Šta je novo?

Borča Retail Park [Maloprodajni park | 12.000m²]

Dobro je urađeno. To je onaj princip "Strip shop" (lokal pored parking), primeren periferiji kao i "Zemun park".
Pre par godina otprilike 2008 god. bio je jedan član foruma koji je lepo objasnio sve naziva i namene (modele) tržnig centara. Ima otprilike pet modela. Od ovog strip do molova i svaki ima svoju namenu na tržištu.
 
I ja mislim. Generalno ovaj model je idealan za male gradove u Srbiji. Uz poneki veliki šoping mol u krugu od 50ak-100 km.
 
Ovaj sada izgrađeni u Borči je adekvatan lokaciji i celom tom delu grada.
 
6334681017e19a90569af4609f987cc1.jpg
a3dd21342825ff5bd6980f3da1c32b5e.jpg
d4a12bb82c357684c1c8f96dd8a113fb.jpg
ade4c7d31a8bcd9cda0f8f7a004c820c.jpg
596d5eea3242e8be363c305ec3bc9818.jpg
73cc302aa8b65951ba605e7208e31179.jpg
0da9b2fe21c39dc9c24a495a08bec5c5.jpg
90bcb75d3b0c8b19385b540e33898bd1.jpg
be26b65b47911c3a060e6da645c401ce.jpg
8f2a978441e7396a0004c94e7cac8782.jpg
ba7997ec45957bbbabd49fc9b453db93.jpg
3ef55002c0fc85b5dd885117e03e7a0f.jpg
29f98cd1eac4a9bf33dc8c7c21ce0d4b.jpg


Iznenadila me jesen malo i to sto je rano pao mrak ali evo vidi se dosta stvari. U sustini nista spec koga zanima kako to sve izgleda moze komotno na temu Zemun retail park skoro su identicni.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ovakvi su uglavnom molovi u Americi, recimo 6-7 brendova i velika prodavnica hrane. A ima i mnogo vecih, ali sve je na istu foru.
Navodno je sestra cula da ce mozda dodati deo lokala samo ne znam gde i kako.
 
Kada se ulazi levo ima jedna zgrada sa par lokala koji nisu otvoreni, možda je mislila na to. Svi brendovi koji su najavljeni na sajtu su već otvoreni, tako da ovi verovatno čekaju nove zakupce. Ti lokali se vide na pretposlednjoj slici u poruci iznad tvoje, koju je Bulbulderac17 okačio. Btw, lepe slike :kk:

DzonTravolta":25ttita5 je napisao(la):
Bokte, koja blatuština pored.
Pa to je njiva, i ovo gde je sada tržni centar je bio deo te njive. Obično je na njivama blato :mrgreen:

O tržnom centru stvarno nema šta da se priča, bukvalno kada vidiš jedan ovog tipa, bilo gde u svetu, video si ih sve.
Ali zato ja mogu malo da mračim na grad, opštinu i mesnu zajednicu. Naime
...Investicija je vredna 15 miliona evra i omogućiće otvaranje 500 novih radnih mesta - istakao je gradonačelnik Beograda Siniša Mali, podsetivši da je kamen temeljac postavljen pre samo šest meseci...
Znači, uzeli su jedno milion evra raznih poreza, naknada i slično, a nisu uložili ni dinar da prilagode okolinu novim okolnostima. Trotoar koji ide pored njega izleda kao blatište. Ulica koju je tržni centar napravio je ustvari slepo crevo jer opština nije htela da napravi još 200 metara i mostić preko kanala i da je spoji sa Zbegom.
Ulica Bratstva i jedinstva, jedini put do Shopija, a koja je najbitnija u Borči, je postala usko grlo jer nisu hteli da je pri uključenju na Zrenjaninski put prošire na 2+2, samo tokom 50 metara, da ljudi koji čekaju pravi i levo ne guše ove što imaju uslovno desno. A ista ta ulica je ionako bila zatvorena i raskopana tokom nedelju dana jer je tržni centar uvodio kanalizaciju, znači imali su pola posla urađeno.
 
Komsije i svi ostali forumaši,
Zadovoljan sam ovim Shopping centrom, lepo izgleda. Borča sada ima novu dimenziju, skoro sve postoji. Malo za sta se mora ici preko jednog ili drugog mosta.

Ali naravno postoji i druga strana priče...Otvaranjem ovog centra, deonica od Putnika do groblja ,,Zbeg,, postala je još opterećenija. A vec je i previse bila za svoj kapacitet. Svaki dan prolazim tuda i vidim stanje stvari. Naravno da prilaz ne bi trebao da bude samo iz Ul. Bratstva i Jedinstva, vec i sa drugih strana.

Ovu deonicu koju sam naveo, pod hitno proširiti na 2+2, krajnje je vreme. Gradice se još, ako i treba. Ali to zahteva i vece saobraćajnice.
 
Imate borcanca za predsjednika opstine gurajte to sad ili nikad
 
Znaš kako, Borča+Ovča+Krnjača su sada otprilike na istom mestu gde je bio NBGD pre 50ak godina.
 
A jel se neko pita zasto je tako? Da je u Borču i okolna naselja ulagano isto kao i u druga beogradska, razvijenija, nista ona za njima ne bi zaostajala. Ruku na srce, koliko je ulagano u NBG, a koliko u Borču, razlika uopšte nije velika. Dosta je Borča bila radničko naselje koje niko ne šljivi. Krajnje je vreme bilo da krene da se razvija, a sa njom i druga naselja koja je okruzuju. I u Borči zive isto ljudi, kao i na Senjaku, Zvezdari i Novom Beogradu. To sto se gradska vlast ne ponasa isto prema svima, je drugo. U Borču i sada ulaze(ako izuzmemo novi most) samo privatni sektor. I da nije privatnika, ostala bi Borča još dugo izolovana.
 
To sto pricas je cista demagogija. Leva obala Dunava je festival neplanske i divlje gradnje, a za to jeste odgovoran grad, ali ne manje su odgovorni divlji investitori i oni koji su takve nekretnine kupovali i time kreirali potražnju. Razumem da su se ljudi dovijali kako da dođu do stambenog prostora koji sebi mogu da priušte, no takav kompromis ima svoju cenu (a cena je život u nekoj vrsti velikog divljeg naselja, na momente i favele). Sada sve to mora da ide uz mnogo kukanja i protok vremena...

Čak bi se mogla postaviti i teza: zasto bi centralne bgd opstine i njihovi stanovnici finansirale okruženje nečijeg jeftinog kvadrata, koji i jeste bio jeftin upravo zbog tog rudimentarnog okruženja?

(i pri tome ne pričam o saobraćajnoj infrastrukturi, ona je opšti interes i mora da se razvija i na levoj obali Dunava)
 
To kad mi neko kaze da je demagogija, je odgovor čoveka koji nema argument, pa hajde da kaze nesto. Ti čak u nastavku svog posta i potvrđuješ ono sto sam ja rekao. Ali nisu mogli svi da stanu na NBG i Senjak, neko je morao da zivi i u Borči (radnici), a za gospodu se zna sta je bilo ,,rezervisano,, .

Ali Borča je davno prestala da bude selo, nego se sirila i razvijala, a to nije praceno u svim pogledima. Recimo u saobraćaju, dok se razvijanje Senjaka i Novog Beograda pratilo.

A mogla bi se i postaviti teza: Zasto su rubne beogradske opštine (njihovi stanovnici) godinama finansirale okruzenje necijeg skupog kvadrata, koji je bio za njih skup, a kupili su ga oni za koje to nije bio? I sta cemo sad?

Npr. ako sada sa novog mosta idem u Krnjaču, a oko 3,4 pa i 5 sati je popodne, ne iskljucujem se na Zr.putu, posebno ne sada, posto se guzva zbog Shoppy-ja povecala i do Zbega je, produzim pravo, pa se pre Pančevačkog puta iskljucim.

Shoppy-ju napraviti bolji prilaz, a deonicu Putnik-Zbeg pod hitno prosiriti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=410904#p410904:v3t36j8p je napisao(la):
loyola » 15 Oct 2016 09:39 pm[/url]":v3t36j8p]Ovakvi su uglavnom molovi u Americi, recimo 6-7 brendova i velika prodavnica hrane. A ima i mnogo vecih, ali sve je na istu foru.
Navodno je sestra cula da ce mozda dodati deo lokala samo ne znam gde i kako.
Molovi radjeni po principu "ko newma auto ćelava mu keva"
 
Tamo ne znam da l postoji neko da nema auto, ne mozes da nigde mrdnes ako nisi u centru grada bez istog.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411063#p411063:bmugvbev je napisao(la):
Blade » 16 Oct 2016 09:11 pm[/url]":bmugvbev]

A mogla bi se i postaviti teza: Zasto su rubne beogradske opštine (njihovi stanovnici) godinama finansirale okruzenje necijeg skupog kvadrata, koji je bio za njih skup, a kupili su ga oni za koje to nije bio? I sta cemo sad?

Poenta je u tome da ga, statistički gledano, uglavnom u prvoj aproksimaciji i nisu finansirali, mislim bilo koje okruženje. Nema razloga da prosipaš socijalnu demagogiju (radnici i gospoda, nije nego, šio mi ga Đura, gospoda su valjda nešto pogano i loše u tom diskursu). Stvar nije na tom nivou, već uglavnom na nivou "šeme" i "da je ja snađem", a pravila (uvek) važe za druge. Daleko je to od klasne borbe :).
 
Meni se hvalio poznanik koji ima kucu u borci kako ne placa odnosenje smeca, infostan (mozda cak i porez na imovinu, ne secam se detalja). Nikad to nece liciti na naselje dostojno coveka, a od nbg-a je 2 svetlosne godine udaljeno.
 
Mani te se pausalnih ocena necega za sta je potrebna duboka analiza i opet se ne bi doslo do prave istine.
Za realnije sagledavanje, potrebno je mnogo vise od rekla kazala informacija, kao i od praznih floskula i socijalnih parola.
Cinjenica jeste da nisu svi imali tu 'srecu' da budu u firmi koja je delila puno stanova, te su morali da se snalaze.
Cinjenica je takodje da je drzava prema takvim ljudima bila zla maceha i jos gora domacica, jer umesto da je odredila, parcelizovala i delimicno urbanizovala prostore gde ce ljudi moci da prave kuce i tako rese sebi stambeni problem, ona je jos (rekao bih namerno) podsticala haos, time sto je ogromne prostore blize gradu "blokirala", ali su po prigradskim naseljima pustili da se stihijski prave maltene favele.
Mislite da je to najgore?
Nije, jer ono sto je u poslednjih 15 godina uradjeno je mnogo gore i crnje.
Odlican primer su Vracar, Zarkovo, delovi Zvezdare i tako dalje. Po cemu su ti delovi grada danas bolji od Borce, kaludjerice, Sremcice, Surcina?
Pa jedino po udaljenosti od centra grada. I na jednom i na drugom primeru vidimo stihijsku DIVLJU (ja bih rekao divljacku) gradnju, preko svih kapaciteta gradske infrastrukture. Nema razlike. Jedina razlika je tip objekata, dal su u pitanju kuce ili stambene zgrade.
Stoga, pre nego sto nalepimo nekom kraju 'etiketu', a nekom sugradjaninu kazemo 'tako ti i treba, bolje ne zasluzujes" pogledajmo prvo u svoje dvoriste i svoje okruzenje. Pogledajmo i sve okolnosti koje su dovele do takvih posledica, pa tek onda donosimo sudove.

Ne moze se postovati gradjevinska linija tamo gde je nema.
Ne moze se od nekog ocekivati da ceo zivot provede cekajuci da se nesto desi i da nista ne preduzme.

I jos nesto.
U ovom trenutku se na Dedinju prave 3 objekta koja su na parcelama koje su prosirene na pesacke prolaze i ulice.
Neki NOVI mocnici su pozeleli svoj posed bas na toj lokaciji i sada grade!!!
Neki ljudi iz vlasti ili bliski vlasti!!!
Zasto onda ocekivati od nekog nesrecnika da u obodnom naselju praveci objekat misli o urbanizmu, kada to ne misle oni koji su obrazovaniji, bogatiji i koji su svoj objekat resili da "umetnu" u odavno zaukruzene urbane celine iako ce time upropastiti nesto sto postoji vec vise od pola veka???


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Koliko vidim sa snimaka sa drona ogromno je zakrčenje Zrenjaninskog puta. Ako mene pitate tu je trebala biti kružna raskrsnica koja bi bolje regulisala saobraćaj nego semaforizovana.

Super za tržnjak i McDonalds, čisto da ne moraju za svaku sitnicu da jure ljudi iz tog kraja u centar. Da li postoji neka velika samousluga u okviru centra ili je nema jer će Lidl biti pored?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411107#p411107:247qnia3 je napisao(la):
severian » Pon Okt 17, 2016 2:50 am[/url]":247qnia3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411063#p411063:247qnia3 je napisao(la):
Blade » 16 Oct 2016 09:11 pm[/url]":247qnia3]

A mogla bi se i postaviti teza: Zasto su rubne beogradske opštine (njihovi stanovnici) godinama finansirale okruzenje necijeg skupog kvadrata, koji je bio za njih skup, a kupili su ga oni za koje to nije bio? I sta cemo sad?

Poenta je u tome da ga, statistički gledano, uglavnom u prvoj aproksimaciji i nisu finansirali, mislim bilo koje okruženje. Nema razloga da prosipaš socijalnu demagogiju (radnici i gospoda, nije nego, šio mi ga Đura, gospoda su valjda nešto pogano i loše u tom diskursu). Stvar nije na tom nivou, već uglavnom na nivou "šeme" i "da je ja snađem", a pravila (uvek) važe za druge. Daleko je to od klasne borbe :).

Ne prosipam demagogiju, nego realno pričam. Problem je sto ne bi trebali da postoje gospoda i st***. Grad bi trebao podjednako da vodi racuna o svim naseljima, a ne da levu obalu Dunava vecito ostavlja po strani. I u Borči zive ljudi, kao sto zive na Senjaku i Novom Beogradu. I nama treba put i trotoar, kao i prosirenje saobraćajnice, ako za tim ima potrebe, a ima odavno. Danas opet guzva na pomenutoj deonici i ja krenuo kroz naselje nekim ulicicama, kada i tamo guzva. Mnogo ljudi krenulo tim uličicama, niko ceće da čekića od Zbega do Putnika. Ta deonica je davno premasila svoj kapacitet, jos je samo Shoppi trebao. Kad ideš u pravcu mosta i nekako, ali u drugom smeru haos. I u Bratstva i Jedinstva je bila velika guzva na semaforu i pre centra, a sada kada se još i on prikacio je sačuvaj Bože.


11030,
Znaš kako, on plaća infostan mnogo manje od tebe, pošto nema uslove stanovanja kao sto ti imaš na Čukarici, ako kojim slučajem ziviš u nekom stanu sa centralnim grejanjem. Ne moze da plaća infostan isto onaj ko ima grejanje preko toplane i onaj koji mora sam da obezbedi ogrev, pa lozi kotao ili pec cele zime. A porez na imovinu ne plaća, posto mu verovatno kuca nije legalizovana, kao sto nije legalizovana masa stambenih objekata. A sta ti dobiješ, ako legalizues svoju kucu ili stan...Samo da plaćaš veci porez i nista vise. A da ima još puno da se radi, da bi to naselje ličilo na uređeno naselje i da je daleko i od NBG po tome, tu se ti i ja slazemo.
 
Pa ako ne placa porez na imovinu odakle ocekuje da mu se finansira trotoar? Vrzino kolo i nas mentalitet ''da zavrnem drzavu jer sam najpametniji'' a drzava sve da mi pruzi. Zbog takvog razmisljanja tamo trotoar nema gde da prodje jer su ulice 2 metra siroke a zgrade na samim ulicama.

On Infostan NE placa uopste, to nema veze sa vrstom grejanja.
 
kako moze da ne placa infostan?
preko infostana se placa makar voda, zar ne?
prema tome ako ne placa nista, znaci ili da nema vodu, ili da se divlje prikljucio, aonda je tvoja obaveza kao savesnog radjanina da ga prijavis za kradju vode ;)
 
Htedoh i ja da pitam isto, ali me Laki preteče...

Problem je u tome sto ima ljudi koji plaćaju, recimo ja. A do pre par godina sam gazio blato pored puta, posto trotoara nije bilo nigde, a sada ponegde, ne mogu da kazem. Ali i dalje lomim kola po propalom Zrenjaninskom putu.

Slazem se sa tobom u vezi toga sto kazeš za mentalitet, ali veruj mi, da ljudi vide da ova drzava hoce da im poboljsa uslove za zivot, mnogi bi plaćali redovnije, posto bi videli da nesto ide napred. Sto je najgore sve to moze da se pokrene, ali onaj ko bi trebao, nece.
 
vucko":36ndcfp8 je napisao(la):
Koliko vidim sa snimaka sa drona ogromno je zakrčenje Zrenjaninskog puta. Ako mene pitate tu je trebala biti kružna raskrsnica koja bi bolje regulisala saobraćaj nego semaforizovana.

Super za tržnjak i McDonalds, čisto da ne moraju za svaku sitnicu da jure ljudi iz tog kraja u centar. Da li postoji neka velika samousluga u okviru centra ili je nema jer će Lidl biti pored?


Pricalo se dosta i da ce Lidl da odustane od ove lokacije jer je u okviru shoppija otvoren DIS ali nista od toga ostaje sve kao sto je i planirano. Lidl malo zaostaje sa ovim objektom u odnosu na Lidl u V. Ilica.

Sto se tice guzve i zakrcenja nepodnosljivo je bilo za vikend kada sam i ja posetio ovo mesto. I moje je misljenje da ovaj Hype nece da splasne sto zbog Meka sto zbog toga sto je ovaj kraj ovako nesto vec godinama cekao i imao potrebu za nekim vidom soping centra.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
kako moze da ne placa infostan?
preko infostana se placa makar voda, zar ne?
prema tome ako ne placa nista, znaci ili da nema vodu, ili da se divlje prikljucio, aonda je tvoja obaveza kao savesnog radjanina da ga prijavis za kradju vode ;)

Niti sam u fazonu da ispitujem ljude niti da ih prijavljujem. Nesto ne placa, a kome se nakacio ne znam. Bilo je davno, secam se samo da se hvalio kako se ''izvukao''. Tad nisam poznavala Borcu i bila sam bas zacudjena kako sve to moze. Kad sam kasnije videla kakvo je naselje i na sta lici, sve mi je bilo jasno. Da se razumemo, on je negde kod Zbega, izuzimam uredjeni deo Borce, planski radjene zgrade, onaj deo oko skole, zao mi je tih ljudi sto ih je dzungla opkolila.
 
Borča jeste divlje građena, a uzrok toga je, između ostalog vreme (bezakonje) u koje je počela da se gradi. I ljudi su kupovali to kako je bilo, posto su jedino za to nekako skrpili. Ono uređeno, bese mnogo skuplje. Pa da izvineš na izrazu, i gologuzija je morala nedge da stanuje i da se brine gde ce njihova deca sutra da stanuju. I nije ih opkolila džungla, nego su ih opkolili ljudi koji nisu mogli da dobiju stanove od preduzeca, kao oni.

Opet kazem, da hoce ko bi trebao, sve to moze da se uredi i sredi. Posto vecina tih ljudi koji, koji zive, kako ti kazeš, u džungli, plaća dažbine i ostale obaveze prema drzavi i zasluzuje da ima najosnovnije. Ulicu bez rupa, trotoar, kontejner za smeće koji im nije daleko kilometar od placa, bolju povezanost sa glavnim putem na koji se nece ukljucivati na ,,prođe mi mladost,, ukljucenjima i tome slično.

Da se razumemo, volim sto je Shoppi izgrađen, ali to je zahtevalo i neke druge rekonstrukcije, koje nisu izvršene i to je krajnje neodgovorno i sramota. Mislim konkretno na prosirenje dela Zr.puta od ,,Putnika,, do Zbega i petlju ili bar raskrsnicu kojom bi se Shoppi direktno povezao na Zrenjaninski put.
 
Vrh