Šta je novo?

Po kome su neke ulice dobile ime?

Spomenik u Kamengradu ne treba nikom da smeta. On je podignut poginulma u borbi tj. mrtvima. Sve civilizacije sveta poštuju mrtve. Naravno, ovo ne važi za naciste, fašiste i teroriste.
 
Neko pomenu baba Višnju. Baba Višnja je majka Kneza Miloša. Bila je žena iz naroda pa je narod i dao ulici njeno ime. Ulici kneza Miloša treba vratiti staro ime Miloša Velikog. Još krajem XIX veka Narodna skupština Srbije dala je knezu Milošu titulu "Veliki".
 
2. јун 2016.
Председник Скупштине Београда Никола Никодијевић заказао је за среду, 8. јун, 30. седницу Скупштине града која ће се одржати у згради Градске управе на Тргу Николе Пашића 6.

Пред одборницима су предлози решења о додели назива Булевар Маршала Толбухина и Генерала Жданова улицама на територији општине Нови Београд, Трг пријатељства Србије и Кине, и Улица Конфучијева, такође на овој општини, Булевар патријарха Германа улици на територији општине Вождовац и Улица Ендија Ворхола на општини Чукарица.

На дневном реду су предлози одлукa о подизању споменика Конфучију и Џамбилу Џамбајеву, неколико предлога планова детаљне регулације, Предлог допуна програма обнове објеката јавне намене на територији града Београда, као и Предлог одлуке о допунама одлуке о мрежи основних школа у Београду.

Одборници ће одлучивати и о промени оснивачких аката јавних предузећа којима је оснивач Град Београд, Предлогу програма спровођења мера техничке заштите објеката и просторних културно-историјских целина на територији града, утврђених за културна добра, као и о стању безбедности саобраћаја на територији града Београда за 2015. годину.

Одборници ће по скраћеном поступку разматрати решења о разрешењу и именовању директора и в.д. директора, чланова управних и надзорних одбора у једном броју предузећа и установа чији је оснивач град. Разматраће и предлоге о разрешењу и именовању школских одбора у једном броју оснoвних и средњих школа, као и Предлог решења о разрешењу и именовању члана Градске изборне комисије.

Izvor: http://www.beograd.rs/cir/beoinfo/1724413-sednica-skupstine-grada-zakazana-za-8-jun/

Ne znam zašto se plaše da objave koje će ulice na Novom Beogradu promeniti naziv. Ima toliko novih delova grada i čiji su građani rusofili nego što su stanovnici na Novom Beogradu.
Ovde kao da je kod nekih članova SNS-a vreme stalo i čačkaju nazive saobraćajnica na Novom Beogradu, oni smatraju Novi Beograd komunističkim naseljem, a što nikada nije ni bio.

Po tim oslobodiocima Beograda iz drugog svetskog rata saobraćajnice se mogu nazivati na primer u Surčinu, Zemunu, Voždovcu, može čak i Palilula. Evo na primer nova SMT čeka naziv kod naselja Ovča. Takođe Novosadski put u opštini Zemun bi mogao da dobije naziv Bulevar Maršala Tolbuhina, ta saobraćajnica godinama čeka naziv.
 
А може бити да је по вољи булевар Тупака Амару Шакура..?
Ионако трипујете да сте гето. Али неки "урбани". :roll:
 
Kakav geto? Kada ima advokata, tužioca, pravnika, stomatologa, inženjera, lekara, TV voditelja, bankara, IT, državnih službenika, pevača... ima nešto niže klase, ali to je u penziji, ostaci od pre. Ima tu i izbegličkog porekla iz '90-tih koji naginju suprotno od Evrope samo "ne znam" gde?
To što vidiš obeležja sportskih klubova u nekim naseljima to su deca isti tih roditelja. Ima malo i nametnutih obeležja kao na primer tih sportskih, za to bi mogli posebnu temu da otvorimo, ali su u osnovi 9/10 Evropski opredeljni stanovnici opštine. Zbog toga i nema većinu ni SNS posle ovih izbora u opštini, već su birači našli olakšanje u Šapiću pogotovu kada se izdvojio iz DS-a. Sigurno je da su vrbovali Šapića iz SNS-a kao i onog nesrećnika, presednika opštine Obrenovac, Čučković, da pređe kod njih, ali za sada je zvanično Šapić svoj.

Hoću da kažem da taj manjinski deo sada nameće većini mišljenje na Novom Beogradu, kao na primer izmena naziva ulica, pravljenje ovih spomenika Kazahstancima i Kinezima, dodvoravenje i oživljvanje lokacije stare Kineske ambasade, još samo da vrate naziv Vjetnamcu Hoši Min ulicu i odosmo kao država na Evropskom kontinentu svi u geto. Da nastave tradiciju dvoličnosti u spoljnoj politici koja nam se obila o glavu.
 
Ах да, ти припадаш тој старијој генерацији, па не капираш о чему говорим.. Онда заборави.

Него.."проевропска општина"? Пхах, да нећете самостално да аплицирате за чланство у ЕУ?
Дапаче и шта ће вам овај проруски, азијатски остатак Србије, на концу, па ви сте једна наднационална, либерално - анархистичка утопијска заједница будућности.. И та ЕУ је за вас ретроградна, уверићете се и сами..
О политици немам намеру, али зар ниси приметио да су идеолошки све наше странке "проевропске", а ми константно у блату оријента?

Дволичности? Да није било меде са истока, ми Словени бисмо или били истребљени или робље германској "вишој раси".. Е сад, што се то гура под тепих, да би се колонијалним господарима што више увукли, друга је ствар.. Уосталом Толбухин је рођен у Европи, у граду који припада "златном прстену" руских старих градова, граду великог кнеза Јарослава Мудрог..
Дволично је Русију на силу изопштавати из европске цивилизације, а истовремено.. Хех, знаш већ..

Што се тиче поплаве споменика, да подсетим од Тесле и Алијева до данас сви су кичерица, без обзира на то кога и шта представљају.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389534#p389534:1x8bcoum je napisao(la):
Вожд » 02 Jun 2016 22:27[/url]":1x8bcoum]

Него.."проевропска општина"? Пхах, да нећете самостално да аплицирате за чланство у ЕУ?
Dobra ti je fora :)

Znam koje Tupak i to je čista uvreda i zato sam pokušao da ti objasnim da nije geto Novi Beograd.

Samo sam realan, a to što oni uzimaju Novi Beograd na kome sve saobraćajnice već imaju nazive i za ovo, a i za buduće vreme, to već nema smisla. Možda neko ne želi da živi u saobraćajnici sa adresom general xxxxx (ime)? Te militante fore i parole pod maskom oslobodioci Beograda mogu kao što sam rekao u Zemunu da propagiraju, jer stvarno imamo tamo veoma kvalitetnu sada već urbanu saobraćajnicu Novosadski put koja je odlična da nosi prefiks bulevar i to Bulevar Maršala Tolbuhina. Ujedno je to simbolično i pravac prema kome je i oterao stranu vojsku iz Beograda. Dok general Ždanov, eto, može na severoistočni deo grada, odakle je jedinica i došla. Na primer put ka Pančevu da dobije ima kao takav moderan bulevar sa 6 kolovoznih traka. Tu je i Zrenjaniski put, ako žele da ima što više stanovnika adresirano na to ime. Složićeš se da su sve to veoma važne saobraćajnice u gradu Beogradu.

Da ne bude zabune ta dvojica oficira sigurno da trebaju da imaju mesto u ovom gradu. Ždanov ima spomenik na Avali kada je avion prilikom njegove posete udario u Avalu i tu je i poginuo Ždanov, mislim 1965 god.
Podsetiću te samo da se aktuelni predsednik Srbije preselio iz svog stana na Novom Beogradu kada je bulevar u kome je živeo dobio naziv Bulevar dr Zorana Đinđića na Novom Beogradu.
 
Па кажем ја..

Можда теби није, али већина "рођених" Новобеограђана које познајем га тако доживљава, мада истина вероватно то вуку из неких ранијих времена.

Што се мене тиче, по Делчеву та улица не треба да носи име. Које ће име добити, о томе треба да размишљају и одлучују надлежне институције. А оне су одлучиле како су одлучиле, тако да они којима се то баш толико не допада, увек могу да се преселе. Или да организују протесте, па ако исти буду толико масовни, можда одлука буде промењена. После референдума, наравно.

На нама је такође да као грађани утичемо да та и друге институције што више ојачају, буду стручне и независне.

Споменик на Авали посвећен је ветеранима борби за ослобођење Београда, који су као делегација долазили на обележавање двадесетогодишњице ослобођења. Од познатих ту су маршал Бирјузов и генерал Жданов.

Него, чије би име ти желео да понесе улица Г. Делчева?
 
Dobro šta ti je onda to "Тупака Амару Шакура"?

Naravno da treba stručniji od mene da odlučuju po kome će se koja ulica nazivati? Ne trebaju nam greške kao na primer što je Resavska dugo godina nosila naziv general Ždanova, da bi joj posle 50 godina naziv bio vraćen u Resavska. Takođe je veoma dobro za grad kada neke ulice nose dugo godina svoje nazive, čak od pre drugog svetskog rata.
Zato je bitno da se nazivi ne menjaju, a kada se već izabere za neku novu da to traje za sva vremena i sve ideologije.

Za Goce Delčeva sam čuo predlog da hoće neki da je preimenuju još pre 8 godina, a bio sam ubeđen (koliko me je interesovalo) da nosi naziv po nekoj ženskoj osobi "Goca". Ali zato kada kažeš naziv te ulice svi znaju gde je to u Beogradu. Nisam znao do skoro o kome se radi i naravno verujem istoričarima po tom pitanju. Njihovo je da presude, da li treba ili ne treba taj naziv i na tom mestu. Nezvanično je u šali nazivaju "Roštiljska dolina" (ima i picerija) zbog nekoliko poznatih objekata fastfood sadržaja u njoj.

Naziv bi trebao biti lako izgovorljiv na Srpskom jeziku, samim tim i da se lako piše. To je bitno jer je to buduća adresa objekat u njoj. Nemam konkretan predlog, ali sam svakako za neutralni naziv bez ikakvih asocijacija na bilo koji rat pre svega. Imamo tu arhitekte, slikare, muzičare, glumce, pesnike, književnike, bivše gradonačelnike, pevače, drvored itd. Znam sigurno da je većini ljudi u ulici u kojoj živi u Beogradu veoma bitan naziv ulice. Takođe je bitno po mom mišljenu da taj naziv nije već korišćen na teritoriji Beograda. Bio je pokušaj pre par godina da se to uredi u gradu, ti dupli nazivi. Naravno neće mi smetati i da je nazovu general Ždanova, kada su već zakazali sednicu za njen izbor.
 
Od Bulevara Nikole Tesle do Bulevara Mihaila Pupina - Bulevar gladi.
Ostatak ka Pariske komune - može drugačije.

Poslato sa telefona
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389473#p389473 je napisao(la):
Mair » 02 Јун 2016 06:20 pm

Ne znam zašto se plaše da objave koje će ulice na Novom Beogradu promeniti naziv.
Промениће име Похорској и Гоце Делчева.
Сад су направили пометњу са променом имена улици Ђорђа Станојевића у Булевар Црвене Армије. Како ће се звати улица која је била Булевар Црвене Армије не знам !
 
Mair,

да постоји од, хајде да узмемо моменат ослобођења (од турске окупације), до данас континуитет нормалног система и друштва и да нисмо имали ратове и спољне и унутрашње турбуленције, вероватно не би ни било потребе да се имена неких улица више пута мењају. Како то није случај, несталност назива улица је само један од друштвених феномена који се у таквим случајевима јављају.

Наравно, да имам веће симпатије према називању улица по уметницима, па и научницима, али потребно је и изразити захвалност оним људима који су допринели томе да не живимо у једној апокалиптичној (по нас) верзији света коју нам је нам је наменио NSDAP..
Искрено, новобеоградски булевари по мени су углавном требали носити имена идеала који су форсирани у време његове изградње, типа булевар хуманости, једнакости, еманципације, а улице од мање важности по личностима или групама који су их афирмисали. Наравно, уметност, као хуманистичка наука би морала бити адекватно заступљена.. :)

Гага,

слажем се, заиста неозбиљно понашање власти око имена "руских" улица, дешавало се то кроз историју више пута, а сада изгледа да ћемо имати два булевара Црвене армије..
Могли би можда једну назвати Руске Царске Армије, у знак захвалности за њену помоћ у устанку, Српско - турском рату и Првом светском рату, а другу по Црвеној Армији у знак захвалности за помоћ у Другом. :)
 
Неки од белогардејаца који то свакако заслужују. Него, Српска војска која победи у Првом светском рату нема улицу..
 
Hvala @Gagao nisam znao, ali si me sada podsetio da sam to čuo pre, da hoće i njoj da promene naziv. Sada će ona čuvena pošta u Pohorskoj 2. da bude pošta u Maršala Tolbuhina 2. Onda će jedno pet godina da je traže Novobeograđani. Gde je ta pošta? :) Ima i ono, okretnica autobusa u Pohorskoj, a biće okretnica u Maršala Tolbuhina, izgleda da je primarni cilj da svi sa Altine nauče koje Maršal Tolbuhin. Odnosno da na autobusu linija 16. piše Maršal Tolbuhin krajnja stanica i tome slično.
 
Не потцењуј новобеограђанску сналажљивост. :)
Уосталом и Земунци су налазили улицу Адолфа Хитлера или Анте Павелића једно време без нарочитих проблема, иако су по Најхолдовим речима табле остале предратне.
 
U, sada si ga baš pogodio, ipak je to samo četiri godine bilo. To je treptaj za istoriju Zemuna, ali razumem šta hoćeš da kažeš.
 
Хтедох рећи да вам можда није потребно неко звучније и препознатљивије име од дотичног ради лакшег памћења..
Барака Обаме на пример. Ипак је човек Нобеловац.. :lol:
 
Daj nemoj više otićićemo u drugu krajnost, a ovo je ipak javni forum.

Evo moj predlog, Bulevar Jasena (drvo), ulica Kestena, ulica Gimnazijalaca, Milana Delče (pevač) zato što mu je nadimak sličan kao Goce Delčeva, lakše bi se primila izmena, kao da Goce nikada nije ni bio. Naravno samo predlog.

Vest od 9 maja 2016 sa prethodne strane ove teme.
Izgleda da se Pohorska menja u naziv ulica General Ždanova. Dakle biće to okretnica general Ždanova i pošta u General Ždanova 2.
 
20160619_132927.jpg
 
„Политика” добила трг
Простор од зграде у Македонској 29 у којој је редакција најстаријег дневног листа на Балкану до Цетињске улице у центру Београда именован је у Трг „Политика”
http://www.politika.rs/scc/clanak/35770 ... dobila-trg
 
Jel bi neko mogao da mi kaže kako se zovu ovi delovi ulice što sam označio različitim bojama? :)
Na svakoj mapi piše drugačije, pa više ni sam ne znam. :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=389673#p389673:6c9yh7gt je napisao(la):
Вожд » 03 Jun 2016 01:50 pm[/url]":6c9yh7gt]Неки од белогардејаца који то свакако заслужују. Него, Српска војска која победи у Првом светском рату нема улицу..
Kako da se zove, "Ulica Srpske Vojske koja je pobedila u prvom svetskom ratu"?
 
Vrh