Šta je novo?

Parkovi

Na proleće je u karađorđevom parku zasađeno 56 novih stabala. Tek sam se danas setio da slikam kada sam bio u prolazu.

2rrt4cw.jpg


2dh9zeb.jpg


b5pr9i.jpg


2zg83u8.jpg


33kr515.jpg


5ofdya.jpg


117h6h1.jpg
 
Sramota me što stanujem u zemlji gde na sajtu Glavnog grada stoji fotografija print-screen-a privatne TV stanice poznate po... vlasniku kokainskom zavisniku. Na sajtu Grada Beograda.

http://www.beograd.rs/lat/beoinfo/1...a-kada-se-otvara-muzej-savremene-umetnosti_2/

sreda, 23. avgust 2017.
Vesić: Počela rekonstrukcija parka na Ušću, prvi deo gotov do 20. oktobra, kada se otvara Muzej savremene umetnosti

fe90a6835ae44a885b967809adbeec63_5699764942.jpg


Radovi na rekonstrukciji parka na Ušću su počeli, zelena površina na koju su navikli Beograđani biće sačuvana, ali će se ovaj prostor obogatiti novim sadržajima, najavio je gradski menadžer Goran Vesić.

On je za TV Pink istakao da će se ovde urediti pet staza, a prva na kojoj su počeli radovi je staza „Umetnost”, koja će imati osam metara širine i povezivaće Bulevar Nikole Tesle sa Muzejom savremene umetnosti.

– Ovaj deo parka će prvi biti završen jer se 20. oktobra otvara renovirani Muzej savremene umetnosti. Prema hotelu „Jugoslavija” će biti uređene još četiri staze koje će nositi nazive „Priroda”, „Pokret”, „Srbija 1” i „Srbija 2” i uvodiće građane u sam park. Ovde će se urediti i deset sportskih terena, po dva za mali fudbal, košarku, odbojku i badminton, a biće i dve otvorene teretane, kao i četiri staze za boćanje. Pored toga, biće napravljeno i pet dečjih igrališta na šta smo posebno ponosni, koja će biti tematski uređeni, pa će tako mališani moći da uživaju na saobraćajnom poligonu, ali i sa muzičkim rekvizitima, prvim takvim u Beogradu – rekao je gradski menadžer.
On je dodao da će na ovih 880.185 kvadratnih metara u najvećem parku u našoj prestonici biti sačuvana sva stabla i zelenilo koje postoji, a potpuno uređenje parka će trajati nekoliko godina jer je reč o ozbiljnim radovima.

– Deo parka koji se nalazi do Muzeja savremene umetnosti građani će moći da koriste već u oktobru, a onda sledeće godine nastavljamo sa drugom i trećom fazom i uređenjem parka sve do hotela „Jugoslavija”, što je veoma značajno kako za građane koji žive na Novom Beogradu tako i za sve građane našeg grada – rekao je Vesić i dodao da će sadržaji u ovom parku biti prava atrakcija.
On je posebno naglasio da je obnova ovog parka veoma važna i zbog otvaranja Muzeja savremene umetnosti, koji dugo vremena nije radio sve dok tada premijer, a sada predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije uveo u program svoje vlade kao jedan od prioriteta otvaranje Muzeja savremene umetnosti i Narodnog muzeja.

Gradski menadžer je podestio da je nedavno Skupština grada na svojoj sednici donela odluku da se ovaj deo obale od Brankovog mosta do hotela „Jugoslavija” nazove Obala kralja Aleksandra Karađorđevića i ona polako dobija sadržaj kakav i zaslužuje.
 
Ima li neko informaciju da li se planira rekonstrukcija Topčiderskog parka u neko dogledno vreme? Još jedan zapušteni dragulj Beograda, sa toliko potencijala. Dokle ćemo, umesto da uživamo u prizoru nečega ovakvog:Pogledajte prilog 1mi biti osudjeni na nemaštovitost i inertnost ljudi iz Zelenila, kojima je očigledno dobar i ovakav prizor iz Topčidera:Ne želim da prihvatim nedostatak finansija kao izgovor. Ako već Beograd ne može da se pohvali arhitektonskim skladom Beča i Pariza, mogao bi svojim prirodnim potencijalima, brojem i uredjenošću parkova-ozbiljno da im parira. Samo kada bi bilo volje. Uostalom, verovatno mnogo očekujem kada nisu u stanju da srede ni Pionirski park u centru grada, koji je u jadnom stanju.
 
Mene zivo zanima ima li koji pejzazni arhitekta zaposlen u Zelenilu. A i da ima, ko zna koliko se on/ona pitaju. Izgleda da nam je "cvetanje" autoputa i novogodisnja rasveta (u trajanju od 6 meseci) mnogo vaznije od izgleda parkova. :|
Secam se da su prosle (ili pretprosle) godine sadili neko cvece ispod Mosta na Adi na Cukarickoj strani, sada od toga nista nema.
 
@Vox91, primetio sam vase "zelene prste" sirom foruma, ideje su vam za svaku pohvalu. Jasno je da je gradsko zelenilo uglavnom beskorisno, steta.

Ne znam da li je ovo prava tema da pitam, ali znam da je prava prilika. Da li Zelenilo mozda ima neke volonterske seme kojima mozete da se prikljucite? Ovde (UK) ih ima na svakom koraku, npr. https://volunteeringmatters.org.uk/oppo ... e-bristol/.

Mislim da je to najbolji nacin da se parkovi odrzavaju, a ako takva sema ne postoji, koliko bi bilo tesko pronaci druge zainteresovane bastovane?
 
Hvala mnogo, Zombieboy! Veoma volim zelenilo i prirodu, divim se lepo uredjenim parkovima, ali sam potpuni laik što se tiče sadnje i održavanja biljaka. Ali eto, imam puno ideja kako bi se neki zapušteni kutak mogao transformisati, i mnogo mi je žao kada vidim koliko je neiskorišćenog potencijala kod nas. Ako u Zelenilu nemaju nekog pejzažnog arhitektu, što mi se čini neverovatnim, neka pozovu nekog iz Beča ili Pariza da ih "izvede na pravi put". Nije sramota tražiti znanje od ljudi iz inostranstva, pa i početkom prošlog veka je Francuz Leže uredjivao beogradske parkove, što je izgleda bio pun pogodak, sudeći prema starim fotografijama. Ali bojim se da Zelenilo sada takve ideje nema u planu. Kod nas se takodje i samo pominjanje seče drveća dočekuje na nož. Drveće se ne mora seći, neka ga orežu i presade, kao pre 140 godina u Beogradu kada je zidan Stari dvor. Tada su već odrasli drvored kestenova iz Milanove ulice presadili na Terazije kako ne bi smetao gradnji dvora. Drveće je sledeće godine u septembru ponovo procvetalo usled toplog vremena! Dakle sve se može rešiti samo ako ima volje. Kod nas je poznat problem i zaklanjanja lepih zgrada visokim drvećem. Jednostavno, kao da ljudi koji se oko toga pitaju nemaju nikakvog smisla za estetiku, pa zato i danas npr. ispred najlepše fasada Starog dvora stoji ono visoko drveće koje je u velikoj meri zaklanja. A mi nemamo baš bezbroj tako lepih palata. Što se tiče volontiranja, to bi bila dobra ideja, ali bojim se da su kod nas još daleko od britanskog shvatanja o uredjenju i potrebi stalnog ulepšavanja životnog prostora.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=473444#p473444:33530w8l je napisao(la):
nervozna baba » Pet Avg 25, 2017 7:21 am[/url]":33530w8l]Mene zivo zanima ima li koji pejzazni arhitekta zaposlen u Zelenilu. A i da ima, ko zna koliko se on/ona pitaju. Izgleda da nam je "cvetanje" autoputa i novogodisnja rasveta (u trajanju od 6 meseci) mnogo vaznije od izgleda parkova. :|
Secam se da su prosle (ili pretprosle) godine sadili neko cvece ispod Mosta na Adi na Cukarickoj strani, sada od toga nista nema.

Prijavi...ja sam tako prijavljivao nedostatak zelenila na Studenstkom trgu i na jos par mesta, pa su zasadili. Probaj, kad budes prolazio slikaj i prijavi, nemas sta da izgubis. :)
 
Ma, ne bezim ja od aktivne uloge savesne gradjanke, samo ne mislim (niti sam te godine mislila) da je sadnja cveca ispod Mosta na Adi prioritet pored toliko drugih znatno posecenijih a zapustenih zelenih povrsina. I tada mi je bilo cudno sto tu sade, mozda su isli neki izbori, stvarno se ne secam, ali jeste lepo izgledalo.
 
Prolazeći kroz Karađorđev park primetio sam 4 nova zasađena stabla, ali izgledaju kao da su preneta odnekud.

OG7MQIg.jpg


bmknEav.jpg
 
Да нису пренета из Немањине од испред НБС?
 
Личе на она испред Народне банке.
 
Весић: Обнова Пионирског парка почиње у среду

БЕОГРАД, 18. септембра (Танјуг) - Обнова Пионирског парка почиње у среду, 20. септембра, и трајаће до 15. децембра, а за ту намену издвојено је 104 милиона динара, изјавио је данас градски менаџер Горан Весић.

"Пионирски парк је један од наших централних паркова који је у веома лошем стању и ми већ неколико година планирамо да га обновимо, тако да обнова коначно почиње у среду. Сви који туда пролазе знају да су стазе у лошем стању и да их треба обновити", рекао је Весић, наведено је у саопштењу Градске управе.

Како је појаснио, неће се радити комплетан парк, ођедном већ у деловима, тако да ће грађани моћи да користе поједине делове парка и током његове реконструкције.

Весић је истакао да у Пионирском парку има много заштићених врста биљака.

Он је подсетио да је почела обнова парка на ушћу код Музеја савремене уметности и додао да ће он бити отворен у октобру, поводом обележавања ослобођења Београда.

"Велики парк од ушћа до хотела 'Југославија', који ћемо радити наредних неколико година, почели смо да уређујемо. Ове године ћемо уредити још 17 паркова односно урбаних џепова", најавио је Весић.

Говорећи о уништавању амброзије на територији града, Весић је рекао да је ове године први пут почело системско сузбијање те коровске биљке, а да се за следећу годину припрема измена прописа у вези са тим.

"Ове године третирали смо око 80 хектара, и то само јавне површине, а проблем је што те биљке има и на приватним површинама на које ми немамо право да уђемо. Целу територију Београда смо снимили дроном и на тај начин смо лоцирали амброзију, тако да смо нашим општинама подели спискове где се та биљка налази на приватним парцелама како би инспектори изашли на терен и са власницима разговарали о уништавању амброзије", рекао је Весић.

За следећу годину припремамо измену прописа према коме ће Град Београд моћи да интервенише на приватним парцелама, уз то да ће власник парцеле морати да плати кошење, нагласио је Весић.

Према његовим речима, та биљка након кошења или хемијског третирања никне поново за неколико седмица, тако да је једино решење вађење амброзије из корена.

"За следећу годину Завод за биоциде и медицинску екологију спрема фонд у коме ће грађанима нудити један динар за сваку амброзију коју донесу са кореном" најавио је Весић.

Амброзија је коров који негативно утиче на готово десет одсто становништва, навео је он и додао да она није више само здравствени већ и привредни проблем јер су људи онемогућени да долазе на посао.

"Амброзија је постала озбиљан проблем за наш град, али и цео регион", закључио је градски менаџер, додаје се у саоспстењу.
 
Konacno, prosle godine sam poslao prijavu gradskim sluzbama vezano za park i odgovorili su mi da bi ove godine trebalo da bude renoviran, tako da se bas radujem, pogotovo jer svaki dan prolazim kroz njega :)
 
Rekonstrukcija jednog od najlepših i centralnijih gradskih parkova i kvalitet materijala i radova treba da bude podjednako vrhunski!

Da li će biti popločan ili sam opet preveliki optimista? Da li će imati staze od nekog vrhunskog materijala, dobar kutak za decu, lepu rasvetu u skladu u katalogom urbane opreme?

Render neću ni da tražim, to bi već bilo neskromno sa moje strane.

Ovo je standard koji po meni ovaj park treba da dostigne a nije u pitanju inostranstvo nego kutak na 300 metra od ovog parka. Naročito preporuka za materijale koje treba upotrebiti!

141115-SCNK-12.jpg


141115-SCNK-24.jpg


devojacki-park-1.jpg


Projekat sanacije Devojčkog parka izradilo je "Zelenilo Beograd", gde su odgovorni projekatanti Janko Krstić i Ana Kolović. Od izvedbe će dosta zavisiti krajnji rezultat za ovaj lepo zamišljen projekat. Investitor je Grad Beograd.

Ovo poslednje mi govori da Zelenilo ima kapacitet da ovako nešto projektuje.
 
Koliko god da je park u lošem stanju i da mu očajnički treba rekonstrukcija-postaju već smešni sa ovim predizbornim šminkanjem grada. Ali kad je već tako-iskreno se nadam da će mu posvetiti najveću pažnju. Mada, s obzirom da su pred inauguraciju AV-a asfaltirali par staza, verovatno će nastaviti u tom stilu..
 
Ovo je horor, 5 godina koliko su na vlasti se ne sete ništa da poprave u Pionirskom Parku i sada pred izbore kreću sa rekonstrukcijom.
 
Овде мора да одмах реагујемо ако приметимо да се не поштује каталог урбане опреме и ако почну да штеде на материјалима. Мало ли је што је претходна власт деградирала фонтану. Ови су сада дозволили да се трафика постави тачно испред оног парчета Кајмакчалана. Логично, јер је то "Мој киоск". Не знам да ли сте приметили, њихове трафике су на најгорим местима по пешаке и на најбољим местима за њихов џеп.
 
Vrh