Šta je novo?

Generalštab

TYyl2Yz.jpg
 
Od kada je ova vest?
Dobro su se setili da se jave.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=438923#p438923:1035x85w je napisao(la):
Galeks » 10 Mar 2017 05:27 pm[/url]":1035x85w]Od kada je ova vest?
Dobro su se setili da se jave.
Vest je od cetvrtka. Samo mi nije jasno sto se sad zalazu da zgrada ostane kakva jeste, kad su ocistili ono sto su drugi zapoceli jos '99.
 
Zgrada sajma u Hirosimi, spomenik mira. Da, ali danas Japanci i Amerikanci i posle svih razaranja imaju izuzetne odnose, cak su i saveznici. Zgrada Generalstaba nikada nece biti spomenik miru vec ce raspirivati mrznju u nekim buducim narastajima. A to se vec dogadja, generacije rodjene posle 99' vec imaju usadjenu mrznju prema Amerikancima i zapadu.
 
Japanci i danas osecaju nezadovoljstvo i poniyenje zbog Hirosime i Nagasakija.
Odnosi su im onoliko dobri koliko im se podudaraju.
U tom kontesktu su i odnosi SAD i Srbije dobri gledano iz perspektive ``matrovskog pogroma na Kosovu i Metohiji`` kada su jedino americke snage stacionirane u bazi Bondstil uspele da zaustave divljanje i unistavanje srpskih sela i srpskih istorijskih spomenika po KiM.
A ti isti japanci su prethodno okupirali pola Azije, pa im ipak nisu `oduzeli` deo teritorije, kao sto su to uradili nama.
Otuda bi trebao da shvatis da mrznju ili makar nepoverenje prema SAD-u u nasoj zemlji ne generise ostecena zgrada generalstaba i ministarstva odbrane, vec njivo cinjenje 98-99, kao i svih godina nakon toga, pa evo sve do dana danasnjeg.
Danasnje generacije nisu odrastale kao mi na prici o demokratiji, o Americi kao svetioniku pravde mira i blagostanja, sto one zaista u jednom periodu i jesu bile.
Danasnje generacije imaju neke druge `inpute` i svakako u odnosu na takve informacije ne mogu ni da imaju bolje misljenje o zemlji koja je samo u proteklih 10 godina direktno unesrecila preko 50 miliona ljudi na planeti, a indirektno mnogo, mnogo vise.
danasnje generacije, takodje savrseno dobro vide da je Amerika spremna da podrzi svakakve grobare drzava i naroda, njihovih ekonomija, kulture, tradicije, samo ako ti grobari rade u njihovom interesu, pa makar on bio miyeran u odnosu na stetu koju prave celom covecanstvu.

Danasnje generacije vide da je `legitimno` optuziti i ubiti predsednika jedne zemlje, napraviti u toh zemlji gradjanski rat i onda kao zadnja p**** pobeci i praviti se blesav.
Danasnje generacije jako dobro vide da je jedna od najdemokratskijih drzava arapskog sveta potpuno razorena jer je imala ideju da naftom trguje u valuti `africki zlatni dinar`, dok je sa druge strane toj istoj SAD ``svetioniku demokratije i sloboda`` najveci saveznik jedna Saudijska Arabija, gde npr zene cak nemaju pravo da voze automobil, a javna vesanja neistomisljenika se desavaju po trgovima.

Zato ne krivi ovu zgradu za nesto sto nema nikakve veze sa njom. Ja koji sam odrastao na kaubojcima, uy filmove poput Top Gun-a, uy hitove poput `living in america` dzejmsa brauna i slicnom, najvise bi voleo da se amerika vrati makar na tadasnju politiku (80-te) iako je i tada vec bilo evidentno da se jedina supersila obahatila i deformisala iz zastitnika u tlacitelja covecanstva.
 
Laki 72 a neka si mu reka ka njegos da je srocio
Autonomas canovcanac
 
To sto je Laki72 napisao je visa politika sada. Mi Srbi imamo tu naviku da guslamo o Libiji, Iraku nepravdi u svetu, cak i vise nego o svojim interesima. A ta zgrada je posledica uzroka pogresne politike. Da smo imali odnose sa SAD i Evrposkom Zajednicom kakve je tada imala cela Istocna Evropa posle pada Berlinskog zida, verujem da ne bi doslo do secesije Kosova i Metohije, jer upravo oni, Amerikanci i Evropljani ne bi to dozvolili, pa ne bi doslo ni do NATO intervencije protiv SRJ.
 
Упитно је то. Сада имамо отворена нека документа ЦИА из којих сазнајемо да су нпр. САД подржавале joш 60их тзв. трећу призренску лигу која је заговарала велику албанију. Уједињење Немачке је инсистирало на разједињењу социјалистичких федерација, пре свега СССР и ЧССР, као и СФРЈ без прекрајања граница.
 
Ne zalzem se ni za kakvu Banatsku Republiku, jer je takva Republika nemoguca." Ne znam kako moze neko ko se zalaze za formiranje banatske republike da sebe naziva srbinom ", u ovoj recenici je sazeta ta pogresna politika koja nas je dovela tu gde jesmo. Etiketiranje. Ne postoje Srbi Katolici, ne postoje Srbi Muslimani, kako mozes da si Srbin ako si ovakav,kako mozes da sebe nazivas Srbinom ako si onakav.

Banatska Republika je postojala po raspadu Austrougarske Monarhije 1918. godine. Proglasena je u Temisvaru na inicijativu predstavnika Rumunskog, Srpskog, Nemackog i Madjarskog naroda. Banatska Republika je istorijska cinjenica, i kao takva nije politicki cilj.
 
Koliko je postojala dana dok nije prisajedinjena kraljevinin Srbiji .Drugo postoj bar desetak licnosti srba muhamedove vjere to je cinjenica ali vratimo se temi generalstabu
 
Банатлија,

молим те немој о материји коју не познајеш. Имао си, јамачно, увид у документацију НАТО и влада чланица која потврђује тезу да би водили другачију политику према СФРЈ, СРЈ, ДЗ СиЦГ, Србији да су власти поменутих урадиле шта? Ако је тако, буди љубазан, подели их са нама.. :roll:
За почетак, ишчитај Бжежинског и биће ти јасна "судбина" која се предвиђала земљама социјалистичког уређења после распада СССР, рачунајући и СФРЈ.

Такође накнадна памет није нарочито цењена категорија, а да би доносио закључке о одређеном историјском тренутку, мораш то чинити у контексту тог времена и то на основу егзактних чињеница, био то крај Хладног, или Првог светског рата.

Што се тиче нација..
Немој то питање мешати са политиком.
Ето, примера ради, "гласовити" Бенјамин Калај се у једном историјском тренутку залагао за припајања Босне, која је српска, кнежевини Србији, (која би уз Мађарску и Влашку постала чланица "Дунавске федерације"), док је већ у неком другом постао познат као отац "Бошњачке" нације..
 
"Банатска република" је плод историјског тренутка и компромиса различитих политичких интереса различитих народа у периоду правног вакуума на одређеном простору, искоришћен као прелазно решење до доношења коначног и ништа више.

И на концу, какве све ово има везе са Генералштабом?
 
Upravo tako nema veze tako da vratimo se temi ;) Hvala Vozde
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=439471#p439471:1mo69gc2 je napisao(la):
Вожд » 12 Mar 2017 07:43 pm[/url]":1mo69gc2]Банатлија,

молим те немој о материји коју не познајеш. Имао си, јамачно, увид у документацију НАТО и влада чланица која потврђује тезу да би водили другачију политику према СФРЈ, СРЈ, ДЗ СиЦГ, Србији да су власти поменутих урадиле шта? Ако је тако, буди љубазан, подели их са нама.. :roll:
За почетак, ишчитај Бжежинског и биће ти јасна "судбина" која се предвиђала земљама социјалистичког уређења после распада СССР, рачунајући и СФРЈ.

Такође накнадна памет није нарочито цењена категорија, а да би доносио закључке о одређеном историјском тренутку, мораш то чинити у контексту тог времена и то на основу егзактних чињеница, био то крај Хладног, или Првог светског рата.

Што се тиче нација..
Немој то питање мешати са политиком.
Ето, примера ради, "гласовити" Бенјамин Калај се у једном историјском тренутку залагао за припајања Босне, која је српска, кнежевини Србији, (која би уз Мађарску и Влашку постала чланица "Дунавске федерације"), док је већ у неком другом постао познат као отац "Бошњачке" нације..

Za početak razumevanja materije potreban je neuropsihijatar, kriminolog i sociolog a ne Bžežinski.

Teško da je bilo ko mogao da predvidi destruktivne domete naše "vlasti" tj. bračni par iz Požarevca. Sintagma velikog vođe "možda ne znamo da radimo ali znamo da se bijemo" je bila uvod u propast i opštu negativnu selekciju u društvu. Vladavina čoveka je započela velikom čistkom u institucijama (od javnih preduzeća, policije, diplomatije, do televizije i ustanova kulture) onih koji su mislili svojom glavom da bi na njihovo mesto došli trećerazredni poltroni i uvlakači.

Žena sa cvetom u kosi koja je iz senke vukla konce, bahati sin vlasnik diskoteke koji se obogatio "nošenjem gajbica" i ćerka vlasnica radio-stanice. I sve to u vremenu dok nacija preživljava preprodajući mađarske deterdžente i rumunske gaće po buvljacima sve dok ih ne mobilišu u ratove koji zvanično nisu ni postojali. Šta ti to govori o toj "vlasti"?

Na stranu što je pomenuti bračni par rasturio ono što su i Karađorđevići i Tito gradili decenijama u svetu: uticaj, partnerstva i savezništva. Kada je trebalo da se ratuje jedan Karađorđević je imao pored sebe Živojina Mišića, Tito je imao pariskog nadrealistu i španskog veterana Koču Popovića a Sloba obijača banki Arkana.

Kada je trebalo da se pregovara jedan Karađorđević je imao uz sebe zvezdu Kolumbija univerziteta Mihajla Pupina, Tito je imao francuskog đaka Popovića i bečkog đaka Vladimira Velebita a Sloba Živadina Žiku Jovanovića koga su i prijatelji zvali po nadimku "seljak".

Ko to ne razume neće mu pomoći ni Bžežinski ni 779 stranica Kisindžerove diplomatije :violina:

Što se tiče Generalštaba radovi "War & Peace" Jad El Khory-ja mogu da budu zanimljiva inspiracija da Beograd od nasleđa rata napravi jedinstveno umetničko delo i spomenik.
 
Какве везе има твоје виђење југословенске политичке историје (и кога исто уопште занима ) са будућношћу зграде Генералштаба синок?

За којекаква пијана балављења разноразног полусвета у магновењу балканског политичког караказана имаш адекватну тему, ово је тема о згради Генералштаба, не знам шта ти ту није јасно.


За "radovi "War & Peace" Jad El Khory-ja" ћу само рећи да је зграда Генералштаба под заштитом и да је једино што из поменуте чињенице може и треба произаћи њена потпуна обнова, тако да једноставно машиш тему.
 
Tema :

Pošto sam proveo solidan deo detinjstva u Kneza Miloša, uvek sam poštovao i voleo ove zgrade i jedno vreme sam bio apsolutno protiv rušenja i za kompletno obnavljanje. Ali ma koliko poštovao i njih i njihovog autora, kako vreme prolazi, tako više uviđam koliko se one arhitektonski uopšte, ali uopšte nisu uklapale u svoje okruženje. Ni sa jedne strane. Bukvalno odakle god da se pogleda, i koji god kraj da se gleda, uvek su delovale kao da im tu nije mesto.

No... čak i da se potpuno obnove i ostanu iste kao ranije, čak i to bi mi bilo manje (arhitektonsko i urbanističko) zlo nego da se ostave ovako kao ''spomenici''. Razumem ogorčenost na NATO čopor i razumem da je GŠ jedan od najboljih simbola njihovih zločina. Ali mislim da je neprikladno da se ostavljaju takve ružne ruine u centru grada i to na uglu dve veoma reprezentativne ulice. Mislim, zamislite na šta bi ličio Beograd posle Drugog svetskog rata da su tada ljudi odlučili da ostave svaku ruševinu kao spomenik i podsetnik na Nemačka i Američka bombardovanja? Na šta bi to onda ličilo? Koliko bi se Beograd izgradio kad bi svaka peta parcela bila spomenik koji ne sme da se dira? Dakle treba održavati uspomene i ne treba zaboraviti, ali ne može jedna ruina veličine dva bloka u strogom centru grada da bude spomenik.
Moje mišljenje je da kompleks B (onaj sa kulom) treba obnoviti i doterati, i u njega smestiti državne institucije. A kompleks A (onaj što je sad ''presečen'') srušiti i na njegovom mestu napraviti nešto što će se više uklapati u okolinu i nadovezivati na zgrade starog GŠ i stare kasarne u Resavskoj.

Pritom to uopšte ne mora da se obnavlja kao vojni objekat, jer je Vojska u više navrata nagovestila da njoj više odgovara da joj Generalštab ostane u Topčiderskoj kasarni (gde je trenutno i smešten) nego da se opet vraća u Nemanjinu. A Ministarstvo odbrane može da ostane u kompleksu B ili da se takođe preseli na Topčider, zavisno od toga šta mu se više isplati. Mada mislim da i oni hoće da batale te zgrade jer nemaju para da izdržavaju čak ni mnogo manje objekte, a kamoli takve gigante.
 
Гш није смештен у касарни Топчидер, већ на другим местима, између осталих у касарни Бањица 2.
Зграде Гш и МО су под заштитом.
Војска се није одрекла својих објеката.
 
U pravu si, na Banjicu sam mislio. Tamo pored VMA.
Što se drugog dela tiče, nisam ni napisao da se odrekla već da to namerava, i da joj te zgrade prestavljaju trošak. Te zgrade, kao i mnogi drugi objekti, su pravljeni za potrebe jedne države koja više ne postoji, i u vreme koje je odavno završeno. Danas kada VS ima velikih finansijskih i kadrovskih problema, obnavljanje velike i skupe zgrade koja će da stoji poluprazna je poslednje što joj treba.

A ako su zgrade pod zaštitom, onda neka uzmu pa nek ih obnove već jednom. Ili nek skinu zaštitu sa A i sruše ga, a B neka obnove. Obe opcije su bolje nego ovo održavanje rugla u centru grada.
 
Naravno da ruglo i rusevina ne treba da ostanu, kao sto je apsolutno jasno da zgrade koje su pod zastitom MORAJU da se obnove, svidjalo se to nekome ili meni kao pojedincu ili ne!
I naravno da ne moraju biti samo za vojsku, mada bi realno mogle neke druge administrativne zgrade koje koristi vojska biti oslobodjene i preseljene (objedinjene) u obim objektima.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Поред ВМА су касарне "Васа Чарапић" и "Бањица". "Бањица 2" је нешто ближе граду.

Када би се политика престала играти са војском и државом, направила озбиљну стратегију одбране, знало би се све, па и на концу потребе по питању инфраструктуре.

Обнова заштићеног објекта, пошто је војсци одузето право на имовину, је сада у надлежности државе, дакле од ње зависи на који ће се начин односити према архитектонском и историјском наслеђу.
 
Vrh