Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465924#p465924:14ouwlnh je napisao(la):
Angor » Pon Jul 17, 2017 10:25 am[/url]":14ouwlnh]Osvetljen klima uredjaj, naglasene neravnine na fasadi... Nadam se da u stvarnosti izgleda lepse nego na fotkama...


Izgleda daleko lepše, posebno one u Karađorđevoj uživo kada se posmatraju.

Nažalost kvalitet fotografija sa sajta grada Beograda je očajan, kao da su slikali
krompirom.
 
Nego ljudi šta kažete da se recimo sledeće nedelje okupimo nas par, kupimo
nešto malo fasadne farbe u toj boji i prekrečimo grafite.

Mogli bismo animirati ili putem tvitera pozvati možda i koju redakciju novina,
pa da ima malo jačeg odjeka. Nešto kao podizanje svesti itd.



file.php
 
Poštujem ideju i aktivizam ali mogu da potpišem da bi nedelju dana nakon krečenja ta fasada opet bila usvinjena.

Jedini lek za nju je da se stavi neka ograda. Al ta ograda bi, zbog domišljatosti veprova, morala da bude tako oštra i tako nameštena da bi zgrada delovala kao zatvor. Tako da ne može tu ništa da se uradi. Dokle god su nam zakoni ovako debilni i dokle god Komunalci i inspekcije neće da rade svoj posao, biće tako.

Da mogu, ja bih bez ikakve griže savesti, nakon krečenja, stavio i zacementirao deliće stakla i žica po tom krovu. :twisted: Kao što nemali broj ljudi ovde radi. Jes kvarno ali efikasno. Pa ko i pored toga hoće da se pentra i rizikuje 20 ušivanja, neka ga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465951#p465951:14zrwbdt je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Jul 17, 2017 12:07 pm[/url]":14zrwbdt]Poštujem ideju i aktivizam ali mogu da potpišem da bi nedelju dana nakon krečenja ta fasada opet bila usvinjena.

Jedini lek za nju je da se stavi neka ograda. Al ta ograda bi, zbog domišljatosti veprova, morala da bude tako oštra i tako nameštena da bi zgrada delovala kao zatvor. Tako da ne može tu ništa da se uradi. Dokle god su nam zakoni ovako debilni i dokle god Komunalci i inspekcije neće da rade svoj posao, biće tako.

Da mogu, ja bih bez ikakve griže savesti, nakon krečenja, stavio i zacementirao deliće stakla i žica po tom krovu. :twisted: Kao što nemali broj ljudi ovde radi. Jes kvarno ali efikasno. Pa ko i pored toga hoće da se pentra i rizikuje 20 ušivanja, neka ga.


Hahahhaaa tako nesto ima nesto po Nemackim gradovima na prozorima da golubovi ne serendaju:).

Inace bolje da se sto pre okreci, cisti zidovi daleko vise odbijaju zvrljanje istih nego neki koji vec imaju jedan, dva ili vise....psiha je to. A njima nije cilj da urade grafit a da ga niko ne vidi. Ako se redovno kreci moze da se pobedi, besplatan marketing.
 
Definitivno je najbolji vid borbe prekrecavanje/skidanje grafita u najkracem roku. Cim ga izvrljaju, odmah sutradan se skine. Time bismo okrenuli igricu, ne bi vise bilo dzaba ste krecili, nego dzaba ste zvrljali.
 
Могу градски оци да се згражавају и лупетају, нека ураде нешто поводом тога.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Mikroprimer: nedavno je kućni savet uredio prizemni deo fasade naše zgrade, ofarbali su je u dominantno crvenu nijansu. E, sad, kao što je to obično po periferijskim naseljima, i mi ovde imamo svoje divljake, konkretno neki Zvezdini navijači, koji sebe nazivaju "Kanarevo brdo force" (KBF), koji često divljaju po celu noć.
Prvo, u roku od jedne noći su iškrabali crveno-crnom bojom zidić u parku, koji je tek bio sređen. Onda su aktivnost proširili i na moju zgradu.
Kućni savet je u roku od dva dana ponovo to ofarbao u crveno, ali je predsednik i prijavio tu žgadiju, jer zna odakle su.
E, sad, ovo jeste mali kraj, ali prilično sam siguran da i gradski oci znaju ko to stalno škraba po centru... kao i ko škraba vozove.
 
Crvena boja nje preporučljiva jer podstiče na akciju bilo koje vrste. Moj predlog, obojite deo fasade u boju bele kafe, niko je neće ni pipnuti a pošteno, nešto mi ne štima crvena boja u te svrhe osim ako nije cela i na raritetnim primerima kakve sam viđala na "divljem zapadu". :mrgreen:

Poslednjih godina primetno je osvetljenje fasada zgrada. Da li je nužno da svaka bude osvetljena ili to važi samo za značajne objekte? Čini mi se da se malo preteruje.

A evo primera koji me je danas dodatno potresao. Ne mogu da verujem da se neko usudio i upropastio fasadu a još više da je to neko dozvolio. Glavna ulica u Zemunu. Pogledajte prilog 1
Zemun, Glavna ulica.
 
И од логике. Ова интервенција заправо одбија муштерије.
 
Još za vreme kraljevine postojali su propisi i tačno se znalo na koji način su
nazivi prodavnica trebali da izgledaju.

Danas, skoro pa stotinu godina kasnije nekakav logičan sled bi bio da napredujemo
u svakom smislu, ali kod nas evolucija očigledno ide suprotnim smerom.
 
Fasade na Kosančićevom vencu, stanje na dan 17.7.2017.Pogledajte prilog 16Pogledajte prilog 15Desni trotoar će biti proširen. Negda, ivičnjaci su bili tik uz drvoredPogledajte prilog 1Pogledajte prilog 14Pogledajte prilog 13Pogledajte prilog 12Pogledajte prilog 11Pogledajte prilog 10Pogledajte prilog 9Pogledajte prilog 8Ako uporedite stanje ove ljupke fasade na Guglovim mapama sa dole prikazanim (levo), zapazićete da su neimari vratili donji deo potkrovnog venca (arhitrav)
koji je pre više decenija uklonjen - zatekli su ga na fasadi koja gleda ka mostu, te odlučiše da ga produže. Pogledajte prilog 7Pogledajte prilog 6Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 5Klime naše nasušne:Pogledajte prilog 4Samo se baškare:Pogledajte prilog 3
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=465976#p465976:2m61m78x je napisao(la):
Sreda » Pon Jul 17, 2017 5:40 pm[/url]":2m61m78x]Definitivno je najbolji vid borbe prekrecavanje/skidanje grafita u najkracem roku. Cim ga izvrljaju, odmah sutradan se skine. Time bismo okrenuli igricu, ne bi vise bilo dzaba ste krecili, nego dzaba ste zvrljali.

Da, skupa ali efikasna varijanta. Ali samim tim sto je skupa slaba joj je sansa. Ali mi pada napamet da se digne porez na te autolakove :D
 
А можда би помогло да се престане афирмативно писати о графитима. Скоро сваке недеље неко објави неки текст, сними емисију у којој велича младе који испољавају своју уметност. Да не идемо предалеко у прошлост али већ од "Зуба је краљ Београда" и "И свега овоg не би било да је Пера отишао право у полицију" нешто нештима у односу јавности и ове сад већ пошасти.

https://www.vice.com/rs/article/bmn...gradskih-grafita-u-knjizi-street-art-belgrade
 
Мурали на калканима решавају графите. Какви год да су графитери штеточине, постоји тај неки основни кодекс поштовања уметника који су "изнад њих".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=466133#p466133:3hind2y5 je napisao(la):
stf » Uto Jul 18, 2017 9:37 am[/url]":3hind2y5]Мурали на калканима решавају графите. Какви год да су графитери штеточине, постоји тај неки основни кодекс поштовања уметника који су "изнад њих".

Slazem se. Ako ne mozes pritiv njih a ti im se pridruzi:)
 
Да ли се то што су Дорћолски ћошкови омуралисани у познате партизановце рачуна у позитивну или негативну појаву?
 
Za mene je to klasično navijačko zapišavanje teritorije, samo malo elegantnije upakovano.
Za neke je to umetnost i doprinos kraju.

Sad, da li je jedan veliki i lepo odrađen grafit bolji nego 10 manjih žvrljotina? Jeste. A da li je to bolje nego čista fasada? Meni nije.
 
Vremenska distanca je pokazala da su murali na kalkanima iz druge polovine 80-tih bili pun pogodak.

A što se tiče grafitera: mislim da će se opametiti tek kada dožive da neko treći uzme sebi za pravo da svoje "umetničke" porive iskaže na njihovim privatnim automobilima, npr.
 
Capture.jpg





:gobb: :gobb: :kk:


Čita Folić ovaj forum još uvek, a iskreno sve fotke poslate blicu su sa njegove
strane.


Gradski urbanista Milutin Folić precizirao je da je u Knjigu standarda za mobilijare i javne prostore grada Beograda, dodato da prva tri metra fasada koje se rekonstruišu, moraju biti premazani antigrafit zaštitom, zahvaljući kojoj će biti moguće očistiti grafite običnom vodom.

On je najavio da će se to u najskorije vreme uraditi i sa 120 fasada koje su do sada završene i još 40 koliko će biti urađeno do kraja godine.

- Na taj način ćemo nadam se olakšati skidanje grafita, a nadam se da ljudi neće više ni pisati grafite kad vide da se grafit već narednog dana skloni vodom, nadam se da će ih to obeshrabriti da ulaze u prekršaj da crtaju grafit koji će već sutra biti uklonjen - poručio je gradski urbanista.



http://www.blic.rs/vesti/beograd/po...nimci-izgrednika-prosledjeni-policiji/c2d90lp
 
Vrh