Šta je novo?

Trokraki most na V.R.Ostrvu .....budućnost ili utopija

Pokušao sam samo da dam jedan opšti 'prostorni plan' bez detalja, a
svakako da bi on morao da se razradi i uradi 'detaljan urbanistički plan'.

Sportski aerodrom sam smestio ukraj VRO i koristio bi za balone i motorne
zmajeve, što i nije neka prevelika buka za ljude i životinje na ostrvu.

PS... preneo sam postove na temu o VRO : viewtopic.php?f=24&t=144&p=480663#p480663
 
@spatiotecte
Ja sebe ne smatram ekoloskim fanatikom, a posebno ne smatram da su ljudi u Beogradu i Srbiji ekoloski svesni.
Da jesu, ne bi nam parkovi, sume potoci, reke jezera (...) bili zatrpani svakakvim otpadom, ne bi parkirali automobile po travnatim povrsinama, ne bi lomili sadnice itd.
No jesam za to da se grad ne izbetonira u celosti.
Zelenilo kojim se mi toliko hvalimo (fraza da je beograd zeleni grad) je po mom misljenju najcesce nefunkcionalno i pravi vise problema nego koristi. Pa tako imamo drvorede u ulicama koje od zida do zida imaju nesto preko 10m i gde ti drvoredi pored toga sto estetski zaklanjaju arhitekturu, prave i funkcionalne probleme.
Gule fasade, povecavaju vlaznost a samim tim i propadanje i fasada i stolarije, smanjuju provetravanje i prirodnu svetlost u stanovima, kidaju podzemnu i nadzemnu mrezu, smanjuju povrsinu trotoara...

A istovremeno, su dvorisni delovi blokova zgrada, koji bi trebali biti prave male oaze uredjenih parkova za stanare zgrada koje obrazuju blok, najcesce prepune otpada, supa, poneke garaze, divljih parkinga, korova i kiselog drveta...

Meni je to neshvatljivo, jer smatram da bi mi da zivim u takvoj zgradi mnogo vise znacila uredjena zelena povrsina u dvorisnom delu, ususkana u mir i tisinu, od drvoreda koji mi ne koristi.

Ovo sve sto sam pisao je odgovor na tvoj komentar o dva stabla kod Pevca.

No, po meni, prica o VRO je potpuno drugacija.
Ja na VRO gledam kao sto su pre 100-150 godina gledali na topcider i kosutnjak.
Ako pogledas starije mape i fotografije, mozes videti da je na tim prostorima bila uglavnom ledina. Vec prostor danasnjeg Hajd parka je bio prazna neuredjena padina. I sirenjem grada taj prostor je preskocen (a nije bilo ni skupe eksproprijacije ni rusenja).
I ne govorimo o komunistickim vremenima kada je izabrano 'lakse resenje' vec i u peridu pre 2. svetskog rata. Urbanizovao se donji obod Senjaka, urbanizovalo se Dedinje i to onaj udaljeniji deo od centra, pa i cukarica na prostoru danasnjeg B.Brda, ali je prostor koji sam pomenuo deo posumljen, a deo pretvoren u parkove (Hajd park, Topciderski park i jos nekoliko manjih).

E sad o VRO.
Zasto mislim da je bas VRO nesto sto moramo sacuvati?
Pa prvenstveno zbog polozaja.
Taj prostor ima jednu specificnost ciju paralelu ne vidim u nekim drugim gradovima, a to je da se nalazi na mestu spajanja dve velike reke.
I pod pretpostavkom da na banatskoj strani "nikne" neki treci (NAJNOVIJI) Beograd, vaznost VRO bi rasla proporcionalno broju stanovnika tog dela grada.
O vaznosti "zelenih oaza, zelenih ostrva" unutar velikih urbanih celina, velikih gradova bi bilo glupo da raspredamo, jer valjda su svima jasne.
Taj prostor gledam kao neki nas buduci "central park".
Ali ako ga gledam kao 'central park' zasto sam toliko protiv ikakve urbanizacije, pa i premestanja Starog Savskog mosta (Zaricevog mosta) na VRO?
Zato sto smatram da bi to u danasnje vreme, kada smo u ovim tranzicionim vremenima svedoci potpunog odustajanja od planova, postovanja zakona i svih drugih degradirajucih pojava, rezultiralo totalnim unistenjem tog prostora.

Nisu samo sojenice i splavovi ono sto bi niklo ovde.
Mi imamo primer projekta BNV koji potpuno ignorise grad koji ga okruzuje, njegovu arhitekturu, njegovu topologiju, njegovu saobracajnu matricu.
Zasto neko ocekuje da bi urbanizovNje VRO "U DANASNJE VREME" izgledalo drugacije od A bloka, od BnV i slicnih?
Prenamena zemljista ovde nisu problem, gradnja pa prenamena objekata takodje, probijanje kvadratura, visina i jos stosta...
Sve je to danasnja realnost.
I kao posledicu takve realnosti, dobili bi samo nove, jos vece probleme.

Zato sam za to da VRO, koje nikoga ne ugrozava, ne pravi nikakve dodatne troskove ni gradu ni pojedincima, ostavimo ovakvim kakvo jeste. Ostavimo svojoj deci, svojim unucima ako treba.

Pogledajte koliki prostor imamo od SC Gale Muskatirovic do Pancevackog mosta, koji vristi za reurbanizacijom.
Pa tu jedan most od zitomlina postavite ;)
ffa013b533d018e1b7d157d2e4a40a00.jpg

Po meni smislenije resenje od trokrakog sa ove teme. ;) :D

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Laki, ti očito imaš problema sa "DANASNJE VREME". Ti kao da mrziš sve ljude koji danas žive, a oni koji dođu posle će biti mnogo bolji.
"Ostavimo svojoj deci, svojim unucima" - da oni sa VRO urade šta? Ono isto što bi i mi sad uradili?
Ja već imam decu a uskoro nadam se i unuke. Ne pričam o njima u dalekoj budućnosti, nego u sadašnjosti. Voleo bi da sa mojim unucima (dao bog biće i to za par godina) mogu da prošetam do VRO i tamo uživamo. Kad ja hoću, leti ili zimi, noću ili danju.

Zato pusti to,"ovi ljudi danas, pogotovo ljudi u Srbiji", ...
Svi ljudi su isti. I crni i cigani i srbi i u starim vremenima i u budućnosti. Mi smo svi i dobri i pokvareni.
Samo ako ne misliš da si ti jedini ispravan i bolji od ljudi oko tebe, od ovih na vlasti, od ovih na forumu, od onih koji rade, od onih koji ne rade.
Ako imaš probleme ili frustracije, radi na njima. Nemoj da za to optužuješ ljude koji sada žive oko tebe.
 
пА добро, може да се измени свест

Нису људи ту толико важни, него је власт

ја не бих урбанизовао ВРО из истог разлога као што не бих никад правио Нови Београд ил БнВ, а то је једноставно траљав терен за било шта "јаче" од приземних кућа.

Али стуб за мост мост који иде ПРЕКО острва није никакав проблем пошто је ефекат минималан

Али ако ћемо већ о "урбаним рупама", постоји једна велика, а то је простор између Вишњице и Винче:

tgyfjG.png


Као што видите, врло је занимљиво што је овај простор зачудо изолован брдима на којима нема ништа (по којима сам вукао црту, а углавном се по брдима и гради, једини изузетак је Лешће), а пошто осим Великог Села и Сланаца нема ничега, могао би се претворити у један велики парк. Ионако треба неко да натера онај манастир у Сланцима да се среде мало оно је сачувај боже. Таман да се посади дрвеће да упије смрад од депоније а њиве само да буду око Великог Села и Сланаца, чак имају и острво (које је катастарски у Панчеву ал то је лако решиво)
 
Eto bar se u nečem slažemo - most na stubovima preko VRO ima minimalan efekat na očuvanje prirode.

Što se tiče vlasti i izmene svesti. Ja sam nekad davno bio Titov pionir i omladinac. I onda su nam trubili o potrebi izmene svesti ljudi. "Radnička klasa je ta koja treba da upravlja zemljom".
Pa sam onda bio u protestima 90-tih i vikao razne parole. "Komunizam je upropastio ekonomiju i pokvario ljude. Treba nam više demokratije i kapitalizma".

Svako vreme ima svoje parole. Svaka vlast ispire glavu ljudima. Ali svaka vlast i propadne. Promene su prirodan proces.
Mi samo treba da mislimo svojom glavom i da zaključimo koje stvari su više pozitivne a koje su manje pozitivne. Nema crno-belo.
 
@zecal
Izvini, ali tvoj post u kome mi odgovaras je prepun zamena teza i kojima na moju argumentaciju koju sam potkrepio odredjenim primerima odgovaras kako ja "mrzim ljude koji danas zive" !
Prvo, to nije korektno, a zatim ne znam ni na osnovu cega su izvukao takav zakljucak?
Zato sto je sada "danasnje vreme" u tranzicionoj Srbiji mulj i olos docekao svojih pet minuta, te se ne postuje ni trunka opstih interesa?

Ali ne cudi me jer si u nastavku posta i ti sebe i svoje interese i zelje stavio ispred ostalih!
Reagujes poput tog ljudskog olosa koji ne cini ni 5 procenata stanovnistva, ali je eto igrom sudbine sada u situaciji da svoje interese, svoje zelje i svoje hirove ispunjava sebi.
Tako i ti "hoces da setas do (po) VRO i da uzivas, kad ti hoces, leti, zimi, nocu ili danju".
Nije valjda?
A ko ti brani?
Prvo, cenim da ces tesko da setas do VRO, jer cini mi se da na drugoj temi napisa da si "preko".
A drugo dosetaj do zemunskog keja, plati camac preko na VRO i setaj do sledeceg jutra, ko ti brani.
Sa ili bez dece, unuka, praunuka. Tvoja stvar.

A za ovaj spin koji je direktno uperen da diskreditovanje moje licnosti gde ti (kao) meni objasnjavas kako su svi ljudi isti, pa spominjes srbe i cigane?
Kakve veze imaju srbi cigani ili vilo ko sa onim sto sam ja posao i gde sam uopste spominjao bilo koji narod kao krivca za bilo sta?
Jel to imas problem sa mojom argumentacijom protiv ideje o gradnji bilo cega na VRO, pa moj odgovor forumasu @spatiotecte da se slazem sa njegovom konstatacijom o laznoj ekoloskoj svesti.
Slozio se i rekao:
" POSEBNO ne smatram da su ljudi u Beogradu i Srbiji ekoloski svesni.
Da jesu, ne bi nam parkovi,sume, potoci, reke jezera (...) bili zatrpani svakakvim otpadom... "

I ti bezobrazno spojis "posebno" koje ima veze sa mojim utiskom o nasoj ekoloskoj svesti, vezes u neku konstrukciju koja samo tebi odgovara da bi me disktresitovao?

Jel to zato sto ti u temi u kojoj nas ne stedis vec silujes iznova i iznova istom pricom, pa nezadovoljan podrskom ponavljas postove i crteze, pa kada ti nakon tvog "nista komentara? Ok, citanje je znak odobravanja" odgovorim svojim drugacijim vidjenjem buducnosti VRO ?
Pa nije valjda da toliko tesko podnosis drugacije misljenje?
Mnogo nezrelo, al sad nakon ovakve podle MANIPULACIJE koju si pokusao cu ti sa zadovoljsvom odgovarati na ovoj temi svakodnevno, sa argumenima protiv.


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Nema tu zamena teza ako nešto više puta ponavljaš. Ja tebe ne diskreditujem kao ličnost, već diskreditujem taj način pisanja i razmišljana. Ka ne znam ko si ti i kakav si stvarno kao ličnost.
Nisam ja pominjao fraze "mi Srbi smo takvi", nego ti. Zato i kažem da mi Srbi nismo ništa bolji ili lošiji nego drugi narodi. Ja, ciganin i amerikanac, svi smo mi isti. Nema tu zamene teza.

Velika količina postova ovde je čisto pljuvanje i kukanje. Traženje razloga zašto nekom ne ide onako kako bi oni mislili da treba da im ide. I oglavnom isprika je vlast.
Da je samo vlast dugačija, sve bi bilo bolje i ja bi imao bolji život.

To sam slušao i pre 30, 40 godina. Samo da nam se maknu ovi komunisti sa vlasti. Ako nisi član komunističke partije, ne možeš da dobiješ posao. Ništa se nije promenilo, a neće se promeniti ni kad sledeća garnitura dođe na vlast.
Svi političari su lopovi i to ne možemo promeniti.
Jedina stvar koju možeš da promeniš jeste šta da uradiš sa svojim životom. I prestaneš da tražiš isprike u drugima.
 
"Laki je malo nervozan" :D
Ja ove svoje postove sa idejama razrađujem između dva projekta na poslu.
Pravo da ti kažem dojadilo mi je 30 godina programiranja, pa sad mi crtanje na papiru dođe kao opuštanje.
Ja bar nešto konkretno predlažem i razrađujem to u detalje. Što ću i dalje da nastavim u pauzama na poslu.

A koliko vidim ti si se sveo uglavnom na kritiku i kukanje.
Ja nemam problema da ti nastaviš sa tim, ali nije baš dobro ni za zdravlje ni za džep.

Nemam ja protiv i ti da nešto nacrtaš i da odvojiš malo vremana za neke konstruktivne predloge.
Ajde sad mi reci što stvarno misliš o mojim crtežima i postovima. Jelda imaju smisla.
 
Laki nije nervozan, ali laki ne voli manipulatore i ljude koji lazu.
Ja nigde nisam pominjao "mi Srbi smo takvi" i to mozes da izmisljas koliko hoces. Ja sam samo konstatovao da mi srbi (tacnije bi bilo 'gradjani srbije') zatrpavamo smecem nase sume, reke, potoke i pustamo otpadne vode, a povodom druge price da smo na primeru Savskog nasipa videli da bespravna (bahata) gradnja nema granica u nasoj danasnjici.

I sjajno je sto se u pauzama zahtevnog umnog rada opustas radeci nesto drugo, razmisljajuci o urbanizaciji, crtajuci.
I ja se iskreno nadam da ces nastaviti. To je odlican odmor za mozak, a mozda se i izrodi neka genijalna ideja.
Ali, ali...
Ali ti opet diskusiju svodis na licni nivo, sto ne prilici intelektualcu kakvim se predstavljas (ok, verovatno to jesi).
Prvo, apsolutno te se ne tice ni moj ni bilo ciji dzep, osim tvog.
I ako zivis na zapadu (kako si se predstavio) znas (ili ipak ne znas ;) ) da se na zapadu ne pita za tudju platu, prihode i imovinu, osim ako nisi zaposlenik poreske uprave, zar ne? ;)

Ono sto ja 'crtam' u slobodno vreme, ne podpada pod tematiku ovog foruma. :D

O konstruktivnosti presudice vreme, kako meni tako i svima ostalima, a misljenje o tvojoj ideji sam vec dao.
Za trud da ih potkrepis ilustracijama, skidam kapu, ali za pokusaj diskreditacije sagovornika manipulacijom i laganjem...




Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Dužina ova dva mosta i konstrukcije na VRO je oko 1.700met., a to nije

racionalno graditi, em je skupo, em izgleda kao neka dugačka obilaznica.
.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=480899#p480899:3k92seuy je napisao(la):
dragan » Sre Sep 27, 2017 1:46 pm[/url]":3k92seuy]Dužina ova dva mosta i konstrukcije na VRO je oko 1.700met., a to nije racionalno graditi, em je skupo, em izgleda kao neka dugačka obilaznica.
Hvala na komentaru.
Ja sam izračunao 1,100 metara (100 + 150 + 500 + 350), ali nema veze.
Pupinov most je 800 metara i to sve nad vodom. Ovo je većinom na kopnu.
Šta to znači, nije racionalno graditi? Možeš li to da pojasniš?
A što se tiče skupoće, ovo što ja predlažem je veoma jeftina verzija. Ništa komplikovano i spektakularno. Standardna mostogradnja. To znamo da pravimo.
Sigurno je više puta jeftinije nego grandiozno rešenje koje je Olja predložila. I ti si ovde preferisao to rešenje, a sad ovo skupo?

U pravu si, ovo i jeste neka vrsta obilaznice. Ali za razliku od standardnih obilaznica, nije dugačka.
Ovo je obilaznica oko samog centra grada.
Kad, na primer, neko sa NBg hoće da ide na Kalemegdan, ne mora da ide kroz centar, niti preko zakrčenih mostova. Niti mora da čeka na gomili semafora. Niti da pazi hoće li neki pešak da istrči pred njega.
 
Pa gde nađeš sve ove članke? :?
Саобраћајни тунел дужине 200 метара од Грачаничке до споменика Риги од Фере, над њим пешачки плато са фонтаном који повезује Кнез Михаилову и Калемегдански парк са приобаљем и трамваји на садашњој траси

Šta bi tih 200 metara pomoglo nekom da dođe na Kalemegdan? To što ne mora da čeka na jednom semaforu?
I dalje mora da prođe mostove i kroz gomilu semafora u gradu.

Samo kad bi pročitao te članke (kao i taj projekat Čaplja) i razmislio o tome.

Tih 200 metara raskopavanja Pariške ulice i ukopavanje 50 metara u dubinu bi koštalo kao da se naprave dva mosta.
A nikakvo bitno poboljšanje u saobraćaju.
 
U tom članku ima raznih predloga, kao naprimer i ovaj :
"Разматрано је и тунелско повезивање Савске и Дунавске падине од Економског факултета
до Француске улице за везу са Дунавском улицом. Тај тунел планиран је заједно са новим
друмско-шинским мостом преко Саве."
 
Кад се већ заносимо представљам пројекат Београд 2100, тј и трокраки мост и Београд 3 и шеталиште од Обреновца до Гроцке, све ове линије су нови булевари са бициклистичким стазама мостови итд, отворен сам за предлогзи :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ioOl5e.png
 
Mozda bi najbolje resenje bilo da taj trokraki most bude - tramvajsko/biciklisticki/pesacki most ?
Samo se veze na šine ispod Kalemegdana, negde na Novom Beogadu, i treći krak se produži na levu obalu, što ne bi trebalo da bude skupo jer je teren ravan.Na taj nacin bi se demotivisali ljudi da idu kolima jer bi iz bilo koje od te tri obale reka bilo brže stići tramvajem nego kolima. A ko baš hoće da ide kolima, tu su mu gužve na Zrenjanincu/Brankovom/itd...
Moj stav je - ako se napravi drumski most na taj način se samo još više izlazi u susret automobilima i prave još veće gužve u svim delovima grada, dok bi se sa tramvajskim prvi put napravila trasa u Beogradu na kojoj je gradski prevoz potpuno superioran u odnosu na auto.
 
A mozda tunel u Vladimira Popovica od onih servisa i autoplaceva koji su ruglo do Dunavske kod GM.Vladimira Popovica je mnogo sira od Milentija Popovica a preko planiranog novog savskog mosta i tunela do Despota Stefana imali bi mini prsten oko centra.Time se ne steti VRO i park Usce.
 
Vrh