Šta je novo?

Parkovi

Pa da, ali da pitas ove iz gradskog zelenila, oni bi te uveravali da to kod nas ne raste (bas za lavandu sam pitao kad su renovirali Miljakovacki park)...

Takodje, jedan lep primer gradskog zelenila koje isto ostaje zeleno preko zime je Sasa tsuboiana, jedna povrsta bambusa koji takodje pravi veoma cvrstu i postojanu ogradu. Na primer, kroz postojan grm bambusa ne biste mogli da prodjete kolima (veoma je cvrst), a mnogo lepse izgleda i zdraviji je za okolinu od betonskih stubica...

S.tsuboiana1.jpg


1591029236_23fa304fba.jpg


sasa-tsubo2.jpg
 
jovanovm":2a1u2nrt je napisao(la):
Pa da, ali da pitas ove iz gradskog zelenila, oni bi te uveravali da to kod nas ne raste (bas za lavandu sam pitao kad su renovirali Miljakovacki park)...
JEEEEEE!!!!!! Moje dvorište je u Dalmaciji!! Jedva čekam da se vratim i da uskočim u Jadran.. :(
 
Ja covece, vidi te Phoenix canarierinsis palmice!!! Pa ja sam mislio da to ne moze kod nas da raste!!! Nije mi jasno... verovatno su ih stitili zimi (ih, covece, zamisli ljude iz naseg zelenila to da rade danas :lool: )...

To su inace nekrunisane kraljice sveta palmi, kod nas na primorju su velikim trudom prilagodjene hladnijoj klimi Jadrana, ali mislim da ne bi prezivele vise od 7-8 godina u Beogradu dok ih ne bi pokosio neki tezi mraz:

Evo kako izgledaju kad porastu (i kad ih sklanjaju u plastenik da prezime posle leta provedenog na engleskom primorju):

Phoenix_canariensis_13_CT_in_air.jpg
 
O ovome sam već pisao u nekom postu, kako treba srediti saobraćajnice sa širokim zelenim pojasom između kolovoza i trotoara. Znam da ove uslove ispunjavaju uglavnom saobraćajnice na NBGD-u.

Pored samog kolovoza se postavlja gusta živa ograda, moj izbor je šimšir. Zatim ide standardan drvored a cela zelena traka se tretira kao bilo koja od ukrasnih bašti na Kalemegrdanu ili ispred gradske skupštine. Verujem da je ovo najbolji način da se ljudi spreče da prelaze ulicu van pešačkog prelaza, dok bi grad sigurno izgledao mnogo lepše, kako nama samima tako i turistima.
Ne znam koliko ima uvoznika ukrasnog bilja ali bi donaciju gradu u ovom pogledu mogli da tretiraju kao svojevrsni vid outdood reklame (tj dozvoliti im da pored bašte stave malu plaketu sa imenom biljke i kontakt podacima).

Ovaj Marrubium rotundifolium mi je totalno istripovana biljka, voleo bih da je imamo. :D
 
bigvlada":370b5ckz je napisao(la):
Ne znam koliko ima uvoznika ukrasnog bilja.....
Manje vise se taj spisak svodi na tri kompanije koje su lepo medju sobom podelile trziste (svako uvozi nesto drugo) tako da verovali ili ne i tu postoji monopol.
 
Pa naravno, monopol je svuda oko nas.
Što se ulica i zelenila tiče, ja bih voleo na sredini svake ulice (gde je moguće) da vidim lep drvored. Ulica Kneza Miloša ima dva drvoreda a ni našta ne liče. Moj predlog bi bio sledeći: Ulica sada ima 5 traka i nije baš najfunkcionalnije rešana jer se jedna traka zatvara u jednom delu dana za vozače iz jednog smera, u drugom delu dana obrnuto. Trebalo bi uraditi ovo - proširiti ulicu sa obe strane za po jednu traku, a središnju traku iskoristiti za sadnju nekog lepog drvoreda. Tako bi bilo 6 traka, po 3 u svakom pravcu , postojali bi drvoredi i na trotoaru (po 1, od ona 2 bolesna koja su sad tu) a i u sredini. U podnožju stabala tog drvoreda (najbolje bi bilo platana) u sredini zasaditi npr Cotoneaster horisontalis, ono lepo zimzeleno šiblje sa crvenim bobicama.
 
Duuuugo nisam prolazio Kneza Milosa (sta je to guzva? :D ) pa moram da pitam da li bi postojalo dovoljno prostora za to prosirenje traka?
 
Naravno, trotoari su široki od 6-12 metara sa svake strane ulice, tako da ima mesta dovoljno mesta za po jednu traku. Ukoliko je širina saobraćajne trake oko 3 metra u tom slučaju ostaje širina trotoara 3-9 metara i ostaje jedan od drvoreda. Mislio sam na proširenje od Mostara do Nemanjine.
 
Evo i vrlo grube skice moje zamisli. Uzet je deo ulice od Birčaninove do Nemanjine jer ima najmanje drveća pa se jasnije vidi.
357ghmq.jpg


Dakle, postojeća srednja traka se pretvara u drvored, a trotoari sa obe strane se sužavaju za po 1 traku. Tako ulica dobija jednu novu traku (ukupno 6), postaje prohodnija. Ovim proširenjem ulice ne pravi se nikakav problem zagušenja na delu kada ona ponovo postaje uža, npr. od Nemanjine ka ''Londonu'' jer sada postojeća treća traka u smeru ka ''Londonu'' služi samo za skretanje desno u Nemanjinu, a u smeru ka ''Mostaru'' samo bi se od Nemanjine napravila nova traka, tako da bi protok jedino mogao da bude veći. Da moja teorija može postati stvarnost pokazuju autobuske niše koje su napravljene pre 2-3 godine na stajalištu ''Višegradska'' - ostalo je i mesta za trotoare i za stajalište i za tu autobusku nišu koja zauzima širinu saobraćajne trake. Postojeći drvored u ovoj ulici veoma je dotrajao i bolestan a nove sadnice koje postoje u određenom broju takođe nisu u dobrom stanju tako da ako bi se taj drvored izneo kao argument za neproširivanje ulice ne bi imao uporište. Nadam se da će se neko zamisliti nad ovom idejom pošto će verovatno za koju godinu i Kneza Miloša doći na red za popločavanje i sređivanje.
 
A šta bi bilo sa novim autobuskim nišama? Bojim se da bi trotar bio preuzak.Veliki broj ljudi koristi trotar kao parking, naročito ambasade. Mislim da je ok ovako, jer ne sećam se da sam ikada bio u zaglavljen u dve trake, u principu uvek lako i dobro ide. 5 je sasvim dovoljno.. Ja bih možda provukao tramvaj ili biciklističku stazu između drveća, ali naravno, to sve kad se reši parking za nesrećnike koji žive tamo. :D
 
^^^Ima mesta i za nove niše, pogotovo u smeru ka centru jer postoji veći plato gde je sadašnja niša. Prolazno vreme kroz tu ulicu, počev od ''Mostara'' pa do Skupštine uvek je najmanje 15-20 minuta
 
Idem cesto tuda i to uglavnom u spicu. Prosecno vreme mostar-29 novembar nije preko 10 min,mozda busom treba vise ali nisam siguran. Osim ako se neko izlupa. Ali nista ne bi resilo taj ravni deo ulice. Problem je gore kod Londona, taj semafor usporava. Ali ne toliko.

Po meni je to jedna od najbolje saobracajno uredjenih ulica u Beogradu.
 
Izgleda da moja ideja nije shvaćena najbolje. Nije suština u PROŠIRIVANJU ulice već u izgradnji drvoreda po sredini ulice a za šta bi bilo potrebno i malo korigovanje u vidu sužavanja trotoara. Eto... Može da ostane i 5 traka kad već bode oči to proširivanje
 
Da...ja se odmah uhvatio za saobracaj. :|
----------------------

Drvored........bas bi bilo dobro da postoji :) :kk: :kk:
 
Dobra vrsta drveca za bulevare je Ginko (Ginkgo biloba):

images


Ovo drvece raste vrlo brzo i postaje veoma veliko, dosta je lako za odrzavanje, i izgleda apsolutno predivno u jesen:

156347.jpg


A evo sta se moze raditi sa smokvama (Ficus nitida):

Ficus_nitida.jpg


mada bi kod nas uspevale (na slici osisane) tzv. smokve Bugarke (Ficus carica)... mada rastu u Vojvodini i neke Petrovace, ali te jos uvek nisam probao:

Ficus%20carica%20(Fig)%20AE03%20specimen.jpg
 
jovanovm":2vh6z4cl je napisao(la):
mada bi kod nas uspevale (na slici osisane) tzv. smokve Bugarke (Ficus carica)... mada rastu u Vojvodini i neke Petrovace, ali te jos uvek nisam probao:
Ukoliko su te Petrovače ono što se u Dalmaciji smatra Petrovačama, onda su to smokve koje sazrevaju u 6. mesecu, veoma krupne - 1 kg sadrži ne više od 4-5-6 smokava.
 
Hm, moras da dodjes na sledeci BeoBuild meet, pa da diskutujemo o smokvama ako ih volis :D

Inace, zaboravio sam da spomenem Rusku maslinu (Elaeagnus angustifolia) koja je isto predivno drvo:

24_1432.jpg


Mada bismo mogli da pokusamo ponovo da kultivisemo i Olea europea u ovom regionu, s obzirom ima indicija da je maslinjaka ovde bilo u antickom periodu, kao i sporadicno do kraja 18-tog veka - kao ornamentalno drvo izgleda predivno u sredini kruznih tokova, npr... ...

Olives-Street-Tree.jpg
 
jovanovm":3rwwrhui je napisao(la):
Dobra vrsta drveca za bulevare je Ginko (Ginkgo biloba):
Da da, naročito dobro je kad počnu da otpadaju plodovi koji su jako neprijatnog mirisa zbog kapronske kiselnine koju sadrže.
 
^^^ Plodove proizvode samo zenska stabla, muska su besplodna (plus ako stavis samo muska, onda se ne razmnozavaju) :D
 
Znam da ce zbog ovoga sto cu da napisem po meni biti posuto drvlje i kamenje, ali su meni platani odvratni, a nazalost u Beogradu je njih najvise (recimo). Meni to drvo deluje nekako mrtvo, a sam njegov list mi je odvratan, kad bi grad imao pare da zameni te platane nekim lepim zivuloznim drvetom to bi bilo super, ali dobro realno to sada nije prioritet.
 
Pa ni ja nisam neki fan platana, tu se slazemo.... Ne mislim da bi postojece trebalo menjati, ali u novim projektima bar se mogu upotrebiti lepse vrste.. kod nas ide ovako: zimzeleno (tuja/bor), lipe i platani ... i to je to...

Poenta ove teme je da predlozimo druge vrste koje bi se mogle koristiti u oplemenjavanju gradske flore... :D Imas neki predlog, shmeksi?
 
Vrh