Šta je novo?

Savamala

Пантограф":3vqm1m5y je napisao(la):
stf":3vqm1m5y je napisao(la):
Небројено су пута мене и друштво легитимисали, претресали, чак су другара и скидали на сред улице, али никаквог насиља ни психичког ни физичког никад није било.

Немој се љутиш, али ово је већ за Топ листу надреалиста.

Зашто би било? Прво, имали су пуно право, било нас је тројица, сумњиво смо изгледали, носили две кесе конзерви пива, субота вече и срели нас на локацији где је јавна тајна да се у најблажем случају конзумира марихуана. То што смо ми били само у транзиту, они нису могли да знају. Плус другар кога су свлачили није имао документа, ид****.

Врло љубазни, замлили за документа, потом је претрес био све само не насилан. Да ли с имали право да свлаче, вероватно не, али дечко нема документа и изгледа као дилер. И опет то нису урадили на очиглед пролазника и на јавној локацији. Ипак су га склонили.

Разишли смо се са "пријатно, довиђења" без икаквог инцидента. Веруј ми да их нико од нас тројице касније није чак ни опсовао. Наставили смо даље најнормалније. Жандармерије не дира обичне грађане, само оне који изгледају сумњиво. Ја признајем да смо ми тада изгледали више него сумњиво.
 
Sad će da se jave oni koji kažu da kriminalci često izgledaju potpuno normalno (nesumnjivo), ali će im smetati ako se neko ko izgleda potpuno normalno (nesumnjivo) pretresa.

Ja se lično osećam bezbednije kad vidim policiju u blizini i kad vidim da nekoga pretresa iz čista mira jer to sitnim kriminalcima govori da ne mogu baš toliko bezbrižno da se šetaju sa nedozvoljenim sredstvima. Siguran sam da bi tim nasumičnim pretresima klincima pronašli i poneki sprej, pa bi i grafita bilo manje.

Iskreno ne verujem da je Žandarmerija pretresala tango igrače sa uperenim cevima u njih, ali dobro...

Mislim da većini (i meni) smeta nedoslednost u sprovođenju zakona, tj zašto Žandarmerija ne uleti ponekad među, npr, navijače ili žurke "poznatih", ali to ne znači da sam protiv ovakvih pretresa i kontrola.
 
Da. Bas sam se pitao sta to znaci "izgledati sumnjivo"tj. koliko je procena policajca da neko izgleda sumnjivo ili ne, legitimna da ga presretnu i pretresu. Koliko je meni poznato dileri kojima posao dobro ide mogu sebi da priuste skuplju odecu, sto je donekle i "garancija" da je pouzdan nabavljac.

Paradoksa radi u misker hausu trenutno se izvode predstave "glad" i "dogvil" koje tematizuju drustvo i drzavu.
Dobro da nisu uleteli u toku predstave, mada bi to na neki morbidan nacin vise odgovaralo situaciji nego u toku veceri latino plesa za mlade i stare.
 
Drakche":22jljen3 je napisao(la):
Da. Bas sam se pitao sta to znaci "izgledati sumnjivo"tj. koliko je procena policajca da neko izgleda sumnjivo ili ne, legitimna da ga presretnu i pretresu.

Није у питању само изглед једне особе, већ целокупна ситуација. Рецимо да ти опишем и другу ситуацију кад су другара и мене легитимисали ... прво, ја сам висок, мршав, природни велики подочњаци и дугачка кика на глави ... другар низак, набијен са тетоважом. Оригинал ко нас не зна, наркоман и дилер ..

Били ми на Ади, вежбали мало на оним шипкама иза банџија и у једном моменту крећемо пешке ка граду. Коинциденција, у тренутку када су три жандарма улазила у кафић, погледали су нас и ми њих и баш у том моменту другар сконта да су му испали кључеви. Окрећемо се и враћамо ка шипкама да нађемо кључеве ... сад се стави на место тог жандарма .. да ли смо ми изгледали више него сумњиво, не само изгледали, него се и понашали. Баш у тренутку када нас је Жандарм погледао, ми се окрећемо и брзим ходом одлазимо у супротном смеру ?

И на целу ту причу другар нема документа ...
 
stf":3dpkuetz je napisao(la):
Чак је и принципијелно независни Хомер стао у одбрану хипстераја који понајмање може тако да се окарактерише ... овај Беобилд постаје отужно место сукоба фракција од које ниједна није у праву.

2m2z3vt.jpg


Objection, your honor! Homer nema ništa protiv toga da se plaća porez, da se prijavljuju radnici, a delako od toga da podržavam nekakve dilere droge i sl. Ono što Homeru smeta je namerna "satanizacija" Savamale.

Istina je da tamošnja ekipa, naročito Mikserovci, pate od samozaljubljenosti i izvesnog kultur-snobizma, ali čvrsto stojim iza toga da je taj kvart i više nego značajan za Beograd.

Dakle, nemam problem sa tim da neko npr. kaže da su Miskerovci đubrad jer npr. ne plaćaju porez (ako je to istina, jer zanimljivo je da nigde nismo čuli rezultate policijske akcije), ali nikako nije OK da se cela situacija u Savamali poredi sa nacističkom okupacijom, jer nekome, eto, ideološki nije po volji.
 
Вала да се ја питам нека ставе двадесетогодишњу забрану било каквих "несрпских" имена и назива и решена ствар хехехехехехе
 
tako je srbine brate, da se zabrane kojekekva wurst i hot dog sranja i da lepo pise virsla. to sto je virsla germanizam nema veze, mora nekako da je zovemo, pa necemo valjda da kazemo hrenovka, pa nismo bre hrvati. jel tako bre! . sendvice i pice isto proterati, lepo da pise "leba i slanine". cevapi i burek, mars u tursku, pravi srbin treba da jede samo leba i masti sa tucanom paprikom
 
da ga kupim u apoteci, farmaciji ili drogeriji? ne bih da se zamerim lokalnim travarima
 
Svako na sajtu miksera moze da vidi ko ih finansira, to objasnjava zasto se tamo kulturom naziva kad neki umetnik iz hr dobije prostor da pravi nekakvu izlozbu o uticaju folka na nacionalizam. Sta mislite da li je moguca izlozba o uticaju muzike tipa danke dojcland?

Ono sto je pozitivno sa savamalom sto je sada centar "kulturnih desavanja" koja su nekad bila u ateljeu i da sad ekipa tamo agituje sto je opet jedan veliki napredak u odnosu da se takve stvari rade po javnim kulturnim ustanovama.
 
Homer Jay":1ruxq7ez je napisao(la):
Objection, your honor! Homer nema ništa protiv toga da se plaća porez, da se prijavljuju radnici, a delako od toga da podržavam nekakve dilere droge i sl. Ono što Homeru smeta je namerna "satanizacija" Savamale.

Оно што СТФ-у смета је намерна глорификација Савамале. Не видим у чему се Савамала сатанизује? У рацији Жандармерије? Исте такве рације се раде и по другим клубовима па нико није реаговао са оволиком дозом гнушања према граду, држави, полицији ...

Homer Jay":1ruxq7ez je napisao(la):
Istina je da tamošnja ekipa, naročito Mikserovci, pate od samozaljubljenosti i izvesnog kultur-snobizma, ali čvrsto stojim iza toga da je taj kvart i više nego značajan za Beograd.
Слажем се да је значајна, али то их не ставља изнад закона.
 
Ja bas mislim da ovakva mesta sa raznovrsnim kulturnim sadrzajem treba da budu malo iznad zakona, ipak toga nema bas na svakom corsku, a kluba i kafica i splavova ima vala, nije bas za uporediti. To treba da bude u sklopou 'kulturne polituke' grada.
Pa i da nekom nadju gram. dva vutre pa sta? To bi i onako trebalo da se legalizuje.

@orinon U misker hausu i KC gradu dolaze gosti/umetnici iz citavog sveta, pa i iz HR. Kulturna razmena ex Yu republika je posebno bitna za nas.
 
@Drakche
ne znam gde si u mom postu video da sam protiv kulturne razmene ali kategoricno sam protiv zloupotrebe kulture.

a za ovo da treba da budu malo iznad zakona nadam se da ti se omaklo
 
Dragche

Одлично, значи кад будем хтео да дилујем гудру, само треба да свратим у Савамалу и да будем миран јер ме нико неће дирати због "културне политике града"?
Када будем имао проблема са паркингом, одем у Савамалу и паркирам на сред улице јер ме тамо паук неће дирати "због културне политике града"?
 
ili ako neko pozeli da posluje u sivoj zoni na ekskluzivnoj lokaciji da se useli u neki raspadnuti objekat u savamaloj, malo ga zakrpi i pod geslom kulturne politike zgrne ogromnu lovu
 
ok mozda "iznad zakona" zvuci malo preduvano, ali da se tolerise, tako da kazem.
niposto ne mislim da je ok dilovati, vec da je ok posedovati manju kolicinu marihuane za licnu upotrebu, bez obzira sto je to kod nas ilegalno. to ne bi bilo nista novo ili neobicno, jer se slicna "tolerancija " praktikuje i u drugim zemljama, ako np. imas taj peh da te uhvate da duvas ili da posedujes gram, dva. da te ne bi policajci maltretirali kao poslednjeg, vozili u stanicu, izivljavali se itd. jer im se moze, posto si sitna zverka i bezopasan si,,, stavise mozda sasvim pristojan i obrazovan gradjanin.

sto se parkinga tice tu ne bih bio mnogo tolerantan. to je vec svinjarija.

orione, ne znam sta znaci zloupotreba kulture, tj. mogu da pretpostavim, ali ne znam sta to ima veze sa ovom izlozbom i gostima iz HR.
 
Апропо овога "изнад закона", ми политиколози смо учили да постоји тзв. ауторитарни легализам, који није одлика савремених демократских друштава. Он подразумева слепо инсистирање на поштовању сваког закона, по сваку цену и на сваком месту. У западном свету, тај концепт је страдао и дефакто је сахрањен током и после студентских немира 1968.
Рецимо, груба сила коју примењује комунална полиција због неплаћања карте од 89 динара је типичан пример ауторитарног легализма. др**** људи због пет грама марихуане такође. Спречавање бахатог паркирања по јавним површинама већ није.

Препостављам да је Дракче мислио на тако нешто, када је написао да тај део града треба да буде "изнад закона". Његови постови су, иначе, веома интелигентни и - интелектуални - због чега од мене има све похвале.
 
Naravno da zbog par grama marihiane nece zaglaviti na robiju kao da je diler, ali ce morati da objasni gde je nabavio, a to ipak ne moze na ulici.
 
Beograd na vodi: Savamalu neće rušiti!
J. N. | 09. mart 2015. 12:30 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ece-rusiti (ceo tekst)

Vladan Vukosavljević, gradski sekretar za kulturu, tvrdi da će staroj gradskoj četvrti biti vraćen nekadašnji sjaj. Pored "Beograda na vodi", zablistaće i "stara dama"
bg-savamala.jpg


SAVAMALU, deo prestonice smešten tik uz njen centar, neće "potopiti" projekat "Beograd na vodi". Ovaj kvart na atraktivnoj lokaciji kraj Save ne samo da će preživeti najavljenu pompeznu gradnju, već će mu ona vratiti nekadašnji sjaj, istakao je gradski sekretar za kulturu Vladan Vukosavljević.

- Prema onome što ja znam, a to nije uža oblast mog delovanja, projekat "Beograd na vodi" ne obuhvata rušenje Savamale - izjavio je Vukosavljević. - Naprotiv, on će se graditi na jednom prostoru koji je omeđen, a koji možemo videti u Urbanističkom planu.

Pritom, lice ove "stare dame" biće osveženo. Naime, njene okrnjene fasade, na kojima su vidljive "rane" u spoljašnjim zidovima nastajale godinama, biće sanirane.

- Dobio sam izvesno uveravanje da će prostoru Savamale, ovakvom kakav je sada, biti dodeljena sredstva - ističe Vukosavljević. - Ona će biti iskorišćena za obogaćivanje kulturnih sadržaja, određivanje većeg prostora za kulturne aktivnosti, renoviranje, rekonstrukciju...

Savamalu prepoznatljivom čine mnoga zdanja, između ostalih, "Mikser", Urbani inkubator, Gete institut, Kulturni centar "Grad", koji su nastali po ugledu na slične u četvrtima Berlina i Njujorka
 
19303_795792357165008_1042854725432677437_n.jpg


Osećamo se kao protagonisti urbanističke igrice #savamalski_rulet. Počeli su radovi na jedinoj zelenoj površini(ci) u ovom delu Savamale, demontirana je mala NIS-ova benzinska pumpa. Radnici nam već dva dana govore da se uređuje park, što bi bilo lepo, ali su danas studentkinju obližnje Akademije za diplomatiju i bezbednost zamolili da pomeri auto kako bi se poseklo drveće koje smeta izgradnji parking garaže na dva nivoa?!?!
Kontaktirane su sve nadležne institucije i nijedna nije obaveštena o ovom projektu, da ne pominjemo izdavanje dozvola. Na licu mesta nema table sa osnovnim podacima o radovima. Koga da pitamo šta nam se dešava ispred kuće, u ulici, u našem gradu?!

Facebook: Mikser Beograd
 
Vrh