Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Ok zato i pitam. Nikad do sad nisam razmišljao o naplati na Kalemegdanu pa i nemam neki stav.
 
Maks
daj nabroj mi deset srednjovekovnih eksponata na Kalemgdanu-srednjovekovnoj tvrdjavi
a da nisu kamen za koje bi vredelo naplatiti kartu a nalaze se van zidova nekog muzeja
joj...muko moja turistička ... daj Bože da skrpiš i pola ... bar pet komada
da ti pomognem
ima oni topovi... topovi... topovi... topovi... topovi... .....
bem ti tu profesorku ....što nekaza još po nešto.... :lool:
 
Калемегдан је градски парк и као такав не може да се наплаћује. Јесте да је странцима то чудно, чак и незамисливо али то није никакав разлог да се тако нешто уведе.

За све додатне посете треба увести наплату, а ту спадају Војни музеј, барутни магацин, кула Небојша, "римски" бунар, титов бункер ...
 
Ček bre. Ništa od ovog gore što stf navede nije besplatno odavno.

Cene su od 100 do 200 dinara po osobi za ulaznicu.
 
Ako im je do prihoda, Kalemegdan bi mogao da zaradi 10 puta više nego sada. u svakom prolazu kroz zidine vi sa strane imate prostorije koje služe kao javni pisoari, bolje i da se komercijalizuju kroz neke suvenirnice i neke turističke punktove nego da im to bude namena. Pa kolko još tvrđava ima velikih prostorija koje stoje neiskorišćeno. Tu mogu da budu muzeji. Mnogo bi bilo logičnije da u zidinama Beogradske tvrđave bude muzej srednjeg veka umesto na železničkoj stanici... Takođe treba da postoji dnevna ulaznica koja će važiti za sve objekte koji se sada plaćaju na Kalemegdanu, i onda bi dosta više ljudi zaista i platilo tako nešto i posvetilo jedan dan obilaženju. ALi pošto tu rade trutovi i lezilebovići bez imalo kreativnosti, najlakše je da lupiš rampu i naplaćuješ ulaz u sam park...
 
A što je strancima čudno što je besplatan ulaz?
Može samo da im bude čudno što su neki delovi nebezbedni.

Koji to još park u centru grada u Evropi se naplaćuje?

Nemojte samo primer Guelja.

Poslato sa telefona
 
...Moguće je da će se nekoj od narednih godina naplaćivati ulaz na Gornji grad Kalemegdanske tvrđave, kaže gradski sekretar za kulturu Ivona Jevtić...
Izvor http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... Kalemegdan

vranac wrote: ...u svakom prolazu kroz zidine vi sa strane imate prostorije koje služe kao javni pisoari, bolje i da se komercijalizuju ....
Mora da je Ivona bila student one profesorke, pa mozda ce predloziti i naplatu upotrebe tih prolaza za ,, mala nuzda jedan a velika .....,, jer drugih razloga i nema :lol:

Šalu na stranu
ovo upravo potvrdjuje davno iznesene predloge za neophodno popunjavanje sadržaja ( eksponata ) na Kalemegdanu
što bi stvarno onda i bilo opravdano naplacivati ulaz u kompleks ili delove kompleksa
mada veliko pitanje opravdanosti troškova obezbedjenja eksponata u odnosu na ostvaren promet od karata
Eksponati koj bi se uklopili su na primer
kod Vodene kapije - replike brodova koj su opsedali Bg tj. Kalemegdan
U donjem gradu - replike katapultova koj su opsedali Bg tj. Kalemegdan
Drvene kule, merdevine, ovnovi , ..... i još po nešto bi se našlo, što ne moze pod mišku da se stavi i odnese

Izrade replika bi poverio drvno-preradjevinskoj školi, brodarskoj školi, šumarskom fakultetu filoz. fakultetu ...
naravno dobrodošle su i donacije iz zantaskih radionica koje bi tako dobile i reklamu

al sto rece stf
Kalemegdanska tvrdjava je dovedena u status parka i to je naj jeftininije za održavanje te naplata je besmislena
:sesir:
 
Svasta covek moze da ocekuje od pojedinih "skolovanih" po "modernim" metodama...
Apsolutno NE!

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Naplaćivanje karata ? Kakva glupost. Za šta da platiš kartu ? Šta da vidiš ?
"Svuda u Evropi se naplaćuju karte za ovakva mesta. Stranicima je čudno što se ne naplaćuje ulaz..." bla, bla, bla.

Jedan primer. Milano, Sforza zamak koji je kao Kališ u centru grada, samo što je u mnogo boljem stanju. Ulaz se ne naplaćuje. Unutar zamka imate puno muzeja, ulaznice su uglavnom 5 Evra, pa ko voli nek izvoli. Iza zamka je ogroman park i slično kao kod nas možete pola dana da se šetate i da vam ne dosadi.
 
Ma ovo je neka za*******, stalno rade ovakve stvari, najave neku megalomansku glupost i onda se niko ne buni kad bude neka manja glupost, npr na donjem platou gde su se održavali koncerti naprave terene ili balon :) videćete već
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478820#p478820:2gfnixim je napisao(la):
dzonihsv » 19 Сеп 2017 02:20 pm[/url]":2gfnixim]Ček bre. Ništa od ovog gore što stf navede nije besplatno odavno.

Cene su od 100 do 200 dinara po osobi za ulaznicu.
Мислио сам на обједињену наплату за странце. Добију карту "за Калиш" а у ствари плате обједињену карту за све те локације док је парк наравно бесплатан.
 
Мислим да има и обједињена карта за садржаје Бепградске тврђаве.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478797#p478797:jw5k9dyc je napisao(la):
DzonTravolta » Today, 12:55[/url]":jw5k9dyc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478795#p478795:jw5k9dyc je napisao(la):
Пантограф » 19 Sep 2017, 13:51[/url]":jw5k9dyc]Ко то уведе, да се затвори у Кулу Небојшу.
I okuje, moliću lepo.
Pa nek naplaćuju ulaznice da se vidi osoba koja je to predložila.
 
Već sada se ulazak u skoro svaki objekat na Kališu naplaćuje, postoji i audio vodiči i to se naplaćuje, postoje ljudi vodiči i oni naplaćuju ture po Kališu, postoje oni trgovci sa kioscima i njima se naplaćuje,plaćaju i oni sa Dinosaurusima, pa naplaćuju i parking što je isto nenormalno da u samoj tvrđavi imamo parking i to zbog kafane, i ta kafana plaća nešto, pa ima i zlovrt koji se plaća ali i zabavni park koji se isto tako plaća. Ima i kafana kod Cvijete i ona plaća kao i oni kafići po samom Kališu, I pored svega ovog, može se osmisliti još toliko toga što bi moglo da se naplati a da bude lepo i doprinese da Kališ i grad lepše izgledaju, ali ovi nadležni su alavi, nesposobni retardi, i smisle najgluplje, nema greške! Kako su planirali da ograde ceo Kališ, bodljikavom žicom?
Jel ljudi iz gornjeg grada treba da idu 2 km ukrug da bi se spustili dole?
Imamo ovde temu o tome šta bi ovaj grad mogao da uradi na promociji turizma, da nam grad bude lepši... pisali smo tamo o Donjem gradu, dali smo 100 predloga, ali NIJEDAN predlog nije bio da udarimo žicu oko Kališa i da krećemo u naplatu šetanja i na taj način proteramo Beograđane sa Kališa!
 
Да је тврђава без скела и ограђеног простора са таблама "опасност од обрушавања", "опасно је ходати по зидинама" и сл. и да је без смећа и да има неких конкретних садржаја, па и да се наплаћује. Горњи град је реално само парк одвојен од Калемегданског парка зидинама. Mноги делови тврђаве су неискоришћени или неадекватно искоришћени. Нпр. мени никако није место једном заводу на тврђави, али као ни фенси кафићу изнад гробнице браниоца Београда.
 
27. septembra je ulaz u Sahat kulu, Nebojsu, Stambol kapiju, Titov bunker besplatan, a u Barutnom magacinu ima strucno vodjenje u 11 i 12h.
 
Nešto sam razmišljao, naplata je definitivno loša ideja. Na kraju krajeva, nikad ne bi ni uspela jer bi ljudi našli način da uđu unutra i mimo toga. A i jes glupo da park koji je jedan vek bio slobodan postane zatvoren za ljude koji žive ovde.

Ali svakako će morati da se nađu novi novi načini za finansiranje i održavanje. Ili da se bar skrešu troškovi i ''izlivi''...
 
U nekoj drugoj realnosti mozda bih se i slozio sa njihovim predlogom, ali posto zivimo gde zivimo i u ovom vremenu, mogu samo da kazem ne. Da znam da ce to biti privremeno resenje dok se ne napokon ne zavrshe radovi zbog kojeg ce se skloniti natpisi o opasnosti od urusavanja ili osmisliti neki sadrzaji u tom prostoru ili, barem reshiti veza izmedju donjeg i gornjeg grada, osim one kozje staze pored Barutane ali ovako, ne, prosto ne. Dobro znamo kako vishe para u kasu JP ne znachi i veca ulaganja na prostoru za koje je to JP nadlezno i da te pare budu veoma brzo proneverene i zavrshe u lichnim dzepovima podobnih. Ovamo pricaju kako nema para, a na tv dozivljavamo ekonomski procvat i zivimo u gradu koji moze da se razbacuje idejama o gondolama do kalisha, Jarbolima naspram tvrdjave ( a 50 m od izliva fekalija u reku) i muzickim fontama, koja je umesto da bude smestena na samom Kalemegdanu kao slichni primeri u Barsi ili Budimpesti, smestena nasred prometne raskrsnice tako da joj je nemoguce prici. Kada imaju pare iz grada da placaju praznicnu rasvetu dva i po meseca pre nove godine i dva posle iste, onda definitivno imaju pare i da malo vishe sponzorishu tvrdjavu umesto da uvode KalishPlus. STa je sledece - KnezPlus, SkadarlijaPlus, Ada Plus?!?!
 
Nikako ne naplaćivati ulaz. Na šta će da liči da prave ograde i kapije po tvrdjavi..140 godina je to javni park i tako treba da ostane. Ulaz u muzeje se i sada naplaćuje-neka srede još po neku kulu kao u Golupcu i u njima neka naprave postavke pa neka naplaćuju. Vojnom muzeju je jedino mesto na tvrdjavi-lokacija mu je idealna..Inače, gospoda uništila svu industriju grada-nema više IMT-a, Ikla itd-sad se tamo zidaju stambeni kompleksi i tržni centri, nema ko više da stvori novu vrednost, pa bi vlastodršci da cede suvu drenovinu. Pazi izgovora-svuda u svetu se naplaćuje?? Pa da krenemo mi malo da im nabrajamo kako se živi u svetu i kolike plate narod ima..E ova vest me je baš iznervirala..
 
Људи, дајте прочитајте текст па коментаришите. :)

Идеја је да се наплаћује само улаз на горњи град, не на цео Калиш. Нема никаквих ограда, жице ... горњи град је свакако већ ограђен.

Не слажем се са наплатом, само констатујем да по обичају коментаришете без пажње ...
 
Ova ideja savršeno odslikava strategiju sadašnje gradske vlasti: javne površine njima služe da bi se izdavale. Već su nam ograničili ulaz na deo gde je park sa dinosaurusima, pa je u okviru toga JOŠ jedan kafić, pa su iza pre 10tak dana izdavali prostor pored za neki muzički događaj... Skoro videh kod mene u parkiću kod šeste gimnazije da su iznajmili nekome da naplaćuje deci onaj ogroman dvorac na naduvavanje. Čitava priča se svodi da se ljudima što više uzme para. I to je ok na privatnim površinama ali je pljačka ako se radi na javnim površinama. Naime ta priča da se to već ne plaća je laž jer građani plaćaju dažbine, poreze, akcize... vlastima koje onda to dele na gradske i republičke, tako da je što se mene tiče to već plaćeno pa je pljačka da se naplaćuje dvaput. Ajde bar da nešto rade, da renoviraju tvrđavu ali ništa ne investiraju u nju. Pre 5-10 godina je bio lep projekat renoviranja i mnogi delovi su sređeni (nažalost očekivao sam da će više) i čak ni tad se nije naplaćivalo, pa zašto bi sad kad ne donose nikakvu novu vrednost na tvrđavu. Sem što više postaje vašar sa raznim glupostima poput onih izložbi slika koje su se sad proširile i dalje niz stepenice. I još mi tu stavljaju i provociraju sa izložbama slika imigranata u Srbiji, ma nosite se u pm nek vam oni plaćaju poreze i druge dažbine, a ne više nas da deterete.
Vidim istu "biznis" strategiju i kokošju pamet žele da prošire i preko puta Save, gde je u stvari isto glavna ideja da se javni prostor komercijalizuje. Ista je ideja i sa novom pešačkom zonom gde je sad cilj izdati dozvole za što više kafića umesto da ulice budu pešačke. Jer niko vam nije rekao da ćete umesto cele širine ulice, nakon pretvaranja u "pešačke" u velikom broju tih ulica, moći da koristite jednu polovinu ili jednu trećinu, dok je ostalo PRIVATNO i vlasnik može da vam kaže "ajde bato skloni se, nemoj da mi stojiš tu, ja ovo plaćam". Problem je što Čarapan i Šipac NE ZNAJU da stvore ni jednu novu javnu površinu , već samo pretrpavaju i eksploatišu javne površine koje je neko ranije pre njih, pametniji, solidarniji, izgradio za sve građane ovog grada.
 
Шешељевски-СПО--вашар-киоск урбанизам и пословање укратко
 
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:686724-Mali-Nece-biti-naplacivanja-ulaza-na-Kalemegdan

"Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da neće biti naplaćivanja ulaza na Kalemegdan.
- Ne pada mi na pamet da naplaćujemo ulaz bilo gde, a pogotovo ne na Kalemegdan. Imamo potpuno drugu strategiju za ono što je kulturno blago građana Beorgada i svih gostiju Beograda i Srbije - rekao je Mali novinarima na Banovom brdu, gde je obišao radove na obnovi toplovodne mreže.

Kako je rekao, za Kalemegdan je mnogo urađeno u prethodnom periodu, u toku je rekonstrukcija česme Mehmed-paše Sokolovića, a za nekoliko nedelja počeće obnova malog stepeništa preko puta francuske ambasade.
-Želimo da Kalemegdan bude lepši i prijatniji, da što više ljudi tamo provode vreme, tako da mi to ne pada na pamet i to je bilo pogrešno interpretirano. Vidim i da su se razni javili da počinju da pišu neke peticije... Nema potrebe da to radite, Kalemegdan je bogatstvo i vlasništvo svih građana i tako će ostati. Ni na koji način mi na pamet ne pada, dokle god sam ja tu i SNS vodi grad, da se tako nešto naplaćuje - poručio je Mali."
 
Vrh