Šta je novo?

Žarkovo

Brebacio sam postove o Žarkovu u novu temu
 
Humano stanovanje :D
cc098e3833719f5cb679c684f5dc896d.png


Iskreno bolje ziveti u mirnoj ulici, gde poznajes sve kosmije i svi pomazete jedni drugima, nego da zivim u solitercini sa 300 ljudi, i da hladno prolazimo jedni pored drugih i izadjemo iz zgrade.Pa dam sam hteo to otisao bih na Novi Beograd u solitericne.Jos uvek cu nastaviti potragu za stanom jer mi ne gori pod nogama ali cu gledati taj Gornji deo Zarkova ili centar Zarkova.
 
Vidikovac je tzv zasebno naselje, a u stvari je srce Zarkova. Dogodine na Vidikovcu :-D
 
Ne znam da li sad ovo pokrecem ali zašto nijesi gledao i Miljakovac? Nije ništa "dalji", povezan (blizu je tramvaj a busevi vode svuda), planski pravljen mimo nedostatka parkinga, pretpostavljam jer tada su fabrike i radna mjesta bili blizu, mnooogo zelenila, terena i prostora za djecu, mirno itd.
Ništa protiv drugih naselja nego eto jos jednu opciju da predlozim.
Ako je post na pogrešnom mjestu prebacite, priča se proširila na 3 teme ako sam dobro vidio o kupovini stana Igora.

P.S. Moj drug bi vas sad ubijedjivao kako je Kaludjerica najbolje naselje za život, sve ima, za sekund si do grada, jeftin kvadrat a non stop se gradi. Svako svoje naselje hvali ali i malo realnosti treba.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Kakva slucajnost moji baba i deda zive u Kaludjerici.Znam kako izgleda naselje obicna rupetina, zimi se spusti maglustina, nema kanalizaciju, autobus jedva izgura do Smederevca zimi kad zaledi..Cak i sami tvrde sto nisu pravili kucu u Kumodrazu i da su se zeznuli.Miljakovac sam i gledao, ali problem je presedanje do grada, dok eto za iste pare mogu Zarkovo koje ima bolji prevoz.A nikada se nezna mozda proradi industrija u Rakovivi e onda bih ga ugasaio sa obzirom da imam astmu.A i Zarkovo je na vecoj visini.
 
Malo o istoriji najstarije žarkovačke škole:

Sredinom 19. veka, u knez Miloševoj Srbiji, nije bilo dovoljno škola. Jednu od retkih organizovali su meštani sela Žarkova, a ona i dalje stoji na istom mestu, zapuštena i zaboravljena…

U Srbiji je, krajem prve vladavine Miloša Obrenovića, bilo ukupno 88 osnovnih škola, 101 učitelj i 2.966 učenika. Ustavobranitelji su školstvu poklanjali veću pažnju, te se i broj osnovnih škola povećao.

Ipak, on je i u drugoj polovini XIX veka bio nedovoljan. U Beogradskom okrugu, 1870. godine bilo je svega 39 škola. U takvoj Srbiji XIX veka, u selu Žarkovu, kraj Beograda, seljani su se organizovali kako bi 1840. godine otvorili školu.

Kmet Miloš Životić sasvim slučajno je otkrio da njegov sluga Stojan Čola zna da čita. Stojan, koji je kod Životića čuvao svinje, objasnio je svom gazdi da je tri godine učio školu u jednom manastiru u Sremu.

Kmet je odmah sutradan sazvao selo i predložio im da otvore školu jer učitelja, njegovog Stojana, već imaju. U selu je bilo dosta dece stasale za školu, pa su se seljaci složili.

Pošto su srpske vlasti proverile Stojanovo znanje, otvaranje prve škole u Žarkovu je odobreno. Ona je smeštena u staru opštinsku sudnicu, pletaru.
Prema kasnijem svedočenju Radovana, sina Miloševog, koji je te godine sa još 20-toro dece krenuo u školu, u ovoj zgradi nije bilo ni stolica ni stolova. I učitelj i đaci sedeli su na asurama i tronošcima.

Učilo se čitanje, pisanje, osnovne računske radnje i crkveno pojanje. Među tim prvim đacima bila je i jedna devojčica po imenu Stanica.

U Trgovačkoj (Ace Joksimovića) br. 40 još uvek se nalazi školska zgrada koja je kasnije izgrađena i nazvana Stara škola. Ona je proglašena za spomenik kulture i kao takva pod zaštitom je Zavoda za zaštitu spomenika. Na fotografiji, može se videti kako je štitimo.

http://zarkovo.in.rs/wp-content/uploads/2011/08/Godisnjak.pdf

2j4tt7d.jpg

mts39i.jpg


2dsfr5i.jpg
 
Za poslednjih 15 godina otkad sam ja ovde, centar Žarkova se dosta urbanizovao i sad je dosta prijatno mesto za život. Po meni, glavna prednost Žarkova u odnosu na druga mesta u okolini je odlična povezanost sa centrom zbog velikog broja autobusa koji prolaze Trgovačkom
 
Da, ali je to bila guerilla urbanizacija.

Trgovačka ulica sada liči na glavnu ulicu neke varošice, a okolne ulice su devastirane masovnom nelegalnom gradnjom. One zgrade sa obe strane mosta ka Belim vodama su urbicid. Kao savremena ciganmala, no offense.

Žarkovo nikad nije izgledalo ružnije.
 
Gornje Zarkovo tj deo iznad Trgovacke je u mnogo boljem stanju nego deo ispod Trgovacke koji jeste unisten divljom gradnjom. Savnicka i pripadajuca ciganmala su zapravo na teritoriji Ceraka, iako Cerak pripada Zarkovu, ali ljudi uglavnom ne definisu to tako.
 
Vidikovac je uglavnom plansko naselje sa uskim ulicama (dve trake).
Žarkovo i Cerak su naselja sa mestimičnom planskim celinama i sa gustim pakovanjem tj. malo su pretrpana.
 
Ja živim u Spasovdanskoj, od pre četri godine.
U ulici su mi pet kafana i dom zdravlja !
Ali i obdanište i škola su mi odmah tu, blizu...
Trgovačka je odlična ulica, prometna je i bučna, ali od kako su digli Vero i ovu novu zgradu u produžetku, kompletirana je i trgovinska i ugostiteljska ponuda u kraju.
Sad, Žarkovo je bilo kraj sa porodičnim kućama i prilična seljana... a sad je broj novoizgrađenih višespratnica porastao .. i previše.
Znaš kako kažu , gornje Žarkovo, iznad Trgovačke ti je " fenseraj" , a ispod Trgovačke "žesća seljana"... ovo je malo preterano, ali i nije baš neistinito...
U nastavku je Stari Cerak, gde su zgrade od po četiri stana, i tu na ulicama još uvek mogu deca da igraju lastiš... po meni je Stari Cerak malo mirnije naselje i bolje za život.
Inače, dobrodošao , u , kako se kaže " emerdžing new Žarkovo " :D
 
Spasovdanska? Pretpostavljam da si u onim novogradnjama pored DZ. Kakav je kvalitet tih zgrada?
 
Jedina dobra stvar u vezi Žarkova je što je blizu Banovog brda.
 
A sta je tako super na Brdu u odnosu na Zarkovo? Deo ispod Pozeske je isto tako krsina kao i deo ispod Trgovacke. Isto ima ciganmala, uskih ulica i boze sacuvaj zgrada. Isto deo sa porodicnim kucama. Kao nekom ko ceo zivot zivi bas na granici Brda i Zarkova cela ta prica kako je Brdo fensi a Zarkovo seljana mi je bila maksimalno malogradjanska, posebno sto sam je uvek slusala od ljudi koji nemaju pojma nista ni o jednom od ta dva kraja a na Brdu zive u nekim komunjarskim zgradama, ili su prijahali u Bg iz pm.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405434#p405434:ndjcsww5 je napisao(la):
igorsimic » 12 Sep 2016 04:17 pm[/url]":ndjcsww5]Kakva slucajnost moji baba i deda zive u Kaludjerici.Znam kako izgleda naselje obicna rupetina, zimi se spusti maglustina, nema kanalizaciju, autobus jedva izgura do Smederevca zimi kad zaledi..Cak i sami tvrde sto nisu pravili kucu u Kumodrazu i da su se zeznuli.Miljakovac sam i gledao, ali problem je presedanje do grada, dok eto za iste pare mogu Zarkovo koje ima bolji prevoz.A nikada se nezna mozda proradi industrija u Rakovivi e onda bih ga ugasaio sa obzirom da imam astmu.A i Zarkovo je na vecoj visini.
Druže za tebe je idealno rešenje Gadžin Han. U prirodi, pored Suve planine a bliže centru Niša nego Kumodraž npr centru Bg. Niš ima skoro sve što ima i Bg, sad čak i aktivan aerodrom. Nema zagađenja, zračenja, buke, gužve...
 
Ja sam se šalio malo, volim da se prepucavam sa Žarkovcima pa to ti je :lol: Neuspešan i nezadovoljan čovek se hvata za tudji uspeh i veličinu, bilo da pričamo o kraju grada, državi, naciji, Djokoviću :lol: Al' ajde, moram sad da ti odgovorim, nikakvo kurčenje, samo crno na belo :dil:

BB- Tri državna fakulteta plus nekoliko privatnih Žarkovo-0
BB- 2 državne srednje škole plus nekoliko privatnih i muzičkih Žarkovo-0
BB- Jedan od najlepših i najvećih parkova u Beogradu Žarkovo-0(ne računam parkove izmedju zgrada ni nama ni vama)
BB- Jedna od najvećih pijaca u Beogradu Žarkovo- neki bedan pokušaj od pijace
BB- Jedan od najboljih fudbalskih klubova u Srbiji koji Žarkovo- Beton liga i bedan ,,stadion''
igra evropska takmičenja i ima moderan stadion sa
reflektorima i stolicama
BB- Dva moderna bioskopa Žarkovo-0 bilo kakvih bioskopa
BB- 1 Mekdonalds Žarkovo-0
BB- Zgrada opštine, policije, pošta Žarkovo-0 0 0
BB- Konjička policija Žarkovo-0
BB- Hipodrom Žarkovo-0
BB- 2 Tramvajske linije(dosta i simbolike ima ovde :mrgreen: ) Žarkovo-0
BB- Direktna povezanost mostom sa NBGD-om Žarkovo-0
BB- Požeška- verovatno glavna trgovačka ulica posle Žarkovo- Trgovačka u usponu, ali daleko od Požeške
Kneza i Bulevara
BB- Pravoslavna crkva Žarkovo- Pravoslavna crkva
BB- Katolička crkva Žarkovo- 0

:sesir:

Eto, iz glave, o nekim fensi krajevima, generalno boljoj uredjenosti i lepšem i mnogo više planski odradjenom naselju da ne pričam. Još gore Košutnjak, a dole Ada, mislim da 95 posto gradova u Srbiji ne može da se meri sa ovim iznad, a ne tamo neko Žarkovo :mrgreen:
 
Brate mili, gde ode ova prica...


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=405885#p405885:6cps83fq je napisao(la):
tragac » 15 Sep 2016 11:59 am[/url]":6cps83fq]Spasovdanska? Pretpostavljam da si u onim novogradnjama pored DZ. Kakav je kvalitet tih zgrada?
Ne,nego u starim, dvospratnice baš preko puta kafane Talija, sad je tu i čajniz fud.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=406014#p406014:2bkkf781 je napisao(la):
Beki » 16 Sep 2016 01:41 am[/url]":2bkkf781]Ja sam se šalio malo, volim da se prepucavam sa Žarkovcima pa to ti je :lol: Neuspešan i nezadovoljan čovek se hvata za tudji uspeh i veličinu, bilo da pričamo o kraju grada, državi, naciji, Djokoviću :lol: Al' ajde, moram sad da ti odgovorim, nikakvo kurčenje, samo crno na belo :dil:

BB- Tri državna fakulteta plus nekoliko privatnih Žarkovo-0
BB- 2 državne srednje škole plus nekoliko privatnih i muzičkih Žarkovo-0
BB- Jedan od najlepših i najvećih parkova u Beogradu Žarkovo-0(ne računam parkove izmedju zgrada ni nama ni vama)
BB- Jedna od najvećih pijaca u Beogradu Žarkovo- neki bedan pokušaj od pijace
BB- Jedan od najboljih fudbalskih klubova u Srbiji koji Žarkovo- Beton liga i bedan ,,stadion''
igra evropska takmičenja i ima moderan stadion sa
reflektorima i stolicama
BB- Dva moderna bioskopa Žarkovo-0 bilo kakvih bioskopa
BB- 1 Mekdonalds Žarkovo-0
BB- Zgrada opštine, policije, pošta Žarkovo-0 0 0
BB- Konjička policija Žarkovo-0
BB- Hipodrom Žarkovo-0
BB- 2 Tramvajske linije(dosta i simbolike ima ovde :mrgreen: ) Žarkovo-0
BB- Direktna povezanost mostom sa NBGD-om Žarkovo-0
BB- Požeška- verovatno glavna trgovačka ulica posle Žarkovo- Trgovačka u usponu, ali daleko od Požeške
Kneza i Bulevara
BB- Pravoslavna crkva Žarkovo- Pravoslavna crkva
BB- Katolička crkva Žarkovo- 0

:sesir:

Eto, iz glave, o nekim fensi krajevima, generalno boljoj uredjenosti i lepšem i mnogo više planski odradjenom naselju da ne pričam. Još gore Košutnjak, a dole Ada, mislim da 95 posto gradova u Srbiji ne može da se meri sa ovim iznad, a ne tamo neko Žarkovo :mrgreen:
Stoji sve ovo, mada mi je realno najbolji deo oko i iznad bazena, koji su niti BB niti Žarkovo.
10419407_10202883462556504_3218470543434158953_n.jpg

Ja , inače nisam neki navijač za ikoji kraj, jer sam živeo na desetak adresa u Zemunu i Beogradu.
No, kad se setim Žarkova iz osamdesetih i sada.. malo je krajeva koji su toliko izmenjeni i urbanizovani za relativno kratak period.
No, Žarkovo ima i svog međunarodnog kandidata za predsednika i film koji je doživeo svetsko emitovanje. BB je , ipak, jedno anonimno susedstvo za koje niko ne zna... :kafa:
 
BB- Tri državna fakulteta plus nekoliko privatnih Žarkovo-0

Sumarski da, Dif spada pod Kosutnjak. Treci koji je? Visa hotelijerska u Kosutnjaku? Privatni? Koji?

BB- 2 državne srednje škole plus nekoliko privatnih i muzičkih Žarkovo-0

Zarkovo ima drzavnu muzicku skolu u ulici Ace Joksimovica. Takodje ima i privatnu osnovnu i srednju kao i najlepsu drzavnu osnovnu (Milos Crnjanski).

BB- Jedna od najvećih pijaca u Beogradu Žarkovo- neki bedan pokušaj od pijace

Pitanje je kad ce ukinuti tu pijacu na Brdu, koja je bezveze pritom, a ni porediti sa Vidikovackom na primer.

BB- 1 Mekdonalds Žarkovo-0

1 Vero Zarkovo- Bb0 :mrgreen:

BB- Dva moderna bioskopa Žarkovo-0 bilo kakvih bioskopa

Zarkovo o sebi ima snimljen film ''Zarkovo-prica koja traje'' kom je akcenat stavljen na uspesne sportiste koji su potekli iz sportskih klbova na prostoru Zarkova - Bbrdo i pored dva bioskopa i novog stadiona Cukarickog- 0.

BB- Zgrada opštine, policije Žarkovo-0 0 0

Zarkovo je bilo sopstvena opstina, od 1856. koja se prostirala od reke Save, leve obale Topciderske reke, preko Knezevca i Zeleznika do Ostruznice. Tek je 1911, na delu teritorije opstine zarkovacke stvorena opstina Cukarica, a 1955. godine Zarkovu je ukinut status opstine i spojena je sa opstinom Cukarica. Tako da si i ti na neki nacin Zarkovac :mrgreen: :sesir:
 
Koliko smesno poredjenje, pa mi imamo 5-10 osnovnih skola, postu, pa ima bar 5 ako ne i vise, Vojni institut, milion jos stvari. Zasto ne uracunas i Adventisticki fakultet i crkvu? :) Koja to dva bioskopa? Sumadija ne radi koliko ja znam. Iskreno se nadam da se zaje*******avas, da nisi kompleksas.
 
Vrh