Šta je novo?

Тврђаве, манастири, цркве...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=494713#p494713:3rzdxkfj je napisao(la):
relja » 21 Nov 2017 23:19[/url]":3rzdxkfj]
relja wrote: .....Uz članak je priloženo par fotografija nagomilane municije i goriva, pre detonacije.
.........Ako Nemce prati reputacija disciplinovanog i odgovornog naroda....

Čudo jedno od te (zaboravne ) Nemačke, tolka disciplina i odgovornost pa Smederevska tvrdjava nije ušla u program obnove
a driekno tadašnja Nemačka vojska je odgovrna za njeno uništavanje :shock:
Onomad delegacija Evropske unije za Dunavsku strategiju pristala je na ulaganje od 6,6 miliona evra za Golubačku tvrdjavu a taj posao bio zadužena Austrijska razvojna agencija - ADA, - sada vec srecom završen projekat obnove Golubačke tvrdjave
a gotovo najveca Dunavska Smederevska tvrdjava ostala je NEobnovljena :(

Postojali su neki pokušaji ali
sem delimičnog pošumljavanja u improvizovani park i
relativno neznatnih konzervatorskih radova,
nije dosada ništa ozbiljnije urađeno, a to je najimpozantniji stari spomenik ove vrste u zemlji.
evo dela novinskog članka iz 2011.god.
SMEDEREVO - Kula 11 Smederevske tvrđave, koja je od posledica nemačkog bombardovanja „pobegla“ dva metra od vertikalne ose, postaće srpska Piza. Iako istraživanja o eventualnom ispravljanju još traju, ministar kulture sve je zatekao stavom da kula takva treba i da ostane.

- Od sada, slobodno možete da pričate: „Šumadinac nakrivio kapu, a Smederevac kulu“. Imaćete jednu novu vrstu atrakcije - izjavio je Predrag Marković prilikom posete Tvrđavi. :bash:

Ipak, analize zarad statičke sanacije „jedanestice“ uveliko traju
i stručnjaci su namerili da kulu tešku 5.000 tona, staru pet vekova, vrate u prvobitni položaj.
Izvor http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.h ... 0%B2%D0%B0


„V Hrista Boga blagoverni despot Gurg, gospodin Srblju i Pomorju zetskomu; zapovešću njegovom sazida se ovaj grad v leto 6938 (1430 g.) "
(„Hristu Bogu blagoverni despot Đurađ, gospodin Srbljem i pomorju zetskom.Naredbom njegovom sazida se ovaj grad u godini 6938 (1430)").
http://www.smederevo.org.rs/OPSTINA-SME ... _81____lat
 
Znaci, to sto su Britanski operativci intezivno radili na podrucju Smedereva, nema bas nikakve veze sa eksplozijom?
Majku mu... Ko bi rekao?


Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Зашто би Немац био дисциплинован и одговоран у терцијалној паланци народа којег је сматрао нижом расом ...
 
Planiram za vikend da obiđem smederevo pa će biti koja slika odande
 
Smederevska tvrđava je najneiskorišćenija tvrđava kod nas. Unutar zidina nema ništa.
A mogao bi da bude velelepni park sa impozantnim spomenikom u sredini, sređenim stazama, klupama... a ovi genijalci planiraju atletsku stazu za trčanje :oops:
 
....mogla bi biti i velelepni hotel Tvrdjava ...
.....mogla bi bilo šta ...
....sve je bolje od ovog ništa ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=494784#p494784:n9ixtjqf je napisao(la):
stf » 22 Nov 2017 10:06 am[/url]":n9ixtjqf]Зашто би Немац био дисциплинован и одговоран у терцијалној паланци народа којег је сматрао нижом расом ...

Zato što mu je poveren mnogo vredan, ali i opasan ratni plen, tada je to već njihov ratni materijal za preradu i za buduće pohode.
Mesto gde se plen skladišti je tu manje bitan.
Bitno je da li se skladišti na ispravan ili na pogrešan način.
Očigledno da su municija i gorivo skladišteni na pogrešan način i da je bilo pitanje puke verovatnoće u kojem trenutku će doći do tragedije.
Fotografije su jasni (doduše posredni) dokazi, a koliko ja znam Nemci nikad nisu tvrdili da je u pitanju sabotaža.
A mi smo skloni da širimo mitove bez ikakvog utemeljenja, dovoljna potvrda je da se kaže "gde ima dima ima i vatre...".
 
Prometheus":ex0rjl8q je napisao(la):
Smederevska tvrđava je najneiskorišćenija tvrđava kod nas. Unutar zidina nema ništa.
A mogao bi da bude velelepni park sa impozantnim spomenikom u sredini, sređenim stazama, klupama... a ovi genijalci planiraju atletsku stazu za trčanje :oops:
Ne znam da li znas, ali tvrdjava ima nekih 10 hektara, tako da ima tamo prostora za atletsku stazu i jos dosta stvari. A sto se tice neidkoriscenosti, ne bih se slozio, leti u malom gradu imas knjizevne veceri, bioskop, predstave... daleko je to od onogsa sto moze, ali nije da nema sadrzaja. Koliko se secam izjava, veliki je problem infrastruktura, nema kanalizacije... mislim da hotel ne bi bio prikladan, tesko bi se uklopio.
Inace slazem se da treba da se bolje srede staze, ranije su bile poplocane, dok su ssda asfaltirane.
Pozdrav

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Tvrđava ima tačno 10 hektara, i postoje uređene staze i klupe. Smederevci je koriste kao park, kako za šetnju tako i za rekreaciju, biću neskroman pa ću reći da je u pitanju neka vrsta našeg Central parka :D

Što se mene tiče, Tvrđava ima taman onoliko sadržaja koliko treba da ima, možda jedino nedostaje baš malo sportskih terena, još pokoja kanta za đubre i česma i to je to. Restauracija zidina i kula se podrazumeva. :D

Leti se u Malom gradu održava Tvrđava teatar - pozorišni festival.

Evo nešto slika:

14450002_10210647986181360_4707671184331291256_n.jpg


9457_10205287483852152_3151377851431967645_n.jpg


1920504_10205287481972105_2935471703737899293_n.jpg


13239337_10209557370916660_2413018572390587677_n.jpg


12974384_10209204047283790_4720758743544491970_n.jpg


1102701_10202640143230291_1468310725_o.jpg


905386_10201200341116138_1819477093_o.jpg
 
Pa i Kališ bi tako izgledao da nema Zvezde, Partizana (teniskih i košarkaških terena) i kafića, tj. restorana, Prirodnjačkog muzeja, Pobednika, crkvi, luna parka i zoo vrta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=494920#p494920:3gwydjyr je napisao(la):
relja » 22 Нов 2017 05:48 pm[/url]":3gwydjyr]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=494784#p494784:3gwydjyr je napisao(la):
stf » 22 Nov 2017 10:06 am[/url]":3gwydjyr]Зашто би Немац био дисциплинован и одговоран у терцијалној паланци народа којег је сматрао нижом расом ...

Zato što mu je poveren mnogo vredan, ali i opasan ratni plen, tada je to već njihov ratni materijal za preradu i za buduće pohode.
Mesto gde se plen skladišti je tu manje bitan.
Bitno je da li se skladišti na ispravan ili na pogrešan način.
Očigledno da su municija i gorivo skladišteni na pogrešan način i da je bilo pitanje puke verovatnoće u kojem trenutku će doći do tragedije.
Fotografije su jasni (doduše posredni) dokazi, a koliko ja znam Nemci nikad nisu tvrdili da je u pitanju sabotaža.
A mi smo skloni da širimo mitove bez ikakvog utemeljenja, dovoljna potvrda je da se kaže "gde ima dima ima i vatre...".
Мени изгледа највероватније да неки комад муниције једноставно није био у адекватном стању јер сви знамо у ком стању је била цела југословенска војска. Довољна је случајна варница.

Међутим, митоманија коју помињеш важи и за Немце. Ми смо направили мит о њиховој дисциплини и одговорности која јесте изузетна, али је у Срба претворена у мит.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=494933#p494933:2wxz5wzd je napisao(la):
Joe23 » 22 Nov 2017 06:25 pm[/url]":2wxz5wzd]
Prometheus":2wxz5wzd je napisao(la):
Smederevska tvrđava je najneiskorišćenija tvrđava kod nas. Unutar zidina nema ništa.
A mogao bi da bude velelepni park sa impozantnim spomenikom u sredini, sređenim stazama, klupama... a ovi genijalci planiraju atletsku stazu za trčanje :oops:
Ne znam da li znas, ali tvrdjava ima nekih 10 hektara, tako da ima tamo prostora za atletsku stazu i jos dosta stvari. A sto se tice neidkoriscenosti, ne bih se slozio, leti u malom gradu imas knjizevne veceri, bioskop, predstave... daleko je to od onogsa sto moze, ali nije da nema sadrzaja. Koliko se secam izjava, veliki je problem infrastruktura, nema kanalizacije... mislim da hotel ne bi bio prikladan, tesko bi se uklopio.
Inace slazem se da treba da se bolje srede staze, ranije su bile poplocane, dok su ssda asfaltirane.
Pozdrav

U smeder. tvrdjavi bi mozda moglo da se uradi nesto sto na Kalemegdanu nikad ne bi smelo.
 
A zasto tamo da se upropastava a na kalisu jok netreba nigdje
 
OK vidim da si lokal patriota. Bio sam na tvrđavi ko zna kolko puta. Posećivao sam i moto skupove i tvrđava teatar i šetkao se sa devojkom.
Mali grad je super, ali ovaj prostor je potpuno neiskorišćen.
Kakvi crni hoteli i atletske staze. Zar ne bi bilo lepo da u centru bude spomenik Đurađu Brankoviću, oko njega plato, nove stazice, da se planski zasadi drveće, novo osvetljenje...

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=495078#p495078:2oo7jodn je napisao(la):
direktor » 23 Nov 2017 09:37 am[/url]":2oo7jodn]A zasto tamo da se upropastava a na kalisu jok netreba nigdje

Kalis je taboo sto se konkretno izgradnje tice, Kalisu treba rekonstrukcija postojeceg. Smederevo je, pak, nesto drugacija prica, drugaciji teren, nema tako viseslojnu istoriju..
 
Pa onda da ga upropastimo hotelom stadionim atletskim i koje cim drugim
 
Smederevska tvrđava je fenomenalno neiskorišten prostor. Gornji grad je jedini sređen i počeli su da restauriraju istočne zidine.

Donji grad treba da se uredi kao park, kao što reče kolega iz Smedereva, gradski centralni park. Sada je spržena livada sa kružnom izlomljenom stazom.

A onaj čergarski vašar za Smederevske jeseni je do te mere jeziv da ja ne mogu da vam opišem. Kao Indija.
 
I sam prilaz tvrdjavi je grozan. Sa sve ostacima izgorelih vagona. prugom koja prevozi cisterne sa tecnim gasom (doduse ona prolazi uz Dunav duz celog centra zahvaljujuci genijalno kretenskoj odluci grada, ocigledno nam katastrofa iz vremena drugog svetskog rata nije bila dosta) i industrijskom lukom za istovar rude za zelezaru.

Da ne spominjem i ostale genijalno glupe stvari koje je tvrdjava prezivela ili prezivljava. Sto je koriscena kao gradska deponija nakon WW2, genijalne investitore koji provlace vodovodne cevi kroz temelje srednjovekovne crkve bez da prijave da su je nasli, jos genijalnije lokalne investitore koji su uz zidine pravili stale i drzali konje i ostalu stoku i zivinu u njoj, genijalni grad koji je na sve ulaze direktno u srednjovekovne zidine zavario metalnu ogradu, gore spomenuti vasar za Smederevsku jesen koji od tvrdjave napravi oranicu zalivenu djubretom i telesnim izlucevinama...
 
Postoji plan da se pruga izmjesti samo im fale pare kao i obicno
 
Ma šta ce im žel. obilaznica kad je lakše bagerima prugu do pola ukopati
a betonskim svodovima od pola natkriti
i tako kad se naspe zemlja preko.... dobija se divna zelena površina ispred Smederevske tvrdjave :)

to isto važi i za Kalemegdansku tvrdjavu ...
al djaba kada isti čovek. tj. tim je gluv i slep a izgleda i priglup da shvate jednostavnost.
 
Ovaj zeleznicki kolosek, za razliku od onog kod kalimegdana, je slepo crevo. I do pre par godina se koristio samo do pristanista. Nazalost pre par godina, suprotno svim pravilima, kod stare zelezsre, kod aktivnog klizista je izgradjeno skladiste tng a, tako da sad pored pesacke zone i strogog centra prolaze cisterne pune gasa. Fakticki sa tim skladistem su sanse da se pruga ukloni minimalne. Inace za ovaj slucaj je javni pravobranilac podneo tuzbu, ali se koliko se secam, zavrsilo time sto je on popio kontra tuzbu , a on ili njegova zena otkaz.

Послато са SM-N920I уз помоћ Тапатока
 
Bilo to ponovinama razvlacilo se nelgalno gasno skladiste svasta se tu desavalo mito je naravno pobjedilo dok nebude kabum
 
Čitam da će tvrdjava Golubac biti otvorena za posete tek u aprilu sledeće godine, a kao do septembra ove će biti završeni radovi. Šta se tu mulja, prošle godine u ovo vreme pričali su da će sve biti gotovo do aprila ove godine. I još kaže direktorka da će svim posetiocima biti dostupne donje dunavske kule, a one gornje samo specijalnim posetiocima, ali da će se uprava truditi da ih savremenom tehnologijom približi svima. Šta sad to znači-da neće svi moći da se prošetaju i do najviših kula? Čemu onda obnova? Gospoda još ne zna ni kakvu će postavku da naprave u obnovljenoj palati. Ništa mi se to ne svidja i miriše na neko muljanje i diletantizam..
 
Evo jučerašnje sličice Golubačke tvrdjave
a i nekih zapažanja

U gradu Golupcu mnoge radnje i restorani otvoreni :)
Nisam video nigde u gradu ni turističku info tablu
a turist biro zatvoren :notok:
a na nj. izlogu sem suncem izbledelih zalepljenih papira sa nekim tur. turama ...ništa drugo , ni mape ni dr. informacija
a natpis na Engleskom ili dr. jeziku ... ič , nula .... :(

Ponadah se bar na bus stanici ili trafici sticanju neke osnovne turist. info...nema ni da se kupi prospekt, mapa i sl . :notok:

Pitao sam više ljudi (lokalaca) sta bi trebalo još videti
ali osim vrlo kratkih i sturih odgovora u vidu ,,navigacije,, ka Tvrdjavi i manastiru Tumane
dr. nisam dobio .... OK verovatno su vec smoreni od turista :)

Srecom tvrdjavu je nemoguce promašiti
pa evo i utisak o njoj
Info turistički centar u samom kompleksu tvrdjave otvoren , dobro opremljen i jako su ljubazni zaposleni :kk:
Tvdjava ogradjena i zaključana :shock:
Ono sto sam video iz daleka mi ne uliva poverenje da je rekonstrukcija dobro radjena ...al ajd , kad otvore oglasice se i neko od stručnih sa tačniom procenom, pa ce mo videti :roll:

U inostrastvu za daleko manju atrakciju i mladji kult. istoriski spomenik prave turis.industriju od koje živi ceo grad ....a ovde ...
ajd ,valjda bice bolje na leto :)

:sesir:
 
Vrh