Šta je novo?

Reciklaža - Sortiranje otpada i nove tehnologije

Утопијски ми звучи добијање топлотне и електричне енергије из смећа у Србији. Није ми јасно како ће то да функционише, ако је веровати тексту та приватна фирма ће да прави енергију, а град да дистрибуира. То ми звучи као да ће да буде џабе :D

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Drugim rečima - spaljivaće djubre. Mi smo inače nesposobni da osmislimo, tj. isprojektujemo tako nešto. Verujem da će svi podizvodjači da budu naše firme.

A toliko deponija imamo...
 
Па на њу, само се више неће "одлагати" него употребљавати.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474776#p474776:2ul1bp0e je napisao(la):
astrodule » 31 Aug 2017 06:13[/url]":2ul1bp0e]Drugim rečima - spaljivaće djubre. Mi smo inače nesposobni da osmislimo, tj. isprojektujemo tako nešto. Verujem da će svi podizvodjači da budu naše firme. A toliko deponija imamo...

Ni meni se ovaj Projekat ne dopada
jer opasno aero-zagadjenje se prikazuje kao oblik reciklaže a čija je osnovna ideja vodilja
da se stvari procesom sortiranja više puta iskoriste preradom.......... sto je nakon spaljivanja nemoguce

Samo redovna zemena i održavanje dobrim i adekvatnim filterima u postrojenju za ,,kremaciju,, djubreta
verovatno če koštati više nego dobijena vrednost od proizvedene energije

ili ce kasnije u tajnosti štedeti na filterima....da bi prikazali ,,dobitak,, od proizvedene energije ... i tako opravdali ovaj projekat

pa se nece u suštini mnogo razlikovati bez obzira na vrednost i veličinu postrojenja
od odnoga
kao kad Romi spaljuju razno djubre i auto gume po livadama
 
Postojeća deponija će da se konzervira kada se izvadi gas. Zatim će na novom ulazu da izdvaja šut, a ostatak da se pali. Ne znam da li ostaje išta posle paljenja.
 
Зар је толико тешко организовати рециклажу? И онако највећу запремину смећа заузимају амбалаже - пет и тетрапак, као и кесе којих има свуда. Гледао сам снимке где су неке мале општине направиле мале импровизоване погоне за сепарацију смећа. Ово спаљивање стварно не звучи ни близу еколошком решењу смећа у прекомилионском граду као што је Београд.
Можда би требало организовати прикупљање и сепарацију смећа за рециклажу на локалном, тј. општинском и месном нивоу уместо што ЈКП Чистоћа сво смеће скупља и шаље у Винчу. А државне/градске/јавне институције би требале да рециклирају највећи део свог смећа (и онако највише троше и бацају папир).
 
У новинама пише да ће приватник у ових 25 година и односити ђубре. Чиме ће се бавити ЈКП Чистоћа, или ће то бити нека комбинација ове две фирме?
 
Po projektu koji je radila drugarica za firmu koja je odustala, privatnik samo preuzima djubre, a Čistoća ga donosi do kapije novog pogona.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475191#p475191:j5ompxbz je napisao(la):
astrodule » Суб Сеп 02, 2017 6:57 pm[/url]":j5ompxbz]Po projektu koji je radila drugarica za firmu koja je odustala, privatnik samo preuzima djubre, a Čistoća ga donosi do kapije novog pogona.
Хвала на одговору :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=96502#p96502:3kun5zk5 je napisao(la):
donato86 » Нед Окт 17, 2010 3:25 am[/url]":3kun5zk5]Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.

концепција сакупљања отпада ми личи да радим искључиво за цигане
 
Predlog ugovora između Grada Beograda i francusko-japanskog konzorcijuma koji je pobedio na tenderu za deponiju u Vinči je najvažnija tačka koja će se naći na dnevnom redu sutrašnje sednice Skupštine grada, rekao je gradski menadžer Goran Vesić.

http://www.danas.rs/beograd.39.html?new ... Vin%C4%8Di

– Na ovu deponiju neće stizati otpad koji može da se reciklira, jer će za recikliranje otpada grad u narednih nekoliko godina na svakoj opštini uraditi po jedno reciklažno dvorište. Ovde će se iz tog otpada proizvoditi struja, gas i u toj industriji koja će nići na deponiji biće nekoliko stotina novih radnih mesta, uglavnom za žitelje Grocke – rekao je Vesić.

Gde će ići reciklažni otpad do tada?

Ova vlast će ostati upamćena (meni) po tome što prvo ruše, pa tek onda prave alternativu (Lastina stanica, Parking na Slaviji, ova deponija, verovatno tramvajski most).
 
Борисав":2o3gmfgg je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=96502#p96502 je napisao(la):
donato86 » Нед Окт 17, 2010 3:25 am[/url]":2o3gmfgg]Kod mene na Filološkom postavljene su kante za različite tipove ambalaže, međutim... uvek mora biti to međutim... ja ih ne koristim. Razlog? To su obične kante sa poklopcem (kao one koje imaju neka prigradska naselja, među kojima je i moje, koje su zamenile kontejnere) na kojima je nalepljeno, odštampano na belom papiru A4 formata, PET, ALU i STAKLO. Naravno da neću da ih koristim kad samo 20 metara dalje čeka me kanta, lepa, otvorena, obična, plastikara, koja samo čeka da primi sve otpatke koje možemo proizvesti.

концепција сакупљања отпада ми личи да радим искључиво за цигане

Nedostatak svesti o vaznosti recikliranja i kod jednog i drugog...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
....Plaćanja Grada (60% prihoda firme) biće značajno finansirana iz novog, namenskog poreza za upravljanje otpadom, koji je dopunjen opštim budžetom Grada - istakao je Thiel.
On je rekao da je godišnja naknada za novoosnovanu firmu oko 35 mil EUR.

- Trenutni gradski budžet za upravljanje otpadom je oko 34 mil EUR godišnje, i finansira se 50% od domaćinstava i 50% od preduzeća.
Prosečni račun po domaćinstvu je sada 27 EUR, što predstavlja 0,5% njihovih godišnjih troškova - istakao je Thiel...
Posebno odnosenje smeca
a sad i dodatno posebno upravljanje otpadom

Ajd samo usput
zna li neko broj taksi koje mi sve placamo ?
cisto da vidim koja nam je ovo po redu :mrgreen:
 
A tu spalionicu mogla je da napravi ilr iz zeleznika
 
kakva spalionica pepeo dim ko bajagi energija
pa samo redovna zamena filtera ako postuju ekološke propise su nekoliko puta skuplji od dobijene energije
a gde ce posle da ture te filtere ? :lol:
bolje krematorijum sudeci po cenama pogrebnika ... tri u jedan bi se dobro isplatio :lol: :lool: :lol:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499018#p499018:347yd9a2 je napisao(la):
direktor » Pet Dec 08, 2017 1:55 am[/url]":347yd9a2]A tu spalionicu mogla je da napravi ilr iz zeleznika

Bolje oni da ne prave, iako su radili za Pariz reciklazni centar tj. neki deo (ne ceo centar, ali svejedno)... Radili su cini mi se i za Moskvu. Imaju znanje, ali kadar im se sve vise osipa! Ostalo je jos nesto malo onih koji znaju, bukvalno ko je mogao pobegao je iz Lole! Radnicima se duguje 10 plata, muljaju oko rokova i kvaliteta - i dalje rade, ali diskutabilno kako...
Diso bilo nekad, nije ILR vise ona od kako se spojila sa Dam-montom - iako bi gazda to verovatno voleo...
 
Ovo nam nisu rekli pre "prodavanja" Vinče

http://www.blic.rs/vesti/beograd/grad-u ... gu/tt2e1mk

Grad Beograd uvešće novu taksu za tretman otpada kojom bi se indirektno finansirala gradnja nove deponije u Vinči, a zatim i prerada otpada u ovom postrojenju.

- Uplate Grada Beograda novoosnovanoj firmi, čiji su vlasnici “Suez” i “Itoču”, biće značajno finansirane iz nove, namenske takse za upravljanje otpadom, dok su cene električne i toplotne energije proizvedene u postrojenju za dobijanje energije iz otpada garantovane dugoročnim sporazumima sa EPS i gradskom kompanijom za grejanje - izjavio je Filip Tijel, direktor kompanije “Suez” u Srbiji, na 10. “Balkanskom energetsko-finansijskom forumu 2017” održanom u Beogradu.

Tijel je rekao da je dijalog rezultirao raspodelom rizika i projektom koji se može finansirati.

- Novoosnovanoj firmi se uplaćuje naknada u evrima čime se izbegava rizik kursnih razlika. Plaćanja Grada biće značajno finansirana iz novog, namenskog poreza za upravljanje otpadom koji je dopunjen opštim budžetom grada - istakao je Tijel.

On je, kako prenosi ovaj portal, rekao da je godišnja naknada za novoosnovanu firmu oko 35 miliona evra.

- Trenutni gradski budžet za upravljanje otpadom je oko 34 miliona evra i finansira se 50 odsto od domaćinstava i 50 odsto od preduzeća - rekao je Tijel i dodao da se izgradnja novog postorojenja očekuje 2021. godine.

Beograđani od 2015. godine već plaćaju “naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine”, a da će biti uvedena nova taksa potvrđuju za "Blic" i iz Grada Beograda.

- Zakonom o komunalnim delatnostima definisano je upravljanje komunalnim otpadom, koje između ostalog, podrazumeva sakupljanje komunalnog otpada, njegovo odvoženje, tretman i bezbedno odlaganje. Korisnici komunalne usluge u obavezi su da plaćaju odgovarajuću cenu za korišćenje komunalne usluge, i u ovom momentu korisnici plaćaju cenu samo za odvoženje komunalnog otpada, a ne i njegov tretman, obzirom da se tretman komunalnog otpada još uvek ne vrši u skladu sa zakonom. Imajući u vidu činjenicu da je grad Beograd zaključio ugovor o javno-privatnom partnerstvu u pružanju usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada, privatni partner je dužan da vrši tretman komunalnog otpada. Po otpočinjanju vršenja tretmana otpada, planirano je da se vrši i plaćanje te vrste usluge upravljanja komunalnim otpadom. Planirano je donošenje gradske odluke koja će posebno regulisati pitanja upravljanja komunalnim otpadom, uključujući i tretman komunalnog otpada - poručuju iz Gradske uprave.
 
Čistoća je to besplatno radila.
Čekaj finansiramo sve , građani pa opet građani. Jer će sve te firme opet to naplatiti od istih, bilo na uštrb plata zaposlenih bilo kroz veće cene proizvoda koje građani plaćaju. I posle tu energiju koju odande dobijemo opet plaćamo ?
Lepo smišljen koncept.
 
... i u ovom momentu korisnici plaćaju cenu samo za odvoženje komunalnog otpada, a ne i njegov tretman....
blic http://www.blic.rs/vesti/beograd/grad-u ... gu/tt2e1mk

LAŽ :grand:

...Основна делатност ЈКП “Градска чистоћа” је одржавање чистоће јавних површина, одношење кућног смећа, кабастог смећа, олупина аутомобила и грађевинског шута и њихово депоновање, као одвоз и депоновање фекалних материја, одржавање градске депоније и сакупљање секундарних сировина...
http://www.gradskacistoca.rs/?page_id=563

sakupljanje i razvstavanje sekundarnih sirovina
koje mogu biti reciklaznog ili energetskog karaktera jeste osnovna delatnost za koju gradjani vec placaju infostanom čistoći

ovo sto su isplanirali sa stranom firmom, jeste čista pljačka

što mozemo da uporedimo sa primerom veš mašine

hajde da pored naše veš mašine
kupimo komšiji novu
a još kad nam šta opere da platimo uslugu
a naša neka malko ladi , umesto da još bolje radi

:kum: :notok: :grand:
 
Potpuno si u pravu boca ico. Ovi slepci jedino sto znaju je da smisle nesto cime ce uz "zakonsku" odluku da ti zavuku ruku u dzep. I moja baba bi znala tako da radi i zaradjuje.
 
Kako je analiza inicijative Ne da(vi)mo Beograd pokazala, grad se u narednih 30 godina obavezao da investitoru isplaćuje preko 38 miliona evra godišnje, što je u zbiru oko milijardu i 150 miliona evra javnih sredstava koje će se odliti u pravcu privatnog investitora. Ovo je minimalni iznos u koji treba uračunati i sve prateće infrastrukturne troškove.....
http://www.danas.rs/beograd.39.html?news_id=365836
aha u novoj valuti to mu dodje vako
grad se u narednih 30 godina obavezao da investitoru isplaćuje više od jedne šumice Bg jelki
što je u zbiru oko jedne prašume Bg jelki :laugh:

sad ce opet neko da bude iznenadjen a mozda i uvredjen , šta će navuko se čovek na golemo..... :lool: :lol: :lool:
 
Vrh