Šta je novo?

Ada Huja

Ada Huja moze da doživi replint filma Čudo ne vidjeno :lol:

njega odžava Mirijevski potok i slivajuce atmosverske vode ...
Nasipanje i ideja da se cevovodom sprovode potok u glavni rečni tok kako bi ukloni smrad i otpad, nije dobro rešenje
jer nanosi iz te cevi pri gl. rečnom toku ce se spojiti sa onim nižim ostrvcetom
i vrlo verovatni ishod je dugačak polu suv polu blatnjavi rukavac

a onda ce genijalci da nadju rešenje da ga skroz zatrpaju
te nestace i sama ada... :(

Umesto odvodjenja Mirijevskog potoka u gl. tok ,
daleko bolje je da se uradi podzemni kanala za dovodjenje sveze vode iz glavnog toka
kako bi rukavac sa vecim i jačim protokom bio čistiji

Pa svako dete danas to zna i vidi nanase Topčiderke u rukavcu Ade Ciganlije
a da ne postoji prebacivanje vode iz jezera
bio bi samo kolektor blatnjave mase za komarce i koje kakve boleštine
 
Beograd ima fantastican prirodni vodeni potencijal dve velike reke, reke koji ne iskoristava, vec zanemaruje i unistava. Dok je trend u svetu pravljenja vestackih ostrva, razudjenih obala, sa sto vise kontakta sa vodom, kod nas vlada suprotan trend. Ostrva se pretvaraju u poluostrva, poluosrva u kompaktno kopno, zatrpava se i isusuje, potoci i recice se guraju u podzemne kolektore, sve zbog dobijanja jeftinog zemljista za gradnju. Beograd nema nijedno pravo vestacko jezero, ( Adu Ciganiju ne racunam, mastodont koji su dobili pregradjivanjem), kanal kroz naseljeno podrucje, poput Amsterdama, Venecije, prisojan travnjak, pravi park planski uredjen. Ponadao sam se da ce to da se desi u BNV, a jos se nadam da ce neko jezero naci mesto u Parku Prijateljstva. Ovo sa Adom Hujom je cist primer gluposti. Povrsinu koju su do sada nasipali prateci prirodne granice poluostrva, sada uklanjaju, a deo vodene povrsine nasipaju. Voleo bih da vidim jedan krivudav vodotok, kao i kanal od Luke do Ade Huje kao na slici ispod.


plan za Luku Beograd


mozda nije za poredjenje, Cikago i Chicago River, cisto kao model


Pariz stari deo grada
 
Лепо булдожер и прокопати од луке до рукавца, ада поново ада

Слично томе оркопати СВЕ потоке који су затрпани или стављени под земљу

Цена земљишта скаче бесконачно, и што спречава претрпавање града
 
Шта се десило са Натурал парком на Ади?
 
У акцији "Нека шума буде с тобом" коју је организовало Удружење грађана "Супернатурал", симболично је обележен осмогодишњи рад на претварању дивље депоније у шумско станиште, једино на десној обали Дунава у Београду.

Ада Хуја, подручје од изузетне важности за птице, пре две деценије постала је илегална депонија. Удружење "Супернатурал" је уз подршку великог броја љубитеља природе, институција и компанија, депонију шута од 12 хектара претворило у шуму.

Срђан Станковић из Удружења "Супернатурал" истиче да је у сарадњи са грађанима постигнут подвиг.

"Успели смо да засадимо преко хиљаду стабала, 37 врста биљака, 91 врстом птица и мноштвом живог света. Следећи циљ је да се у планским документима ово заштити као шумско станиште", додаје Станковић.

Пошумљеност Србије је око 30 одсто, у плану је да 40 одсто територије буде пошумљено. Посебно је важно садити дрвеће у градским срединама.

Министар заштите животне средине Горан Триван оцењује да овај пример говори у прилог томе да Београђани воле свој град и да воле природу.

"Треба свако од нас учини оно што може како би Београд био и чистији и здравији за живот", напомиње Триван.

Пројекат "Од депоније до парка" проглашен је једним од најбољих европских пројеката.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... PQngnZYX3g
 
Uspešno završenom javnom nabavkom na temu: ČIŠĆENJE REČNIH SEDIMENATA U RUKAVCU ADA HUJA (možete po ovom nazivu pronaći tendersku dokumentaciju i odluku o potpisivanju ugovora na sajtu opštine) i nakon potpisivanja ugovora sredinom Novembra, 22. novembra su viđeni plovni objekti koji su počeli da rade na čišćenju. Predmet javne nabavke, odnosno spisak radova (iz tenderske dokumentacije) je sledeći:
- Batimetrijsko snimanje trase pre i posle izvršenih radova.
- Mobilizacija i demobilizacija opreme: Plovni bager, plovni cevovod sa pontonima, suvozemni cevovod, plovna dizalica.
- Izrada trase preko ostrva za postavljanje cevovoda, dužine 300m i širine 6m koja obuhvata sečenje i uklanjanje rastinja i šiblja, kao i izradu trase buldožerom (ravnanje zemlje)
- Montaža i demontaža suvozemnog cevovoda preko ostrva
-Iskop plovnim bagerom, rad na uklanjanju nataloženih sedimenata sa odlaganjem u maticu Dunava.

78357439_2569072169836616_3594832513731657728_o.jpg


78470228_2569072153169951_3891381928003108864_o.jpg


76613099_2570967319647101_4135148573618601984_o.jpg


Radove finansira Opština Palilula
Rok za završetak radova je 25 dana, računamo da će se do sredine decembra videti razlika, a u narednom periodu prestati da se oseća nataloženo đubre u našem rukavcu.

Evo i kratkog video snimka https://twitter.com/JovanovicDusko/status/1199458917203488770?s=20 (ne prenosim komentare, nemam vezu sa njima i oni ne izražavaju moj stav niti mišljenje)

Duca
 
Пребацисмо ђубре са друге стране ограде.
*Имам једно питање, колико ће сад времена проћи док се ово опет не замуљи, ту се и даље улива канализација и наноси свашта, помислио сам да праве стални цевовод ка матици реке.
 
Post koji sam napisao na temi o zoo-vrtu, a koji pripada ovde.

"Rezulat: 300.000 kubika toksičnog mulja, arsena, olova, naftnih ugljovodonika...otvoreni fekalni kolektor. Od prvog evropskog grada, visoko razvijene kulture od pre 7,000 godina došli smo do najveće gradske kanalizacije na otvorenom. Stanovnici desne obale Dunava već decenijama ne mogu normalno da žive od nesnosnog smrada koji dolazi sa Ade Huje.
Špic Ade Huje, koji je do 2000 godine ostao jedini netaknut i obilovao gustom šumom, počeo je da se pretvara u ilegalnu deponiju šuta. Za 10 godina posečeno je 12 hektara šume i nasuto stotine hiljada kubika šuta i smeća. . ." ( članak iz 2017.)
https://arhiva.nedeljnik.rs/magazin/por ... -do-parka/
file.php

file.php
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708081#p708081:1z1ue2z1 je napisao(la):
dex libris » 13 Feb 2020 05:24 pm[/url]":1z1ue2z1]Kakav zločin prema gradu! A o ovome se tako malo zna..
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=708091#p708091:1z1ue2z1 je napisao(la):
dragan » 13 Feb 2020 06:01 pm[/url]":1z1ue2z1]Polovina Ada Huje sa špicom je praktično deponija gradjevinskog otpada, a tu se dovozio i šut sa Beograda na vodi. Rukavac se zatrpava i ako se ovako nastavi biće sasvim zatrpan i neće ga više biti.

https://www.novosti.rs/vesti/beograd.74 ... d-Ade-Huje
 
Ја да сам јуче умро, не бих веровао да ово постоји код нас. Која је поента оних викендица на ђубрету?
 
Divljanje od Pančevačkom mosta do Višnjice je totalno zanemareno od vlasti, medija, ekoloških udruženja, . . . i ovdašnjih forumskih "eko-fanatika", koji vrište radi nekih lokacija udaljenih i do 10km od Grada, a ovaj potez od 10km u širem Centru nije im interesantan.

https://www.novosti.rs/vesti/beograd.74 ... oko-Dunava
.
 

Prilozi

  • IMG_20200216_045136.jpg
    IMG_20200216_045136.jpg
    89,5 KB · Pregleda: 3.852
Зато што је фотељски еко фанатик. Брине се као Грета за глобално загревање, а ђубре испод прозора не види. Мада то је комнални проблем не еколошки, данас ђубре рециклирију зар не? Одо да бринем за глбално загревање...
 
. i ovdašnjih forumskih "eko-fanatika", koji vrište radi nekih lokacija udaljenih i do 10km od Grada,

Ako misliš na Beljaricu poređenje nije na mestu. Ono je poseban eko sistem a AH ekološka katastrofa.
Zašto bi se na forumu vrištalo oko te situacije, svima je jasna, kad vidiš da se ljudi tu srećno naseljavaju, prave se zgrade duž rukavca i Višnjičke. Pa ako ne smeta smrad i teški otrov stanovnicima tu, ko smo mi da ih spašavamo. Neka dišu otrove pa posle kad se porazboljevaju nek se žale što nas je Nato bombardovao.
 
Svako bira prioritete, a meni je važnije šta se dogadja sa min.100.000 ljudi nizvodno od Pančevačkog mosta, nego šta će biti uzvodno od Pupinovog mosta sa ribama, pticama, insektima i ostalim životinjama koje će se razbežati i naseliti u ritove, koji su sve do Novog Sada.
Biljni sve će tamo imati najviše štete, jer će se značajno promeniti i smanjiti, ali ovo na Ada Huji je satiranje svega zatrpavanjem gradjevinskim otpadom i to pored rukavca koji je jedna septička jama. A to nije u fokusu ovdašnjih agresivnih eko-fanatika.
 
Tako je. Ti ljudi su izabrali da žive u smetlištu jer da im ne odgovara ne bi se naseljavali, ne bi izbacivali svoje septičke jame i otpad u Dunav ili bi akcijašili i očistili ukoliko im smeta. Ptice insekti i ostali biljni i životinjski svet nema taj luksuz a i zašto bi se sravnilo njihovo prirodno stanište? Dovoljno ima ćumeza tipa Ada Huja Luka Bgd koji mogu da posluže nekom lučkom ili sabirnom centru.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=709264#p709264:3l9qorzh je napisao(la):
dragan » Пон Феб 17, 2020 4:37 pm[/url]":3l9qorzh]Svako bira prioritete, a meni je važnije šta se dogadja sa min.100.000 ljudi nizvodno od Pančevačkog mosta, nego šta će biti uzvodno od Pupinovog mosta sa ribama, pticama, insektima i ostalim životinjama koje će se razbežati i naseliti u ritove, koji su sve do Novog Sada.
Biljni sve će tamo imati najviše štete, jer će se značajno promeniti i smanjiti, ali ovo na Ada Huji je satiranje svega zatrpavanjem gradjevinskim otpadom i to pored rukavca koji je jedna septička jama. A to nije u fokusu ovdašnjih agresivnih eko-fanatika.
Izvini, Dragane, ali to tako ne ide!
Ili jesi ekolog ili nisi ekolog -nema sredine!

Ne možeš ignorisati značaj Beljarice, netaknute prirode na par kilometara od centra i rizik da bude uništena bez potrebe.. I ne treba ignorisati ni ovaj zločin prema Adi Huji i rukavcu već se boriti da priča dodje do svih.. Ja zaista nisam znao šta su uradili od ovog dela grada do pre par dana kada smo pisali na temi o zoo-vrtu pa sam iskopao članak iz Nedeljnika - ovo što se radi Adi, reci, ljudima je bukvalno samo za robiju, svih odgovornih u tom lancu u poslednjih 50 godina.
 
Napisao sam "šta je meni važnije", a verujem da je i gradjanima Beograda važnije šta se dogadja u širem centru urbanog dela grada, tj. kada će se izgraditi "Beograd na Dunavu" od marine Dorćol do kraja Ada Huje.

A "ekologa" ima raznih, od agresivnih i unezverenih do racionalnih i umerenih koji shvataju razvoj grada.
 
Da, napisao sam i neću da ponavljam . . a i dopisao sam rečenicu u predhodnom postu.
 
a verujem da je i gradjanima Beograda važnije šta se dogadja u širem centru urbanog dela grada, tj. kada će se izgraditi "Beograd na Dunavu"

Građanima Beograda je važno da se životna sredina očuva, da se ne uništava, da se očisti ono što je zagađeno (Adu Huju nikad neće očistiti kako treba i tu će ostati eko katastrofa makar u nanetm mulju šutu i zemljištu) da se reši pitanje zagađenja vazduha, pitanje deponije.
Građane Beograda zabole levo ćoše za Beograd na Dunavu i ostale psihopatlogije.
 
Tipično za "eko-fanatike" : izdvoje deo posta koji im odgovara za obračun sa "neprijateljem", a nisam baš siguran da shvataju šta sam naglasio u postu, pa ih "zabole levo ćoše" za izgradnju Beograda. Inače, ima više tema o ekologiji, neke sam i ja otvorio, pa tamo može da se o njoj piše.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=709395#p709395:2o6litcn je napisao(la):
dragan » 17 Feb 2020 09:50 pm[/url]":2o6litcn]Napisao sam "šta je meni važnije", a verujem da je i gradjanima Beograda važnije šta se dogadja u širem centru urbanog dela grada, tj. kada će se izgraditi "Beograd na Dunavu" od marine Dorćol do kraja Ada Huje. A "ekologa" ima raznih, od agresivnih i unezverenih do racionalnih i umerenih koji shvataju razvoj grada.
Ovaj post sam napisao da je meni važnija izgradnja šireg centra grada od nekih ritova udaljenih 10km od Terazija za koje 99% beogradanja nikad nije čulo, ni videlo. Ali, to je sasvim druga tema.
 
Vrh