Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Па могу макар лабудови, корњаче, патке и гуске у језерцима као и гмизавци и инсекти у тераријумима да остану, не морају баш све животиње да се селе. :(
 
Требало би да се уклоне како би се извршила археолошка истраживања и конзервација тврђаве.
 
Признајем добар аргумент, треба и тај део истражити. Мада након истраживања не би било лоше да се има неки врт/вртић само за те ситније животиње које нису превише захтевне по питању простора.
 
После заштите, може беби зоо врт.. :)
 
Uopšte nije loša ideja da tu bude neka vrsta vrta, jezerce, patkice, bebi vrt, koze, poniji i ostalo...to bi bilo lepo. i toga ima u većim parkovima po drugim gradovima...ono što je problem su divlje i krupne životinje, svkakom čoveku je valjda jasno kad ih vidi tu tako spčene da nešto tu nije u redu i da tako ne treba da bude...
 
Само треба покренути иницијативу на време, докле још има ових неких слободних парцела у ширем центру града попут Аде Хује где би могли да изместимо Зоо врт. Искрено мислим да нико у градској управи не би пристао на исељење Зоо врта преко Панчевца.
 
Tako je :) a i preko pancevca nema kanalizacije..... bolje kod ade huje ili sto da ne u mozda u topciderskoj dolini :D
 
Уф, Топчидерска долина је мало проблематичнија, по мени пре свега због саобраћаја, као и историјског значаја али и војних објеката.
 
da li se iko od vas koji zagovarate ostanak zoovrta u uzem ili sirem centru grada zapitao zasto je beograd mozdai jedini grad koji ima zoo vrt u uzem gradskom podruciju?
 
ne znam, ja sam na temu bg zoo vrta posebno osetljiv, veliki sam protivnik drzanja divljih zivotinja u takvim uslovima, da ne spominjem ozbiljan problem sa smradom koji obelezava zivote mnogobrojnih komsija.

smatram bg zoo vrt toliko anahronim da bih takav zoo vrt smestio u isti kos sa putujucim frik cirkusima od pre par vekova kad su ljidi isli da vide brkatu zenu, dzina i patuljka. nekada je to bilo normalno, nacin da se narod zabavi i vidi nesto novo, danas je nadam se tako nesto i zakonom zabranjeno a i ako nije vecinu ljudi bi bilo sramota da nekome predloze da idu na takav "show". zoo vrt na kalemegdanu u predratnom beogradu je mozda bila i sjajna ideja, odlican nacin da se velikom broju ljudi priblizi neki drugi svet, kontinenti i razna cudesa.. dobar dan, 2016. godina je evo, televizija, internet, ljudska i zivotinjska prava... na milion nekih nivoa beo zoo vrt ovakav kakav je je jedna losa stvar.

neophodno je hitno preseljenje na neku od predlozenih lokacija u siroj okolini grada, izabranu pre svega na osnovu toga koliko je ona kao priordno staniste pogodna za zivot zivotinja a ne na osnovu komoditeta posetilaca. zoo vrt u 21. veku mora da bude mesto na koje ce ljudi, pre svega deca, dolaziti da vide zivotinje u njihovom prirodnom okruzenju, koliko je god to moguce, a ne cirkus gde ce klinci da vire kroz resetke da bi videli lava koji ceo svoj zivot provodi u bunkeru, a tati je zgodno jer ne mora da potrosi 3 litra benzina vise.

i ne mislim da je za to potrebna ne znam koja lova, taj slon, noj, lav i grizli ne trebaju italijanske plocice, gipsani plafon i led rasvetu vec malo vise postovanja i bar pokusaj da im se pruzi prirodno okruzenje. za to je potreban zdrav razum i dobra volja a to je ono sto imaju u vecini uredjenih drustava a sto nama ovde fali i zbog cega smo tu gde jesmo a i te jadne zivotinje sa nama
 
rezgradjevinar slažem se u potpunosti, svaka reč na mestu. Meni takođe to potpuno dođe kao cirkus, malo deluje oštro, al Vi ste to odlično sročili. Sad, zatvaranje zoo vrta je ipak previše radikalno za većinu, pa je premeštanje zaista hitno. Mislim o tome svaku noć slušajući treštanje muzike iz klubova i razmišljam kako li je njima (životinjama) tek.
Međutim, stvarno ne znam kako ubediti zvaničnike i odgovorne ljude, što iz grada, što iz samog zoo vrta, jer je svaka "garnitura" potpuno nezainteresovana za tu temu. Štaviše, opština je inicirala temu na gradu, al su ih oduvali potpuno opušteno. Nema sredstava, tačka. Mislim da je potrebno pokrenuti opet i pritisnuti, jer nema više čvrste uprave u vrtu, verujem da je pok. V.B. imao priličan broj veza kojima je to stopirao, odlagao...
 
Izvor: Blic.rs
http://www.blic.rs/vesti/beograd/mali-z ... ra/wgrb6d7

Za pingvinarijum 250.000 evra
4af1c9c482039189dbf2ea03e9577a44.jpeg

Svečanosti povodom 80. rođendana Beo zoo vrta prisustvovao je danas i gradonačelnik prestonice Siniša Mali koji je iskoristio priliku da najavi neke ambiciozne projekte.
Ispunili smo želju Beograđana koji su u anketi izrazili želju da vide pingvine, i zato gradimo pingvinarijum u koji ćemo uložiti 250.000 evra. On će biti gotov na jesen - rekao je Mali i dodao da će zadatak direktora Zoo vrta biti da od 350.000 posetilaca vrt svake godine ima barem pet posto više.

Slavljenička atmosfera očekuje posetioce i narednih dana, jer je pripremljen bogat program namenjen pre svega najmlađima.
 
Zelja zdravorazumskih ljudi je da se postojecim zivotinjama iz Zoo vrta obezbede normalni uslovi za zivot, a ne da se onaj mali prostor dodatno natrpava. Bila sam danas, koliko samo zivotinja zivi na betonu, bez trunke zelenila, vode! Danas na 36 stepeni mnoge nisu imale vode. Kavezi premali, tuga za gledanje. Tamo uzivaju samo patkice i sitne ptice. Ostali se pate. Ako ne mogu da vode racuna o zivotinjama nek ih poklone vrtu koji ima uslove. Ovi se drze ideje da je vrt cirkus koji sluzi zabavi posetilaca (ako iko moze da se zabavlja u tudjoj muci) a ne simulacija prirodnog stanista.
 
Главни проблем врта лежи у његовом оснивању на локацији без простора за ширење и интервенције као и застарелости многих простора за животиње који су грађени по стандардима од пре другог светског рата када је владао принцип хигијене - бетон који се лакше пере водом од измета.
 
Svakom od posetioca i turista koji dodju u Beograd i pitaju me o ZOO vrtu kazem da ne id tamo, to je muciliste za zivotinje. Lokacija je katastrofa, ljudi koji su tamo zaposljeni dobro rade svoj posao, ali nisu svemocni.
 
Ah, cini mi se da smo mi koji smatramo da je ovaj Zoo vrt nenormalan u apsolutnoj manjini
Svaka vlast koja dodje samo sminka onaj cumez iz srednjeg veka, a vecina ljudi je u fazonu da u 21 veku zele da im Zoo vrt bude u centru grada, na 10 minuta setnje od trga, i smatraju to nekom tradicijom i obelezjem grada (jeste obelezje, ali negativno) :bash:
Slucajno me naneo put pre par nedelja tamo, bukvalno mi se zgadilo, smrdi, zivotinje su bez volje za zivotom, stalno se pentras gore dole.... stvarno ne razumem sta ljudi vide tamo.
Uostalom, pre par godina, kada je bila aktuelna ta prica o selidbi, ljudi iz drustava za zastitu zivotinja su veoma detaljno opisali taj uzas - vecina tih zivotinja je mentalno poremecena, mnoge lupaju glavom o resetke, grizu sopstvene sape, itd .... kome jos onda sve njihove reportaze nisu bile dovoljne njemu nema sta vise da se prica.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=395034#p395034:2psfluty je napisao(la):
Earthmoving » Wed Jun 29, 2016 4:47 pm[/url]":2psfluty]Ni ja ne verujem da je će preseljenja skoro biti. Ali kada bi ga jednog dana bilo možda bi ovo bilo pravo mesto. U velikom zelenom okruženju mogla bi se napraviti prirodnija i "humanija" teritorija za ove životinje. One bi time dobile mnogo veći prostor i okruženje približnije njihovom prirodnom staništu. Problem bi samo bio ako neki lad pobegne, prepliva Dunav i izađe kao kuca iz vode na šetalištu kod 25 maja ;)
Jedan od razloga protiv premeštanja sadašnjeg vrta bio je da bi se premeštanjem na periferiju smanjla posećenost. Ali ako bi se izgradio omanji most preko Dunava iz Francuske o kome se takođe pričalo, onda bi on bio relativno blizu centra.
A trvđava bi dobila još veći prostor. Mada, kao što rekoh, više san nego java.

file.php
Zao mi je sto moram da budem partibrejker, to sto si obelezio bude delimicno poplavljeno kada Dunav poraste, tek desno od njega je nasip.

KartmenBG":2psfluty je napisao(la):
Tako je :) a i preko pancevca nema kanalizacije..... bolje kod ade huje ili sto da ne u mozda u topciderskoj dolini :D
Nije da lobiram za Zoo vrt na levoj obali, stvarno mi je svejedno gde ce otici sa Kalemegdana, samo hocu da ode, ali preko pancevca ima kanalizacije. Neka divlja naselja nisu je uvela, ali postoji kanalizaciona mreza u svim legalnim naseljima.
 
Ne znam koje je resenje. Ako se nastavi sa povecanjem zivotinjskog fonda, izmestanje vrta je nuzno. Ukoliko se prosire jos po Kalisu (cula sam pricu da im je pre II Sv.rata povrsina vrta bila duplo veca) to bi moglo mozda delimicno da resi problem. Na Velikom ratnom ostrvu? Negde na obodu grada? Dok se to ne desi, ako se i desi, ove postojece betonske premale kaveze izbaciti iz upotrebe! Nisam imala srca da slikam lava na betonu ispod restorana Kalemegdanska terasa koji tuzno rice, ili medveda pored njega. Jednostavno je pretuzno. Primetila sam da tigrovi imaju nov prostor, sa vodopadima, deluje jako lepo. Jos nesto se trenutno gradi, osim pingvinarijuma. Sve u svemu, pomesana osecanja.

2rdjdcx.jpg

30vc8j4.jpg


Muceni ris je toliko isprepadan, mozda je nov u kavezu, ali bukvalno je drhtao kad sam ''potegla'' fotoaparat na njega, odmah je krenuo sapicom u odbranu.

21o81zl.jpg


A ovaj dvojac bas uziva:

293bleu.jpg
 
за млађе нараштаје, а и оне старије који су заборавили


идеја 1 - острво Чапља, део којис е зове Кожара
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=104397#p104397:1do6t6yc je napisao(la):
JohnnyLee » 29 Дец 2010, 12:36[/url]":1do6t6yc]naveo sam već i ranije, moj predlog za novu lokaciju zoo vrta je ostvro Kožara, koje se nalazi preko puta Dorćola, površine približno 44 ha (uokvireno). jedini problem tog ostrva je što dosta plavi, ali se to može rešiti izgradnjom bedema na dunavskoj strani ostrva. takođe se tu može napraviti mala marina, i opet uvesti rečni GSP, ali ovog puta sa pravim vozilima koja mogu da obavljaju taj saobraćaj, a ne sa čamcima i brodićima (primer 1, primer 2, primer 3)


идеја 2 - Велико блато у Овчи
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=213757#p213757:1do6t6yc je napisao(la):
JohnnyLee » 19 Нов 2012, 13:40[/url]":1do6t6yc]ја бих лично поставио у делу ближе прузи и направио стајалиште Бео зоо врт, плус окретницу аутобуса код стајалишта. ево како сам ја то замислио (жуто су аутобиска стајалишта, улази би били код паркинга):
zoo.jpg
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=213860#p213860:1do6t6yc je napisao(la):
JohnnyLee » 20 Нов 2012, 15:49[/url]":1do6t6yc]ево станице Зоо врт:
Zoovrt.jpg


нема шта претерано објашњавати, жуто је окретница и, наравно, у склопу врта би се налазила сервисна станица у који би долазили возови који довозе храну и нове животиње. дужина перона је 150 м, коју ћу да поставим на сва стајалишта када будем узео да их средим
 
Za predlog 1 - ako je izvodljivo da se napravi nasip, to je pun pogodak. Put bi od mesta gde je sada Zoo vrt trajao 15-ak minuta. Dobijes uz cenu ulaznice i povratnu kartu za voznju brodom, malo se provozas preko reke, malo se rashladis, prava zabava.

Za predlog 2 - dalje je od grada, ali treba dodati da pored zeleznice, tu sada prolazi i SMT, tako da ko dolazi iz kraja Zemun-Novi Beograd, to je 20-ak minuta voznje nekim busem. Uz buduci most kod Ada huje bi se brzo stizalo i iz Mirijeva.

@mekbejn - Ada huja je isto super, ali mislim da to zemljiste vredi previse da bi ga dali za Zoo vrt. Pre bih rekao da se to cuva za neku stambenu gradnju i trzne centre u buducnosti.

Licno mi se svidja predlog 1, ali ponavljam - podrzavam sve opcije.
 
Ада Хуја би била пун погодак по питању саобраћајних комуникација и била би греота цео тај простор дати само за станоградњу и тржне центре. Мишљења сам да ту низводно од Панчевца до Аде Хује има простора и за зоо врт по мери животиња, и за купалиште попут Аде које дефинитивно фали у источном Београду, као и за станоградњу и тржне центре.

Али се плашим да је тај простор већ одређен плановима само за станоградњу, као и да ни градским оцима ни управи зоо врта селидба врта неће бити ни на крај памети.
 
Vrh