Šta je novo?

Jezera, potoci, kanali i ostale vode Beograda

Galeks, ne znam tačno na koje naselje misliš. Ima jedno pored Banjičkog groblja, to je šira okolina izvora koji se iz naselja ne vidi. Izvor je u jednoj udolini po kojoj raste razno drveće i vrbe.
 
Dišo, slike koje vidiš su od pre nekoliko decenija. Danas je izvor teško oštećen i u sred jedne ogromne bare pa mu je nemoguće prići. Postoji fotografija sa samog osvećenja izvora. Objavljena je u jednoj knjizi koju sam nažalost izgubio. Knjiga se zvala "Snimci beogradskih fotoreportera". Knjigu je objavio Muzej grada Beograda još 1982. Objavljene slike sam sam snimio oko 1978, Izvor je tada još dobro izgledao.
Relja, zaista ne znam u kom mesecu 1936 je izvor uređen i osvećen. Laki, imam još dosta fotografija izvora pa ću neke objaviti. Čudi me da u svojoj knjizi "Izvori, česme i fontane Beograda" Vladimir Bunjac uopšte ne pomonje ovaj izvor.
 
Pominje ga u drugom izdanju .Moze li slika od danas kako izgleda ako nije problem da prijavim kom inspekciji da vidimo sta ce uraditi
 
Izvaljena je i odnešena kamena pločla sa stihovima. Neko ko stanuje u blizini odvalio je i lavlju glavu iz koje ističe voda. Srećom, komšiluk je to prijavio i lavlja glava je vraćena. Ispod stihova bila je mala figura žene koja je još ranije ukradena. Vide se samo ostaci klinova koji su je pričvršćavali. Sada je sve u velikoj bari čiji nivo je čak do gornje ivice lavlje glave. Sliku ne mogu da obećam pošto sam se odselio sa Dedinja a i nemam fotoaparat.
 
@dedinje da li bi ti bilo mrsko da daš udariš pin na google mapama (ili nekim drugim) gde je ovaj izor?
 
Овде..
http://www.bing.com/maps/?v=2&cp=rftmyw ... orm=LMLTCC
http://www.instantstreetview.com/@44.76 ... -11.14p,1z
Путем лево до краја..
bmyt.jpg

Поставио ВЈ на форуму "Београд кога више нема".
 
evo koordinata
44.764497, 20.457342


na mapi obelezeno sa A
lisiciji.jpg






Obratite paznju na zaokruzeni deo koji je ceo `nasip` da bi se povecali `posedi` novopecenih dedinjaca!!!

 
Šta mislite o jednom kanalu za jedrilice, kajakaše, ribe i sav drugi dvonožni i beznožni živi svet, od Dunava do jezera Veliko Blato :D

16550892741_1a4c41b7ff_b.jpg


Pored novog puta ima mesta. Jezeru se mora obezbediti prilika da živi, da nikada više ne bude Veliko Blato, a vodi da cirkuliše. Sad još uvek ima slobodnog prostora, pa je poslednja raspoloživa prilika da se rezerviše trasa.

Veliko%20Blato%20Kanal.jpg
 
Inače, duž najvećeg dela predložene trase, odnosno neposredno pored puta koji se sad gradi, već postoje manji ili veći kanali. Treba ih samo proširiti i produbiti tamo gde je to neophodno, odnosno ponovo prokopati u manjim delovima gde su verovatno nekada takođe bili ali su posle zatrpani. Ovo je isuviše dragocena prilika da bi se sada propustila. U svakom slučaju se više nikada neće ponoviti. Bez priliva i razmene sveže vode sa Dunavom jezero će postati samo problem. Ovako je velika prilika.

Veliko%20Blato%20Kanal2.jpg

Veliko%20Blato%20Kanal3.jpg
 
ti kanali su oduvek postojali
evo iskopah i skratih svoj stari post sa teme o zoo vrtu :)
boca-ica":3lle34a5 je napisao(la):


sličica br 1 i 2 prikazuje sadašnje stanje
sličica br 3 prikazuje da je u sredini jezera plitkom vodom prekriveno staro ostrvsko kopno,

Blagim spuštanjem(vraćanje) nivoa vode , moguce dobiti ogromano ,,prirodno,, stanište sa obiljem neophodne vode i mnoštvom jeftinih veštačkih ostrva povezano atraktivnim mostićima za posetioce a ujedno određenom broju životinja prestaje potreba za gvozdenim rešetkama

Pa čak i kanal koj vodi ka Dunavu iskoristiti za muzej starih brodova sa Save i Dunava a isti danas samo trule i ruže obale
Toliki prostor , nudi još mnogo drugih mogucnosti . . .
eh...
 
Na mapi koju je dao Laki 72 postoji mala greška. Tamo gde piše Košutnjajk treba da piše Dedinje. Košutnjak je na levoj strani mape sa druge strane Bulevara patrijarha Pavla.
 
jezero Pariguz - Resnik
110507751426287924333587.jpg

izvor:Zoltan Moguščij‎ -MOJ BEOGRAD DUŠU IMA
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ovSLLmQ_HuQ[/youtube]
 
Sta je somi nisi mogao da se odlucis za temu pa udri u sve redom
 
Ufaatilo ga pomodarstvo botabilnosti , pa udara svuda redom :D
 
Somi ostavljen ti je post sa ovim fotkama samo u ovoj temi da se ne preteruje ;)
 
Сурчин – неоткривени туристички драгуљ

Бојчинска шума, вожња фијакером, специјалитети од мангулице, манастир Фенек... неке су од природних и културних знаменитости општине на обали Саве, која територијално припада Срему

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... lj.sr.html
 
Vrh