Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Jedno pitanje, kako se može sprečiti razbacivanje para i dalje finansijsko opterećivanje stanara . Naime zgrada je nadzidana pre dve godine, investitor je za remont lifta odvojio oko 10 000 evra. Inače zamena motora lifta je urađena pre dvadeset godina i lift od tada besprekorno radi. Naravno treba odraditi kabinu, vrata , klizače i još neke stavke.
Problem nastaje što gornji dom zgrade (pošto je nadzidana zgrada ima ih oko 60-65 % ukupne površine) želi da uradi komplet novi lift i to će biti cifra oko 50 000 evra.
Meni nije problem ali u zgradi ima dosta penzionera koji jedva sastavljaju kraj sa kraje pa im ovo luksuziranje dodatno opterećuje budžet.
Kako se cela priča može stopirati i uraditi samo remont ?
Da li je potreban tender za radove sa dve ili više ponuda ?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472507#p472507:178tts1g je napisao(la):
astrodule » 20 Aug 2017 09:22 pm[/url]":178tts1g]Sa Tvitera

ja imam slicno iskustvo ali ovi moji preferiraju upotrebu hiltija subotom od rane zore.
 
Закон о становању и одржавању зграда све послове препушта стамбеној заједници која је правно лице, односно власницима посебних делова зграде (власницима станова и пословног простора). Најтеже је постићи договор. Нешто уређује Закон, нешто уредба а нешто ће уредити и праила власника. Колико видим ви можете ићи само на ремонт а о томе одлучује већина.
Закон
Члан 63
Власник посебног дела зграде дужан је да учествује у трошковима одржавања заједничких делова зграде и земљишта за редовну употребу зграде и управљања зградом.
2) сразмерно учешћу површине својих посебних делова у односу на збир површина свих посебних делова, за трошкове радова инвестиционог одржавања и унапређења својстава зграде.
Члан 64
Висина издвајања на име трошкова инвестиционог одржавања заједничких делова зграде одређује се одлуком скупштине стамбене заједнице која не може бити нижа од износа прописаног актом о инвестиционом одржавању зграда који доноси јединица локалне самоуправе, и представља резервни фонд зграде.
Члан 66
Поред накнаде коју плаћају власници посебних делова, послови одржавања и унапређења својстава зграде или дела зграде финансирају се и из кредита, донација и других извора.
Стамбена заједница може да, ради добијања кредита, заложи потраживања која има од власника посебних делова и друга своја потраживања, у складу са законом којим се уређују заложна права на покретним стварима уписаним у Регистар.
Члан 44
Скупштина стамбене заједнице доноси одлуке обичном већином гласова присутних чланова који имају право гласа по одређеном питању, осим ако овим законом није другачије прописано.
О располагању заједничким деловима зграде, поверавању управљања професионалном управнику и кредитном задуживању стамбене заједнице скупштина стамбене заједнице одлучује већином коју чине 2/3 укупног броја гласова.
У случају да су власници посебних делова донели правила власника у складу са чланом 17. став 3. овог закона, већина гласова потребна за доношење одлука из ст. 1. и 2. овог члана утврђује се тим актом.
Uredba o održavanju zgrada
Član 11
Ugovorom o poveravanju poslova na održavanju zgrade javnom preduzeću za stambene usluge, drugom preduzeću, odnosno preduzetniku, uređuju se naročito: uslovi i način obavljanja poslova održavanja; međusobni odnosi u slučaju neizvršenja ili neblagovremenog izvršenja radova na održavanju; način i uslovi plaćanja za obavljene poslove na održavanju; način i uslovi izveštavanja skupštine zgrade o izvršenim poslovima na održavanju.
Ugovorom iz stava 1 ovog člana mogu se urediti i druga pitanja u vezi održavanja (način naplate troškova održavanja, udruživanje sredstava sa drugim zgradama i dr.).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474428#p474428:3gpwzx7l je napisao(la):
Žika » 29.Aug.2017/1:42 pm[/url]":3gpwzx7l]
Kako se cela priča može stopirati i uraditi samo remont ?
Vecina odlucuje sta se radi u zgradi. Svaki stan ima 1 glas koliko god stan bio veliki tako da ako je vecina za zamenu lifta, trebalo bi da se radi zamena lifta.

Ako smem da pitam sta je zgrada tj. stari stanari dobili od nadzidjivanja zgrade osim 10.000€ za remont lifta?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474443#p474443:3gpwzx7l je napisao(la):
razgradjevinar » 29.Aug.2017/2:45 pm[/url]":3gpwzx7l]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472507#p472507:3gpwzx7l je napisao(la):
astrodule » 20 Aug 2017 09:22 pm[/url]":3gpwzx7l]Sa Tvitera

ja imam slicno iskustvo ali ovi moji preferiraju upotrebu hiltija subotom od rane zore.

Kod mene komsija zakucava eksere ili sta vec u 01:00 nocu.. Izgleda svako ima po nekog majstora u zgradi.
 
Cak i ne vidim u cemu je tolika drama oko obelezavanja stanova.
A pogotovo ne vidim poentu kacenja spiska stanara kod ulaznih vrata zgrade, mislim da bez potrebe narusava privatnost.
KUĆNI SAVET PRETI KAZNOM "Obeležite svoje stanove ili ćete skupo platiti"
http://www.blic.rs/vesti/beograd/ku...-svoje-stanove-ili-cete-skupo-platiti/lv421tx

DJg2R6YW0AAoN4l.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474443#p474443:hx9f4xl4 je napisao(la):
razgradjevinar » Uto Avg 29, 2017 2:45 pm[/url]":hx9f4xl4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=472507#p472507:hx9f4xl4 je napisao(la):
astrodule » 20 Aug 2017 09:22 pm[/url]":hx9f4xl4]Sa Tvitera
ja imam slicno iskustvo ali ovi moji preferiraju upotrebu hiltija subotom od rane zore.
Upozorena sam da se loše vladam na forumu ali ja ne mogu da se ne nasmejem ovome što si napisao
2503617651.gif
 
@hobotnice, kog god roda bila lupetaš za medalju.

Pa kako da ne postoj zakon o stanovanju, gde ti rasteš?!
 
Zakon se ne zove o Zakon stambenim odnosima već Zakon o stanovanju i održavanju zgrada jer njim su obuhvaćene ne samo stambene već i poslovne zgrade Pa kad taj kućni savet uvodi pravila neka se pozove na tačan naziv zakona u kojem to i ne piše vezano za obeležavanje stanova i spiskove stanara već se to reguliše podzakonskim aktima kao što je Odluka o kućnom redu. I nema kućnog saveta veće se radi o stambenoj zajednici. .Kad već uvode pravila nek pročitaju zakone i odluke.Stambena zajednica je pravno lice odgovorno za preduzimnje mera na organizovanju upravljanja zgradom Eto još malo lupetanja za zlatnu medalju.
 
na obaveštenju zalepljenom na ulazna vrata zgrade se kućni savet poziva na zakon o stambenim odnosima i MUP koliko vidim gore na slici.
 
Čim u potpisu piše "kućni savet" znači da je obaveštenje zastarelo. Treba pogledati šta predviđa Zakon.
 
Prosto, naš narod je nažalost zapušten, ne znam kako bolje to da nazovem. Preko 50% stanara ne kapira da oni plaćaju održavanje lifta, a ne grad ili opština. Kod mene u zgradi se na ulaznim vratima menja brava svakih nekoliko dana, i opet ih polome dva skota koji su inače deca vojnih lica i navikli su sve da rade silom, i tako u krug. Napominjem da deca imaju po 35 ako ne i 40 godina.

Ne radi se o UDBI već donošenju zakona koji je u skladu sa političko ekonomskim sistemom koji smo izabrali 1991. godine. Ja nisam za ovaj sistem i uređenje, ali nisam ni za idiote koji u ponoć buše hiltijem noseći zid i slično. A za sve njih je kriva udba kada i policijska država kada se pozovu na odgovornost.
 
У петак ми се десио један проблем током реновирања стана на Миљаковцу 1. Наиме, зграде су Конграпове, састављене од армираног бетона, чак су и преградни зидови од армирних бетонских плоча. са 4 Хилтија смо штемовали нове канале за инсталације, међутим на врата је покуцао председник станара рекавши да од 13-18 часова не смемо да штемујемо, а ујутру тек од 9 можемо. Понудили смо решење станарима да се стрпе два дана од 8-16 да завршимо посао, верујте да нико није хтео да прихвати ово решење јер су то њихова права. Они ће радије слушати Хилти 6 дана како им по неколико сати скаче по глави него да се стрпе два дана да се посао заврши. Људи су постали нетрпељиви превише, а нова власница стана је обећала исти одонос према њима јер ће и они ускоро морати да реновирају дотрајале станове.
 
To je neki kućni red koji je propisan od skupštine stanara?

Koliko ja znam ne sme da se buši od 22 do 6 i od 13 do 17 i to je kućni red za ceo Beograd.

Sad bih im za inat bušio od 6!!!
 
Он каже да је у новинама прочитао, и да ће да зове комуналну полицију, просто нисмо хтели да улазиму у даљу дискусију. Постоји и за то решење, пријави се у општини да се реновира и онда може да се буши цео дан али за то треба регистрована фирма са рачуном а ми ово радимо пријатељици за џабе и немамо грађевинску фирму.
 
Zovi ti komunalnu i pitaj ih.

Samo je potrebno da okačiš u ulazu da su radovi u toku i da će se poštovati gradski kućni red.

Jedini je problem ako radiš nešto što ne sme, tj. za šta mora da se ima građevinska dozvola.
 
Postojeća odluka o kućnom redu je vrlo diskutabilna. U jednom stavu se kaže Korišćenje mašina i uređaja, radio i teelvizijskih prijemnika, sviranje i pevanje u stanu dozvoljeno je samo do sobne jačine zvuka i tu je kvaka i problem jer bušenje kao i naprimer sviranje klavira prelazi sobnu jačinu zvuka. A onda u drugom stavu da su stanari dužni da u periodu od 13,00 do 17,00 i od 22,00 do 06,00 obezbede potpuni mir i tišina. U prevodu ispada da vi uopšte ne bi mogli ništa da radite tokom dana i večeri u stanovima ako buka prelazi sobnu jačinu zvuka što je suludo. A šta ako mi je usisivač bučan ili stara mašina za pranje veša pa se čuje kod komšije . S druge strane propisane su granične vrednosti ili dozvoljen nivo buke npr. i za stambene zgrade u zatvorenom prostoru koji iznosi 30 decibela danju i 35 noću. E ko sad to meri. Komunalni policajci. A koliko vidim nadzor nad Odlukom o kućnom redu vrši samo inspekcija a ne i komunalna policija . Mislim da vas oni mogu obići, opomenuti ali ne i kazniti vezano za buku. Odluka je još iz 96 godine i trebalo bi je hitno menjati . To kaže i novi Zakon o stanovanunju, a rokovi prošli.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478387#p478387:gh3vvvvm je napisao(la):
abrines » Ned Sep 17, 2017 10:41 pm[/url]":gh3vvvvm]У петак ми се десио један проблем током реновирања стана на Миљаковцу 1. Наиме, зграде су Конграпове, састављене од армираног бетона, чак су и преградни зидови од армирних бетонских плоча. са 4 Хилтија смо штемовали нове канале за инсталације, међутим на врата је покуцао председник станара рекавши да од 13-18 часова не смемо да штемујемо, а ујутру тек од 9 можемо. Понудили смо решење станарима да се стрпе два дана од 8-16 да завршимо посао, верујте да нико није хтео да прихвати ово решење јер су то њихова права. Они ће радије слушати Хилти 6 дана како им по неколико сати скаче по глави него да се стрпе два дана да се посао заврши. Људи су постали нетрпељиви превише, а нова власница стана је обећала исти одонос према њима јер ће и они ускоро морати да реновирају дотрајале станове.

To što tebi odgovara da sa neregistrovanom firmom skačeš nekom po glavi 3 dana ne znači da će odgovarati i drugima. Problem nije što su ljudi postali previše netrpeljivi već što su takvi kao ti postali previše bahati a komšije iz straha obično neće da se bune pa ti je sad čudno što je neko ustao za svoja prava.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478390#p478390:pmpphsqt je napisao(la):
abrines » Ned Sep 17, 2017 11:54 pm[/url]":pmpphsqt]Он каже да је у новинама прочитао, и да ће да зове комуналну полицију, просто нисмо хтели да улазиму у даљу дискусију. Постоји и за то решење, пријави се у општини да се реновира и онда може да се буши цео дан али за то треба регистрована фирма са рачуном а ми ово радимо пријатељици за џабе и немамо грађевинску фирму.

U pravu si, svi bučni radovi u stanu bez obzira ko ih izvodi moraju da se prijave komunalnoj inspekciji ali kućni red mora da se poštuje. Druga je stvar sa spoljnim radovima.
Mene interesuje jedna stvar, imam komšinicu koja uči solo pevanje (buduća operska pevačica). Glas ima fantastičan, buduća Marija Kalas ali zaboga, zar mora da krene baš kada bebe i babe spavaju. Neki se bune a neki uživaju.
 
Odakle ti to da se bučni radovi prijavljuju komunalnoj inspekciji?

Za rupu u zidu da zovem nekoga da tražim odobrenje?! Jedino ću poštovati kućni red kada kačim sliku ili policu na zid.

Previše zakona koji su mrtvo slovo na papiru, administracije, a naročito nedostatak empatije će nas uništiti (tj. već nas uništava).

Šta ima komšija da se buni ako ja renoviram stan i bučne radove vršim kada kućni red to nalaže. U pitanju je ljubomora što oni ne mogu da renoviraju svoj stan.

Prošao sam kroz to i uz normalan odnos sa komšijama nisam imao nikakvih problema. Neki su pretili inspekcijama, neki su hteli da uđu u stan da vide šta se dešava, ali niti je došla inspekcija, niti je neko nepozvan ušao u stan.

Doduše, nisam prljao ulaz ni lift, šut sam gomilao na terasi i na kraju zvao Čistoću da postavi kontejner za šut ispred ulaza, sva rušenja i bučne radove smo obavili za par dana u vreme propisano kućnim redom. Nismo ništa radili pre 9 i posle 20h.

Nism baš poštovali mir od 13 do 17, ali jesmo od 14 do 16. Da se neko bunio zbog toga, radio bih strogo po zakonu, tj. od 6 ujutru i do 22h i napisao bih zašto to radim, tj. ime komšije koji se bunio. Na sreću po sve, to se nije desilo.
 
@astrudule niko nije rekao da inspekciji prijavljuješ buku, to inspekcija kontroliše a ne izdaje dozvole. Ne treba ti ni odobrenje i dozvola za bušenje rupa u zidu i renoviranje stana ako ne vršiš neke građevinske radove već samo tekuće održavanje: krečenje, menjanje stolarije, zamena elktro ili vodovodne instalacije i sl. Ako renoviraš stan više dana obavestiš kulturno stanare da če radovi trajati toliko i toliko i da će biti malo buke zbog hiltija, zamene ili hoblovanja parketa i sl. . To mislim da je najjednostavnije. A što reče Ksenija kućni red mora da se poštuje barem u onom intervalu od 13,00 do 17,00 i 22,00 do 06,00. U tom periodu malo prekineš pa nastaviš . Mislim da je to nabezazlenije. A i javi upravniku da budeš miran.
 
Ksenija":37f1f90y je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478390#p478390 je napisao(la):
abrines » Ned Sep 17, 2017 11:54 pm[/url]":37f1f90y]Он каже да је у новинама прочитао, и да ће да зове комуналну полицију, просто нисмо хтели да улазиму у даљу дискусију. Постоји и за то решење, пријави се у општини да се реновира и онда може да се буши цео дан али за то треба регистрована фирма са рачуном а ми ово радимо пријатељици за џабе и немамо грађевинску фирму.

U pravu si, svi bučni radovi u stanu bez obzira ko ih izvodi moraju da se prijave komunalnoj inspekciji ali kućni red mora da se poštuje. Druga je stvar sa spoljnim radovima.
Mene interesuje jedna stvar, imam komšinicu koja uči solo pevanje (buduća operska pevačica). Glas ima fantastičan, buduća Marija Kalas ali zaboga, zar mora da krene baš kada bebe i babe spavaju. Neki se bune a neki uživaju.
I ja potvrdjujem (iz licnog iskustva) da je ovakva procedura ako cete da ispostujete pravilnike i zakone.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Ksenija":3a1cjv18 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478390#p478390 je napisao(la):
abrines » Ned Sep 17, 2017 11:54 pm[/url]":3a1cjv18]Он каже да је у новинама прочитао, и да ће да зове комуналну полицију, просто нисмо хтели да улазиму у даљу дискусију. Постоји и за то решење, пријави се у општини да се реновира и онда може да се буши цео дан али за то треба регистрована фирма са рачуном а ми ово радимо пријатељици за џабе и немамо грађевинску фирму.

U pravu si, svi bučni radovi u stanu bez obzira ko ih izvodi moraju da se prijave komunalnoj inspekciji ali kućni red mora da se poštuje. Druga je stvar sa spoljnim radovima.
Mene interesuje jedna stvar, imam komšinicu koja uči solo pevanje (buduća operska pevačica). Glas ima fantastičan, buduća Marija Kalas ali zaboga, zar mora da krene baš kada bebe i babe spavaju. Neki se bune a neki uživaju.
I ja potvrdjujem (iz licnog iskustva) da je ovakva procedura ako cete da ispostujete pravilnike i zakone.

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Mislim da ste se malo "zaigrali" . Ako se menja vodovodna i električna instalacija u stanu, to su ozbiljni radovi i po propisima zahtevaju projekte od sertifikovanih firmi. Jer , na kraju krajeva, loše urađeni radovi utiču i na ostale stanare čija je instalacija takođe posredno deo instalacije cele zgrade.
Tu nema onoga "šta koga briga šta ka radim u mom stanu".
Znam jer kad sam renovirao kupljeni stan , kontaktirao sam prijatelja koji je komunalni inspektor. On mi je nabavio sve papire i kad smo seli ispalo da mi treba 1000+ € samo za te projekte. Nisam imao para i odustao sam po cenu da me prijave pa platiću 5 soma kaznu više mi se isplatilo. Srećom toga nije bilo.
Naravno da sam morao da pravim pauze od 13-17 nije vredelo ubeđivanje da je bolje da pretrpe 1 dan od ujutru do uveče nego 3 sa pauzama. Ali šta da radim...
 
Vrh