Šta je novo?

Pesacki Trg u Kneza Milosa?

Ja bih obratio pažnju i na susednu staru kasarnu (na uglu Resavske i Nemanjine) gde bi mogao da se preseli neki od fakulteta, možda Muzička akademija koja je danas stisnuta u premalenoj zgradi kod SKCa, a da se dvorište te kasarne pretvori u još jedan mali trg atrijumskog tipa, naravno spojen sa predloženim trgom. A severno krilo Generalštaba renovirano u hotel. Time dobijena živahna gradska četvrt, koja ima život 24h dnevno.
 
Ideja je odlična ali nipošto se ne smeju zatvoriti vizure koje otvara ona velika kapija u Resavskoj ulici. Kapija deluje monumentalno samo sad je zaklonjena sa svih strana. Prepravi malo projekat tako da kapija ostane i bude u prvom planu.
 
dedinje":4olkdwfp je napisao(la):
Ideja je odlična ali nipošto se ne smeju zatvoriti vizure koje otvara ona velika kapija u Resavskoj ulici. Kapija deluje monumentalno samo sad je zaklonjena sa svih strana. Prepravi malo projekat tako da kapija ostane i bude u prvom planu.
PLUS! :kk:

Hofburg u Becu ima tu srednju kapiju prosirenu i puno vecu od dve susedne. Gradjevina koja uokviruje veliki Dvorski trg u (Palace square, i jedno i drugo se moze naci na Google-u dodajuci rec "images") u St. Petersburgu prakticno ima prolaz koji je gabarita ulice, tako da bi nesto tako moglo lepo da se ukomponuje. Ja bih ciljao jedan identican gabarit toj kapiji koja postoji sa druge strane, u Beogradu i tako postoji malo perfektno centriranih stvari ;)
 
Pozdrav svim forumasima!
Pratim ovaj forum od 2007 pa najzad da se registrujem.
Nisam Beogradjanin ali BG obozazvam. :D

Da ne idem off, Rascian-ova ideja mi je odlicna, ali ima neke stvari koje bi ja uradio malo drugacije (napravio bi repliku "Trijumfalne kapije ka trgu (kao sa strane kod Manjeza), napravio bi da na trgu dominira jedan monumentalan spomenik (spomenik da bude uklopljen u pricu trga)postavljen centralno, uklonio bi fontane i pokusao da fasade novih objekata budu klasicne (ali ne kic).
Beograd je kao nedovrsena puzla koju treba dopuniti (Terazije, Stari dvor, Slavija, Trg Republike itd.).
 
A zašto ne bismo pokušali sa nekim jednostavniji pristupom od ovog naizgled preskupog i vrlo obimnog posla?

Koliko sam ja upoznat sa situacijom na ovoj površini, postoji samo nekoliko prepreka posle ovog nalučenog prolaza u vidu nekakvih baraka, kontejnera (privremenih objekata dakle). Dalje je napred parking koji valjda koristi stari generalštab.

Dakle, šta bi trebalo uraditi? Skloniti ove privremene objekte, parking reorganizovati i napraviti pešačku stazu, tu i tamo klupice i osvetliti, i to je to. Dobili smo ekstenziju Finansijkog parka. Dajte da budemo skromniji, kontam da bi u tom slučaju bile veće šanse za realizaciju određenih projekata.
 
jlaki":1kw2dlvp je napisao(la):
A zašto ne bismo pokušali sa nekim jednostavniji pristupom od ovog naizgled preskupog i vrlo obimnog posla?

Koliko sam ja upoznat sa situacijom na ovoj površini, postoji samo nekoliko prepreka posle ovog nalučenog prolaza u vidu nekakvih baraka, kontejnera (privremenih objekata dakle). Dalje je napred parking koji valjda koristi stari generalštab.

Dakle, šta bi trebalo uraditi? Skloniti ove privremene objekte, parking reorganizovati i napraviti pešačku stazu, tu i tamo klupice i osvetliti, i to je to. Dobili smo ekstenziju Finansijkog parka. Dajte da budemo skromniji, kontam da bi u tom slučaju bile veće šanse za realizaciju određenih projekata.
:kk: To je to. Kad se neki prostor malo kultivise i krene zivot, odma ima i zainteresovanih da investiraju. Kao sad kad je krenula beton-hala, odmah u Karadjordjevoj renovacije i investicije.

Mada bi ja na duzi rok voleo da vidim ovo sto je ovde predlozeno, samo sa zgradom iznad prolaza koja cuva tu vizuru i siroki prolaz. Ali prvi korak svakako moze biti da se prolaz zapravo otvori, parking reorganizuje, i mozda eventualno udari neki plocnik. Onda ce verovatno svima nama doci iz neke stvari u glavu koliki je potencijal tog prostora.
 
Слажем се. За почетак само решити питање паркинга, уклонити бараке и направити ефектан застор. Мислим да је то чак и довољно.

И само немојте никакве реплике неокласике и слично. Та архитектура је прошлост, и свака њена имитација је кичерај најгоре врсте.
 
Umetnicko stvaralastvo nema granica i zato nema veze u kom stilu ce nesto biti napravljeno ako je delo vredno, za umetnost ne postoji proslost i buducnost vec istrazivacki izazov i sklad.

To mesto je zaista izazov, jer omogucava vezu dve prirodne celine, dva vrta, a cine ga izuzetne klasicne gradjevine i jednan nesvakidasnji ulazni luk koji bi tek tada dobio pravu ulogu i znacaj.

Gradjevina u dvoristu nije baraka, neko kasarna iz Milosevog doba, deo je prvog drzavno upravnog sredista u prestonici i samim tim jedna od najstarijih sacuvanih zgrada u gradu.

Trg bi mogao da dobije ime Trg ruskih graditelja, jer njima treba da zahvalimo za te velicanstvene gradjevine koje nas ispunjavaju dostojanstvom i ponosom.
 
Glas prirode":2jlaqwm1 je napisao(la):
Umetnicko stvaralastvo nema granica i zato nema veze u kom stilu ce nesto biti napravljeno ako je delo vredno, za umetnost ne postoji proslost i buducnost vec istrazivacki izazov i sklad.
То, да уметничко стваралаштво нема границе је истина, али у смислу стварања нових и другачијих дела, као и презентовање старих на нов начин. Сама реплика је кич.

На овом месту се може направити неки објекат као посвета на нпр. неокласику, али презентована и изведена на модеран начин. Изградити зграду у стилу и на начин од пре 100 година је кич. То ме потсети одмах на пројекат Скопља.
 
Nema potrebe da raspravljamo o gradnji na ovom mestu, jer to i nije najvaznije da bi taj prolaz koji moze da poveze dva vrta i vezu Slavije sa Savskim trgom kroz prirodne celine, bez saobracaja, postao stvaran.

Najvaznije bi bilo da se ukloni zid i baraka na sred prolaza, a zatim da se mesto koje vec ima lepo i veliko drvece, osmisli i izvede kao vrtni trg sa muralima na zgradi garaze u Masarikovoj i zidu gradjevine preko puta tog zida garaze.

Da li je neko primetio zasto je onaj velicanstveni luk bas tu, a ne nize, sto bi bilo vise u skladu sa srednjom osom vrta Manjez na pravcu trga u sredini Manjeza?

Odgovor lezi u cinjenici da je luk postavljen tacno na mestu odakle se pravo dolazi do raskrsnice Kralja Milana i Svetozara Markovica ulica ili kod Cvetnog trga. Ali ta sjajna aleja sa lukom zgrade u Resavskoj, koji bi se video iz glavne beogradske ulice iz pravca Slavije, je za sada neostvariva , jer su se na njoj devedesetih pojavile gradjevine koje to onemogucuju, kucica u basti SKCa i zid njegove baste, zatim ulazni trem u Muzicku akademiju i najzad mala scena JDP. Sem ovog poslednjeg, ostali cirevi bi lakse mogli da se uklone.

Na suprotnoj strani bi posle prolaska ispod luka i vrtnog trga koji bi povezivao zgrade nekoliko muzeja, bi mogla da se predje ul. K. Milosa jednim lepim pesackim mostom.
 
Ideja je fantastična, i predlažem da se na tome insistira do potpune realizacije!
Mogli bi ovi iz beogradske vrhuške i da urade nešto normalno u Beogradu
 
Pogotovu sa iseljavanjem ministarstava iz tih zgrada i vojske mogli bi lepi muzeji ili neke druge kulturne ustanove da se naprave,a trg bi stvarno bio super stvar :)
 
Svaka čast za ideju-još jedan dokaz da je savršenstvo u jednostavnosti.
Slažem se da treba akcenat staviti na ulaz iz Resavske, ali treba i ostaviti pešački prolaz iz pravca kasarne na uglu Nemanjine i Resavske.
Otkrivanje novih uglova posmatranja postojećih arhitektonskih zdanja (zgrada Starog Generalštaba, ulaz iz Resavske), novih pogleda na grad u kome misliš da si već sve video, ono je što ovu ideju čini briljantnom.
Apsolutno sam za "umeće malih koraka" i to da treba početi izvodljivim poboljšanjima pa će onda investitori, shvatajući atraktivnost lokacije, sami imati interes da se uključe u dovođenje projekta u originalno zamišljen izgled.
Pošto je zamišljen trg okružen vojnim objektima (Stari Generalštab, Novi Generalštab, kasarna na uglu Nemanjine i Resavske, Miloševa kasarna-koju treba integrisati u trg, pa čak i SKC gde su se npr. okupljali Apis i drugovi par sati pre nego što će krenuti u "Majski prevrat") mislim da trg treba nazvati "Vojni trg" i da na njemu centralno mesto zauzme figura ratnika na konju.
Moj favorit bi bila dinamična i energizujuća statua Miloša Obilića na konju-verna replika slike Aleksandra Dobrića iz 1861. godine.
 
Nema veze što "niko" nije primetio, evo primetili smo mi.
Više se vodim onom Fordovom "da su ljude pitali šta žele-oni bi hteli brži bicikl"-ono što vidim da postoji na ovom forumu, a to sam video baš na ovom projektu, to je da postoje stručni ljudi sa idejama, da se te ideje dorađuju od strane drugih forumaša (brejnstorming), da postoji volja a gde postoji volja tu će se naći i način.
Ne znam da li postoji tako nešto, ali mislim da Beoubild treba da napravi:
a) izbor najboljih/najizvodljivijih ideja (možda to radi "Imamo plan"),
b) da se naprave stručni timovi (npr. sigurno među članovima foruma ima arhitekata, ekonomista, PR-ova isl. koji bi želeli da doprinesu svojim iskustvima) koji će te ideje uobličiti u investiciono i marketinški "najčitljiviji" format i
c) da ih prezentuje široj javnosti u nečemu što bih nazvao "Zamisli (Beo)grad" (kroz sajt, izložbe ali i bilborde i/ili druge načine "gerilskog marketinga").
 
Kako bih ga propustio kroz r malo st*** pinch vmt csp kang itd
 
Vrh