Šta je novo?

Obeležja Srbije (Grb, zastava, himna...)

stf":1ehubacm je napisao(la):
Лично нисам говорио о уставности већ о утиску који химна оставља.

Востани Сербие мени изазива језу, и има харизму, а Боже правде ми је као црквена хорска песма као десетине сличних. Пустите то што има рок верзију. И нумере Давида Гете имају верзију на клавиру и челу па шта? То није верзија која се свира у званичним ситуацијама.

Sve zavisi.
Eto, ja sam znao od malena stihove "Hej Sloveni" ali sam bio nekako ravnodušan.
Na "Bože pravde" se obično naježim (naježim se i kad čujem onu kafansku verziju koju su puštali na mitinzima, ali iz drugog razloga :) ).
Da "Bože pravde" nije u prošlosti bila državna himna, moj favorit bi svakako bila "Vostani Serbije" - Baronijan je baš "ubo" sve što jedna himna treba da ima. Tj, ima sve, samo nema to što ima "Bože pravde" - da je bila zvanična himna još u vreme Milana Obrenovića.
 
Samo religiozan čovek može da doživljava "Bože pravde" kao svoju himnu, samim tim gubi legitimitet kao himna svih nas!
"Vostani Serbie" bi bila efektna, lepa, energična i što je najvažnije himna svih nas.
Nekako podiže, daje elan, ne znam , fenomenalna je.
Takodje, ima mišljenja da je "Bože pravde" melodijski kopija austrijske carske himne, tj. "Deutchland uber alles", a zaista ima mnogo sličnosti.
 
Ti preskoci svaki stih koji ti se nesvidja sta da ti covjek kaze drugo .Vecina gradjana je prihvatila kao svoju. Himna austrougarske je boze cuvaj cara franju
Ono sto si ti naveo je himna njemacke tj dojcland uber ales tj njemacka iznad svega i nepjevaju se sve tj preskace se 1 strofa
 
Nemačka himna (današnja) se ne zove "Deutschland über alles" već "Deutschlandlied", čiji tekst čini je samo treća strofa originalne verzije, a koja počinje stihovima "Deutschland, Deutschland über alles". Melodiju je komponovao Hajdn.
Nemci ne pevaju "Deutschland, Deutschland über alles" ("Nemačka iznad svega"), nego "Einigkeit und Recht und Freiheit Für das deutsche Vaterland!" ("Jedinstvo i pravda i sloboda za nemačku otadžbinu")
http://www.youtube.com/watch?v=21OylbuzXMg
i prilično znaju da se uvrede kada im se puste stihovi "Deutschland, Deutschland über alles".
 
Relja hvala na dopuni i pojasnjenju u vezi njemacke
 
Nema na čemu - i mene je to ranije zanimalo, pa sam potražio na netu.
 
Direktore, ti si car, majke mi! :D
Uživaj u himni!
Jadna naša Srbija, mi nismo dostigli ni stavove i poglede na svet koje je Dositej imao početkom 19og veka.
Pozdrav svima!
 
Hej sloveni bila je himna sokolskog pokreta koja je prepravljena
 
direktor":15yktu58 je napisao(la):
Hej sloveni bila je himna sokolskog pokreta koja je prepravljena

Била је пансловенска свечана песма више у политичком смислу, него у чисто соколском.

После када је официјално усвојена за химне две државе и незваничну химну једног народа (http://www.youtube.com/watch?v=7xNxpKlsIlI), кажем, није сметало ни једном од корисника што се преклапа..
 
Ma i ovi sto im rec Bog smeta u himni Srbije, nikome od njih ne smeta da uzmu 100$ iako na njima pise ''In God We Trust"
Sta vise, garantujem da im se prilicno obraduju...
 
Bravo laki a a sta reci za himnu UK ili dansku itd
 
Kad se himna koristi 400 godina, onda mogu i da razumem tradicionalizam (i eventualni nedostatak političke korektnosti), ali mi himnu, grb, zastavu, državu menjamo na 20-50 godina! Kad smo već imali priliku da posle 2000te ponovo ustanovljavamo grb i himnu, trebali smo to mudrije da uradimo.

Milošević je simbole države držao na ledu 90-tih uz protažiranje Srbije kao države svih njenih građana - opozicija je nasuprot tim levim idejama protažirala desne ideje kao kohezivni faktor borbe protiv njega (iako je i u opoziciji bilo levih partija prevagnuo je nacionalizam, klerikalizam i monarhizam - verovatno iz potrebe da se što više razlikuju od Miloševića). Tu najviše udela ima "neobavešteni" koji je tiho provlačio svoju politiku kroz sve bitne odluke posle 2000-te.. Tako smo dobili veronauku u školama, grb i himnu monarhije u republici, Ustav koji je ukinuo jednakost građana, pisma, veroispovesti itd.. Ja smatram da smo se sa civilizacijskog gledišta tim propisima vratili korak unazad.

Sa ljubavlju prema zemlji svi građani mogu da se poistovete, ali stvarno ne mogu da zamislim recimo Asmira Kolašinca ili Adema Ljajića da iz srca pevaju "Bože pravde"...

Iako je "Bože pravde" donekle modifikovana (i popravljena - izbačen je kralj) ona i dalje ostaje molitvena pesma.
Smatram da je "Vostani Serbie" trebala da bude iskorišćena kao osnova nove himne i da bi uz sitne ispravke mogla da bude skoro idealna.
 
relja":pcc2h18v je napisao(la):
stf":pcc2h18v je napisao(la):
Лично нисам говорио о уставности већ о утиску који химна оставља.

Востани Сербие мени изазива језу, и има харизму, а Боже правде ми је као црквена хорска песма као десетине сличних. Пустите то што има рок верзију. И нумере Давида Гете имају верзију на клавиру и челу па шта? То није верзија која се свира у званичним ситуацијама.

Sve zavisi.
Eto, ja sam znao od malena stihove "Hej Sloveni" ali sam bio nekako ravnodušan.
Na "Bože pravde" se obično naježim (naježim se i kad čujem onu kafansku verziju koju su puštali na mitinzima, ali iz drugog razloga :) ).
Da "Bože pravde" nije u prošlosti bila državna himna, moj favorit bi svakako bila "Vostani Serbije" - Baronijan je baš "ubo" sve što jedna himna treba da ima. Tj, ima sve, samo nema to što ima "Bože pravde" - da je bila zvanična himna još u vreme Milana Obrenovića.

И сам сам одрастао уз "Хеј словени" али ми никад није изазивала неку претерану емоцију.

Боже правде са друге стране осећем као своју химну и јесте лепа, умирујућа ... али ми је Востани Сербие боља по свим могућим параметрима.

Немам грам руског порекла, нит сам неки русофил па ми опет од свих страних химни једино руска иницира осећај поноса и моћи. А веома сличан ефекат има и Востани Сербије. Текст кида.

Штета је што се не може наћи пригодно извођење јер она није међу познатији српским свечаним песмама али ми је ово хорско извођење Националне академије врхунско:

Почиње на 00:57

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pRBB_CE-aBc[/youtube]
 
U sred ceremonije proglasenja pobednika Rimskog mastersa pici Boze pravde sa sve kraljem u tekstu Mora da su skinuli sa YT prvu verziju na koju su nabasali. Italijani su show program. Da ne pominjem sto je Djokovic od onog sampanjca umalo polomio nos.

U Rimu zbog Novaka puštena verzija "Bože pravde" koja veliča srpskog kralja!
http://blic.rs/s/272562
 
Pa kad ta vezija izlazi prva na netu sta ima veze bar nisu pustili hej sloveni
 
Не могу странци да нас похватају колико нам се често мења држава, облик уређења, симболи..

Било је примера и раније да помешају..

" 07.03.1983.
На прослави 75. годишњице Ногометног савеза Луксембурга, утакмица СР Њемачка - Југославија која је одиграна тим поводом, почела је са закашњењем од пола сата и правим скандалом. Наиме, прије почетка утакмице код интонирања химне домаћини су почели свирати химну старе Југославије. Наше руководство је оштро протестирало и повукло играче са терена. Мучну ситуацију спасио је наш земљак, који је од куће донио плочу са химном Хеј Славени.."

"Ногомет 84." - Славен Замбата
 
Ne mogu stranci da nas pohvataju?

Ja ipak mislim Vozd da je to nemar.
Organizacija jednog teniskog turnira je jako ozbiljna (trebala bi biti), a lova koja se tu 'obrne' je dovoljno znacajna i velika.
Takodje, sanse da Nole pobedi su bile poprilicne (da ne kazem 100%), pa se i pre pocetka samog turnira moglo racunati na to da ce himna Srbije biti potrebna za zavrsnu ceremoniju.
Neko tu nije zaradio svoju platu, a neko drugi ako ne ulozi 'zvanican protest' je nece zaraditi.

Uostalom, ne 'skida' se himna sa Youtube!!!

Postoji zvanicna verzija, na zvanicnoj stranici dostupna svima:
http://www.srbija.gov.rs/pages/article.php?id=12084

Pa nije ovo turnir u bocanju penzionera sa podrucja sredozemlja, organizovan dobrovoljnim prilozima istih, vec turnir sa milionskim budzetom. ;)
 
Malo smo se dopisvali
direktor;123346560 je napisao(la):
Postovanje drzave od drzavnih institucija

dsc05443.jpg


dsc05442.jpg

stigao odgovor

20150527205212.jpg


i rezultat

20150527123921.jpg


20150527123935.jpg
 
Bravo Diso. Svaka cast. To je i za njih pohvala, kada se odgovori na cinjenicni prigovor i kada se nesto konkretno uradi. Trebale bi same institucije da obrate paznju, ali je i ovako ispalo ok :)
 
Што се тиче емоције коју изазива ту ми је мртва трка између Боже правде и Востани Сербие.
Што се тише правог избора за химну примеренија ми је Боже правде, додатно лепо је и прихваћена а химне не треба мењати сваки час.
Востани Сербие је била примерена времену када је Србија била окупирана и текст песме је одговарао историјском контексту у том тренутку.
 
Vrh