Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

Ski staza neki mafijas da gradi plus da isjece sumu za stazu plus da naoravi neki ficka parking da to postane neciji zabran jok more nema guzve ni na kosutnjaku na stazi bolje na kosmaj
I ona nova crkva je na losem mjestu plus arhitektura itd itd
 
Mislim da bi ozbiljna ski staza na malim planinama tipa Avala I Kosmaj nanela više štete nego koristi. Ipak treba prokrčiti šumu od vrha do podnožja barem 30m u širinu.

Više sam za neke sadržaje koji ne seku toliko šume (tipa onaj bob na šinama ili gomila trim staza, Avantura parkova i slično.)
 
Samo uređene pešačke staze i to je to.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Bravo za mapu. Upravo sam naišao na tekst o Avali tražeći nešto u markiranim stazama i evo priče o Mitrovićevom domu

Prolazeći stazom prema Avalskom tornju pored nas ostaju ruševine Mitrovićevog doma, prvog planinarskog doma u Srbiji sagrađenog 1902. godine. Zapravo, u početku to je bila samo drvena baraka, paviljonskog tipa gde su se sakrivali od kiše prvi izletnici na Avalu. 1925. godine je Srpsko planinarsko društvo sagradilo baraku pored koje već naredne godine niče drveni paviljon. 1932-33 doziđuje se pored drvenog paviljona objekat planinarskog doma koji je nazvan “Mitrovićevim” domom u uspomenu na Dušana Mitrovića-Spirtu, jednog od začetnika planinarenja u Srbiji (v. tekst Venčac / Bukulja na ovom blogu). 2008. godine zbog neispravnih instalacija, kako se pretpostavlja, dom je izgoreo i danas se na tom mestu, na sliku i priliku našeg društva, tu nalazi ruševina sa koje nije uklonjen ni građevinski materijal. Objekat je inače zaštićen kao spomenik kulture 1981. godine.

https://planinablog.wordpress.com/2015/ ... a-dva-dva/
 
Da se prokrci novi put za nj. visočanstvo automobil , ne bi bilo toliko otpora
kao sada kada pričamo da se prokrci jedna ski staza i turi žičara koja bi i leti radila

,,Kad sam ja bio mali deca ,, moji nisu bili u mogucnosti iz BGDa,
da me šalju na daleke planine na skijanje
te evo odrtavih.... a ne naučih skijanje.... :oops:

Da li se danas puno prominilo ?
Ne
i dalje za mnogo dece zbog udaljenosti i obaveze boravka u hotelima to im je nedostupno
ostace tupavi za skijanje ko i ja .... :(
Zašto ?
Zato sto navodno čuvamo 25 metra puta 500 metara drvece
ali zato
godinama dozvoljavamo da čitave šume se kilometrima krče , radi
-divlje gradnje duž Savske obale - za nelegalnu divlju gradnju , ,i to prolazi ,
Zvezdarska šuma ista priča , krči je ko god stigne.... i to prolazi
Šuma iz kružnog toka Zvezde - Topčider -samo što ne zamoljavaju ko hoče od lovatora da je krči
itd... primera ima još ....... sve prolazi....
A ovo malo...... jok to ne treba, ( dva aršina) :twisted:
jer kako cemo drugačije istači socijalne razlike, zna se - siromašni Beogradjani ne skijaju :(

Promenimo to ,
svakom detetu gradskim autobusom postace dostupna dostupna Avala, toranj , ski staza
dodje ujutru naskija, nasanka se , popije čaj i ajd kuci
nema potrebe za skupim hotelom , prevozom ... da bude svima dostupno

a za prestiž... imate Kop i dr. skupe centre

Ja sam sada mator i drtav , na skije sigurno necu ni sada ni sutra stati
te ne pišem ovo sto meni treba, nego treba Bgd mladosti
a i po atraktivnosti
Beograd ce skočiti na evrepskim turističkim i dr. mapama
a svima nama porasce ponos kad nabrajmo sta sve Bgd ima i dodamo ski stazu uz Avalski toranj
:sesir:
 
У принципу се слажем, али се клима променила па на Авали нема довољно снега за скијашку сезону, а Београђанчићи ће пре скијање научити у овако нечему при неком тржном центру, него што ће на Авалу ићи, иако постоји одмаралиште Шупља стена.
 
Koliko kosta jedno takvo zatvoreno skijaliste i gdje je ovo sa fotke
 
Pored Avalskog tornja skijalište mozemo dobiti ove godine
od posecenog drveta - drvni ogrev da se plati dobar deo raskrcavanja
a onu žicaru (planiranu za Adu sto stoji u magacinu) odma postaviti
i vec za ovu novu godinu da imamo otovorenu ski stazu pored Avalskog tornja

a takav tržni cetar sa zatvorenim skijalištem mozda 2050g ....
 
Ne mogu da se odlučim da li je bolja investicija u atletski stadion sa 25k sedišta ili u skijalište na planini visokoj 500m na kojoj bilo kakvog snega ima dve nedelje godišnje? :bash:
 
ljudi....


Smešno je uopšte diskutovati o izgradnji ski staze na avali.......

Ja sam se u ovo uključio zato što sam generalno protiv dovođenja ljudi-turista koji bi narušavali prirodu avale. prema tome sam protiv gradnje dodatnih sadržaja koji bi privlačili ljude pa bilo da su ti sadržaji ski staze, bazeni, kafići..... mislim da je i sada ovo ljudi što ima previše.


Elem svaki skijaš amater zna da je ovo smešno.....

Boca-ica sam lepo kaže da nikad nije skijao pa očigledno nije upoznat sa materijom, i smatra da je prevoz do kopaonika najskuplja stvar u skijanju....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407764#p407764:z911a90g je napisao(la):
direktor » Tue Sep 27, 2016 11:08 am[/url]":z911a90g]Koliko kosta jedno takvo zatvoreno skijaliste i gdje je ovo sa fotke

СнежКом, Москва.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=407782#p407782:1b1o65oe je napisao(la):
MilisaV » 27 Sep 2016 11:12[/url]"
]...... mislim da je i sada ovo ljudi što ima previše.....
....Boca-ica ... nije upoznat sa materijom...

Hajd da prepolovimo Bgd a Avalu sa tornjem ogradimo boljikavom žicom.... da ne bi bilo previše
izvini na sarkazmu .... ide mi uz godine :D

Boca-ica bio na nekoliko ski centara
pa čak i na Brezovici koja je kod nas naj teža staza (vodio svoju decu)
srce me zabolelo zbog nas kada videh da šiptaričići iz Prištine
ujutru skoče na Brezovicu a uveće se vrate kuci
a mi u ,,sred,, grada Bgda , imamo Avalu al džaba
od ne zainteresovanosti pa do branitelja
peko podmetača klipova zaradi favorizovanja dr. ski centara (da im ne omalimo zaradu)
od ski staze pore tornja .... nema ništa
Naša deca nece skoro skijati ako im tata i mama nisu lovatori - e to je Bg tuga :(

Kosmaj nije kao ostrvo Avala u urbanoj gradskoj zoni
vec je povezan sa cirkulacijom ostale prirode te
čuvajte Kosmaj koj se vec debelo jaše na talasima devastacije a ne Avalu
koja treba da vrvi od ljudi a ne da se ogradjuje bodljikavom žicom
 
I sta se štiti na Avali , koja je vec urbanizovana samim Avalskim Tornjem, hotelom , spomenik, putevi, struja voda .....
Da nema mozda posebnih vrste medveda, jelena, retkih ptica ..... jok..... nema ni toga
nema ni uobičajenih šumskih živtonja .... samo Avaski toranj i TV talasi
 
Boco.

1. Na avali se ne može napraviti ski staza.

2. Na brezovici je najviši vrh 2500m. Na avali 509. Na brezovici je i do 6 meseci sneg. Zna da pada i u junu....


Pametnom dosta.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Avala nije urbanizovana

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
I ako u postovima spominjemo i Avalski toranj i njegov novo otvoren restoran
ipak raspravu o ski stazi , predlažem da vodimo u dr. adekvatnijoj . temi kao sto je
kako obogatiti turističku ponudu Bgda
:sesir:
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gU4LpUZiBh0[/youtube]
Свечано отварање авалског торња
 
Kozmonaut;136746997 je napisao(la):
Malo da dignemo temu iz upokojenih ... Krajem mjeseca Oktobra ili u mom kraju receno ... 10. mjesecu, uspio sam ugurati u svoj kratki posjet Beogradu davno prizeljkivanu posjetu Avali i njenom tornju. Unatoc velikim ocekivanjima sam opet ostao odusevljen :)

Sam put do Avale je relativno u dobrom stanju i dobro oznacena turistickom signalizacijom (mada ih ne bi ubio koji znak vise), tako da nema potrebe sa sobom voditi lokalne domorodce :lol:. Kod samog avalskog tornja je dosta sredjeno i sto je jos bolje, jos dosta toga se radi, kao sto je visitorski centar i plato ispred (za ovaj dio jedino nemam slike), nadalje ...

na prilazu Avali postavljene su drvene kucice, sudeci prema stanju istih, vjerojatno su nove ...

15122940_10211526168969268_3854214235279629734_o.jpg



nadalje ... par strana unazad spominjana crkva brvnara je gotova ...

15122962_10211526167729237_8276443965680587158_o.jpg


15138586_10211526169289276_7529095954017112215_o.jpg


skupa sa restoranom sa sve stolovima i klupicama kojih ima dosta naokolo :dunno:

15156811_10211526169209274_4801090477650299351_o.jpg


ovdje desno tik uz prilaznu rampu tornja se radi nekakav plato koji se proteze do visitorskog centra ...

15168799_10211526167209224_2016046333289046576_o.jpg


te za kraj za one koji neznaju ... toranj je otvoren i uz cijenu karte od 300 dindzi se penjete liftom skroz na vrh do kafica gdje sa tom kartom koju ste kupili imate pice (nazalost od pivi samo malo lasko) i iznad kafica dodatni stakleni panoramski kavez za slikanje :)

15168857_10211526160689061_6042696441263101930_o.jpg


15129056_10211526161009069_3318853736874838636_o.jpg


Izvor: moj mobitel, babu mi :)
Kozmonaut sa SSC
 
@milos.tro
Nadam se da se neces ljutiti tvoj lepi post :kk:
,,ukradoh,, za temu Avale :oops:
 
Meni je neverovatna činjenica da su temelji za 3 nožice tronja duboki samo 1.4m

Njegove tri vitke noge, koje simbolizuju srpski tronožac (vrsta starinske drvene stolice za sedenje), zglobno su oslonjene na betonske temelje, koji su 1,4 m bili ukopani u stenu.

http://www.etv.rs/avala

E sad, da li je to podatak i za novi tornja ili samo za stari.
 
Vrh