žale na nalaze inženjerskih timova i njihovu procenu pričinjene štete.

Prema procenama nadležnih, najveći broj kuća - 5000, pretrpeo je štetu 3. i 4. kategorija, za koju se dobija između 250 i 350 hiljada dinara. Totalna šteta, koja podrazumeva izgradnju nove kuće ili nadoknadu do 3 miliona dinara, procenjena je u manje od 500 slučajeva, dok je 800 kuća svrstano u kategoriju s manjim oštećenjima, koja obezbeđuje 200 hiljada dinara pomoći.

"Kad god pitamo u obrenovačkoj opštini ko je radio procenu kažu nam obratite se Inžinjerskoj komori Beograda. Zovemo Sinišu Malog da nam objasni - njega nema. Lopta se samo prebacuje sa opštine na grad Beograd i repuliku odakle nam se niko ne obraća", kaže jedan nezadovoljni Obrenovčanin.

Drugi poziva Marka Blagojevića i bilo kog inžinjera koji se bavi građevinom da dođu ispred kuća i kažu šta sa predviđenim novcem uopšte može da se obnovi, dok naš treći sagovornik kaže da ga nema nigde u evidenciji ni na jednom spisku.

"Niko me ne uzima u zaštitu i ništa nisam dobio", priča nam on razočarano.
47008381153d3e13bd0a5346.jpg


U naselju Stara Tamnava kuće su teško oštećene. Miloš Đurđević ne zna koliko mu je država namenila kao pomoć, ali nema vremena za čekanje.

"350.000 dinara bilo bi mi bil odosta pomoći da saniram koliko toliko ove zidove, da ih dovedem u red da možemo da živimo i prezimimo. Nemam drugih sredstava sem tih da mi država pomogne, ali slabo se odazivaju".

Uz nedostatak novca Obrenovčane boli i osećaj da su pomalo zaboravljeni.

"Ja sam od prvog dana poplavljen, niko mi od njih nije došao da me pita 'ćale jel imaš šta da jedeš, jel imaš šta da obučeš, jel' imaš gde da legneš?' Ja ležim kao ker", priča nam ovaj razočarani stanovnik Obrenovca.
154603098653e2276d47f117.jpg


Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković kaže da je svestan toga da novca nema dovoljno i najavljuje da će pokrenuti akciju da se obezbedi dodatna pomoć donatora. O tome je danas govorio žiteljima naselja Rvati, koji su takođe nezadovoljni procenjenom štetom i koji su se okupili ispred opštine.

"Ja bih im savetovao da taj novac uzmu, a mi ćemo se na drugim stranama kod donatora boriti za dodatna sredstva. Obnova Obrenovca ne treba da se shvata kao nešto što će biti gotovo u avgustu. Moj posao je da ne kukam nego da razne kompanije molim da nam kupe frižidere, belu tehniku koju ćemo podeliti stanovništvu. Plus od EU, s obzirom da je ambasador Davenport rekao da su voljni da daju još sredstava za konkretnu podršku stanovnicima pre svega za individualne kuće, poljoprivredu i privredu, da im tražimo tu pomoć", kaže Čućković za B92.

Obnova Obrenovca će trajati godinama, svaka druga procena je neodgovorna, kaže Čučković. On dodaje da se zato već obratio ministru finansija sa predlozima kako da se poreskim olakšicama i kreditima pomogne oživljavanje privredne aktivnosti u Obrenovcu koja je presudna da bi grad zaista preživeo majsku katastrofu.
 
Ispravite me ako gresim. 5000 kuca puta 3000 eura koliko ce dobiti to je 15miliona eura. Pa toliko je samo prikupljeno od SMS donacija. A gde odlazi ostalih 985 miliona eura koliko su se hvalili na donatorskoj veceri? Nije valjda da ostalo odlazi na drzavu?

Jadni ljudi sa ovakvom drzavamo. Na kraju ce od tih para krpiti rupe u budzetu, a ostalo ce biti bratski podeljeno medju podobnim, a obican narod nece videti nista od donacija i pomoci.
 
državva nije dužna da im da ni dinara pomoći. zato postoje osiguranja.


ako im ne odgovvara pomoć nek pljunu i ostave. nemaju prava da protestvuju da traže još.
 
Je l da? A da nije ta drzava duzna da spreci te poplave?
 
bojan87":18yezve1 je napisao(la):
Ispravite me ako gresim. 5000 kuca puta 3000 eura koliko ce dobiti to je 15miliona eura. Pa toliko je samo prikupljeno od SMS donacija. A gde odlazi ostalih 985 miliona eura koliko su se hvalili na donatorskoj veceri? Nije valjda da ostalo odlazi na drzavu?

Jadni ljudi sa ovakvom drzavamo. Na kraju ce od tih para krpiti rupe u budzetu, a ostalo ce biti bratski podeljeno medju podobnim, a obican narod nece videti nista od donacija i pomoci.

Oko 115 miliona evra sa donatorske veceri su donacije,ostalo su krediti.
 
Ствар је у томе што су Обреновчани мислили да ће добити половину пара које су прикупљене путем донација, тако ми барем рече пре неки дан један тип из Обреновца ! Кад сам га питао за остала места из Србије где је била поплава, каже да то њих не интересује !!!!! Занемео сам и више нисам хтео даље ништа да расправљам са њим. Човек рече и остаде жив.
 
Pa sta moze covek za 250 hiljada da kupi? Samo toliko tehnika kosta, a gde je parket, malterisanje, gletovanje, krecenje itd...
 
Meni drug zivi u Krupnju i kada su se desile velike poplave u tom mestu i kada je puno ljudi ostalo bez kuca, rekao mi je da je gotovo sva pomoc u hrani, odeci, hemiji,... razgrabljena od strane ljudi kojima nije potrebna. Cak sta vise najvise donacija otislo je u ruke ljudima sa prodavnicama koji su te donacije prodavali.

Tako sve funkcionise u Srbiji i nema potrebe da se pretpostavi da ce u Obrenovcu biti drugacije. obican narod ce dobiti 250000 din i to je sve sto ce oni videti od novca, ako ga uopste i dobiju, dok ce lokalne budze u trosku donacija izgraditi i opremiti svoje vile.

Zivi bili za jedno deset godina kada se sve bude saznalo.
 
a čekaj, zašto poreski obveznici su dužni da kupuju nekom belu tehniku, parket i slično?
 
Radi se o tome da država ima obavezu da uređuje reke. Da obaveštava na vreme i tako dalje. Ovi ljudi da su znali šta ih čeka, sklonili bi i tu belu tehniku.

Ko drugome pričini štetu dužan je da je nadoknadi. A šteta može da se pričini i činjenjem i nečinjenjem kada si dužan da nešto činiš.

Po mom shvatanju, građani imaju puno pravo da traže naknadu štete i da sam na njihovom mestu ja bih tužio državu za resto para. A sud treba da umanji iznos za niske temelje i ostale gluposti kada kuće nisu građene po pravilima struke.
 
Vrh