Šta je novo?

Zanatsko ćoše

Jelte .... sapun mu dodje ono kad se pomeša mast i bazna kiselina (soda)....
a svaka kiselina nagriza pa ce i drvo .... te sapun za podmazivanje nije naj sretnije rešenje :shock:

Politura.... to mu dodje vosak razredjen tempertinom i malo prirodne boje (bajc) a ima i lanenog ulja i ...
čitava veeelika lepeza različitih recepata i načina
u odnosu na vrstu drveta kao i namenu (nameštaj, oružije, muzički instrumeti...) sve različito :shock:
ima dosta toga na netu lepo objašnjeno , pa koga zanima lako je dostupno :)

Uljane, nitro, poliuretanske a sada i vodene boje kao i auto lak
daleko su lakši za brzo i trajnije prekrivanje drveta ....
ali
kad se radi o komadu nameštaja gde je birano drvo i pre same izrade
prekrivanjem takvim bojama se ubija nj. duša i lepota :(

te bezbojni ili blago toniran lak tu lepotu prikazuje a samo ,,prava,, politura je i ističe :kk:

Naravno industriski stari a simpatični komadi nameštaja mogu lako da se osavremene sa savremenim bojama i lakovima...upravo kako su to ,,kolege,, ovde i prikazali na okačenim sličicama :D


:sesir:
 
Hvala na još jednom savetu jer sam mislila da je u pitanju obična voštana sveća pa još osveštana u crkvi :D
Pogledaću na netu o vosku samo da osmislim definiciju namene.

Dopada mi se tretiranje starog komadnog nameštaja ali i cele fasade i drvenarije samo jednom bojom, čak i stakla od ulaznih vrata pa i izlozi koji to više nisu. To sam viđala u belom svetu i zaista daje vrlo interesantan efekat. Pri tom, ni jedna neravnina nije popunjena što sveukupnom izgledu daje skoro umetnički izraz.

Primeri u spojleru.

Slične sam fotografisala ali ne znam na kom su HD

Pogledajte prilog 1
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471366#p471366:1qwqvqnk je napisao(la):
Steva » 14 Авг 2017 10:01 pm[/url]":1qwqvqnk]

Potrebna je sledeća roba iz IKEA:
- Oddvar
- Bekväm
@Стево, за рукотворне укњижен плусићћћ
Значи полако учиш швеЦки :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472326#p472326:1u9wn83d je napisao(la):
Гага » 20 Aug 2017, 00:30[/url]":1u9wn83d]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471366#p471366:1u9wn83d je napisao(la):
Steva » 14 Авг 2017 10:01 pm[/url]":1u9wn83d]

Potrebna je sledeća roba iz IKEA:
- Oddvar
- Bekväm
@Стево, за рукотворне укњижен плусићћћ
Значи полако учиш швеЦки :D

Ti i tvoj šveCki račun - hvala! :D Ima mali milion tih fora sa nameštajem od Šveđana, ugooglajte IKEA hacks. U našem domaćinstvu pola nameštaja je iz IKEA, druga polovina su restaurisane stvari koje smo pokupili iz staračkih domova / reciklažnih centara / oglasa.
 
@Steva
To je prava stvar i prosto mi je neshvatljivo kada se neko zadovolji da mu stan uređuje neko drugi ili da kupi ponuđeni model celog enterijera, i tu se već može govoriti o odsustvu mašte i potrebe za kreacijom, ali i snobizmom naročito izraženim u ovim smutnim vremenima.
 
Ubija me što sam nesposoban kada su zanati u pitanju, a imam snage i volje bezgranično. Imam neku kućicu na selu koju bi valjalo obnoviti, a koja je idealna za sve kreativce koji vole da se bave ovakvim stvarima. Imam gore i gomilu starog nameštaja, dasaka milion, pločica... Umesto da unajmim običnog majstora i da sredjujem na klasičan način, voleo bih kada bih našao nekog kreativnog zanatliju, koji bi to shvatio kao izazov i uživanje i koristio neka kreativna i inventivna rešenja da se kuća uredi, koristi materijale koji već imam...

Naravno, takav način sredjivanja je i mnogo jeftiniji, a i ja bih mnogo više uživao pomažući nego da radim sa nekim pijanim, klasičnim šljakerom. A i mogao bih i da učim.

Znam da je gotovo pa uzaludno pitati, ali poznajete li nekog takvog koga bih mogao da unajmim? Kućica je dušu dala za sve kreativce, a i ako bi se nešto usralo i negde pogrešilo, nije frka.
 
@Beki
Ponoviću po hiljaditi put, kao poruku tebi: Pitali su čoveka koji se popeo na vrh visoke planine kako je uspeo, a on je odgovorio: Jednostavno, korak po korak.

Upravo sam u fazi traženja kuće koju ću s velikim žarom srediti. Osnovno jeste da je konstrukcija jaka, ipak nisam građevinac a i ne mogu sebe platiti. :D

Što manje obrade, to više autentičnosti pa samim tim i čari.
Ako zoveš na mobu, tu sam.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=699765#p699765:2a62u69j je napisao(la):
Beki » 17 Jan 2020 20:15[/url]":2a62u69j]Ubija me što sam nesposoban kada su zanati u pitanju, a imam snage i volje bezgranično. Imam neku kućicu na selu koju bi valjalo obnoviti...
....poznajete li nekog takvog koga bih mogao da unajmim? .....
Prvi uslov je da ima obe ruke i noge .... danas pored you tuba mogu da ti preporucim majstora Beki-a :D
veruj u sebe i kreni ....
sto rekose sve zapocinje prvim korakom ... te nacini ga a ostali idu sami
ako slucajno negde ti se ucini da zapinje .... napisi ovde .... dobices sve instrukcije
:sesir:
 
Google i ja smo najbolji prijatelji, nema toga sta nas dvojica nismo u stanju da uradimo. Naucio me je vise nego ijedna skola i zbog njega danas zaradjujem novac koji zaradjujem.

Ta kuca je u sustini obicna baraka, kupljena za 5 hiljada evra, od koje sam ja svojom kreativnoscu napravio da lici na nesto.

Ipak, sada bi trebalo uraditi neke malo ozbiljnije stvari na kuci, a ne bih bas da se vezbam, a i iskreno, ne mogu sve sam, em sto je fizicki nemoguce, em sto je dosadno.

Srecom, javio se majstor forumas preko privatne poruke u rekordnom roku, ovaj forum je cudo.

Za mobu vas drzim za rec.
 
Овај форум је заиста чудо. Нити сам архитекта нити грађевинац, а остадох као да сами и једно и друго. :gobb:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700208#p700208:10vp8ohd je napisao(la):
direktor » Ned Jan 19, 2020 10:10 am[/url]":10vp8ohd]Ocekujem fotke prije i poslije ....
Ti ne ucestvujes u mobi? :lol:
 
82530155_848260698930826_534249611854872576_n.jpg
 
Kolega Beki je zaiskao majstora koji nije klasični alko-šljaker, uz to još da je i kreativan, pa sam mu javnuo da poznajem jednog. Izgleda da je ta kombinacija baš retka u gradu, pa da podelim i s vama, mož' da zatreba, nikad se ne zna. :wink: Majstor Dule



[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xkKfy5qUelE[/youtube]
 
Kad bi Srbijom vladali forumasi, bila bi najbolja zemlja na svetu za dve, najvise tri godine :grand:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700274#p700274:1bf4lbw2 je napisao(la):
zexland » Ned Jan 19, 2020 1:29 pm[/url]":1bf4lbw2]Ulenjili smo se :)

Ja obozavam da prepravljam sve vrste komoda, cipelarnika itd...naravno ako me inspirisu :)

Ovde kacim rimejk za dve komode i vitrinu iz 2018. godine, ako i cipelarnik iz 2019...bese posebno inspirativna godina za to :)

Naravno sve su najmanji moguci budzeti, sto jeftinije i efektnije :)
Bravi zex! :kk:

Isti osećaj je i kod mene. Neke komade farbam a neke dekorišem tkaninom ali neobičnom. Ako je obična dodam joj neobični detalj bilo naslikan, nalepljen, svejedno je. Cilj je krajnji efekat.
Fotografije slede uskoro, nadam se. U fazi sam koja nije reprezentativna.
 
Malo bih da se igram , pa nafatah 1.000 starih cigala dupli (siroki) format ... svaka cigla ima broj
znam to mu dodje ime ciglane koja ih je pekla
E sad u 1m2 ide 54 obicne cigle ..... a koliko komata ide (ove starinske cigle u kvadrat zida ???
eda .... nadam se da lepo prifata i masinski malter
sto je mi lakse , nego ja sam da ga ,,komponujem,, po starinski
:sesir:
 
Zavisi kako je redjas i koje su dimenzije cigle i da li oćeš tanak ili debeo zid
Drugar je kupio kamion tamic Stare cigle istresena iskipana puklo 2 kom i paletu nove mu dovezli sa sve foliom bilo više polomljenih komada ...
 
Evo da cu i moj mali doprinos - ucio sam sa velikom uspehom u nekadsanoj Minhenskoj kraljevskoj livnici L.Mory - nasi predmeti su bili od kalaja i dobili su dosta priznanja. Zbog skupoce prodavnica se zatvorila 2006 a do dan danas livnica radi, ali nije to vise isto anema vise zaposlenih sem mog starog majstora koji ce jos malo u penziju. Ovo su moj predmeti za koje je potrebno dosta truda. Livalo se sa posebnoj leguri koju je samo L.Mory GmbH koristila - a caka je obrada. Radili smo sa ahatima - skupi alati i samo jedna firma u nemackoj je ih mogla ostriti. Malo slika i moje zanatske radionice gde ponekadoidem kad mi se bas nesto radi sa predmetima moje stare i prve struke. DAnas je i problem doci do sirovine koje smo dobijali iz Malejzije.Danas neme snabdevaca za sirovinu. Na jednoj slici se vide poluge a iza dva predmeta iz Beograda, krigla i bardak za koje sam livao poklopce. Obe sam poklonio, teci u Rumi i dobrom prijatelju i saradniku u ekoloskim istrazivanju Dinaride koji je danas direktor odeljena visih biljaka prirdnjackog muzeja u Becu.

Treba reci da je bitno znati leguru sto svaki dodatak ili nedostatak proces livanja i obradu predmeta uslovljava. Za leguru je neophodan antimon - jedini metal ciji je volumen veci u cvrstom sustavu. Nije to van fizike i samo je rezltat posebnosti unutrasnje strukture metalne veze antimona. Ima rude antimona u Srbiji - kod Ljubovije na Drini. U zadnoj slici cist antimon.
1024px-Gesellenst%C3%BCck_P._Cikovac_L._Mory_GmbH.jpg

917px-Zinnkrug_Achatpolierung.jpg

1280px-Zinnofen_fl%C3%BCssig.jpg

1280px-Zinn_Mory_Barren.jpg

1280px-Zinn_Mory_Drechslerdrehb%C3%A4nke.jpg

1024px-Antimon_by_P._Cikovac_as_formerly_used_by_L._Mory_tin_pewtery.jpg
 
Vrh