Šta je novo?

Poboljšanje infrastrukture za osobe sa invaliditetom

Rampe na fotografijama su neupotrebljive previše su strme.Osobe sa invaliditetom koje se krecu uz pomoc invalidskih kolica žele da se kreću uz i niz rampu samostalno bez ičije pomoći.Rampe gde je nagib veci od 5% nisu bezbedne
Rampa policijske stanice kod Merkatora je nebezbedna! Rampe ne smeju da se klate i poskakuju.




 
Kako vam se cine rampe koje izradjuje gradsko stambeno
 
Tреба исцимати ДЈП да обезбеди приступ станицама ЈГП особама у колицима, многа стајалишта су прилагођена за улазак инвалида у аутобусе и трамваје и обележена знаком али до њих није баш најлакше прићи у колицима, као нпр. код Сава центра где 2-3 степеника сметају, или у блоку 45 на почетној станици трамваја где је стајалиште урађено од бехатона али има ивичњак као границу од остатка тротоара, и више је за висину ивичњака у односу на стари асфалтни тротоар. То су само два примера, а по граду их има мали милион.
 
Evo još jedan primer stajališta, pre neki dan čekam autobus ispred tehničkih fakulteta:

Čovek u kolicima pokušava da pridje stanici, ali na mestu 1 ne može jer su ovo staklo i baštica oko drveta (ako se tako zove) preblizo. Na mestu 2, kaže mi ranije se moglo (sto se i vidi na street view snimku od pre par godina), ali sad ne moze jer je pored ove 24 sata kutije stavljena betonska kanta za djubre. Mogao bi da pridje pre početka stanice, ka Vukovom spomeniku, i dogovorimo se da ja zamolim vozaca da se vrati nazad. To se naravno ispostavi kao losa ideja jer se iza autobusa stvori kolona vozila. Vozac je bio srecom preljubazan, pa je izasao iz busa i razmatrao sa nama sta ciniti. Na kraju kaze da mu se cini da je video nekad da su ovi stubici na mestu 3 jednom bili izvadjeni, probamo da ih izvadimo i uspemo, vozac priveze bus, a i rampa je radila, i okončamo avanturu ulaska coveka autobus u centru Beograda 2016. godine.
Na kraju i sve pohvale za sugradjane iz autobusa koji su nudili pomoc i nisu bili nervozni :sesir:
 
Kantu treba pomjeriti u nivo totema 24 sata
 
Tema je zanimljiva, malo sam se i bavio tom tematikom.

Prvo, zakonski okvir kaze da sve nove zgrade koje se grade a imaju preko 10 stanova moraju biti pristupacne za osobe sa invaliditetom (OSI). Problem je bio u tome,a delimicno i ostao, sto nije postojala kontrola prilikom izvodjenja zgrade i posle kod tehnickog prjema sto se nije na to obracalo paznju. Inace u svakoj projektnoj dokumentaciji se obavezno nalazi ucrtana stepenisna platforma, ako vec nema prostora za raampu, s tim sto se ona nikad ne postavi. Ideja je bila da se obavezno radi separat o pristupacnosti, nesto slicno protivpozarnom separatu, i da bude javno dostupan. Tako bi udruzenja i gradjani mogu sami da kontrolisu sta je uradjeno po propisu a sta nije i da tuze investitora, izvodjaca, tehnicu kontrolu i td. Nije to prihvaceno, pod obrazlozenjem ad je vec dovoljno komplikovana cela birokratija pa da je jos ne komplikuju, ali bi trebalo novim zakonom i elektronskim dozvolama da svi projketi budu dostupni tako da je taj problem resen.

Drugo, za Direkciju za gradjevinsko zemljiste je uradjena i studija o pristupacnosti koja je objavljena na linku
http://www.beoland.com/studije-istrazivanja-analize.html

Ona se nadovezala na studiju koju su predhodno uradili prvo kao praktikanti, pa kasnije kao volonteri uradili za potrebe direkcije, koja nikad nije zvanicno obajvljenja i uvrstena u dokumenta direkcije (bar da znam), pod izgovor da to nije merodavno jer smo volonteri. Mada iskreno, neke slike u opstem delu su sa neta, sto bas ne bi bilo ok bez dozvole za zvanicnu publikaciju. No, obisli smo 241 objekat/javnu povrsinu i uneli nasa tadasnja zapazanja. Posmatrana je i putanja od stajalista javnog prevoza do objekta. Naravno neke stvari su se do sada izmenile dosta, ali evo linka od tog "nezvanicnog dokumenta" koji sam postavo na svoj issue. https://issuu.com/milanche/docs/dostupan_grad_beograd
*ps. zamolio bih da se sadrzaj i dokument ne preuzima i koristi bez odobrenja

Imali smo i zadatak da postavio i proritete za resavanje problema i to kao "male intervencije" i "vece intervencije". Kao vecu intervenciju smo predlozili bili povezivanje zelenog venca sa knez mihajlovom, tj rekonstrukciju sremske i stepenica koje se tamo u prolazu nalaze. To je uneto i u zvanicnu studiju. Od manjh intervencija, predlog je bio resavanje pesackih prelaza kod Vukovog spomenika, izmedju malog Tasa i parka Tasmajdan kod pranog, kao i svi prelazi kod autobuske stanice. Ovo poslednje je jako bitno za sve zbog kofera.

Ono sto je jos dobro sto postoji sajt http://mapapristupacnosti.rs/ gde su mape objekata sa opisom, postojala je i android aplikacija, ne znam sad dal funkcionise. Svaki korisnik moze da se uloguje i unese komentar i oznaci objekat. Uz pomoc zastitnika gradjana je dobijeno na stotine formulara iz cele srbijie opstinskih institucija sa odgovorima na pitanja vezana za pristupacnost koja su uneta u ovu mapu. Pa koga interesuje neka pogleda.
 
s3k-201605.jpg


marka oreskovica
 
E ova rampa u Marka Oreskovica je uradjena sa normalnim nagibom samo jos treba da se urade rukohvati sa strane
 
Postavljan je iznad pravilnik gde se kaze da je na odredjenoj duzini potrebno odmoriste a u svakom slucaju ovde rampa ne bi ni smela da izlazi na trotoar.
 
^Da tacno . Ove rampe postavlja gradsko stambeno, imao sam negde i spisak svih koji su postavili po godinama. I ako je tema vezana za osobe sa invaliditetom, ovakve rampe olaksavaju zivor i majkama sa decom,i trudnicama i starima, i onim akoji kolica voze sa pijace... Zato se i preporucuje termin universal design.
 
Rampa je dobro uradjena! Ali na žalost kod nas se ne vodi raćuns o estetici i te rampe se slabo održavaju pogotovo zimi mada kod nas se i pokretne osobw otežano kreću zimi jer se trotoari i stepenice u mnogim zgradama ne čiste.
Pogledajte sledece video linkove kako se može napraviti rampa da ne biste ružili izgled zgrade.Ovakve elektro rampe bi trebalo da se postae u našim muzejima,pozorištima i kulturno istorijskim objektima u kojima se po zakonu ne može izgraditi metalna rampa jer je objekat zaštićen kao kulturno dobro i ne sme se ružiti izgled objekta ali i taj zakon se kod nas ne poštuje kao i mnogi normalni zakoni
https://www.youtube.com/watch?v=NtgqeoooXLs
https://www.youtube.com/watch?v=UL9gXaEHjzE
 
Uh mislim da ovi nasi nisu dorasli ni odrzavanju obicnih stepenica a ne onih koje se uvlace pretavaraju se u lift :bash: :violina:

Solidan primer u atletskoj dvorani koja je nedavno otvorena
160229-Atletska-Dvorana-22.jpg
 
Inace celokupni pravilnik se moze skinuti sa sledeg linka http://www.mgsi.gov.rs/sites/defaul...a sa invaliditetom, deci i starim osobama.pdf


Sto se tice narusavanja fasade, kod nas je radjena jedna platforma sakrivena u zgradi. U pitanju je zgrada suda u Nemanjinoj


Ispred ovoh vrata se nalazi dugme za interfon,tako da obezbedjenje moze da pomogne. Sluzbenici iz obezbedjenja uvek izadju u susret i pomognu slabopokretnim osobama.
 
Tu u nemanjinoj mogli su bolje uklopiti sa trotarom da bude obostrani nagib
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=388211#p388211:2c7hqn77 je napisao(la):
Trejsi » 27 Мај 2016 08:46 am[/url]":2c7hqn77]Zar nije moglo bez ove serpentine? samo da su produđili pravo
Није могло право да се продужи из два разлога. Први је Игор споменуо, а други је тај што је одмах уз тротоар ограда основне школе "Ратко Митровић", а овај други део рампе који савија, је дужи од ширине тротоара.
 
Ja uporno pokusavam da pomognem osobama iz doma za odrasle invalide kod KBC Bezanijska kosa...
Dom se tu nalazi vec dvadeset godina, i tu zive neki nasi para olimpijci. Od same bolnice do doma nema pesacke staze kojom bi se kretali...
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Od KBC-a do Tosinog bunara i SC 11. April, ima neka staza ali ona je daleko od prave staze kojom bi se kretali i osobe sa invaliditetom, pogotovu kada se uzme u obzir da su po sred staze postavljani saobracajni znakovi. Predpostavljam da na tim mestima se ocekuje da nepokretni prohodaju... sramota.
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Рампа-лифт код пословног објекта једне банке и осигуравајућег друштва у Булевару Милутина Миланковића.

 
20160530_080034.jpg


Danas poslom u ovoj instituciji pa uslikah ovu poletnu stazu
 
Gospodine direktore da li mozete napisati gde ste ovo fotografisali, tj. Naziv institucije gde se ova ski skakaonica nalazi?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=388854#p388854:2b282hw9 je napisao(la):
direktor » Pon Maj 30, 2016 9:14 pm[/url]":2b282hw9]
20160530_080034.jpg


Danas poslom u ovoj instituciji pa uslikah ovu poletnu stazu
Postovani
Ja se izvinjavam!Da li mogu da koristim Vaše fotografije?
Hoću da ih postavim na fejsbuk profil našeg Udruženja osoba sa invaliditetom Feniks i informišem osobe sa invaliditetom gde se sve u gradu u poslovnim i stambenim zgradama mogu bezbedno koristiti rampe.
 
Vrh