Šta je novo?

Beograd - Stanovništvo, teritorija, administrativno uređenje...

trialin

Advanced
Učlanjen(a)
20.11.2008.
Poruke
3.082
Pohvaljen
4.709
shmeksi":2j5cncgh je napisao(la):
boris73":2j5cncgh je napisao(la):
Steva":2j5cncgh je napisao(la):
^^ BG nema 2,5 miliona nego 1,7 milke.
и то је надувана цифра, пре ће бити око 1,5. мене то ужасно нервира када београду напакују још пар стотина хиљада фиктивних грађана.
Ne, to je realan podatak. Ne treba zaboraviti koliku teritoriju Beograd obuhvata i da ljudi ne žive samo na 7km od Ušća već imaš građane Beograda i 30km od Ušća.
Jel medju tih 1,7 miliona po popisu od pre 7 god ubrajate i studente i ljude koji rade na crno u bg iz unutrasnjosti mozda i ima onda oko 2,5 miliona ja imam nekoliko prijatelja koji rade u Bg a ne vode se tamo.........................
 
Naslov teme govori sve, odnosno famozno pitanje - kolko BGD ima stanovnika :D
 
i taj popis ce opet doneti - nista... ljudi koji cetrdeset godina rade u Rakovici i dalje ce se popisivati u Niskoj kamenici... ljudi koji su pre petnaest godina otisli iz Beograda u Amriku i nikad ga od tada nisu videli i dalje ce se popisivati kao stanovnici Beograda... idiotska zemlja koja ne rezamu svrhu popisa. "Prebivaliste" je vec odavno zavedeno u centralni elektronski registar -za taj podatak ne treba popis.
 
Broj stanovnika beograda po poslednjem popisu ima 1.638.643 (po metodologiji ranijih popisa) ili 1.576.124 (po metodologiji popisa iz 2002.).
Za razliku od popisa iz 1991. kada su stalno stanovništvo, pored stanovništva u zemlji, bili uključeni i svi jugoslovenski gradjani koji su radili ili boravili (kao članovi porodice) u inostranstvu, u popisu 2002. u stalno stanovništvo uključena su samo lica na na radu ili boravku u inostranstvu kraćem od jedne godine. U skladu s tim, strani državljani koji su radili ili boravili u Srbiji godinu dana i duže, uključeni su u stalno stanovništvo, dok po popisu iz 1991 oni nisu bili uključeni.
U popisima iz 1981, 1991, 2002. stanovnicima pojedinih naselja smatrana su lica koja su u tim naseljima stalno stanovala, tj imala su prebivalište, bez obzira da li su se u kritičnom momentu nalazila u tim naseljima ili su bila odsutna iz bilo kog razloga (školovanje, lečenje, putovanje, zatvor...)
Podaci su preuzeti iz knjige popisa 2002. Toliko od mene...
Inace probni popis se vec uveliko radi :)
 
Iskreno me zanima kako će proći probni popis, jer broj stanovnika iz 2002. je opasno blizu od broja glasača upisanih u birački spisak :)
 
jovanovm":383g816x je napisao(la):
broj stanovnika iz 2002. je opasno blizu od broja glasača upisanih u birački spisak :)
Treba praviti razliku između broja birača za republičke i broja birača za lokalne izbore. Naime, na republičkim izborima se računaju da pripadaju jednoj teritoriji razna lica koja su tu samo privremeno (raseljeni, vojna lica i slično) dok je "realna" ona brojka koja se spominje tokom lokalnih izbora jer onda mogu da glasaju samo oni građani koji imaju prebivalište na toj opštini.

Nažalost, akcija popisa kod nas je vrlo loše rešena sa aspekta ispravnosti podataka is ličnih zavrzlama, no daj šta daš.
 
^^^ Pa valjda je realniji broj ljudi koji se ovde nalaze "privremeno" (studenti, izbeglice, ljudi koji rade) nego ljudi oni koji imaju prebivaliste...

U sv. slucaju, ovo je bio podatak sa lokalnih...
 
Okreni obrni, naši birački spiskovi su neaužurni, meni na broj konstantno stiže poziv za osobu koja nikada ovde nije živela, tata nosio i žalio se, ali ništa. Srđan Bogosavljević ima neku procenu koliki su realno spiskovi, ali sam zaboravio.. :)
 
Na spiskovima su one i stotine hiljada ljudi sto zive u inostranstvu, zar ne?
 
^^^ A nisu stotine hiljada izbeglica i migranata iz drugih sredina u Srbiji, Crnoj Gori, BiH...

Ne kažem da su nasi birački spiskovi super, ali u slučaju stanovništva grada, to je novčić sa dve strane... Iskreno, smatram da je broj ljudi koji su došli u Beograd značajno veći od broja koji su otišli...

U tom smislu, značajne kategorije su:
a) studenti iz unutrašnjosti i obrazovno manje razvijenih područja
b) tek svršeni studenti (mladi ljudi) u potrazi za poslom
c) izbeglice i raseljena lica
d) povratnici iz inostranstva
e) migranti koji traže porast svog ekonomskog statusa
f) ekspatrioti

S obzirom da optimistične procene sugerišu da je iz Srbije otišlo oko 500,000 ljudi u devedesetim godinama, treba proceniti koji udeo ovih kategorija je našao svoj dom u Beogradu...

idemo redom:
a) BU ima oko 90,000 studenata. Procenat onih koji nisu poreklom iz Beograda je relativno visok, ali pretpostavimo da ih je samo 25%. to je 22.500 svake četiri godine (iako ljudi studiraju duže od toga, nas zanima samo priliv, tako da vremenski termin nije toliko vađan), ili 101.250 za period od 1991-2009. Nisam siguran koliko ih je ostalo, ali mogu da se kladim da je taj procenat opet veoma visok...
b) Za ovo sigurno postoji statistika u nac. službi za zapošljavanje, ali prosto se može uporediti broj novozaposlenih u Beogradu sa prosečnim brojem novozaposlenih u unutrašnjosti, i iz razlike proceniti stanje...
c) Analize UNHCR iz 2001 sugerišu da oko 451.980 ljudi su raseljena lica na teritoriji Rep. Srbije... Takođe mislim da je veliki procenat njih ili njihovih potomaka (preko kategorija a,b,e) završio na teritoriji grada Beograda.
d) Ovde treba uključiti povratnike preko sporazuma o readmisiji koji su obično imućnije manjinske porodice (Romi prvenstveno), kao i visokoobrazovane povratnike iz inostranstva posle pada Miloševića. Broj ovih prvih je značajno veći od drugih, ali ja procenjujem da su oba negde u desetinama hiljada.
e) Ovo bi mogli grupisati sa kategorijom b, ali predpostavimo da su u pitanju imućniji ljudi iz unutrašnjosti koji kupuju nekretnine i dele svoje vreme između Beograda i mesta gde obavljaju svoju privrednu delatnost.
d) Nekoliko hiljada po procenama asocijacija za ekspatriote u Beogradu. Većinom visoko obrazovani i upravljački kadar stranih kompanija.

Da li je to više ili manje od onih procenta onih 500,000 koji su poreklom iz Beograda? Da li je to 350, 400 hiljada ljudi? Da li je ta procena prevelika?

Mislim da su ovo sve interesantna pitanja za diskusiju...
 
Nadjoh ovaj smeksijev post pa ajde da dignemo temu na vrh :)

Podatak koji me je iznenadio danas. Pošto su mi bili potrebni neki podaci vezano za Beograd, zavod za statistiku Beograda mi je izašao u susret i poslao razne podatke, a između ostalog i broj stanovnika Beograda. Zaprepastio sam se kada sam video broj stanovnika na dan 30.06.2009. koji iznosi, obratite pažnju, 1.822.936. Još bih taj podatak nekako i svario da nemam pregled rasta od 2005. godine Kada je grad imao 1.672.000, a 2008. 1.735.000. Što znači da je u periodu 2005. - 2009. Beograd ima novih 150.000 stanovnika tj. da je rast u tom periodu skoro 10%, a rast između 2008. i 2009. godine je neverovatnih 87.936 stanovnika.

Ja sam u šoku
 
A kako oni dolaze do tih rezultata? Ja čak nisam ni zao da Beograd ima odelit Zavod za statistiku? Taj priliv je zaista zastrašujuć. :o
 
I ja sam u soku. Ali iz tog stanja soka ne bih da se vadim pravljenjem metropoliten erija, 160 mostova, autoputeva od sarmantnih gradskih ulica, metroa za svako sokace, te vecim prohtevima iz drzavnog budzeta i slicnim ludorijama.

Iz tog soka se vadi tako sto ce se neko konacno pozabaviti onim cime je prvo trebao da se pozabavi - decentralizacijom.
 
Marcus Lupus":2otyiv1t je napisao(la):
A kako oni dolaze do tih rezultata?
Zavod za statistiku, MUP, Opštine i Grad međusbno komuniciraju kroz nekoliko programa, a kao jedino pravo stanje se smatra ono koje stoji u MUP-ovoj bazi. ZIS je povezan na tu bazu i jednom nedeljno se podaci osvežavaju u ZIS-ovoj bazi kako bi pratili promene napravljene u MUP-u, tako da svake nedelje ti možeš da proveriš koliko je ljudi prijavljeno u Beogradu. Treba napomenuti da kad god imate neki problem sa stvarima koje seu vezane zavašu adresu, ime, prezime i/ili bilo koje pravo koje iz toga proističe, ne treba biti gnevan na gradske i opštinske službenike već na MUP-ovu i ZIS-ovu bazu koje se ne slažu.
 
Vucko nazovi ih opet, da vidimo koliko ih sada ima. Sigurno je do sada mnogo ljudi izvadilo novu licnu kartu.

Mislim cisto iz znatizelje, ako te ne mrzi. XD
 
u BG ima garant 3 000 000 stanovnika jer sve sto je oko 30 Km oko beograda jeste beograd jer svi oni rade u BG
 
Možda preko dana. Ljubljana ima 280k stanovnika ali preko dana ona ima 400k. Isto je sa svim gradovima ali tako ne možeš računati stanovništvo jer ti ljudi koji dodju ujutro u Beograd odu kući posle radnog vremena. Da Beograd stvarno ima 3,000,000, što naravno nema, bila bi katastrofa i za svaku osudu a ne za hvaljenje jer takva centralizacija može da dovede do propasti države.
 
stranac":376k5t5n je napisao(la):
takva centralizacija može da dovede do propasti države.
Pa ova drzava je odavno propala, jer Bg i ima toliko stanovnika tokom 9 od 12 meseci u godini. (studenti)
 
Nema razloga za nervozu,bice bolje jer gore ne moze biti :)
 
Rezultati popisa stanovništva
POPIS: U Srbiji živi 185 vanzemaljaca!


Društvo, 00:34, 30.11.2012. KURIR

U odnosu na pre deset godina, naša zemlja ima 222.688 Srba manje, ali je svoj boravak prijavilo 5.312 Štrumpfova, Indijanaca, džedaja, vampira, teletabisa, vilenjaka...

vanzemaljci-vanzemaljac-.jpg


BEOGRAD - Ima nas raznih!
Ko kaže da vanzemaljci ne postoje? Postoje i žive, verovali ili ne, u Srbiji. Tako se prema popisu stanovnika iz 2011. čak 186 građana Srbije izjasnilo da su vanzemaljci. Sa njima zajedno ima 5.312 džedaja, Indijanaca, Štrumpfova, Marsovaca, vilenjaka, pirata, domorodaca, pingvina...

Džedaja je najviše 640, dok se Marsovcem i Marsovkom oseća 268 građana Srbije. Nekoliko njih se izjasnilo kao magarci, vampiri, teletabisi, prinčevi i princeze, zmajevi. Nisu izostali ni partizanovci i zvezdaši.

Srbi nestaju

Ove podatke, kao i činjenicu da u Srbiji živi 5.988.150 Srba, izneo je direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović, predstavljajući rezultate popisa 2011. po nacionalnoj osnovi. U odnosu na pre deset godina, Srba je manje za 222.688 i oni čine 83,32 odsto od ukupno 7.186.862 stanovnika Srbije bez Kosova i Metohije.

- Ukupan broj stanovnika Srbije opao je za 4,5 odsto, odnosno za 311.139 osoba u odnosu na 2002. Glavni razlozi za to su negativan prirodni priraštaj stanovništva, iseljavanje u inostranstvo i bojkot popisa u tri opštine na jugu - rekao je Vukmirović.

Više muslimana

U Srbiji je broj Crnogoraca za deset godina opao skoro duplo, pa ih trenutno ima 38.527, odnosno 30.522 manje nego 2002. Populacija Roma, Bošnjaka i muslimana se povećala, dok je broj Albanaca zbog bojkota smanjen, pa ih prema popisu ima 5.809.

(S. T.)

Najmlađe romsko stanovništvo

Podaci popisa iz 2011. govore da su Romi najmlađi deo stanovništva Srbije sa prosekom od 28,30 godina. Prosečna starost Srba je 42,58 godina, Mađara 44,97 godina, Crnogoraca 44,20 godina, dok su Bošnjaci u proseku stari 51,02 godine.
 
Vrh