Šta je novo?

Nehigijenska,divlja i slična naselja

To "naselje" je "napravljeno" od lako zapaljivih materijala...mala nepreznost je dovoljna da dođe do požara, a tu su i niske temperature, jaka košava....
Da li ima namere ili ne? Lako je špekulisati sedeći ispred kompjutera, sačekajmo, vatrogasci će to vrlo brzo otkriti.

Čim ih isele odatle, taj prostor treba odmah ograditi i zabraniti pristup - slično kao sa stubovima Brankovog mosta.
 
Moguće da podmeće videćemo,u svakom slučaju koliko god da im tu nije mesto ne ide da im neko ugrožava živote namerno.
 
Zna li neko da li će se iseljavati samo ljudi koji žive ispod samog mosta ili celo naselje koje sa pruža i nekih 100-200 metara sa obe strane mosta?
Kada je požar u pitanju, ne mislim da je podmetnut jer kao što je Relja već rekao, dovoljna je neopreznost da sve plane. Mene iskreno čudi kako nije bilo više ozbiljnijih požara do sad budući da je bilo vrlo hladno pa su ložili razne stvari.
 
Ma ko, bre, sme da uđe unutra, pa još i da podmesti požar? Jednostavno, reč je o najgoroj beogradskoj faveli, napravljenoj od kartona, tkanina i pruća. Dovoljno je da sa otvorene vatre izleti malo žara, pa da upali ove ... :/ ne mogu da nađem pravu reč ... nisu kućice, nisu barake, nisu ćumezi... Da - skalamerije! :p
 
Evo i poslednje vesti, Studio B:
Do avgusta ove godine, romsko naselje ispod gazele biće raseljeno, a porodice će biti smeštene u 114 stanova na različitim lokacijama u Beogradu, kaže za Studio B zamenik gradonačelnika Milan Krkobabić i naglašava da je za to iz gradskog budžeta izdvojeno 600 miliona dinara.
Na sajtu nije navedeno kao vest, ali su sad na vestima u 22h rekli da se odustalo od izgradnje naselja u Ovči već će se kupiti stanovi na raznim lokacijama.
 
Bravo, za ovu vest...to je jedini način da se razbije geto , i da ti ljudi polako počnu da žive gradskim životom. Ono sa Ovčom je bilo katastrofalno rešenje, čini mi se.
 
Ja se isto slazem da je varijanta sa stanovima prilicno dobra - ne bi bilo lose da su bar u istom delu grada, jer ipak ti ljudi imaju neke komsijske ili porodicne veze koje ne bi trebalo samo tako razbijati...

Znam da su mnogi sociolozi protiv ovoga, ali Beograd je nezna majka, snaci ce se oni u novoj situaciji brzo!
 
Kontejneri umesto izgorelih udžerica u „Karton-sitiju”
Do temelja uništeno 11 trošnih baraka u požaru za koji se još ne zna da li je izazvan namerno ili je uzrok neugašeni opušak cigarete

...
Nadu da će ipak biti zbrinuti, žiteljima „Karton-sitija” juče je ulio Vladan Đukić, sekretar za socijalnu zaštitu. Obilazeći zgarište koje se ponegde još pomalo dimilo juče po podne, sekretar je najavio da će gradske vlasti pod hitno obezbediti krov nad glavom porodicama čije su kuće izgorele.

– Na mestima gde su se nalazile barake za sada ćemo postaviti posebne kontejnere kako bi imalo gde da se spava. Oni neće moći tako lako da se zapale i biće mnogo sigurniji. Akcioni plan grada predviđa da do 31. avgusta raselimo sve porodice iz naselja, i konačno ih trajno zbrinemo – rekao je Đukić kome su žitelji u neverici objašnjavali kako su se spasavali od vatre čiji se plamen uzdizao i do desetak metara.

Zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasne službe, sprečena je prava katastrofa ispod „Gazele”.

– Vatrogasci su za samo šest minuta posle poziva stigli ispod mosta. Vatra je već bila zahvatila 11 udžerica od kartona i najlona i to na površini od 120 kvadratnih metara. Zbog jakog vetra plašili smo se da ne dođe do širenja požara pa smo na teren poslali 35 vatrogasaca i 10 vozila – rekao je Mile Jovičić, komandir vatrogasno-spasilačke brigade.

On napominje da su na mesto događaja te večeri stigle i ekipe Hitne pomoći, kao i „Elektrodistribucije”.

– Srećom u požaru niko nije povređen, ali se nije moglo puno učiniti na spasavanju imovine, jer se vatra brzo rasplamsala. Nije ovo prvi put da gore udžerice u naselju. U poslednjih godinu dana vatrogasne službe su na ovom mestu intervenisala bar 12 puta – dodao je Jovičić.

Dok zvanična istraga ne utvrdi pravi uzrok požara, postoji nekoliko oprečnih mišljenja o razlogu izbijanja vatrene stihije. Neki žitelji „Karton-sitija” sumnjaju da je plamen izazvan namerno, a postoji i verzija da je glavni krivac za zgarište podno „Gazele” neugašeni opušak cigarete.

J. Cvetković – B. Vasiljević
[objavljeno: 05/02/2009]
извор Политика
линк http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Kontejneri-umesto-izgorelih-udzerica-u-Karton-sitiju.lt.html
 
– Na mestima gde su se nalazile barake za sada ćemo postaviti posebne kontejnere kako bi imalo gde da se spava. Oni neće moći tako lako da se zapale i biće mnogo sigurniji.
Sinoć oko 19h sam u prolazu video kako se istovarije jedan kontejner....
 
kako je krenulo, mogli bi da im sagrade i par zgrada pored/ispod gazele, mislim, to je najbezbednije... :notok:

raselite ih vec jednom odatle, pobogu, vec pet godina slusamo o tome i nista. sta treba da se desi, neki katastrofalan pozar ili epidemija da shvatite da to mora da se resi?
 
Sjajno... sada ce se u te kontejnere naseliti dvostruko vise stanara nego ranije. Umesto da su taj prinudni smestaj izmestili negde drugde, oni sada dodatno naseljavaju onaj cemer.
 
ILI - varijanta 2:

Istovare se kontejneri, ljudi se usele u njih da zive u njima, sruše se "kuće" u kojima su do tada živeli, ceo prostor se ogradi, i onda se kontejneri premeste na drugu lokaciju. U ogradjeni prostor ispod Gazele se zabrani pristup nezaposlenima.

Bar se nadam da je to plan....
 
varijanta 3:

Istovare se kontejneri, ljudi se usele u njih, i onda pod okriljem noci, dok svi spavaju, bageri tiho podignu kontejnere i odnesu ih na prethodno nenajavljenu lokaciju, sve zajedno sa ljudima unutra.
 
jovanovm":19rwaclf je napisao(la):
varijanta 3:

Istovare se kontejneri, ljudi se usele u njih, i onda pod okriljem noci, dok svi spavaju, bageri tiho podignu kontejnere i odnesu ih na prethodno nenajavljenu lokaciju, sve zajedno sa ljudima unutra.
ako se pod okljiljem noći kontejneri zakatanče, ne mora da se brine o razbuđivanju....

E, ozbiljno, i ovo postavljanje kontejnera je velika stvar...Ljudi se lako naviknu na dobro, ne verujem da će želeti da posle mesec-dva života u kontejnerima želeti da se vrate u djubre i karton.
 
Naselje pored Belville-a. Slikano danas, a pre tri meseca je tu bilo 4 kucice i razmisljao sam se tada da li da ih slikam ili ne. Sad mi zao sto nisam jer bi se bas lepo videlo po kom sistemu funkcionisu ti ljudi.

e9812w.jpg


2vsrn0n.jpg


1qjuxs.jpg


a evo kako su se snasli za struju

aff2bm.jpg


evo dece iz tog naselja kako preskacu tramvajsku ogradu

vzy009.jpg
 
Ovo nije neko veliko nehigj.naselje vec samo dve tri barake, a odmah do njih su zgrade stambene, posta, fakultet bezbed, ii ekon.skola itd...centar grada skoro(ma da su imali poljanu kao na nbg, prosirili bi se) tj. ugao maks.gor. i gospd.vucica a prizor ocaj (plus stranci predavaci i ostala ugledna lica dolaze na fax bezd.da predaju djacima ili sklapaju ugovore sa fakult.i imaju sta da vide ispred samog nosa faxa..blam) ...elem, danas sam prosla pored i osetila sam neverovatan smrad...znaci kao da su ljudski lesevi ili neke mrtve zivotinje poredjane u "dvoristu"..vi ne mozete da verujete kako je to smrdelo..ma, gore od deset kontenjera djubreta...i bila su otvorena vrata i ja taman da slikam sve to djubre,neki stari radio, televizor, kauc, konzerve..ma nema sta nema..samo djubre ispred vrata od barake a iza dvorisnih vrata..i izadje covek rom sa porodicom i morala sam da stanem jer su me gledali popreko...znaci, nemaju izgovor za prljavstinu!!!! jbt, mozes da pocistis...uzmes metlu u ruke ili odneses djubre u kontenjer..strasno..pogledajte samo kako Srbi po Srbiji vole da slazu djubre u dvoristima i kako je neuredno..svaka trideseta kuca u nekom vecem selu je sredjena sa cvecem i pokosenom travom..sve ostalo je krs i nedovrsene kuce..znaci, nemamo izgovor za nemar i prljavstinu!! nas mentalitet je cudo...
Preko puta skole i faxa, na metar od ovoga-nije baraka ali je fuj i puno djubreta (ciste li ovi nasi cistaci sto se setaju gradom sa kantama..hm,ne bih rekla...slika i prilika srbija ccc):




 
Postoji jedna interesantna knjiga čiji naslov je ''Siromašna područja Beograda''. U njoj je prikazan rezultat jednog obimnog istraživanja koje je obuhvatilo ne samo romska i nehigijenska naselja već i sve siromašne delove grada, dat je prikaz stanja kao i mogućnosti poboljšanja uslova življenja.
Elem, kada je u pitanju onaj deo oko Univerzitetskog sela, u nastajanju je jedno naselje i ispod same železničke stanice Novi Beograd, kod buvljaka. Tu se prodaju stare stvari ali odnedavno ima i dosta straćara u kojoj žive Romi. Takođe, naselje koje sam jednom pomenuo, ispod Gazele ali sa strane starog dela grada, dakle kod Mostara, sve je veće i veće. Danas sam tuda prošao i iznenadio se da je još više baraka i svega. Mislim da o tome niko sada ne priča ali za par meseci taj problem će biti još veći.
 
pa naravno..oni se sire kao kuga..tako ponekad pokusaju da se sire i u zapd.evropi ali ovi to po kratkom postpku i srede ih za cas..NO NO ..a kod nas, uvek srbi dobri i naivni i kao nemojmo da ih diramo, a danas jos necemo da budemo rasisti, ulazimo u eu...i naravno desi se ono sto se desava. naravno, ne treba sa ljudima kao sa stokom, kao sto neki rade sa romima gde ih tuku i ubijaju i pale...ALI mora da se zna red...njima das prst, hoce ruku a ne shaku...treba im staviti do znanja da se u BG nece tolerisati njihov nacin zivota tj.barake koji oni grade u centru i skupljaju djubre gde god stignu. Ova vlast je nesposobna da to odradi kako treba i obezbedi im do sada nesto pristojno...rizikuju i nase i njihove zivote kao da smo cvece. samo ih posmatrajte i videcete ..favele favele..gde mi se prohte..o lala :))) :kk:
 
Iz današnje Politike:
Из уџерица испод „Газеле” у станове
Град намерава да расели Роме из „картон-ситија” широм престонице. – Житељи овог насеља биће у зградама до почетка Универзијаде
Ромске породице настањене испод моста „Газела” њих 114, биће расељене до почетка Универзијаде, најавио је Милан Кркобабић, заменик градоначелника. Према његовим речима, град ће купити станове широм престонице и у њих ће сместити житеље овог насеља. Стамбени простор у власништву града, биће дат Ромима само на коришћење.

– Нова социјална политика предвиђа да Роми, који буду усељени у станове које ћемо купити на слободном тржишту, имају одређене обавезе чије ће поштовање контролисати социјални радници. У договору са градом, мораће редовно да плаћају комуналије, али ћемо им зато помоћи да дођу до посла, а њиховој деци да редовно иду у школу. Тако ће се осећати равноправним са осталим Београђанима, што је и наш циљ – рекао је Кркобабић.

Донедавно, суграђани испод „Газеле” требало је да нову адресу добију у Овчи. Планирано је да у овом делу престонице, са леве обале Дунава, буде изграђено насеље за социјално становање. У другом тендеру за подизање зграда, понуђачи радова су, међутим, увелико премашили оквире буџета намењеног за ове сврхе. Град је за насеље у Овчи планирао 600.000.000 динара, који ће, како каже Кркобабић, бити искоришћени за куповину станова на другим локацијама.

– Да бисмо избегли груписање Рома искључиво на једном месту, и стварање гета, одлучили смо да одустанемо од пројекта у Овчи. Да би се лакше социјализовали, сматрамо да је боље да се распореде по целом граду јер ако их је много на малом простору, то је по правилу, извор проблема – објаснио је заменик градоначелника, додајући да градске власти простор у Овчи и даље сматрају погодним за изградњу станова за социјално угрожене породице.

Из трошних барака у пристојне станове, Роми подно „Газеле” ући ће чим буду завршене све законске процедуре. Овим пројектом обухваћено је 114 породица са пребивалиштем у главном граду, али међу житељима „картон-ситија” има и оних који су пристигли из унутрашњости земље и иностранства. Кркобабић објашњава да су за њих надлежне државне институције и Комесаријат за избеглице, и да град није овлашћен да решава и њихово стамбено питање.

Ј. Ц.
[објављено: 07/02/2009]
Link: http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/Iz-udzerica-ispod-Gazele-u-stanove.sr.html

Hm, kad se sumiraju svi tekstovi koji su se pojavljivali prethodnih meseci na ovu temu dolazim do zaključka da se pitanje ovog naselja nikada ne bi ni pokrenulo da ne treba rekonstruisati most.
 
Ja pored sve dobre volje nisam siguran da mogu da smislim dobro i humano rešenje ovog problema.Ako idem logikom treba ih raseliti sudskim nalogom a ako neće da je ispoštuju onda u zatvor.
Sa druge strane humano je i ljudski raseliti ih u stanove i socijalizovati ali kakvu to poruku šalje drugima?Napravite kućicu od kartona bilo gde u gradu i dobićete stan!
To otprilike znači da bi ja ako kupim stan i platim sve regularno ispao bu**** kada nisam iskoristio priliku da ga dobijem besplatno.
Znam da preko takođe postoje favele ali nemam pojma kako to rešavaju tamo jer mi se čini da - ne rešavaju!
Skoro sam gledao reportažu iz Pariza i video isto nešto slično ispod nekog njihovog mosta.Znači da ni oni nemaju rešenje.
Ja bih molio nekoga da da neki konkretan a ne ekstreman predlog da mi pomogne da razrešim svoju( i našu ) moralnu dilemu.
Hvala. :(
 
Ne mogu da vjerujem da taj karton city jos postoji. Znam da se prije nekoliko godina pricalo da ta lokacija ispod Gazele je jedna od najskupljih u gradu i da se ustvari planiraju neke velike stvari kad se to naselje jednom razmjesti. Dali iko zna o kakvom je planu rijec? Sta se tu planira izgraditi? Jel se zna ili tek trebaju da prave idealna rijesenja, tendere itd?
 
Vrh