Šta je novo?

Blok 13 - Filharmonija

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.322
Izvor: Beobuild.rs

Rezultati konkursa za novu zgradu Filharmonije


Ove nedelje okončan je arhitektonski konkurs za rešenje nove zgrade Beogradske filharmonije u bloku 13 na Novom Beogradu. Konkurs je organizovala Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije, a do krajnjeg roka za predaju pristiglo je ukupno 34 konkursna rada. Žirijem je predsedavao gradski arhitekta Milutin Folić, dok su članove činili arhitekte Nebojša Minjević, Irina Korobina, prof. Dejan Miljković, Bojan Kovačević i zamenik člana žirija Milana Jočić. Jednoglasno su doneli odluku o dodeli tri nagrade i četri dodatna otkupa, a u ovom izdanju predstavljamo vam prva tri nagrađena rešenja.

Blok 13 je jedan od neispunjenih potencijala Novog Beograda za koji se vezuju brojni projekti. Relativno kratka istorija obeležena je brojnim idejama o nameni i iskorišćenju ovog prostora, međutim kako mu okolnosti nisu išle na ruku, monumentalni i ambiciozni planovi još uvek čekaju bolje dane. Na nedavno završenom konkursu zadatak je bila nova zgrada Beogradske filharmonije, koja kao objekat kulture nastavlja tradiciju javnih namena na ovom prostoru. Pored zgrade filharmonije, zadatak konkursa obuhvatao je i privođenje nameni zapadnog dela bloka, odnosno prostora između YUBC centra u bloku 12 i zgrade SIV-a. Za ovaj deo bloka planirana je poslovno-komercijalna namena, a autorima je data sloboda da sami ispitaju prostorne i funkcionalne kapacitete lokacije.

Celu vest kao i sve prikaze prva tri nagradjenih resenja mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://beobuild.rs/rezultati-konkursa-z ... p2667.html
Prva nagrada
Filharmonija%20Blok%2013%20-%20Prva%20nagrada%2006.jpg

Druga nagrada
Filharmonija%20Blok%2013%20-%20Druga%20nagrada%2001.jpg

Treca nagrada
Filharmonija%20Blok%2013%20-%20Treca%20nagrada%2001.jpg

Celu vest kao i sve prikaze prva tri nagradjenih resenja mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://beobuild.rs/rezultati-konkursa-z ... p2667.html
 
Meni je jedino prva fina. U drugoj mi se jedino dopadaju ovi lokvanji, što može i da se iskoristi u kombinaciji sa prvonagrađenim rešenjem.

Mada, ovi renderi ništa ne moraju da znače, kad je u pitanju konačna realizacija, u šta smo se previše puta bolno uverili.
 
Prva može da prođe...druga i treća su za kantu ne za nagradu...
 
Bez dileme prva-prva

Jedno pitanje. Clan komisije Bojan Kovacevic? Predsednik Milutin Folić ...Nesto mi tu nije jasno, ako je to Bojan Kovacevic iz AAS

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427412#p427412:5s49y87q je napisao(la):
CASTELBIANCO » 11 Jan 2017 11:49 am[/url]":5s49y87q]Bez dileme prva-prva

Jedno pitanje. Clan komisije Bojan Kovacevic? Predsednik Milutin Folić ...Nesto mi tu nije jasno, ako je to Bojan Kovacevic iz AAS

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Очигледно кооптирање...
 
Znam ali mi nije jasno kako Kovacevic moze u istoj prostoriji da bude sa Folicem, a kamoli da rade u istoj komisiji.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Još jedna stvar - ovde je u pitanju anketni konkurs. Da podsetim, anketnog karaktera je bio i prethodni konkurs za Slaviju, pa kao što možemo videti, nijedno od konkursnih rešenja na kraju nije primenjeno.
 
Ja sam zapravo baš prijatno iznenađen prvonagrađenim rešenjem. Sjajno uklopljeno, nepretenciozno, poštuje okolni prostor. Zaista super. Ova druga dva mi se ne sviđaju, pogotovo je drugo katastrofa koja bi uživo izgledala još užasnije. I mislim da taj rendere najviše laže.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427418#p427418:2j87594r je napisao(la):
CASTELBIANCO » 11 Јан 2017, 13:50[/url]":2j87594r]Znam ali mi nije jasno kako Kovacevic moze u istoj prostoriji da bude sa Folicem, a kamoli da rade u istoj komisiji.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=a3LF92EfhkU[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427418#p427418:3b9wfyv1 je napisao(la):
CASTELBIANCO » 11 Jan 2017 12:50 pm[/url]":3b9wfyv1]Znam ali mi nije jasno kako Kovacevic moze u istoj prostoriji da bude sa Folicem, a kamoli da rade u istoj komisiji.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

То само значи да, нажалост, није доследан у свом ставу. Ја рецимо не бих могао да разговарам са Фолићем о архитектури (немам стварно ништа лично против њега), а камоли да будем у жирију у којем је он председник. Океј, неко ће рећи „не мораш“, али ово је ипак ствар неког принципа и доследности истог.

Чини ми се да је онај Мињевић био у комисији за планове када је одбијено преко 2.000 примедби. То све говори.
 
Драго ми је да вам се свиђа првонаграђени рад. Да подсетим и овде, БеоБилдовци су ову информацију имали прилике да сазнају две недеље пре осталих:

Re: Kultura i umetnost

Порукаод sizif » 29 Дец 2016, 05:07
Можда није право место, али друго нисам успео да пронађем.

Незванично, на конкурсу за идејно решење зграде Београдске филхармоније, која треба да се гради на месту где су темељи несуђеног Музеја револуције на Ушћу, прву награду није добио ниједан од претплаћених студија, већ ауторски двојац Драган Марчетић-Милан Максимовић (обојица доценти на Архитектонском факултету).

Ово ми је нарочито драго због чињенице да ови људи нису чланови ниједног "клана", а имали су далеко најпримереније решење за реконструкцију Музеја града Београда. Међутими, добили су само откуп, док је прва награда припала Војводићима, иако нису испоштовали један од главних конкурсних услова да депо због безбедности буде изнад нивоа тла.

http://www.dab.rs/downloads/Katalog%20k ... 0ulici.pdf

Такође незванично, прву награду на конкурсу за изградњу објекта Градске галерије на Косанчићевом венцу прву награду добио је Бранислав Реџић.

Званично, резултати ће бити саопштени ускоро, па ћемо тада моћи да видимо и награђене радове.


Мислим да ће овим решењем посебно бити задовољни бициклисти, јер су аутори предвидели бициклистичку стазу до Филхармоније и, чак, њено пењање косином на кров и видиковац с њега.
 
Iako svi znaju moj stav u vezi sa gradskim celnicima, moram pojesti go*** i moram pohvaliti rad Folica u poslednje vreme. Mislim da je cak i previse aktivan ovde na Beobuildu (on ili neko njegov naravno) i da dosta stvari i ideja o kojima se ovde pisalo godinama sprovodi u delo. Cak sam primetio da se u poslednje vreme ne eksponira previse u projektu BNV.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
prvonagradjeno resenje je za svaku pohvalu, pogotovo nakon celokupne price o autorima.
ne mogu da se otrgnem utisku da su sva razaranja beograda kroz koje je prosao, iako tragicna, ogromna sansa za ovu generaciju sto zbog kolicine praznog prostora, sto zbog hitno neophodne infrastrukture (galerije, autobuske i zeleznicke stanice...). zamislite da smo uz malo vise srece i pameti mogli da imamo most na adi koji ima vrh, fudzimotov oblak, konceptualno resenje za slaviju (zaboravio sam ime autora, valjda drugonagradjeno, bilo je skoro na temi), a sada i filharmoniju. sto je najtuznije, svaki od ovih projekata se gradi, ali svakom od njih tako malo nedostaje da bude vanserijski, kao sto verujem da ce i ovaj uspeti da obezvredne u poslednjoj iteraciiji.
kombinovano sa striktnijom kontrolom render-objekat, da se ne desavaju rajiceve, gospodar jovanove i ostale strahote, beograd bi mogao da bude pravi mali centar konceptualne arhitekture 21. veka.
tako blizu a tako deleko.
sto se prvonagradjenog resenja tice, recima pokojnog dejvida bouvija, fingers are crossed, just in case.
 
Драго ми је за првонаграђено решењеКонцепт "подземног" обејта на "парковској" локацији је нешто најбоље што конкретној локацији може да се деси.

Другопласирани интересантно изгледа са Калиша и то је то. Трећепласирани изузетно досадан.

П.С. Занимљиво ми је да још нико није исхејтовао 4 солитера са анексом планирана на "зеленој површини" (према YBC). Никоме не смета или је првонаграђено до те мере добро да су нови објекти прихватљиви? :)
 
Sve potpis STF-u. Soliteri kod YUBC-a nisu u okviru ovog urbanističkog plana niti bloka, bio je skoro javni uvid za pomenuti blok.
 
И мени се свиђа првонаграђено решење, али, ко се испрси за 40 динара и купи данашње "Новости", на странама 14 и 15 имаће прилику прочитати да је предложена зграда... плагијат!

https://en.wikipedia.org/wiki/Oslo_Opera_House
 
Плагијат или не, мени се свиђа и сасвим лепо се уклапа у амбијент. Надам се да ће изградња брзо започети.
 
Е, па, ја се не надам, јер би то била велика брука за Београд, у међународним размерама.
 
Mi smo pa toliko bitni...da bi nas odmah Norvežani zamrzeli...sve što stvaramo kod kuće valjda je bitno zbog nas samih a ne svetske javnosti za koju ne postojimo...neki tamo čobani nas kopirali...big deal...
 
хм, зар не би требало да зграда буде пресликана да би била плагијат? ја овде, осим ових косина, не видим никакве друге сличности
 
Vrh