Šta je novo?

Najavljena privatizacija Telekoma

Naravno problem je ko upravlja njome zato je svuda na svetu (u civilizovanim zemljama) to izdvojeno u gradske uprave. Iznajmis mesto za DSLAM i picis. Nije to toliko komplikovano. Ti u sustini rentiras mesto za DSLAM i sam nabacujes parice u razdelniku a grad ti samo salje racun.

U nasem slucaju ti i da hoces da postavis DSLAM u razdelnik ne mozes jer Telekom Srbija je postavio svoj SMIN koji ce kad tad morati da se razbuca i da se unisti jer ce doci otvoren sistem da svako postavlja svoj. Oni su namerno i uradili projekat SMIN da bi sprecili da svako postavlja svoj DSLAM a da mogu kao virtuelno da rentiraju portove.

Zato Telekom i ne vredi toliko jer Kanalizacija + Razdelnici + Parice nisu Telekom Srbija!
Telekomovo je samo Centrala + korisnici. Ova SMIN mreza koju su postavili svakako mora na elektronski otpad (ko god da kupi Telekom to mora da baci).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362286#p362286:cwpbf0gr je napisao(la):
Somi303 » 12 Dec 2015 06:44 pm[/url]":cwpbf0gr]Твоје размишљање би било на месту да је град радио инфраструктуру, а не Телеком из свог буџета.

To ti se zove tranzicija iz socijalizma u kapitalizam. Nigde u Evropi celoj ukljucujuci Albaniju nije grad gradio infrastrukturu nego Telekom pa su svi uspeli da privatizuju i da "otpetljaju lokalnu petlju" (u usa se kaze last mile). Samo Srbija to jos uvek nije uspela. Podseticu Hrvatski Telekom je prodat 1999 godine Nemackom Telekomu (koji je takodje privatan) i danas imaju 20+ telekoma koji mogu sami da postavljaju svoju opremu po centralama.
 
Ти се онда пресели у Европу, укључујући и Албанију па бирај између 20+ телекома.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362289#p362289:xd715vum je napisao(la):
Igor » 12 Dec 2015 06:50 pm[/url]":xd715vum]"Blago njima"

Tacno blago njima. Oni su danas clanica EU a mi nismo :(
Nije da sam zavidan ali mi je krivo da idemo sporije ka EU.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362290#p362290:xd715vum je napisao(la):
Somi303 » 12 Dec 2015 06:51 pm[/url]":xd715vum]Ти се онда пресели у Европу, укључујући и Албанију па бирај између 20+ телекома.

Ja ipak vise volim da se izborim za pravdu u Srbiji
 
Nije smeo pickousti da proda telekom jer zna da bi opozicija imala dosta jak argument u kampanji jer dok su oni bili vlast odbili su 1.2 mlrd za 51% a on bi dao 78% za 1.4 mlrd. Sva racunica se ovih dana vodila oko mogucih izgubljenih glasova a ne oko finansija. Naravno kad se bude prodavao ponovo za par godina cena ce biti jos manja naravno na nasu stetu a do tad ce se kao i do sad izmuzavati lova na svakojake nacine i hraniti 5k nepotrebne partijske vojske.

Najveca ironija sudbine je da je najveci zagovornik protivljenja prodaje bio dss koji je telekom imao pod svojom sapom od 2000. do 2008. i u tom periodu izmuzao ubedljivo najvise para za svoju i tada prijateljske stranke.
 
DSS je imao pod svojom sapom od 2003. godine i ako je Drasko Petrovic tada bio Gen direktor nije smeo bas da radi sta hoce. Od 2003. godine (odmah nakon ubistva Djindjica) do dana danasnjeg DSS drzi svoj privatni biznis VOIP (Terminacija saobracaja iz inostranstva) i zato i placaju sve ove da lobiraju protiv prodaje. Cim bude prodat njihov biznis se gasi.

Da li Vucic zna za to ili ne ja stvarno nemam pojma ali danas treba prodati telekom i za 0 dinara ako je potrebno samo da idemo dalje. Cak i da doplatimo ok samo ga privatizuj. Pogresio je ranije (mladost ludost) priznao je greske ali zasto se sada vraca na staro.
Neverovatno sta se radi. Ovo je stvarno katastrofalno losa odluka za Srbiju.

Jedini razlozi protiv prodaje danas

A) Zato sto krece velika ekonomska ekspanzija pa oni racunaju na to da ce sada (nekretnine i firme) da poskupljuju zbog politike ECB-a ali ne shvataju da je bolje danas da su uzeli 1 milijardu eura nego za 3 godine 1,3 milijarde. Dugorocno nam stete time jer se odlaze proces integracija za jos 3-4 godine.

B) pokusava da ih "izvacari" za jos 100-200 miliona pa je to i rekao javno ali u tom slucaju taj njegov "blef" bi mogao mnogo skupo da nas kosta.


Ova odluka vlade je katastrofa po Srbiju i nase nacionalne interese.
 
Ja bih tebe dao i platio...
USA sistem me ne zanima, jer je olicenje otimacine, ma kako se marketinski predstavljao kao nesto savrseno.

A sve i da si u pravu, kao sto nisi, de mi objasni sledece.

Pokusana je 'privatizacija' Telekoma Srbije OVAKVOG KAKAV JESTE!!!
Sa Kanlizacijom, sa infrastrukturom, sa....

I ti zalis, a?
Sto, novi vlasnik bi se toga svojevoljno odrekao?!
Ma ajte molim vas lepo....

Promenili bi zakon pa bi vlasnistvo te infrastrukture preneli na opstine, grad ili drzavu?!

A taj novi vlasnik bi se slozio, da mu neko "dekretom" uzme dobar deo imovine?
Vazi Vradovicu, uredu je...
 
Isto tako je uradjeno u Hrvatskoj. Prodat je Hrvatski Telekom kakav jeste a tek onda su doneli zakon o liberalizaciji i otpetljavanju lokalne petlje. Isto tako i u Makedoniji. Cak se i DTAG bunio tada kao kako su prevareni (a platili su 1 milijardu eura za 100% HT-a) jer je liberalizacija krenula prerano (U Hrvatskoj) oni su bas odmah otpetljali lokalnu petlju :)
Deo koji ti ne razumes jeste da je Telekom samo zakupac zemljista gde je kanalizacija a ponasa se kao da je to njihova dedovina. MONOPOL. Takodje isto vazi i za razdelnike. MONOPOL.

Razdelnici treba da pripadnu gradu i da licencirani Telekomi mogu da udju i da tu postavljaju svoju opremu (co-location) i da koriste bakarne parice. Svako od njih po parici da placa 30-40e mesecno i neka radi sta hoce.

Telekom danas uziva MONOPOL jer ne placa zakup bakarnih parica gradu niti placa zakup kanalizacije i jos na sve to ONI iznajmljuju kanalizaciju (koja nije njihova??????) drugim operaterima ????? Konkurenciji ???? I ne samo to oni cak i bakarne parice izanjmljuju drugim operaterima (SMIN mreza). Sve naopako.

Da vidis kada se liberalizuje triziste i unormali da li ce biti u plusu? Hoce sutra malo. U plusu su samo zato sto imaju MONOPOL.

Jedini slucaj koji je razlicit bio u Evropi jeste Madjarska koja je prodala Madjarski telekom tako sto je podelila na geografske regione (Pantel, Vivendi (sadasnji Invitel) i Matav) a onda tek nakon par godina su otpetljali lokalnu petlju.
Mislim da je to bio eksperiment tadasnje vlasti koja isto nije bila pro-evropska nego zadrta. Svakako oni su se liberalizovali u potpunosti 2004.

Naravno to je uradjeno u dalekoj proslosti za nas ali posto smo mi najsporiji u Evropi valjda ce i kod nas jednog dana doci to isto.

Sve vise mislim da cak ni vlast nije toliki problem nego narod koji ne razume stvari a mesa se u to. A onda se vlast sljihta tom istom narodu i radi naopako. Ako hocemo u neoliberalni kapitalizam/demokratiju i EU onda treba da tezimo ka otvorenim trizistima bez MONOPOLA kakav postoji danas u telekomunikacijama, distribuciji elektricne energije, distribuciji vode, transportu, penzionom fondu, skolstvu, zdravstvu i slicno.

Ova odluka vlade je potpuna propast za Srbiju.

Ovom brzinom necemo mi u EU ni 2030.
 
Covjece kao nesto se razumijes uzivaj u americi i mani se telekoma .
Prvo tu infrastrukturu da bi dobili telefon paricu placali su gradjani uvodjenje telefona kostalo je oko 2500 DM
Telekom kao i eps placaju za bandere opstnama
Otvoriti telekom infastruktura a ostalo prodati
Radovicu americki mislis totalno liberalno to ovdje neide
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362311#p362311:1b0sjznw je napisao(la):
direktor » 12 Dec 2015 09:49 pm[/url]":1b0sjznw]Covjece kao nesto se razumijes uzivaj u americi i mani se telekoma .
Prvo tu infrastrukturu da bi dobili telefon paricu placali su gradjani uvodjenje telefona kostalo je oko 2500 DM
Telekom kao i eps placaju za bandere opstnama
Otvoriti telekom infastruktura a ostalo prodati
Radovicu americki mislis totalno liberalno to ovdje neide
To sto ti pominjes bandere je u ruralnim delovima a u vecini slucajeva ne placaju nista. Ovo sto pominjes 2500DEM je placano za uvodjenje PCM uredjaja svojevremeno i to nema veze sa ovime. Placao si 2500DEM zato sto se taj uredjaj smatrao "korisnickim uredjajem" jer je stajao kod tebe na tvojoj banderi ili u zgradi.

Oni moraju da placaju dve stvari. GRADU po bakarnoj parici ZAKUP mesecni 30-40-70e i zakup kanalizacije/bandere POSEBNO.
Ovo sto sada rade je smesno. Uzimaju profit od necega sto nije njihovo.

Samo zato sto imaju monopol opstaju. Zato je neophodno da se sto pre PRODA da ne kazem zavalja telekom jer treba da se uradi liberalizacija trzista. Da nema liberalizacije Telekom bi vredeo 4 milijarde eura, nego je fora sto svi znaju da se liberalizacija mora sprovesti i zato je cena tako niska 1-1,5 milijardi.


Ovo je veliki korak nazad za Srbiju :( Tuzan dan :bash:
 
Odlozimo liberalizaciju i uzivamo parica ti preskupa
 
Upravo zbog toga i jeste takvo stanje kakvo jeste. Odlaze se privatizacija PIO fonda, distribucije, skola, bolnica, vodovoda, GMO hrane, gay parade, carine, banaka, poste, Zakona o zaposljavanju itd itd. Na sve strane ide jako tesko i tranzicija ide tesko jer ljudi pruzaju otpor i bave se necim sto ne razumeju u osnovi.

Mi moramo da predjemo iz jednog zaostalog socijalistickog sistema u novi kapitalisticki sistem drzavnog uredjenja. Zato su nam neophodni ljudi koji su spremni da donose takve odluke da se sto pre transformisemo u moderno demokratsko drustvo sa neoliberalnim kapitalizmom kao drustvenim uredjenjem.

Da sam ja premijer Telekom bi bio prodat danas, distribucija do kraja godine, vodovod pocetkom sledece, 60% skola do kraja sledece, 80% bolnica do kraja sledece, PIO fond vise ne bi bio drzavni vec privatni do kraja sledece godine itd. Ovako ako se za svaku stvar bude odugovlacilo po par godina kao za Telekom necemo daleko dogurati.
Jednostavno nemamo vlast koja je spremna da se zrtvuje zarad drzavnih reformi i to je kljucni problem. A mora da se "zrtvuje" jer niko to ne vidi kao uspeh nego lupaju neke gluposti kao "rasprodaju srebro" i ne znam kakve sve naslove mozes da nadjes po novinama. U osnovi smo glup narod i to je to.
 
Izvini ali moram da ti kazem: Ti pricas gluposti!
Kakav BRE "PCM"?
Direktor ti lepo kaze koliko je bio prikljucak, jer su vec od periferije Beograda, ljudi SAMODOPRINOSIMA PRAVILI infrastrukturu. Tako je bilo, a druga opcija je bila cekati, pa ko doceka.
Ljudi su prihvatali da placaju toliku cenu prokljucka, da izgrade ili ustupe (Ako postoji adekvatan) prostor za montiranje opreme....

I sve to nije bitno.
Kakav je to argument "ocemo Liberalni kapitalizam"???
Jel sam ja to propustio neki referendum, koji je bio po tom pitanju?
A mozda bi na tom referendumu izabrali neki drugi oblik, mozda "Kapitalizam po meri coveka"? ;)

Kakav je to argument, HR su tako uradili?
Eno ih kaju se, a mi bi izgleda trebalo da ponovimo njihovu gresku, umesto da iz nje izvucemo pouke?

Kakav ti je tek argument Madjarska nije, jer im vlada nije bila "proevropska"???
(Bice da je ova Orbanova "proevropskija" ;) )

I malo cinjenica. Placaju kanale telekomu?
Pa? Sta onda?!
Zamisli, jedan MOBTEL je cak 99. godine za vreme bombardovanja postavljao optiku izmedju ostalog i po koritu Save (bojazan da ce gadjati i beogradske mostove)!
Ko nece, neka pravi svoju kanalizacionu mrezu, pa nek i on zaradjuje od iznajmljivanja. A gle cuda TELEKOM jeste postavljao i kanale, te mu se moze.
Eto ti LIBERALNOG KAPITALIZMA!

I jos koju rec o monopolu.
Jel ono bese Telekom umesan u "Dulicevu aferu" postavljanja IT TT infrastrukture duz autoputa Sid - Beograd?
Ne, nije?
A da to behu "neki Slovenci", koji se posle "presvukose", a nedavno ih preuze SBB...

Ajmo jos malo o monopolu.
Zasto je Telekomu, Posti i RTS-u zabranjeno da rade KDS TV i NET?

Bukvalno ZABRANJENO!
Projekat bio spreman, dogovor o partnerstvu postignut...
I onda 5. oktobar, pa ode prica u nepovrat.
Zasto @Vradovic-u, zbog privilegovanog polozaja?
Ili da neko drugi napravi pare?

E ajmo sad malo o EU, teznjama i 'fenomenaLnim resenjima'

Kako to da telekomunikacije moraju da se rasparcaju, da se 'liberalizuje' trziste (kakva glupost inace, "trziste" jedino i moze da bude slobodno) i slicno, ali se distribucija signala u etru monopolizuje?
Gle, cuda mu cuda, liberalni kapitalizam, ali ja ne mogu da postavim emisionu opremu na parcelu ciji sam vlasnik, koja je na vrhu brda!
Ne! Ja moram moj signal da "prosledim" ETV-u (u Hrvatskoj OIV) i da im platim za usluge "obrade" i Emitovanja!
I to samo Ekskluzivno njima!
Kako to @Vradovic-u?
Pa zar ti ne rece da je liberalni kapitalizam?

Ili je ipak nekima "liberalniji" nego drugima?
Po potrebi, a? ;)

Dakle, manimo se price o dobroj ili losoj odluci.
Odluka nije bila Nasa!
Veliki vodja je...
Pa zaje*******ao se u koracima.
Mutio ispod zita, sve tajanstveno , zakulisno, pa produzujemo, pa konsultujemo se, pa ocemo , pa necemo.
Videli igraci u sferi IT i TT tehnologija da covek nije bas sav svoj i da se u buducnosti moze svasta ocekivati, te digli ruke.
A na njegove pokusaje spekulacije, odreagovali samo,,, pa ko drugi, nego neki spekulanti :D
Po sistemu, APP ;)
E sad se jadni mali 'veliki vodja' nasao u problemu. Za prodaju, ionako ima puno protivnika, jos ako to bude jeftino?
Pa ce prodje ko gologuz kad sedne na jeza :D


I opet da ponovim. Sve je to nebitno. Ja ovo ne dozivljavam kao pobedu, iako sam veliki protivnik prodaje Telekom Srbije!
Jer ovo je posledica ne dobijanja odgovarajuce ponude.
Nista vise, nista manje.
Pokusace ponovo, ove ili neke sledece sluge stranim interesima.

Nama je dodeljena uloga obespravljene siromasne kolonije, sto i nije toliko alarmantno, koliko je zabrinjavajuce sto smo to prihvatili i svim silama se borimo da tako i bude...
Jbg, valjda nam vekovno ropstvo preslo u gene.... :(
 
Evo samo cu reci "klasicno razmisljanje" prosecnog stanovnika Srbije. :( Tuzno i zalosno.
Ja samo da ti obrazlozim svaku stavku gde gresis i da nisi u pravu mi treba 3 sata.

Citas mnogo zutu stampu i to ti je ceo problem u osnovi.
 
Молим те реци нам шта ти читаш па да и нама буде тако добро као теби. Ако ништа друго, макар смо се Лаки и ја сложили око нечега:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362302#p362302:3mldqxi8 je napisao(la):
laki72 » 12 Дец 2015 08:27 pm[/url]":3mldqxi8]Ja bih tebe dao i platio...
 
vradovic":1okhu4ni je napisao(la):
Evo samo cu reci "klasicno razmisljanje" prosecnog stanovnika Srbije. :( Tuzno i zalosno.
Ja samo da ti obrazlozim svaku stavku gde gresis i da nisi u pravu mi treba 3 sata.

Citas mnogo zutu stampu i to ti je ceo problem u osnovi.

Aha. :D
Sve si rekao.
Inace ne citam stampu, a tek o IT i Telekomunikacijama nemam potrebe da se informisem iz bilo koje vrste masovnih medija.
Za to mi sluze sto se stampanih izdanja tice strucni literatura i casopisi.

To dal sam ja prosecan, nadprosecan ili iznadprosecan gradjanin cu ipak morati da ostavim da presude neki mladji, mozda jos nerodjeni narastaji.

Klasicno razmisljanje?
Ne razumem tremin. Hteo si da kazes da je ovo stav vecine?
;)
Nadam se da si u pravu, te da je ovaj narod shvatio da rasprodajom ni jedna nacija nije postala bogatija, srecnija, niti uspesnija. :D


Dakle, vratimo se Telekomu.
Posto je prodaja dozivela neuspeh, prvo bi trebalo vratiti ime Telekom Srbija, umesto MTS koje je sa namerom izabrano da bi gradjani lakse 'progutali' pricu, jer u svesti svakog pojedinca je cinjenica da je MTS - Mobilna telefonija Srbije, samo jedan deo nase nacionalne telekomunikacione firme.

Zatim, kao sto vec objavih na ovij temi, Telekom je osnovao preduzece u Austriji, "M:tel Austria".
Za ljude poreklom sa ovih prostora, to ce znaciti jeftiniju cenu razgovora izmedju AT i BiH, MNE i SRB

www.mtel.at

 
To je samo virtuelna mreza, a pre par meseci kroz sve novine proslo kao da su kupili Telekom Austrije...
 
vradovic prso ko bundeva. Telekom ima monopol pa ga zato treba prodati :krsti:

Jedna od retkih dobrih odluka vlade.

Da se ima jos malo muda pa da se dovede ozbiljan menadzment i daju mu se odresene ruke da sredi kompaniju pa da se sutiramo s obe noge u dupe.

Prodaja bi, iz ekonomskog ugla bila neopevana glupost, klasicno samoubistvo iz zasede. Tih 1,4m je ukljucivalo socijalni i investicioni program, smesna cifra s obzirom na to koliko, i pored razvlavenja para na sve moguce strane, kombinacije, sponzorstva, donacije, prevare i mutljavine, profitira Telekom.

Cak i ovakav, klasicna partijska prcija i udomnica, donosi 3x vise profita I doprinosa budzetu nego sto bi platili kamate ukoliko bi taj novac pozajmili. Ukratko, cak i sa ovakvim stanjem, drzava bi mogla da pozajmi istu kolicinu novca koja bi iz dividendi Telekoma bila vracena za 10 godina.

Ne ulazeci u to koji su stvarni razlozi vlade za odustajanje od prodaje, iako nerado, moram da kazem bravo.
 
Radovicu prodaja fonda pio skola bolnica itd sto si nabrojao da te pitam jesi mozda jeo bunike
 
Игоре, било би добро да Врадовићеве поруке са ове подтеме и подтеме "БВ резиденс-БГH₂O", пребациш у заједничку подтему коју имамо под именом "СМЕХОТЕКА" :)
 
Fed jeste privatan zato vam drzavom upravlja kapital i par predsjednika je platilo glavom jer su imali ideju da to promjene .Za tvoju informaciju NBS je bila kao fed do 1945 .Bas dobro sto nismo prodalu telekom Gago +
 
Vrh