Šta je novo?

Veliko ratno ostrvo - Lido Zemun

Qm4MlTu.jpg


Fotografija iz 1973 god. sa teme Savski amfiteatar: http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?f=21&t=197&start=12625#p358861


Lepo se vidi da je ostrvo bilo manje, a reka bila šira u tom delu pre 40 godina.
 
Bravo Mair (I Bulevarac u originalu) za fotografiju, nisam je video ranije.

Kako moćno izgleda ovaj uređeni deo keja, ako bi neko mogao da javi ovima u Beogradu na onome kako se zaista radi reprezentativan kej koji silazi do reke bilo bi super. Oni su udarili dve terase i misle da su izveli ne znam šta, a ovde primer koji je jedno vek ispred njih.

Jedino je jadno kako sada izgleda taj deo na koji se naslanja onih par ogromnih splavova, od kojih neki rade, neki ne rade, uglavnom ruglo.
 
Izgleda da je ova gornja slika slikana sa hotela Jugoslavija...

2015-11-18185458.jpg


Zanimljivo da se uporedi "nekad i sad"
 
Ја би од ВРО направио огромну бетонску плочу и направио би стотине и стотине терена за мали фудбал.
 
ada huja":buuaa97u je napisao(la):
Ја би од ВРО направио огромну бетонску плочу и направио би стотине и стотине терена за мали фудбал.
Направи то на Звездином и Партизановом стадиону, ионако они не служе ничему, а Ратно острво остави мајки природи.
 
POSTAVLJEN MOST NA LIDU Kupanje kreće 1. jula
Blic | 15. 06. 2016 - 15:42h

Kao što je i najavljeno, pripadnici 1. pontonirskog bataljon Rečne flotile postavili su danas pontonski most između Zemunskog keja i popularne plaže Lido uoči otvranja kupališne sezone.

26c034fedcaa99412d89787272d426d0.jpeg


Most dugačak 360 metara ukupne nosivosti 20 tona, sastavljen je od 36 pontoskih elemenata, kojeg su pontonirci Rečne flotile remorkerima za oko osam sati dovezli iz Šapca i postavili ga za isto toliko vremena.

Prema rečima komandanta 1. pontonirskog bataljona potpukovnika Siniše Marinkovića most je spreman za korišćenje, a pripadnici bataljona obezbeđivaće ovaj prelaz 24 časa svakog dana.

— Sve mere bezbednosti su apsolutno zagarantovane i most je potpuno bezbedan za korišćenje. Preko mosta mogu prelaziti pešaci koji će koristiti plažu na Lidu, kao i laka vozila po odobrenju – rekao je potpukovnik Marinković.


44fd72c5d3470c768ddfbde4729dd235.jpeg


Pontonski most koji povezuje Veliko ratno ostrvo sa levom obalom Dunava, na čijem su dopremanju i postavljanju prethodnih dana radili inžinjerci iz sastava Rečne flotile, Beograđani će moći da koriste tokom cele kupališne sezone koja počinje 1. jula i završava se 31. avgusta.

U vremenu do početka kupališne sezone most je pre svega namenjen za prelazak lica koja su angažovana na uređenju sportskih terena, plaže i drugih objekata na Lidu

http://www.blic.rs/vesti/beograd/postav ... la/xv5jz8p
 
Sa teme Stari savski most - Most Miladina Zarica gde se govori isključivo o mostu i nj. dogradnji, zameni, preselenju ....
te da ne bismo tamo i o Lidu razmenjivali mišljenja :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=452238#p452238:3pj4gnfy je napisao(la):
boca-ica » 19 May 2017 05:24[/url]":3pj4gnfy]Umesto pontonskog mosta do Lida
ovaj stari most bi bio savrsen da zadovolji sve potrebe velikog ratnog ostrva
Konstrukcija je savrsena da ponese sve potrebne instalacije za vodu, struju i dr uz biciklisticki i pesacki saobracaj a takodje za potrebe odrzavanja mogu povremeno da prodju i teza vozila i masine
Ne postoji drugo mesto u Bgdu gde bi bio adekvatniji ni potrebniji a da svojim velicinom odgovara
Samo ga postaviti do Lida

Evo i male brze vizuelne orjentacije po premestanju starog mosta na novo odredište :)
takodje ceo rukavac koj je sada polu marina za camce
mogao bi sa metalnim stepenicama uz svaki stub do ima pristup do pravih pontonskih vezova za camce .....
file.php

Ako neko ima volje i vremena mogao bi u foto šopu malo bolji prikaz da uradi
sve sa stepenicama uz stubove , kao i potone u takvoj buducoj marini za vezivanje camaca :)

Trenutni izgled privremene marine kod Lida izgleda ovako....

Ko zna... ako bi bila tako savreno uredjena marina kod Lida ...
mozda neko umesto stana kupi brod , pa mu to postane i adresa stanovanja :lol:
 
I još kada bi kuće na vodi izgledale ovako, e onda bi to bilo vrlo interesantno:

31-Architects-Houseboat-Watervilla-Weesperzijde-1.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458117#p458117:3t4x3tfv je napisao(la):
boca-ica » 13 Jun 2017 10:45 am[/url]":3t4x3tfv]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458104#p458104:3t4x3tfv je napisao(la):
dragan » 13 Jun 2017 08:18[/url]":3t4x3tfv]
Aj,...Ipak mislim da je bolja opcija jezero sličnom na Savi ...
Spajanajem ostrva sa obalom je samo poklon prirode za novo gradjevijnsko zemljište sa jezercetom u sredini...
To želiš ? :shock:
Ocuvanje ostrva je prioritet .... a ništa se ne radi po tom pitanju :(
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458137#p458137:3t4x3tfv je napisao(la):
dragan » 13 Jun 2017 11:28 am[/url]":3t4x3tfv]Na VRO bi bio samo nasip, a ostalo bi bilo plavno zaštićeno područje.

Znači da bi se oduzelo vrlo malo muljevite obale ostrva, a ostalo bi
bilo prepušteno Dunavu - nema tu govora o građevinskom zemljištu.
 
dragan wrote: PS ... Nastavak o jezeru na temi VRO :...
Ti stvarno ne razumeš Dunav.... kad predlažeš jezero - Adu umesto rukavaca kod VROa :(

Van glavnog toka a kroz rukavac protice odredjena količina reke - mozes videti maticu sa keja

Ukidanjem tog protoka tj. prebacivanjem u glavni tok povacava se i snaga glavnog toka
a on tako snažniji ne samo da ce oštetiti- odbrusiti i otseci deo ostrva sa druge strane vec
i vrlo verovatno da ce ta snaga matice i nizvodno Vinčanske sprudove odneti,
a oni su okosinca buduceg prečistača Bg-kanalizacije... i ko zna tako koje još promene bi izazvao... :(

Uvecanje snage Dunavske matica i uticaju na podzemne vode.... ne znam mnogo ali
treba uzeti i njih u obzir da li ce onda stanovnici obližnjeg Koteza Borče i ostalih, plivati pri svakom povišenom nivou tih voda
jer i sada ponekad (naročito nakon velikih padavina) baruštine se dugo zadržavaju kod njih....

Stoga očuvanje rukavaca je prioritet a to moze sa postavljanem i uredjenom velike marine
cije održavanje podrazumeva redovno odmuljavanje koje je i neophodno tom rukavcu
:sesir:
 
Na početku ove teme sam pisao o varijanti za jezero, ali sa omogućenim optimalnim protokom.
To je samo razmišljanje i još nisam stigao do "Idejnog projekta", ali sve je to izvodljivo.

Inače, nisam ja zagovornik da se to sutra gradi, meni je sasvim dovoljno ovo stanje.
Pogotovu što za takav projekat treba para i još važnije pameti... znači, opušteno. :kafa:

PS ... to nije baš moja ideja ... Generalni plan Beograda, 1950. :
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=458280#p458280:318u364p je napisao(la):
dragan » 13 Jun 2017 14:52[/url]":318u364p]... meni je sasvim dovoljno ovo stanje...
Ne moze biti ikom sasvim dovoljno.... jer stanje rukavaca je odumiruce.... :(
a to ce se negativno reflektovati na VRO

to je i jedan od mnogih rugih razloga zasto sam napisao nekolicinu predhodnih postova vezanih za
Zaricev most, Lido i veliku marinu
jednostavno tri u jedan
i svi heppy :D
 
Mislio sam da postoji Dunavac i da nema gradnje jezera, a ne na stanje sa zamuljavanjem.
Nekad je rečni bager redovno čistio oko VRO, a sada se retko ko i seća kako je to izgledalo.

Inače, oko 500met. nizvodno od hotela exYU nalazi se veliki izliv kanalizacije sa N.BG, pa
zato odatle pa skoro do ušća i nema splavova, zato nije moguće ni graditi neku veću marinu.
 
Trebalo bi to interceptor da resi :)
 
Kad ce taj interceptor da presretne govna?
 
Нажалост, у протекле четири године градски буџет није предвиђао средства за ширење Интерцептора, тако да је кртица стала тамо где је била у време Ђиласа. Јеби га, подземна канализација се не види, за разлику од фонтане, а далеко од очију - далеко од срца (и новчаника).

А да смо годишње само по километар прелазили, данас би могао да се састави са Новим Београдом и не бисмо више гледали излив код Ушћа. Овако, не улажеш четири године ни у шта капитално (осим БНВД који је у суштини приватан пројекат) и хвалиш се да си много мање потрошио од претходника који је за четири-пет година подигао два моста, реконструисао Газелу, пругу за БГ-воз, нове трамваје, 200 Соларисових аутобуса, исто толико Икарбусових, неколико булевара, фабрику школе, неколико школа, обданишта и домова здравља. А буџет ти није мањи. Па се нормалан човек пита на шта трошиш све те паре.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=459109#p459109:2w8to3nc je napisao(la):
sizif » Fri Jun 16, 2017 10:28 am[/url]":2w8to3nc]Нажалост, у протекле четири године градски буџет није предвиђао средства за ширење Интерцептора, тако да је кртица стала тамо где је била у време Ђиласа. Јеби га, подземна канализација се не види, за разлику од фонтане, а далеко од очију - далеко од срца (и новчаника).
Iskreno ovo mi deluje kao neverovatan podatak, da mašina u koju je uloženo ko zna koliko stoji. Razmem da su i troškovi njenog rada sigurno visoki, ali ovo mi je totalno nejasno.
 
Vrh